BCAA'nın recovery ve performansa etkileri

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve RaJeV tarafından 19 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Tıp dünyasının en güvenilir kaynaklarından biri olan pubmed kaynaklı bir makelenin çevirisidir.

1980lerden bu yana, spor dünyasında BCAA’ya duyulan ilgi arttı. BCAA supplementinin spor performansını artırıp artırmadığı konusunda bir çok çalışma yapıldı. Ancak hiç biri bunu doğrulayamadı. Bu yüzden son araştırmalar BCAA’nın kas protein karışımına ve bağışıklık sistemine etkisini incelemeye yöneldi. Veriler gösteriyor ki antrenman öncesi ve sonrası alınan BCAA supplementi antrenmandan kaynaklanan kas yıkımını azaltıyor ve kas protein sentesizi destekliyor.
    Kas yıkımı, antrenmandan 24-48 saatte oluşup devam eden kişinin performansını kısıtlayabilecek kas ağrıları ile devam eder. Ayırca plazmadaki glutamine seviyesinin korunmasında yardımcı olur. Yine bağışıklık sisteminde yardımcı olur.
    Bu bulgulara göre BCAA, kas yenilenmesi ve bağışıklık sistemini düzenlemede sporcular için yararlı bir supplement olarak düşünülebilir.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18974721

Çeviren: RaJeV

CarpeNoctum ve moothy bunu beğendi.
  2. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    Hele şükür işe yarayan bir supplement çıktı :D

3. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Ben şunu merak ediyorum , araştırmada şuna yönelik bilgi varmı

Gün içinde gerekli proteini alan kişi üzerindemi yapılıyor çalışma?
    Yani nasıl bir beslenme programına tabi bu deneklerki , bcaadan etki almışlar buda önemli.
    Ayrıca nasıl bir antrenmandan bahsediliyor , yani bir vg antrenmanı ile yıkım oluyormuki recovery ihtiyacı olsun.

4. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Kas gelisimine etki etmiyor sadece doms (delayed onset muscle soreness) agrilarini geciriyor. Yani agri kesici gibi etki ediyor olabilir. Detaylarini okuyamiyorum sadece abstract erisimim var.

Ayrica hangi dozda? Hangi diyet ile? Kimlerde? Hangi yas grubunda? Hangi sporcularda?

Gunluk bcaa alimi gidalardan yeterli olarak saglaniyorsa pek etkisi olacagina inanmiyorum. Daha once paylastigim makale de bunu destekliyordu.

5. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Şu ana kadar okuduğum tüm deneylerde deneklere potitif nitrojen dengesini sağlayacak kadar protein veriliyordu.
    Bu deneyde detaylı okuyamadım ama

Zaten BCAA'nın amacı bu değil mi? Recovery sağlamak.

Zaten kimse bcaa kasları şişirir hacim kazandır demiyor ki

6. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Hayir hayir. Onun icin demedim.

Yani kasi fiberleri anlaminda recover etmiyor. Agriyi sadece recover ediyor. (Makalede anlatilan ozet bilgiye gore)

7. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Burada kasları şişirmekten kasıt tam olarak nedir acaba ? Sonuçta BCAA sadece recovery ürünü değildir. Kas inşasında da yer almaktadır.

demir00'ın paylaştığı bir makaleden;

''BCAA, diger EAA ile birlikte kas insaasını baslatır.
    BCAA, diger EAA göre kas insaasının yogunlugunu daha fazla düzenler.
    BCAA, diger EAA ile birlikte kas hucreleri icin yapı tasıdır.
    BCAA, agız yolu ile alındıktan sonra hızlı ve direk olarak kas hucrelerine ulasır, burada direk ve zaman kaybetmeden kas gelisimini saglar.

BCAA'nın kas gelisimini ne oranda destekledigi bilimsel manada her acıdan henuz acıklanmamıstır. Ancak acık olan, BCAA'nın insulin ve buyume hormonunun salınmasını destekler. Her iki hormon da kas buyumesi saglanmasında rol oynar. BCAA'daki en onemli aminoasit L Leucin'dir. L Leucin'dan organizma anabolik ve anti-katabolik maddeler olan Ketoisokaproat (KIC) ve Hydroxymethylbutyrat sentezler. Yeni arastırmalar gosteriyor ki, L Leucin anaboliktir cunku L Leucin kas buyumesi icin gerekli olan enzimleri aktive eder.''

Yukarıda bilimsel olarak ne oranda desteklediği bilinmediği yazıyor orayı kesmiyorum.

konu: https://www.bodyforumtr.com/vbforum/bcaa-nedir-ne-ise-yarar-t45693.html

Forumda bir iki konu daha olması gerekiyor ama aklıma gelen ilk başlık buydu.

8. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Ama konu bcaa larin gorevleri degil, supplementasyonu.

9. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Konu içerisinde ki yorumlara göz atarsanız neden yazdığımı anlarsınız :)

10. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Konu zaten bcaa supplementi ile ilgili o yüzden ayrı şekilde belirtme gereği duymadım.

Şişirmeden kasıt nox gibi bi etki beklememek gerekir demek istedim. Zaten parçanın içinde dikkatli okuduysanız kas protein inşasında yardımcı olduğu yazıyor

11. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Diğer mesajınızda Recovery demişsiniz. Amacı bu değil mi diye hatta hacim kazandırır demiyor ki demişsiniz. İki mesajınız arasında ki farklılığa vurgu yaptım. Nox ürünlerinin amacı zaten ap ayrı

Sayfayı Paylaş