Barbell ve dumbell arasındaki fark nedir?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve vücutcuu tarafından 4 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Merhaba abilerim ben bu konuyu çok merak ediyorum.Hareketlere dikkat ettim barbell ile yapılan hemen hemen tüm hareketlerin aynısı dumbell ile yapılıyor.Peki ikisi arasında fark nedir? Barbell de kollar birbirine bağımlı dumbell da ise bağımsız çalışıyor benim gördüğüm tek fark bu başka bir fark varsa söylermisiniz dumbelllls

halterman bunu beğendi.
  2. soniqq

soniqq Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    ikisinin de belirli avantajları var bu neden ile izole ederek çalışmak en güzeli, örneğin tricepsler için barbell daha faydalı denmekte bicepsler için ise dumbell sebebi dengeyi sağlamak için harcadığın enerji. Ne kadar büyük bir fark var bilemiyorum ancak triceps çalışırken dumbell dan ziyade barbell kullanmanı tavsiye ederim.

3. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    göğüsteki farkını biliyorum farkı dambıll ile yapılınca göğüsün içine daha fazla vuruyor bar ile yapılında dışına daha fazla vuruyor belli dönemlerde bar bazende dambıll ile çalışılmalı

4. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Ben 14 yaşındayım bar kullanmadanda gelişme sağlayabilirmiyim?

5. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    14 yaş body için riskli gelişim çağında olduğun için yanlış hareketler boy uzamanı yavaşlatıp durdurabilir forumu incele

6. soniqq

soniqq Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0

kendi ağırlığın ile çalış, seni en güzel geliştirecek haraket barfikstir peşini bırakma :)

7. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Dumbell kullanmamda bir sakınca olacağını düşünmüyorum.Ben 100 kg squat yapacak değilim veya ağır deaflift falanda yapacak değilim kontrollü ve bilinçli bir şekilde kendime uygun bir programla antrenman yapmaya çalışıyorum ayrıca beslenmeme ve kasların dinlemesinede dikkat ediyorum.Boyumu kısaltmaz hatta boyumun uzamasını sağlar barfiks pullover ve daha birçok hareket var boy uzamasına yardımcı olan sadece press hareketleri eklemlere baskı yapıyor onuda ağır kilolarla yapmayacağım zaten kendime uygun ağırlıkları bulmaya çalışacağım.Amerikada ve daha birçok ülkede 9 10 yaşında başlıyorlar bu spora ama Türkiye de yok boy kısaltır aşırı kaslanma yapar bilmem ne yapar bunlar bilinçsizce uydurulmuş yalanlandır hiç birisine inanmıyorum.Spor yapmanın boy kısaltacağını hiç düşünmüyorum aksine uzatır daha sağlıklı olunur.Ha bu arada omuz programım iyimi bir bakın

dumbell press
    lateral raise
    front dumbell raise
    upright rowing-arnold press ? hangisini seçmeliyim aslında arnold press dumbell pressle yer değişebilir çok etkili bir hareket olduğu için eklemek istiyorum.

Bacak programımada bir gözatın
    squat
    lunges
    stiff legged deaflifts
    calf raise

İsterseniz diğer bölgeleride yazabilirim her bölgede 4 hareket bulunuyor.Haftada üç gün ağırlık çalışıyorum pazartesi çarşamba ve cuma salı perşembe günleride kardiyo yapıyorum mide çalışıyorum.Amacım hacim yapmak çok ağırlık az tekrar yapıcam hareketleri.Bar kullanmayı düşünmüyorum çünkü hala bir açıklama gelmedi.

8. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    body başlama yaşı 13 diye biliyorum 9-10 değil

forumda 13 14 yaş için vg programı var squatı ben 19 yaşında olmama rağmen hala programa koydurtmuyorum ha dambıl ha bar ıle yapmıssın fark yok omurgaya baskı yapan her hareket boyunu etkileyebilir kendi ağırlığın ile yapıcağın hareketler çok faydalı forumdada var barfiks şn boya faydalı burda ben onları kastetmiyorum

yanlış program yapabilirsin ileride pişman olabilirsin o yüzden yapıcaksa araştır öyle program çıkar

bar ile dambıl arasında çok fark yok belli dönemlerde onları kullanıcaksındır programı değiştirdikçe mesla göğüs çalışırken iç kısımı doldurmak için dambıl koymak gerekiyor daha fazla içe vurduğu için barda ise omuza ve dış göğüse daha çok vurur
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/13-ya-vg-tavsiyeleri-t15425.html bu linkte tavsiyeler.

verdiğim linklere gir sizin gibi genç yaşta başlayanlar için olan program

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/bodye-erken-ya-ta-ba-t20050.html

Son düzenleme: 4 Aralık 2011
    vücutcuu bunu beğendi.
  9. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    barla dumbell arasındaki fark dumbellin blgelere daha etkili vurdugudur

halterman bunu beğendi.
  10. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Dumbell vurmuyor öylemi bence aralarında iki fark vardır birincisi barbellde eller bağımlı dumbell da eller bağımsız olarak çalışır bence dumbell çalışmak daha zordur bağımsız olduğu için iç göğüsü daha çok vuruyor hemde ikincisi bundan pek emin değilim ama barbell ile daha ağır kilolar kaldırılabiliyor bu işi pro yapmakdıktan sonra barbelle gerek kalmıyor gibi gözüküyor.

11. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Her ikiside farklı dönemlerde kullanılmalı barın yoksa dambıl işini görür

vücutcuu bunu beğendi.
  12. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Tamam anlaşıldı bar belli dönemlerde kullanılıyor ben istediğim vücudu yapmak için dumbell seti ile idare edebilirim sanırım teşekkürler.

13. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    evet dogru dumbell bagımsız oldugu icin etkisi daha fazla oluyor barbellde de daha fazla agırlık kaldırma sansın var sabit oldugu icin programında degisklik yapmak icin 1 hafta dumbell 1 hafta da dumbell kullanabilirisn dönüsümlü olarak

14. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Bu yaşta bunları bilmen çok güzel, seni tebrik ediyorum. Forumda yeni başlayanlar bölümünde 14-18 yaş grubu hep aynı şeyleri soruyorlar, boyum kısalır mı falan diye, sen bunları çoktan halletmişsin. Benim kardeşimde 14 yaşında başladı bu spora, ağır squatlar dışında +200kg ile leg press, 80kg ye kadar deadlift yapardı. Buna rağmen acayip hızla boyu uzadı. Ayrıca geçmiş zamandan bahsediyorum çünkü yazın kasık fıtığı oldu o zamandan beri ameliyatını bekliyor:)

Dumbell-barbell farkına gelince, yukarda güzel anlatmışlar. Barbell kasa çok yönlü hareket iimkanı sağlamadığı için ufak kas gruplarını devre dışı bırakıp en ağır kiloları kaldırmanıza olanak sağlar. Dumbell ise bu ufak kas gruplarını da aktive eder. Gelelim barla yapılan aktivitede eşitsizliğe. İnsanların solak veya sağlak olmasına göre günlük ağır işlerde vücut bir tarafı daha fazla kullanır. Sonuçta azda olsa bir güç farkı ortaya çıkar. Her ne kadar barla yapılan egzersizlerde denge sağlansada her zaman ufak bir fark olacaktır. Bir makalede squat yapan bir sporcuyu incelemişler. En dengeli şeklinde bile %4 lük bir güç farkı tespit etmişler. Programına gelince bunlarıda göz önüne alırsan hem barbell hemde dumbell hareketlerinin varyasyonları olmalı.

Omuz antremanına gelince son hareket olarak arnold press yapma. Arka omuzu vuran bir hareket yap. Neden dersen zaten press ve front raise de ön omuzlarına yeteri kadar yükleniyorsun. Ayrıca göğüs idmanında da ön omuzlar çok çalışıyor. İyi bir omuz dengesi için arka omuzları ihmal etme. Genelde herkesin en zayıf noktalarından biridir arka omuzlar.

Birde stiff leg deadlifte kadar herşeyi bildiğin için mutlu oldum gerçekten:) Kafana takılan herhangi birşey olursa seve seve yardımcı olurum. Yeni nesilde bu bilgiye açlık yok ne yazık ki, bu nedenle seni tebrik ederim:)

vücutcuu bunu beğendi.
  15. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Teşekkürler abi ben sadece birşey biliyorum oda hiçbirşey bilmediğimdir.Öğrenmek sonsuzdur.Derslerden daha iyi biliyorum bu konuları.Araştırmayla okuma ile oluyor bunlar biraz akıl olacak kafayı çalıştıracaksın.kendi kendime çözüyorum ben vg ile ilgili problemlerimi bazen yazıyorum buraya.Barbellin ile daha çok kilo kaldırıldığını sadece tahmin etmiştim dumbell hareketleri daha zordur bence çünkü bazı anlarda ikisini beraber hareket ettirmek zor oluyor bağımsız çalıştığı için.Ben sadece dumbell kullanmak istiyorum şimdilik benim ağır kilolarla işim yok.Ben boy falan bu basit konuları çözmüş durumdayım vg boyu kısaltmaz uzatır bile neden boy kısaltan bir spor olarak görülüyor anlamıyorum bazı hareketler uzatır.Eklemlere baskı yapan hareketler küçük yaşta ağır kilolarla yapılmazsa sorun olmaz benim programımda squat var herkes çıkar diyor e ne olacak yani :) böyle şeylere inanmıyorum spor yapan insanın boyu uzar kardeşim sporcu adam uzun olur bence.uzun olmasa bile bir cüsseyi olur nasıl desem spor yaptığı dışarıdan belli olur.14-18 yaş grubunda iş yok abi bırak o ergenleri.Bende onların içindeyim ama davranışlarım daha olgundur.Ya bu spora başlama yaşı bence 13-14 tür hadi olsun 15 bazıları 17 yok 20 falan :D hangi spor olursa olsun küçüklükten başlamak daha iyidir.Abi ben bar kullanmak istemiyorum ya dumbell seti alsam olmazmı acaba birde daha güzel yazardımda okuldan geldim yorgunum ondan daha uzun yazardım neyse.dumbellllsweightlifter

Barbell kullanmanmama gerek yok çünkü programında hemen hemen bütün hareketler barbell ile yapılıyor :) gerek kalmıyor yani.Hem dumbell daha yararlı olacaktır bana daha küçük kas gruplarını çalıştırıyor.Barbell sadece çok daha ağır kilolar için ideal ben 100 150 kg kaldıracak değilim benim antrenmanlarda en fazla kullanacağım ağırlık 12 dir :D belki daha yaşım 13 barbelle ihtiyaç duymam çünkü ağır kilolar kaldırmayağa ihtiyacım yok dumbell işimi görür.Hem fiyatıda daha ucuz ben halter dumbell seti almayı düşünüyordum ama vazgeçtim bunu farkettikden sonra..Abi seninle aradabir konuşup önerilerini fikirlerini almam lazım ilgilendiğin için çok sağol herkes bu kadar sıcak samimi davranmıyor cevap vermeye bile tenezzül etmeyen var.

Son düzenleme: 6 Aralık 2011

Sayfayı Paylaş