Bel Fıtığı Başlangıcı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve behtin tarafından 23 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. behtin

behtin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Kocaeli
    İyi günler öncelikle, bu sporda yeniyim. Bugun hastaneye gittim ve doktor bel fıtığı başlangıcı teşhisi koydu. Şimdi sürekli yok şu hareketi yapma yok eğilme gibi sorunlarla mı uğraşmak zorundayım? Ne yapmam lazım şimdi? Normal biri gibi yaşamak için? Ruhen çöktüm, zor durumdayım. Yorumlarınızı bekliyorum...

2. behtin

behtin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Kocaeli
    Yok mu cevap verecek? :/

3. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    arkadaşım ben biraz bişeyler söyliyim öncelikle kesinlikle endişenlenme öyle ruhen falan çökme:).bu sporda bel ile ilgili problem çekenlerin oranı bir hayli fazla forumu biraz araştırırsan görürsün.Bel fıtığı başlangıcı demiş doktor böyle olmayadabilir doktorlar genelde biraz üstünkörü bakıyorlar ama olsa bile çok kötü bir durum değil.Öncelikle yapman geren spora ve ağır şeyleri kaldırmaya bi süre ara vermen.Bu sürede belinde ağrı varsa geçmesi gerek.Ama bu süre içinde yere ani eğilme ani hareketlerden kaçın yerden birşey alacaksan dizlerini kırarak bacakların ile eğil özellikle bunu her zaman yap.Bir süre belini dinlendirdikten sonra yavaş yavaş karın kaslarını ve bel kaslarını güçlendirmeye başla mekikle başla çok hafif deadlift yap.Belinin yeterli durumuna geldiğini anladığın zaman yavaş yavaş idmanlara başla.Dediğim gibi dikkatli olur sen kendi vücudunu en iyi kendin tanırsın ona göre hareket etmelisin.Bu durumu bende yaşadım bunları ona dayanarak söylüyorum.Herhangi bir doktor falan değilim.Ama az çok bilgim var.Belin geçtikten sonra önemli olan bu gibi problemleri yaşamamak için karın kaslarını ve bel kaslarını güçlendirmen.Forumda bunları biraz araştırırsan görebilirsin.Geçmiş olsun.

4. angel_f!re

angel_f!re Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    spor yaparken ağırlık kemeri kullan.Rahatlatır biraz

qKn bunu beğendi.
  5. behtin

behtin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Kocaeli
    Teşekkürler cevaplar için. Bel ve karın kası için evime ayrıca sehpaha almak istiyorum. Dunlop G-508 hakkında görüşü olan varsa sevinirim gerçekten..

6. behtin

behtin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Kocaeli
    Yok mu bilen arkadaşlar :/

7. wolf13

wolf13 Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    öncelikle geçmiş olsun aletin kalitesini falan bilmioyurm ama bu hareketlerde belini zorlar bence arkadaşların dediği bir süre ara ver

8. behtin

behtin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Kocaeli
    Korkmadan birşey yapamayacak mıyım şimdi :(

9. ammun

ammun Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci=dilenci
    Yer:
    Denizli
    Büyük harflarle söylüyorum, KORKACAK HİÇBİR ŞEY YOK.

Bende bel fıtığı var. Doktorun dediğine göre başlangıç falan da değil, orta seviyenin biraz üstü.
    Birbuçuk sene önceydi bunu öğrendiğimde..

O zamanlar 78 kilo falandım. Neyse ki doktor genç,spordan falan biraz anlayan biriydi, ağırlık çalışıyorum dedim doktora, bi süre ara ver ağırlığa, 3-4 ay sürekli yüz, bu arada verdiğim fizik tedavi hareketlerini yap,belini karnını güçlendir dedi.. En önemlisi çok fazla kilo almamaya çalış,belini çok zorlar dedi..

E zaten o dönem acayip bel ağrım vardı,istesem de salona gidemiyordum, imkanım vardı üniversitenin salonunda düzenli yüzdüm bir ay kadar, bel ağrım biraz hafifleyince bitim kanlanmaya başladı tabi,ufaktan başladım antremanlara, tabi bu ara fizik tedavi hareketlerini de aksatmadım.

Salonda ilk zamanlar barbell curl,military press gibi bele yük bindiren hareketleri çok ağır girmedim. squat-deadlift zaten çıkardım programdan.

Aradan bir buçuk sene geçti,doktor kilo alma dediği halde,kış bittiğinde 98 kilo ile definasyona başladım, boyum 180.

Burda önemli olan olay vücudu tanımak ve karın ile beli güçlendirmek. Kesinlikle karı ve belini güçlendireceksin başka yolu yok. Bir de beli ve bacakları esnetmek çok çok önemli, her salona girdiğinde ve evde boş olduğunda esnet vücudu.

Tabi ben bunları kafama göre yapmadım, flexor hocanın da anlattığı şeyler vardı,belden ameliyat olduğunda ve geri dönüşününün çok güzel olduğundan bahsetmişti. Forumda bel ile ilgili yazılar bulabilirsin, internettte araştırma yap ve öğrendiklerinle tekrar çık doktorunun karşısına,sana bakışı değişik olacaktır emin ol.

O birbuçuk sene önceki ağrılardan eser kalmadı bende,yüzmenin,esnetmenin ve karnı beli güçlendirmenin çok çok faydasını gördüm. Belini biraz güçlendirdikten sonra hafif ağırlıkla squat ve deadlift yap,daha da güçlendirecektir belini.

AMA SON SÖZ: bu bel fıtığı kesinlikle tamamen iyileşen bir hastalık değil, o yüzden attığın her adımda,yaptığın her harekette dikkatli olmak esas. Ani hareketlerden uzak dur.
    Belim artık iyi diye hayatıma eskisi gibi devam ediyorum diyemem ben, çok basketbol oynayan ben artık zıplamaktan bile çekiniyorum, arkadaşlarımla kardeşimle çok fazla boğuşan ben artık eskisi gibi şakalaşmıyorum. ALLAH kimseye bel ağrısı yaşatmasın diyorum ve artık bitireyim çok yazdım :)

Daha da merak edilenler olursa yazarım. Bu arada sadece bel fıtığı değil, belde düzleşme de var bende, yani omuriliğin S şeklindeki yaoısında deformasyon da var. Ona rağmen düzenli antreman ve sakin hayatla bel fıtığı sorun değil.

bashkara89, Berkthagar, kaka ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  10. behtin

behtin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Kocaeli
    Teşekkürler ammun cevabın için. Belimi ve karnımı güçlendirmeye başladım bende. Antrenörümle konuştum, programımdan birkaç hareketi çıkarıp yerine alternatiflerini koydu ve bel destekli korse verdi. Mekik falan çekerken kullanıyorum. Uzun süre kullanımda kasları tembelleştirdiğini okumuştum çünkü. Bel fıtığına gelince, ameliyatta omurlar arasındaki yırtılmış diskin bir bölümünü alıyorlarmış, fıtıkla beraber tabiki. Daha sonra bu disk kendisini onarıyormuş. Uzun bir dönemde tabiki. Eğer tamamen onarılmadan yine fıtık oluşturabilecek hareket yapıldığında fıtığın tekrar etme ihtimali çok fazla yükseliyormuş. Biraz çok ''muş'' oldu ama işin aslı böyle diye okudum. Sonuçta bu rahatsızlık tamamen iyileşir mi, yoksa hayatı hareketsiz, eğlencesiz mi kılar tam emin değilim... :(

11. selunlu

selunlu Yeni Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Öncelikle Geçmiş OLsun.
    Her Ne Kadar branşım olmasada sana konuyla alakalı birkaç bilgi verebilirim.
    Bel fıtığı başlangıcı yada oluşması durumunda genel olarak hastalara; Omur loblarının daha fazla aralanmaması ve sinirin tam olarak içeri oturmaması adına yukarı aşağı hareketler önerilir. Dolayısı ile hareketlerinde belinin sabit kalması gerekmekte . Spor yapıyorken ağırlık kemeri en önemli esaslardan biri yada senin söylediğin bel destekli korseler. Bunun haricinde vücudunun belden savurmamaya özen göstermelisin buda en rahat kaldırabileceğin ağırlıkla spor yaparak sağlanabilir. Ayrıca Karın kaslarını güçlendirmek için Mekik yerine Şınavda çekebilirsin , Karın kaslarımız vücudun üst ve alt bölgesi arasında köprü teşgil ettiği için Şınav hareketindede karın kaslarında ciddi kasılma oluşur. Bu sayede omur loblarını zorlamadan karın kaslarını güçlendirebilirsin. ( Tabi belli bir yol katedinceye kadar )

12. behtin

behtin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Kocaeli
    Teşekkürler selunlu. Dediklerin önemli, uygulayacağım. Tekrar teşekkürler

13. wolfmen

wolfmen Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    MERSİN
    baslangıc asamasında oldugu icin o kadar korkma ama spora kesinlikle ara ver agırlık kaldırma....(agırlık kemeriyle calısayım devam edeyim gibi bir düşünceye sakın saplanma.. cunku ALLAH göstermesin ilerlerse ameliyat olmak zorunda kalırsın) dinlenirken sana fetüs pozisyonunu öneririm cok rahatlarsın (agrın oldukca yap) ... sag tarafına dogru dön dizlerini ve başını bir birine dogru yaklastır.... bu omur arasını acar sinir sıkışmaz ve rahatlarsın...
    bir de her bel fıtıgına ameliyat yapılır diye bir sey yok istirahat halinde iyileşen hastalar da var... doktorun sana kas gevsetici ve antiinflamatuar(aspirin) vermiştir herhalde biraz istirahata cekil ha bu arada yapabilecegin omur arasını acmak icin bir kac haraket daha var(fizik tedaviye git anlatırlar) veyahut doktoruna sor bir takım germe haraketleri var onları uyggula tamamen iyileştikten sonra yeniden agırlık kaldırmaya basla, o arada hic kaldırma kendine yazık edersin.....

14. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Ağirlik kemeri kullanmak bel rahatsızlıklarının büyümesine yol açabilir, hiç bir rahatsızlığınız yokken dahi ağirlik kemeri kullanımı bel bölgesinin zayıflamasına neden olabilir.

http://www.storynz.com/zbxe/zeus_story/files/attach/images/1074/958/001/muscle_diagram.jpg

omurilik ve bel sağlığı için ilgili kas grubu çalıştırıldığında şikayet azalır hatta bitebilir.

Mekik ve ters mekik gerçekten çok büyük ilerlemeleride sağlar.

15. behtin

behtin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Kocaeli
    Evet, kas gevşetici ve ağrı kesici türünden birşey verdi doktor. Zaten ağır kaldırmıyorum, programım yağ yakma/kilo verme üzerine. O yönden rahatım. Vücudum yeterli duruma geldiğinde ağırlık üzerine yoğunlaşmayı düşünüyorum. Tabi ki antrenörümün görüşü doğrultusunda. Umarım o zamana kadarda bu illetten kurtulurum. Teşekkürler...

16. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Bel ağrısı vücutcuların %70'inin yaşadığı bir durum bence. Ben de yaşadım ve bir çok kişinin yaşadığına tanık oldum. Altına girdiğin ağırlığın hatti hesabı yok, haliyle dikkatli olmak ve beli korumak için ekstra bir şeyler yapmak gerekiyor. Her yeni başlayan gibi biz de ilk başlarda çok umarsızdık bu konuda. Lakin bel ağrıları artınca, yerden bir şey alırken zorlanınca, dumbell ları kenara itelerken belimizde ağrıyı hissedince, gece sırt üstü yatarken belin çukuru ağrıyınca işin ehemmiyetini ancak anlayabildik. Aslında sadece antremanda değil, hayatın her alanında beli korumak için özen göstermek gerekir. Çünkü bel ağrısı çekmeyen, bel ağrısının nasıl bir şey olduğunu bilemez. Hatta ağrı kategorisinde bile olmamalı bel ağrıları. Tahammülü zor, acısı müthiş, psikolojik çöküntüsü de cabaası...
    Yani senin ya da bir başkasının değil, hepimizin zaman zaman yaşadığı bir sorun.

17. behtin

behtin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Kocaeli
    Teşekkürler salvadore_xp cevabın için. Şimdi biraz daha iyiyim. Salonda yaptığım egzersizlerde işe yaradı. İlgilenen herkese çok teşekkürler...

18. behtin

behtin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Kocaeli
    Bugun lomber MR sonuçlarımı aldım. Yazıyorum;

*Lomber lordoz düzleşme göstermektedir.
    *L4-5 lomber diski annuler bulging göstermekte olup anterior epidual yağlı planı daraltmaktadır.
    *L5-S1 lomber diski santral fokal bulging göstermekte olup anterior epidural yağlı planı kapatmaktadır.
    Dural kese ve kökler serbesttir.

19. hypetrax

hypetrax Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar bende belimde hafif ağrıları gidermek için bel kaslarımı güçlendirmek istiyorum ancak tam anlamıyla resimli hareketler bulamadım.Sadece bel kaslarımı güçlendiricek esneme ve kaslarımı güçlendirici hareketler nelerdir.

20. syncmaster

syncmaster Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Behtin öncelikle geçmiş olsun . Bendede aynı problem var yaklasık bır senedirde spor yapıyorum suan agrıların devam edıyorsa Agırlık almaya ara vermenı onerırım agrıların gecınce bel ve karın kaslarını guclendırıcek hareketlere baslayabılırsın bel kemerını kullanmanı tavsıye etmem. spora baslayınca bır sure mekık cekme dıyebılırım. ters mekık bel kasları ıcın ıyı bır hareket yaparken ayaklarında uyusma yada fıtık olan bolgede uyusma hıssetmıyorsan yapabılırsın.

Sayfayı Paylaş