barfiksle ilgili birkaç soru

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve elix tarafından 12 Eylül 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. elix

elix Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    öğrenci
    ben salona gitmiyorum, eve bi barfiks demiri aldım monte ettim. barfiksle ilgili birkaç şey soracam.

ilk başta bende şu sorunlar var:

omuzlarım biraz dar ve düşük,
    ve de hafif bi kamburluk var.

bunlar çok dikkat çekecek seviyede değil, ama evde gün içinde biraz egzersizin vücudu biraz daha düzelteceğini düşünüyorum.

barfiksle ilgili olarak:

öne veya enseye çekmek arasında ne fark var? enseye çekmenin omurları düzeltecek şekilde etkisi olur mu?
    geniş tutarak çekmenin omuzların genişlemesine yardımcı etkeni var mı? gerçi demir kısa en geniş 80 cm civarında tutarak çekebilirim. :(
    kanatların gelişmesi omuzları daha yukarıda tutuyor mu? hangi çekişin kanatlara daha çok etkisi oluyor(ön-ense)?

yaş 22
    boy 1.76
    kilo 65

omuzun genişliği 41 cm
    omuzun çevresi 103 cm

2. fırat 26

fırat 26 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    MASKOTLUK BİTTİ
    barfiks demirini nerden aldın ne kadar

3. elix

elix Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    öğrenci
    aslında 1.5 sene geçti :D . ama iki ev değiştirdim daha henüz düzenli kullanmaya başladım diyebilirim.

20-25 tl. tam hatırlamıyorum. üsküdarda doğancılarda arada biyerden almıştım. 90 cm'e kadar açılıyor yaklaşık.

tutma yerleri için süngerleri de var, zaten ellerin acıyan yerleri de nasırlaştı, asılı beklesem de pek acımıyor ellerim. yalnız ayakların yere değmemesini istiyorsan kapıya asman olmaz uygun duvar olması lazım evde benim çok şükür var.
    daha uzunları da var demirin.

4. elix

elix Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    öğrenci
    verdiğiniz tüm cevaplar için teşekkürler

:cry:

5. DARKBLUE1982

DARKBLUE1982 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Barfikste arkaya çekiş kanatların yanlara doğru genişlemesini sağlar. Öne çekiş ise kanatların öne gelmesini yani kalınlaşmasını sağlar. Dar tuttuşta kanat aşağıya yani bele doğru uzar. Geniş tutuşta ise yanlara doğru bir genişleme söz konusu olur. Senin boyunda birisi için 80 cm tutuş mesafesi dar tutuş olark adlandırılabilir. Ben 1.68 boyunda olmama rağmen 1m den geniş tutuyorum. Gerisini sen düşün. Enseye çekmenin omurlara bir faydası var mı bilmiyorum. Ama sinir sıkışmasına iyi geldiğini biliyorum....

6. elix

elix Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    öğrenci
    çok sağol cevap için, :)

yalnız sinir sıkışması ne demek?

7. ebb

ebb Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Omuriliğin içinden geçen sinirlerin, omurların arasına sıkışması demek. Genellikle belle ilgili problemi olanların sıkıntısı budur veya yaşadıkları sıkıntının devamında olabilecek olan budur ve tehlikeli bir durumdur bildiğim kadarıyla.

8. DARKBLUE1982

DARKBLUE1982 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Evet arkadaşım haklısın. Bu arada iyi gelmesinden kastım sinir sıkışması olan insanlarda bacaklarda veya vücudun başka bölgelerinde meydana gelebilen yanmaları azaltmasıdır. Yani rahatsızlığa iyi geldiğini söylemiyorum. Lütfen yanlış anlaşılmasın.

9. saso

saso Guest

çok güzel bilgiler vermişsin

10. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.565
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    Genellikle bahsedilen kamburluk ilk etapta gercekten kamburlukmudur bu önemli.kemiklerde bir deformasyon soz konusu değilse ve kassal zayıflıktan kaynaklı ise bunun çözümü kolay.sırt kaslarını kuvvetlendirerek bu duruş bozuklugu buyuk ölçüde giderilebiliyor.son senelerde enseye çekişler sakatlanmaya daha meyilli gibi gosterilsede ben herzaman latt makınasında enseye çekişi tercih etmişimdir.bu kanatların üst kısımlarında daha hakim bir harekettır.öne çekişte biraz daha alt kısımlar baskı altında kalır.tutuş şekillerinde farklılıklar yaratarak barfix demirinde diğer kas gruplarınıda çalıştırman mumkundur.vucut bir bütün!

11. skygokhan

skygokhan Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    senin omuzun düşük mü yani dik durduğunda düzeliyorsa bu senle ilgilidir.Ama dik durdugunda da düşükse o zaman biraz kamburluk var demektir.

12. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Düşük omuzlu olmak farklı kamburluk ayrı.O zaman Arnold ve Coleman da kambur :)

13. zisha

zisha Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    dar tutuş, geniş tutuş; bütün bunlarda söylediğiniz tutuşta geçerli olan bilekler bize doğru olacak şekilde mi?

HEp barfiksten bahsediliyor ama en çok çalışılan içe mi dışa mı bakar şekilde olanı?

Bir de, hangisi daha zordur genel ankamda...

cevaplarsanız sevinirim; ara demezseniz de çünkü aradım...

14. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.255
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    zisha;avuçların içe doğru bakarken çektiğin barfixte bicepslerin bir miktar daha fazla etkilenebilir.Ama barfix genelde avuçlar karşı tarafa bakacak şekilde tercih edilir.Avuçlar karşıya bakarken çekilen barfixte kanatların daha çok gerildiği kanaatindeyim.Ama sonuç olarak;ikisi arasında büyük bir fark yok.Ancak;senelerdir edindiğim tecrübeme göre,işi bilenler avuç karşı tarafa bakacak şekilde barfix çekerler.Diğerini ise; 'çek bakalım kaç tane çekebilecen';'biiiir-ikiii..off kollarım koptu' tarzındaki durumlarda görebiliriz :)

15. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.910
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Londra
    bence ikisi arasında büyük fark var..
    avuçiçinin duruşu, kolların açıklığı gibi faktörler çalıştırılan bölgesinin tamamen değişmesine bile yol açabiliyor..
    mesela dar tutuş ve avuç içi sana dönükken bicepsler çok ciddi etkilenir.. hatta biceps çalışmalarında bu da uygulanan hareketler arasındadır..
    avuçiçi karşıya bakarken tutuş aralığı ise hareketin kanatta ve sırtta vurduğu bölgeleri etkiler..

bu konu eskiden forumda tartışıldı diye hatırlıyorum.. biraz arama yaparsan daha ayrıntılı açıklamalara ulaşabilirsin zannedersem..
    ayrıca antrenman hareketleri bölümünde de kanat için uygulanan pozisyonun gösterimi mevcut..

16. CENTAUR

CENTAUR Guest

Eller karşıya bakacak şekilde yapılanı barfiksin standartıdır, askerde de bu şekilde çekilir, konu vücut geliştirme ise ve sırt kaslarının gelişimi ise tutuş daha açık yapılmalıdır yani omuz ile dirsek arasındaki kısım omuz hizası ile paralel ve aynı seviyedeyken önkol 90 derecede olacak şekilde açık tutularak yapılmalıdır, öne çekişte çene altına kadar, enseye çekişte enseye değene kadar çekilmelidir, performansı artırmak için başarısızlık noktasına gelindiği zaman aynı dips haraketinde yaptığımız gibi ayakları çaprazlamasına bileklerden bitiştirip bir partner yardımıyla ayaklardan ağırlık azaltılaraka birkaç tekrar daha zorlanarakta çalışılabilir, bu pozisyonda iki bacak arasına bir dumbell konularakta egzersiz zorlaştırılabilir. Sadece sırt çalışmaları içinde ve temel haraket olarak ilk önce yapılması doğru olur.

Sayfayı Paylaş