BB & Yaşam Kalitesi & Psikolojik Bozukluk

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve RaPPeRuA tarafından 18 Kasım 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    Merhaba. Uzun uzun kendimi tanıtıp sizide sıkmak istemiyorum. Çok kısa olarak yaşım 21. Üniversite öğrencisiyim. Psikoloji bölümündeyim. Hazirandan ekim ayına kadar 4ay süre boyunca vücut geliştirme ile uğraştım. Toplamda 8kilo almıştım. 63ten 71e çıkmıştım. ve beni gören arkadaşlarım farkı hemen anlıyordu. ölçülerimde 7şer cm artmış idi. Gerçekten iyi besleniyordum. Çünkü kendi evimdeydim. YEmekler önüme hazır geliyordu ama gramajını ben ayarlıyordum tabiki.

Fakat ekimde üniversiteye başladık. Ev sorunları yaşadım. Yeni evime taşınalı 2hafta oldu. Bu süre boyuncada hiç antrenman dahi yapmadım.

Problem 1 ) Antrenmanlarıma tekrar başlamak istiyorum. Fakat evimizin konumu dolayısıyla evde olacak bu. En azından bir bisiklet ve bench sehpası alacağım. ( Şimdiden evde olmaz o iş seslerini duyar gibiyim :) )

Problem 2 ) Günde 3000 kaloriye ulaşmak için gerçekten ne yemem gerektiğini biliyorum. Fakat olayın şu yönü var. Örneğin pazartesi günü. Okulum 8.30da başlıyor. Hadi diyelimki kalkıp güzelce kahvaltımı yaptım. (100gr light kaşar peyniri + 2tam yumurta + 4 yumurta beyazı) okulum akşamüstü 5te bitiyor. neredeyse 10saate yakın bir süre. öğle arası tavuk dürüm yedim diyelim. Makarnamı pilavımı ne ara yiyeceğim? Gidipte saat 9da 10da yenmez. Düzgün beslenmedende bu işi yapmak içime hiç sinmiyor.

Problem 3 ) Psikolojik olarak kendimi şöyle hissediyorum : Antrenman olduğu günlerde gün boyunca evde kal. Dışarıya gezmeye çıkma. Eğer çıkarsan öğünlerini kaçırırsın ve alman gereken karbo/pro/kaloriyi alamazsın. Bunun için evde durmak zorunda ve antrenmanını , beslenmeni doğru saatlerde tutmalısın. Yoksa gelişemezsin.Boşuna uğraşırsın.Zamanın ve paran boşa gider.

Medet umuyorum. Varmıdır önerisi? :)

2. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Neden evde olmasın yeterli agırlıgın ve asgari bazı malzemelerin varsa.Senin yerinde olsam kon.bisikleti almam onun yerine imkanın varsa çalısma istasyonu alırım kardio daha genis imkanları olan bi aktivite alet olmadan yapılır.
    Beslenme konusuna gelince forumda zaten bircok kisi senin durumunda kimi ögrenci kimi calısıyor.ama herkes bir yolunu buluyor idealleri ugruna.
    Sabah saglam bir kahvaltıdan sonra cebine koyacagın kuruyemisler iyi ara ögün olur.ben calısıyorum alıyorum sefer tasını elime gidiyorum.
    Unide bir arkadas vardı kendine şık bir canta almıstı yemegini plastik kaplarda ona koyardı sabah kantinciye verirdi cantayı arada alır bir kenarda atıstırırdı.Öyleki 2 ögün olurdu o cantadan.Ayrıca cantayı sırtına takması ona ayrı bir hava katardı.
    Evet bu spor fedakarlıklar gerektiriyor hem de cok ciddi.Ancak eve kapanmana gerek yok.Dısarıda da saglıklı seyler yiyebilirsin.Örnek ızgara balık,haslama,yine sırt cantanda tasıyabilirsin.
    Beslenmeye yardımcı olması icin supp kullanabilirsin tabi beslenmeye yardımcı olduklarını ve ögün yerine gecmedigini unutmadan.
    Sana kalmış daha ne çılgın fikirler cıkabilir biraz düsününce
    Caresi yok değil yani asıl önemli nokta disiplin ve sabır.
    Yani gelismek icin üşenmemek.
    Basarılar.

StormBlast, sthammer, thetramp ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    1) Olur da zor olur. Benim elimin altında şu an 160 kilo ağırlık + standart bar + 4 dumbbell bar + ıvır zıvır şeyler var ve ben bunları 1-2 senede anca toplayabildim.

2) Forumda daha önce defalarca söyledim. Öğün sıklığı ve zamanının, vücut kompozisyonuna bir etkisi yok. Yani okul vakitlerinde yemek zorunda değilsin. Gün sonunda bir şekilde, hedeflediğin kalori ve makro değerlere ulaş yeter.İster sabah ulaş, ister akşam ulaş, ister tek öğünde ulaş, ister 5 öğünde ulaş. Ama bir şekilde ulaş.

3) Yukarıdaki cevabımı oku ...

4. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    Öncelikle ikinizede çok teşekkür ederim. Devam edelim.

Sanırım özele girmem gerekecek. 2kişi yaşıyoruz. Ev arkadaşım var. Kendiside VG ile aşina. Vücudu ve ölçüleri benden çok daha iyi. Ama maalesef kendisi beslenme ve antrenman hakkında pek bir bilgiye sahip değil. Yani kendisi gece 12de tabak tabak meyve tüketen ve pilav yiyen biri. Sabah kahvaltı yapmayan yaparsada poğaça gibi hamur işleriyle yapan biri

Problem 1) Toplam 400liradan yukarı alet almamaız imkansız. Dumbell setimiz mevcut.

Problem 2)
    Sabah 8.30---> 1bardak süt + 2tam ve 4 yumurta beyazı + 100gr kipa light kaşar peyniri
    Ara -->Okulda Eti form
    Öğle 12.30 --->Tavuk dürüm
    ara --> Okulda Eti form
    Akşam 17.30-->200gr makarna + Ton balığı

Antrenman

antrenman sonrası --> 1 ölçek whey
    Akşam 20.00--> 200gr makarna + bazı günler tavuk göğsü
    Gece 24 ---> 100gr çökelek

sizce gelişme için yeterli olacakmıdır? kilom 66 civarı. Çünkü olabilecek en iyi beslenme bu olsa gerek.

Problem 3) Sırt çantası olayı maalesef yaş. Ki özel üniversitede burslu okuyorum. Biraz absürd bir durum olabilir.

problem çocuk oldum çıktım.

5. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    Bak.. bu yazdıklarının bir kısmının besin değerlerinin ne olduğu konusunda bir fikrim yok. Eti Form'da ne kadar pro,karb ve yağ var ? Tavuk dürümün ekmeği kaç gram ? tavuk eti kaç gram ? Hangi whey bu ? Hangi marka ve kaç gram ton balığı bu ?Bazı günler tavuk göğüsü kaç gram ? Bunları hesaplamadıktan sonra kara düzen bir beslenme üzerinde gidersin.

Biraz daha pratikleştirelim o zaman. Bu beslenme tarzına ve çalışmalarına başlamadan hemen önce kilonu aç karnına ölç. 1 hafta sonra tekrar ölç. Kilonda yarım kilo civarında bir artış olursa aynı beslenmeyle devam et, eğer bir kilo artışı olmamışsa beslenmene biraz daha yiyecek ekle (tercihen protein), eğer bu bir hafta içerisinde 1 kilo ve + üzerinde aldıysan beslenmenden bazı yiyecekler çıkar (mesela makarnaları 100'er grama düşür).

Bunun amacı kilo alman ve kilo alırken de mümkün olduğunca az yağlanma ile kilo alman. Ayda 2-3 kilodan fazla alıyorsan, bu beslenmeyi frenlemen gerektiğinin habercisidir. Şüphesiz ölçü alacaksındır ancak vücudun bu ölçüleri gereksiz yağ stoğundan elde edecektir. Bizim amacımız minimal yağlanma maksimum kas kazanımı, aksi halde sabahtan akşama kadar sınırsız yerdik.

Not: paran varsa mikro besin alımını iyileştirmek ve daha emin olmak adına multi-vitamin al. + bol su iç.

StormBlast ve RaPPeRuA bunu beğendi.
  6. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    -Tüm aletleri temin etsen bile evde zor olur.

-2-3 saatte bir yemek yemek zorunda değilsin ama en popüler/sağlıklı/verimli beslenme şekli şu an bu,öğle arası tavuk dürüm yerine tavuk şiş falan yiyebilirsin eğer maddi olarak zorlamıyorsa, evde tost yapıp onları da yiyebilirsin öğle arasında - ders arasında - hatta derste, unonun tam tahıllı ekmekleri var mesela at içine tavuğu kaşarı al sana süper öğün tavuk-pilavdan farkı olmaz hatta daha iyi bile olabilir, öğle arası sağlam ve dengeli bir öğün yaparsan akşama kadar birşey yemene gerek kalmaz zaten.

-Aynı sıkıntı emin ol bu spora gönlünü kaptırmış kişilerin çoğunda var, yeri geldi ben antrenman var diye arkadaşlarımı da ektim -asla pişman değilim- de evde oturmak zorunda değilsin dışarda da beslenebilirsin ayrıca 4-5 saat aç kaldın diye de birşey olmaz ben antrenmanı daha çok sevdiğimden arkadaşlarımı ekiyordum bu sana bağlı yani, gezmeyi seviyorsan istiyorsan hiç düşünme git gez zararı değil faydası olur body yapıyorum diye kapatma kendini bu sporda psikoloji&motivasyon da çok önemli uzun süre kendini soyutlayıp sadece spora yoğunlaşırsan bir müddet sonra isyan eder bırakırsın büyük ihtimal.

Son düzenleme: 18 Kasım 2012
    RaPPeRuA bunu beğendi.
  7. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    Danny Boy bir ara günlüğünde savaşcı diyetinden bahsetmişti gün boyu pek birşey yemiyor ama akşam saatlerinde yükleme yapıyordu.böyle birşey yapmak senin için uygun olabilir.üniversitenin bir spor salonu varsa oradan faydalanmayıda düşün.

RaPPeRuA bunu beğendi.
  8. sthammer

sthammer Guest

sefer tası güzel fikir, lor peynirini de ekle beslenmeye, biz de evde çalışıyoruz :D salondakiler kadar imkanımız yok ama evde de oldukça etkili çalışılabilir, mesela ben pilates topunu benç olarak kullanıyorum, senin rotator sakatlığın vardı zaten, ben de hep bunu hatırlatıyorum :) bölüm de güzel, wundt'lar freud'lar iyi thums:

RaPPeRuA ve mr_dblue bunu beğendi.
  9. ayberk123

ayberk123 Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    0
    nitrococuk gun 2 de degı sey tamamen yanlıs vucudun tek seferde sıdnırebılecegı proteın mıktarı dıye bısı var

10. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    :) öyle mi. çok merak ettim sevgili kardeşim, rica etsim bizi bilgilendirir misin ?

11. bloodylance

bloodylance Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    bende aynı şekilde ara verdim vize yüzünden 2 haftadır diyetide bıraktım sporuda ama vizenin son günü akşamı hemen başlıcam burnumda tütüyor, sizce 2 haftada gerileme olmuşmudur?

12. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    Vize dönemleride geldi. Bakamıyorum çok fazla kusura bakmayın.

@nitrococuk. Öncelikle teşekkür ederim. Dediğin gibi. Göbek problemimde var zaten. Onada şöyle bir çözüm buldum. Antrenman yapmadığım günler karboyu azaltıp protein alımını arttırarak cardio yapmak, insülin değerini yükseltmemek ve yağ yakmak. Umarım uyabilirim ve yağ yerine kas yakmam :)
    @Rinkushichi. Yaklaşımın doğru geldi aslında. Bıkmam muhtemel. Ama diğer türlüde şiddeti fazla bir takıntı hissediyorum. Yemek yemezsen kas yakarsın şeklinde gibi. Yani örneğin 3saat boyunca yemek yemedim ve yürüyorsam eğer o anda, direk psikoloji alt üst. Beyin alarm veriyor yağ yakıyorsun diye.

@DrSteelhammer . Evet maalesef sakatlığım hala devam ediyor teşekkür ederim hatırlatma için :) Bölümümden gayet memnunumda, terzi kendi söküğünü dikemiyor işte.

Beslenme iyiyse, ciddi bir gerileme olacağını düşünmüyorum.

13. ayberk123

ayberk123 Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    0
    nitrococuk bu konu forumda cok tartısıldı kişilerin tek seferde 30 ıle 60 gram arası proteın sındırebıldıgı makalelerde mevcut forumda arastırma yaparsın senın için daha ıyı olur

RaPPeRuA bunu beğendi.
  14. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    vg acisindan degil genel anlamda sikintili bir donem yasiyorsun bence, her seyi bir anda duzeltmeye calisma, step by step gidip ufak ufak iyilestir sartlari. ilk iki sene universitede hepimiz o travmalari duzensizlikleri yasadik merak etme, son 2 sene kendine geliyor toparlaniyor insan :D

RaPPeRuA bunu beğendi.
  15. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    Dostum,

asıl sen okumaya biraz daha fazla zaman ayır. Kaç tane araştırma inceledin ? Eğer inceleseydin 30 ile 60 gram arası bir sınır çizemeyeceğini bilmen gerekirdi. Vücudun bir seferde sindirebileceği protein miktarını bilmek şu an için mümkün değil. Kaldı ki devreye bireysel bir çok faktör giriyor. Okuduğun makalelerdeki araştırma verilerinin neler olduğuna dikkat et. Yani bu araştırma nasıl kişiler üzerinde, ne şartlarda, ne tür bir diyette yapıldı...vs.. ? Bunlar önemli.

Şahsi düşüncem, vücudun bir öğünde sindirebileceği (kullanabileceği) protein miktarının gün toplamındaki sindirebileceği (kullanabileceği) protein miktarından çok da geri kalmadığı. Son senelerde bunun altı ciddi ciddi, IF ve türevi diyetleri uygulayanlar ve sonuç aldıklarını iddia eden amatörler tarafından da desteklenmeye başlandı.

Ama kişi tek öğünde bu kadar fazla kalori ve protein alımı yapamayacağını düşünüyorsa (genel olarak tek öğünde pek mümkün değil, en az 2-3 öğün) o tamamen kişiyi ilgilendiren bir sorundur. Kişi kendi karar verir kaç öğün yiyeceğini ve günlük protein ihtiyacını bu öğünlere uygun şekilde dağıtır.

Sayfayı Paylaş