Barfiks mi? Lat Pull Down mı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Beatboxer tarafından 2 Ocak 2007 başlatılmıştır.

BARFİKS Mİ ?!...LAT PULL DOWN MI ?!...

1. BARFİKS

85,0%
  2. LAT PULL DOWN (ENSEYE BAR ÇEKME)

15,0%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 133 üye.
  1. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Barfiksin ilk hareket olması gerektiğine ben de katılıyorum.
    Hatta barfiks genelde tüm idmanın başlangıç hareketi oluyor.

Bu nedenle hareketten önce çok iyi ısınma, esneme ve gerilme sakatlanmamak adına büyük önem taşıyor.
    Çünkü barfikste vücut ağırlığını kaldırıyorsunuz ve bu çok ciddi bir ağırlık.
    Bir anda eklemleri bu şiddete maruz bırakmanın risklerini azaltmak için iyice ısınmalı, eğer mümkünse ilk 1-2 seti arkadaş yardımıyla veya makinede destekli barfiks yaparak çıkarabilirsiniz.

2. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    barfiksin ilk hareket olup olmaması güce ve kondisyona baglı..ilk hareket olarak yapılması mantıklı, ama ikinci harekette kondisyonunuz eger iyiyse, daha cok verim alabilirsiniz..çünkü kanatları daha önceki harekette de biraz yormuşsunuzdur ve sıra barfikse geldiginde zorlanacaksınızdır, bu yüzden kanatlardaki yanma hissi daha fazla olacaktır..

daha az tekrar yapacagınıza aldanmamak lazım, daha iyi çalışacagına odaklanmak ve unutmamak lazım..ben ilk hareket olmasını cok sevmiyorum acıkcası ve cokta iyi hissedemiyorum ilk harekette..

yeri gelmişken, şunu da söylemek istiyorum..barfiks testo seviyesini ciddi ölçüde yükseltebilecek bir hareket..
    barfikste, mutlaka "pause-sets" olayını deneyin...mesela; 10 tane barfiks cektiniz, 4 saniye dinlenip hemen bir daha giriyorsunuz..burda önemli olan 2-3 tane cıkarmak ve orayı iyice yakmak..bunu yaptıgınızda bicepslerinizin balon gibi oldugunu göreceksiniz + vücudunuza sanki birden glikojen yagıyormuş gibi doluluk hissedeceksiniz, özellikle bicepslerde..

buna ilave olarak, barfiks çekme işi mutlaka " forced reps " şeklie olmalı ayrıca, kendinizi yukarı çekerkenki hızınız, kendinizi aşagı bırakma hızınıza göre nispeten daha hızlı olmalı, bu da forced reps mantııgndan max verim almanızı saglar..

Son düzenleme: 22 Kasım 2008
    Body06, Azi, sultanmehmed ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  3. mahir07

mahir07 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    antalya
    d.wolf tavsiyeler için saol.. barfiksi ilk hareketten ziyade sonraya saklamak gerçekten işe yarıyor.. belki 3 5 tekrar az yapıyorsun ama cok daha fazla etkisi oluyor.. bu arada çekiş hızı hakkındaki bilgin cok mantıklı geldi.. genelde aynı hızda yapıyordum iniş ve çekişi.. sanırım bu şekilde cok daha faydalı olucak.. teşekkürler..

4. Miracle

Miracle Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ticaret
    En son 2 set max barfıks cekıorum. 5 sanıye dınlenıp bırdaha cekersem en fazla 1 veya 2 tane cıkar :)

5. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Vg'ci arkadaşlarımın hepsi sırt için barfiksin olmazsa olmaz olduğunu söylüyorlar. Yakın bir zamana kadar ben de barfiks çekemiyordum; fakat artık her türlüsünü çekebiliyorum +100 kilo olmama rağmen. Bu günleri görebilmek gerçekten çok güzel.:)

6. redondo1

redondo1 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    barfiks haftada kaç gün çekilmeli peki?
    haftada 2 gün iyi mi?
    benim antreman programımda 1 gün vr sadece.
    ama boş günlerimdede çeksem mi, dinlenmeyi bozmasam mı diye düşünüyorum açıkçası. bir yardım lütfen bu konuda

7. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    2 set ceneye + 2 set enseye, sonra da lat makinasinda 2 set one cekiyorum, dips pesinden giriyorum

8. manhunt

manhunt Üye

Beğenileri:
    169
    Ödül Puanları:
    53
    barfix öncelikle

9. Crue

Crue Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    neden dips ?

10. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    o da kanata etki ediyor,

11. Bench Press

Bench Press Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel güvenlik görevlisi
    Yer:
    İstanbul
    Barfiks çok iyi hareket tabi.Ancak evde çalıştığım için pulldown yapma imkanım yok.Dolayısıyla pulldown ile başlayıp barfikse geçme şansım da yok.Koridordaki barfiks ile debeleniyorum şimdilik. :)

12. akekilli

akekilli Üye

Beğenileri:
    167
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Istanbul
    Barfiks i sırt antremanında en son a bırakıyorum. Sırt ve kanatı daha iyi zorlanmış ve gerilmiş hissediyorum.

13. Bench Press

Bench Press Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel güvenlik görevlisi
    Yer:
    İstanbul
    Men's Health'in verdiği barfiks programını denemeye başladım.Birkaç haftaya kadar arttırırım inşallah tekrarları.İnşallahla olmuyor tabi. :)

14. nika

nika Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yönetici
    Yer:
    Bursa
    Bence Lat pulldown, çünkü barfiks çekemeyenlerinde yapabileceği bir hareket ayrıca ağırlığı ayarlayarak tekrar sayılarını ayarlaması çok kolay ve sabit bir hareket olduğundan kasları daha düzgün çalıtırabileceğini düşünüyorum. Barfiksde bel vurma hareketleri yapılabileceğinden aynı verimi vermeyebilir. Bence Lat pulldownın üstünlükleri bunlar ama yinede bu barfiks değerini düşürmez.

Azi ve diez bunu beğendi.
  15. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    nika'nın bahsettiği bel vurarak barfiks vg.cilerin tamamen uzak durması ve taklit bile etmemesi gereken bir hareket..bu konuda haklısın yani..
    bu videodaki gibi yapmayın sakın..
    https://www.youtube.com/watch?v=QiOqe8Ir7fI

bu videolar ise tam yapılması gerektiği şekildekidir..bunu örnek alabilirsiniz..yani kanat içindir..thums:

https://www.youtube.com/watch?v=MRg_Wu1-QOg
    https://www.youtube.com/watch?v=tMw8Dq1ZKIY

Body06, mma-, Cattleya ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  16. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Birinci linkteki bel vurdurarak barfikse hiç girmiyorum, bi çocuk vardı böyle 50-60 barfiks çekiyordu çok rahat bi şekilde, bende ona bunun barfiks olmadığını söyleyip duruyordum.

İkinci videodaki noş mudur neş midir adında kişinin çekişi konusunda da belki sadece alışkanlıktan gelen, bilimsel temeli olmayan bir önyargım var. O adam da yukarı çıkarken iyi çıkmıyor bence, yani çok hızlı çıkıyor. Hızlı çıkıldığında tabii ki kollar daha az yoruluyor, uzunca bi zorlanma yerine bir iki patlayıp bedeni yukarı atıyor kollar. İnerken daha yavaş, bence daha doğru iniyor, sanırım esas etkiyi inişte yakalayacağına inanmış, ki doğru yani öyle ama çıkarken de daha yavaş çıksa daha iyi olur (?)

Bu konuyu da tartışırsak faydalı olacaktır. Sizlerin de görüşünü bekliyorum.

Not: Bu arada verdiğiniz 3. bağlantı çalışmıyor, o video youtubedan kaldırılmış.

Morphling bunu beğendi.
  17. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    3.link daha yavaş çalışana örnekti ve 2 gün önce çalışıyordu link..neden kapattılar anlamadım...

18. rroni

rroni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    memur
    Yer:
    kayseri
    kesinlikle barfix derim. aslında insan mutlaka vücut ağırlığını kullandığı hareketleri girmeli bence göğüste de dips,omuzda amutta şınav v.b.

19. memoli

memoli Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bencede barfiks.
    ben hocanın verdıgı programa gore barfıxle baslıyorum.yardımsız ılk 3 tekrarı yapabılıyorum sonra yardım alıyorum ondan sonra lat pull down'a gecıyorum..faydasını ılerde gorurum umarım..

20. Bench Press

Bench Press Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel güvenlik görevlisi
    Yer:
    İstanbul
    Geçen ay 2 tane çekemiyordum.Bu ay 4 tane çektim sallanmadan.Darısı bir dahaki aya. :)

Sayfayı Paylaş