Bel fıtığı başlangıcı teşhisi spor hayatın bitti mi??

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve canyuksel tarafından 27 Aralık 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. canyuksel

canyuksel Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Doktora gittim tomografi falan çekildi sonuçlar bel fitigi baslangici var dedi nasıl bi yol izlemem gerek ilaç kullanıyorum iyi geliyor fakat spora başlayıp baslamamam konusunda tereddütteyim evde bar kaldiriodum antremansiz hareketleride doğru yapmiyodum sanirim ne kadar fazla kaldırırsanız okadar iyi olur mantığıyla sakatlandı belim yada ara ara fitness yaptım düzensizlikten de olabilir nasıl önerilerini var nasıl yol izleyin daha başlangıcı olması avantajim bu teşhisi atlatanlar bilgisi olanlar yardımcı olabilirdi ?? Bel fitigi sonuçta korkuyorum.. Fizik tedavi falan nasıl olur herkes tüm bildiklerini yazsın lutfen

2. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    1.881
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    öncelikle spor hayatın bitmez merak etme. yapman gereken temkinli ve akıllı davranmak. bel fıtığı çoğunlukla yanlış postürden ve kötü formdan dolayı zamanla ortaya çıkıyor , esnekliğini artırman ve postürünü dimdik hale getirmen sıkıntını çözecektir.ağırlık çalışmanı da split tarzı yapma, split programlarla çalışan çoğu sporcunun fiziğinde orantısızlıklar meydana geliyor ( ben de bunlardan biriydim ). full body çalış ve alt vücuduna önem ver.

3. canyuksel

canyuksel Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Postür split kötü form acarmisin biraz

4. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    1.881
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    postürden kastım duruş bozukluğu yani oturmaktan ya da başka bir işi sürekli olarak yapmaktan dolayı oluşan kas dengesizlikleri. bunları çözmek için güçsüz kalan kasları güçlendirip , gereğinden fazla baskıya maruz kalan kasları da esnetmen gerekiyor. kötü form hareketleri yanlış yapmak bu postürle de ilgili. split de çoğu insanın yaptığı , bir gün göğüs - bicep diğer gün sırt - tricep gibi bölge bölge yapılan çalışmalar ki bunu tavsiye etmiyorum.

5. mali67

mali67 Üye

Beğenileri:
    2.425
    Ödül Puanları:
    113
    banada doktor bel fıtıgı başlangıcı var demişti..o zaman spor yapmıyordum işim gereği sürekli oturuyom akşama kadar eve geliyom pc film bakıyomoturuyom sıfır hareket desen hakkı var..bana bir sürü hareket verdi bunları yap sırt kaslarını güçlendir dedi.tabi ilgi duydugumuz birşsey değildi spor yapmadık..bu dönemde ara ara belim kitlendiği oldu 3 gun sabah akşam iğne yiyorsunuz öyle kendine geliyor. kas gevşetici hap krem hiçbir işime yaramazdı...çeken bilir berbat birşey..2015 yılbaşı oldu göbek büyüdü yata kalka :):):) spor yapalım dedik arkadaş tavsiyesi ile aman dediler yapma bel fıtıgı var şu var bu var olmaz 35 yaşında ağırlıkmı olur millet çok biliyor :) allaha çok şükür 1 yıldır ağırlık çalışıyorum belimde en ufak bir sıkıntı yaşamadım sırt idmanı sonrası olan o tatlı kas agrıları dışında...sırta vurdugunu düşündüğüm hareketleri oturarak yaptım hafif ağırlıklarla yaptım zamanla ağırlıklar artıyor güçlendikçe doğal olarak sırtta güçleniyor...good morning hareketini çok yapardım ilk zamanlar sonradan bırakdım deadlift alışınca gerek kalmadı..ağırlık kaldırmak bel fıtıgı olsa hamallar yuk taşıyanlar hep bel fırıgı olurdu ama çok nadir olur çünkü yuk taşımakdan sırt güçlü kaslı fırtlayamıyor :)
    biraz uzun oldu ama aynı konuda muzdarip olduğum için paylaşmak istedim...

6. seeyouagain

seeyouagain Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Bendede şuan fıtık başlangıcı var.Günlük 1 iğne ve kas gevşetici verdiler.Bel egzersizleri önerdiler.Her şeye dikkat ediyorum.10 gün dinlenme verildi bu süre içeresinde spor yok.Kendimi zor tutuyorum elime o aletleri almamak için.Seninde aynı yöntemleri uygulamanı tavsiye ederim.İnşAllah kısa zamanda geçer ve geri dönebiliriz.Geçmiş olsun.

7. canyuksel

canyuksel Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bana 2ilac verd
    Bana iki ilaç verdi ağrılar azaldı bitince tekrar gidicem doktora danistim dedi dahada güçlenirsin dedi sakıncası yok dddi

8. farti

farti Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Bel fıtığı için yapılcak egzersizler var onları yap bu arada. Bel fıtığı başlangıcı genellikle yanlış antreman veya arkadaşın dediği gibi postür sorunu eğer duruşun düzgün değilse spor yapmaya başlayınca sakatlıklar bile kaçınılmaz oluyor.Ağırlık antremanlarından sonra mümkün mertebe esnetmeleri yapmak iyi olur veya her gün yapmak gerekir.
    Bu arada split niye önermiyorsun Pink zepplin? Ben hep split çalışırım kaldıki çoğu kişi öyledi hareketi doğru yaparsan eğer kas dengesizlikleri olmaz.

9. canyuksel

canyuksel Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Eyvallah sağlasın çok düzensiz aralıklarda spora gittim ve hocalar ilgilenmedi şimdi basliyacagim bakalım... İlerlerse diye korkuyorumm
    --- Mesaj birleştirildi, 29 Aralık 2015 ---
    Sp
    Spor fitness mıydı bide spora başladığından itibaren ilerlediği geçtiği noldu biraz acarmisin

10. mali67

mali67 Üye

Beğenileri:
    2.425
    Ödül Puanları:
    113
    fitness falan değil bir kağıtta hareketler vardı bacagını kaldır bacagını indir bel esnetme hareketleri gibi şeylerdi..geçip geçmeme konusunda mr falan çektirmedim net birşey diyemem ama şunu söyleyebilirim önceden 10kglık yegenimi havaya atarken belim kitlendiğini ufacık birşeyde bile yerden birşey alırken belimde ağrı olurdu ama artık olmuyor şimdi 100kg ile deadlift bile yapabiliyorum.. çok şükür bunuda sırtımın 1 yıldır ağırlıkla guçlendiğine bağlıyorum..zayıf olan bel savunmasız oluyor çünkü gun içi yapılan her işde beline ihtiyacın var zayıf oldugundan sıkıntılar oluyor.yinede sen bilirsin ama bence ufak ufak ağırlıklarla hareketlerle belini guçlendir neticede daha başlangıç..2-3 fıtık olupda yürürken ayağını sürüyenler var.başlangıç iken tedbirini almanda fayda var ilerlerse yani 2-3 fıtık olursa zaten elinde su bidonu ile bile gezemezsin.ameliyat yolu görünür.

seeyouagain bunu beğendi.
  11. seeyouagain

seeyouagain Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Selam dostum.Bendede bel f.baslangici var.Dedigin esnetme vs ve bel hareketlerini hergun uyguluyorum.Agrimin ortaya siddetli olarak cikisi 1 hafta once oldu, teshis koyulali ise 6gun.Doktorum 10gun sporu birak dedi.Bende yapmiyorum.Suan agrim hafif ant baslamamda sakincam varmidir.Ne onerirsiniz

12. mali67

mali67 Üye

Beğenileri:
    2.425
    Ödül Puanları:
    113
    şimdi herkesde aynı etkiyi yapmaya bilir benim yaptıklarım ben kendi mantıgıma göre hareket ettim bunu kendin deneyerek bulabilirsin bir süre dinlendir kendini bel bölgende hiç ağrı kalmasın neticede başlangıç seviyesindesin illa geçecek o ağrı. daha sonra ufak ufak başlanabilir neticede doktorun verdiği hareketler o bölgeyi güçlendirmek amaçlı verilmiş hareketler.. ama dediğim gibi ufak ufak ağırlıklarla deneyerek beline olan etkisine bakarak..ben ilk zamanlar genelde good morning hareketini çok yapardım vucut agırlıgı ile sonra omuzlara agırlık alarak yapmaya başladım en son kendime guvenerek ufak agırlıklarla deadlift başladım.ben faydasını gördüğüme inanıyorum ama ben faydasını gördüm sende fayda görürsün dersem yalan olur..dediğim gibi bunu ancak kendin deneyerek bulabilirsin.

13. farti

farti Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Şu doktorlara hakikaten akıl sır ermiyor arkadaş anlamadım hemen sporu bırak diyorlar. Arkadaş doğruyu söylemiş bel kasların ve sırt kasların ne kadar güçsüz ise fıtık o kadar fazla ilerler. Deadlift sırtı güçlendiren hareketler squat da aynı şekilde Ohp'de öyle.

Ama şimdi bu var hareketleri yaparken doğru formda yaparsan zamanla fıtık iyileşir o kuyruk sokumu bölgesi güçlenir güçlendikçe ağrı yok olur. Eğer yanlış yaparsan fıtık ilk kademe iken yükselir ameliyatlık bile olunur. Kısacası ilacı bu işin yine spordur. Zaten bakarsanız eğer 200 kg deadlift 200 kg squat yapan insanların beli ve sırtı o kadar güçlenmiştirki yumruk gibi olmuştur. Artık onu fıtık vız gelir tırıs gider.

14. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaşlar goodmorning hateketi nedir? Brl fıtığı için örnek egzersiz programı yazarmıaınız rica etsem.

15. testorhan

testorhan Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    Gecmis olsun, genelde yerde yapabileceginiz cok fazla hareket var.. Germe, esnetme, yiutube dan bakabilirsiniz..

Ornegin en iyilerden biri sir ustu yatip once bir bacagi, sonra digerini goguse cekme 10-15sn bekleme, sonbra iki bacagi cekiyorsunuz, omuzlar yerden kalkmamali

Sent from my Nexus 9 using Tapatalk

thekinger bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş