Basketbolcu için kas calıştırma ve kondisyon

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve EmRLanD tarafından 13 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. EmRLanD

EmRLanD Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Merhabalar 17 yaşındayım.189 boyum ve 112 kiloyum. center oynuyorum( pota altı en uzun ve kalıplı adam ) kondisyonumda cok eksiğim var çok tıkanıyorum koşarken. belli bir zaman sonra bacaklar kalkmamaya baslıyor ve benım iyi bir pivot olmam ıcın yanı center oyuncusu olmam için dayanıklılığımın tavan yapması ve kondısyonumun ıyı olması gerekıyor. hafta içi 3 gun fıtness salonuna 2 gunde antremana gidiyorum. koşuyorum zıplıyorum basket antremanımı yapıyorum.fitness salonundada body yapıyorum ama tam anlamıyla body deıl basketbol ıcın kaslarımı guclendırıyorum sadece. mekık falan da yapıyorum tabiiki yaptıgım calısmalar :
    Göğüs
    omuz
    ön kol
    arka kol
    bilek
    bacak

yanlız bu kas bolgelerini calıstıran temel hareketlerı yapıyorum. ağırlık yanı dumbell kaldırmıyorum makınalarda çalısıyorum.
    Simdi sizden asıl ıstediğim su bana önerilerini tavsiyeleriniz neler ? kondısyon arttırma konusunda daha yuksege zıplama konusunda agırlıık calısma konusunda yardımcı olursanız cok sevinirim bilincsizce calısmayı pek ıstemıyorum . tavsiyelerinize uyacagım :)

2. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bütün bu saydıklarını yapıyorsan , bu kadar idman yapıyorsan ve hala "kondüsyon "sorunu vb çekiyorsan ortada önemli bir sorun var demek anlamına gelebilir!...

acaba, "NEFES ALMAYI" mı bilmiyorsun ?!...)

3. EmRLanD

EmRLanD Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    hayır hayır tıkınıyorum derken nefesle ilgili bir problem yok. psikolojık olarak yada kasların belirli bir sureden sonra yorulmasından dolayı koşarken yavaş kalıyorum oyunun ılk dakikalarına gore yada aynı performansta kalamıyorum performans gittikçe dusuyor. yoksa nefesle ilgili bir problem yok yanı tıkanıklık dedıgım bu olay yavaslama verımsızlık vs.

4. Smaç Delisi

Smaç Delisi Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    bir basketbolcu atletik olmalıdır buyüzden her türlü kasa önem vermeli ama benim yaşım 14 oyüzden kol ve göğüs kası yapmıyorum sebebi uzama durması ama karın bel ve zıplama idmanı bolca yapıyorum

5. EmRLanD

EmRLanD Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    başka onerı yokmu ?

6. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    189 boya 112 kilo çok fazla.en az 15 kilo fazlan vardır diye düşünüyorum.eline 10 kiloluk bi ağırlık al ve koşmayı dene.tıkanırsın tabiki de.sorun kiloda.ve kilo verdikten sonra daha yükseğe zıplayacaksın emin ol.

7. mertklc

mertklc Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Bence sen boyunu uzatmaya bak center oynamak istiyorsan.Daha yaşın genç de en azından 10 cm daha boy atman lazım center olman için.

8. EmRLanD

EmRLanD Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    :D uza dıyınce uzamıyor ama nasıl olcak o uzama işi ?

9. sofa

sofa Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Dostum benim spor salonumda basketbol milli takım kondisyoneri var, kendisi dışarıdan gelen profesyonel basketçilere personal coaching yapıyor.Baya meşhur basketçilerle çalışırkede gördüm kendisini.Benim dışardan gözlemlediğim çalıştırdığı kişileri sürekli düşük ağırlık çok tekrarla güçlenmeye yönelik çalıştırıyor.Ağır kaldırma taraftarı değil.Mesela squat çalışırken gördüğüm ağırlıksız 50 tekrar gibi çalıştırıyordu.Öyle 100 kg takıpta 3 tekrar 4 tekrar yaptırmıyor.Tabi dışardan ben bu şekilde gözlemledim.Belki o çalıştırdığı insanlardaki hedefi başka bir şeydi o yüzden o şekilde çalıştırıyordur.Tavsiyem antreman sisteminden ziyade beslenme alışkanlığına bir göz atman, kilo vermen...

Ayrıca boy uzatmaya bak demişssiniz arkadaşa da, arkadaşlar boy uzatmak insanın elinde olan bir şey değildir.Genetiğiniz ne kadar müsait olursa o kadar uzarsınız.Çocukluktan beri basketbol oynayıp 1.75 olan insanlar tanıyorum, bu işte en büyük etken genetik basketbolcuların genelinin uzun boylu olma sebebi basket oynamaları değil, zaten uzun boylu oldukları için basket oynuyor olmaları.

Son düzenleme: 15 Ocak 2012
  10. EmRLanD

EmRLanD Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    teşekkür ederim :)

11. mertklc

mertklc Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    İyi beslenip,düzenli saatlerde yatarsan büyüme hormonu daha çok salgılanacağından boy uzama ihtimalin daha yüksek.Zaten 2 3 sene daha uzarsın.Baktın uzamıyor diğer skillerini de geliştir small forward falan oynarsın yani.Yani prof. olma falan durumun varsa 189 kısa gelir center a da ondan diyorum.

12. EmRLanD

EmRLanD Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    amaç prof olmak bakalım bugun salona gıdınce hocayla konusucam programımı yenılesın

13. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    omuzlara ağırlık ver.
    ör. nba'in en iyi savunmacısı dwight howard :)

14. EmRLanD

EmRLanD Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    bilek omuz ve bacağa agırlık verıyorum ama amacım hacılenmek değil güçlenmek.

15. EmRLanD

EmRLanD Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    gunceldir yorum bekliyorum

16. DeibLER

DeibLER Yeni Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    17 yaş 189 boy ve pivot .bence basketi bırak.

17. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    Istanbul-Southampton-Moscow
    maçlardan 1.5 saat önce komplex karbonhidrat ve maçlardan 15dk önce abartmamak koşuluyla basit karbonhidrat al...
    ve bence pharmaton gibi bir multivitamin kullan faydasını görebilirsin...

18. EmRLanD

EmRLanD Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    teşekkürler.

ayrıca okuldakılere gore en uzun 2. kişiyim. pivot oynayacagım tabiiki en uzun benım.

19. Smaç Delisi

Smaç Delisi Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Benden sana tavisye basketbol da profesyonel olarak maçlara çıkıyorum ben sana dripling fantmental bilmenin sana çok yararı olur bu boyla center ken bir yere gelemezsin 2.10 boyu olupta 95liler var ama senin boyun hiç fena değil sen 195 olabilirsin birde center oynama guard forvet oyna ozaman yeteri kadar uzun olursun birde atletik ol

20. ngrkem

ngrkem Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba dostum bende basketbolcuyum. 92liyim boy 2.00 kilo 112. şuan bölgesel ligde oynuyorum.
    yazılanları okudum birçok kişi iyi niyetiyle yardımcı olmaya çalışmış ancak büyük bir kısmı yanlış bilgi. atıyorum kol bas göğüs basma göğüs bas omuz basma vs. bana sorsalar hiçbirşekilde ayrılmamalı, ama bana illa 1 bölge söyle deseler sırt derim, senin yaşın için en iyi sırt egzersizi ters mekiktir.
    ben küçük bir ilde büyüdüm o nedenle bende senin gibi pivottum uzun adam bulamadıkları için beni pivot olarak yetiştirdiler :) bence boyun 5 numaraya uygun değil şimdi sana 2-3 numara oynada diyemem artık 17 yaşına gelmişsin. sana önerebiliceğim tek şey 4 numaraya kaymaya çalış daha hareketli ol yoksa genç takımda son yılına gelince jubileni yapıp basketbol hayatını bitirirsin :)
    tıkanma işine gelince kilon çok fazla, eskisi gibi kalın adam istenmiyo artık basketboolda. öncelikle cardiyo yapmanı tavsiye ederim atıyorum ilk hedefin 10 kilo vermek olsun. sonrasında kendi düzeyindeki birkaç arkadaşınla mekik koşusu yapın haftada 2 yada 3 gün yapmanızı öneririm. arkadaşlarınla yapmandaki amaç rekabet ortamı yaratmak için. 95-100 mekiği gördüğün zaman artık tıkanmada olmaz yorgunlukta 40 dklık maçı rahat birşekilde çıkarabilirsin.
    söyleyeceğim o kadar çok şey varkı anlatmakla bitmez :) kafana takılan birşey olursa cevaplayabilirim şimdiden iyi çalışmalar.

Sayfayı Paylaş