bana ne oldu?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve novizenj tarafından 22 Ekim 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    yaşım 21. 6 yıldır basketbol oynuyorum. herşey bundan 4 ay önce başladı. sezon başlamadan önceki 3 aylık süreyi sıkı bir ağırlık programı ve diyetle geçirerek vücuduma bir kaç kilo kas eklemek niyetindeydim. bu amaçla beslenme ve antrenman programımı hazırladım ve klübün ağırlık salonununda çalışmalara başladım. universal marka whey proteini kullanıyordum. ilk bir ayı tamamlarken herşey yolundaydı. yaklaşık 95 kiloydum. bir gece ateşim yükseldi. şiddetli bir mide bulantısı ve ishal başladı. hemen özel bir hastanenin acil servisine gittik. beyaz kürelerime bakıldı. önemli bir enfeksiyon olmadığı basit bir besin zehirlenmesi olabileceği söylendi. bir saat kadar serum verildikten sonra herhangi bir tedavi verilmeksizin eve geri döndük. devamındaki 3-4 gün boyunca ateş ve ishal devam etti. tekrar hastaneye gitmek durumunda kaldık. doktor bir ateş düşürücü ve bir antibiyotik yazdı. bir hafta antibiyotik kullandıktan sonra iyileştim. ama 5 kilo zayıflamıştım. 1 haftalık bir istirahatten sonra tekrar antrenmalara başladım. moralim çok bozulmuştu. hastalığım sırasında başlayan iştahsızlığım yaz boyunca devam etti. kaybettiğim kiloyu geri alamadım. protein tozu kullanımına da son verdim. eylülde takımla beraber antrenmanlara başladım. şu anda hızlı bir biçimde zayıflamaya devam ediyorum. toplamda kilo kaybım 8 e ulaştı. bütün hematolojik kontrollerden geçtim. gastroenterolojiyle görüştüm. bütün kan değerlerine bakıldı. tam idrar bakıldı. brucella bakıldı. tüberküloz testi bile yapıldı. hiçbirşeyim yok ama çok hızlı bir biçimde kilo kaybediyorum. günde iki saat antrenmanı kaldıramaz hale geldim. performansım oldukça düştü. gücüm azaldı. pozisyonuma göre çok kuvvetli bir oyuncuyken ayakta duramaz hale geldim. artık ne yapacağımı bilmiyorum. konuyla ilgili bilgilerinizi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

2. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Tahlıllere gore saglıklı olduguna gore tek diyebilecegim daha fazla fazla komplex karbo ve belki creatin takviyesi.. :S

3. mertakb

mertakb Üye

Beğenileri:
    130
    Ödül Puanları:
    0
    bende hem basket hem body sporunu yürütenlerdenim protein tozu dahil bir çok şey kullandım,kullanıyorum.. ard arda idmanlar oldugu için zorlama dışında birşey yaşamadım umarım başıma senin yaşadıkların gelmez, geçmiş olsun sanada ne diyeyim kiloları tekrar alırsın o problem değil bence önemli olan pozisyonunu bilmiyorum ama performansının düşmesi. dediğim gibi kiloları alırsın elbette performansını arttırmak için çalışmalara başlasan daha iyi olur,moralinide bozma böyle şeyler elbet olucaktır.Antremanları kaldıramaz hale gelmenide ben geçiş dönemi olarak algıladım hastalıkdan çıktıktan sonra banada olurdu daha sonra elbet vücut ritme uymaya başlar birde zaten antremanlara yeni başladınız sanıyorum yaz boyu idman yapmadıysanız böyle düşüş elbet olmalıydı bugün üst düzey profosyonellerde bile 3 ay idman yapmasalar bu şekilde bi düşüş yaşanıyodur.
    Bu sene kendimdende örnek vereyim ilk 3-4 idman boyunca kondisyonum zayıftı bacaklarım özellikle calflerim çok fena acılar çekiyordu üstüne bide sağ el bileğim zorlamadan sakatlanmıştı bunlar olmazsa olmaz zaten takma kafanathums:

Son düzenleme: 22 Ekim 2009
  4. Malefice

Malefice Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    38
    MRI a girip tum vucudunu tarat biraz pahali olacak ama :) kesin cozum, kan testi yaptirmissin zaten, birseyin MRI ve kan testinde cikmassa psikolojiktir sorun.

Kanser, dizanteri, bagirsaklarda solucan vs gibi seyler olabilir. Bagirsaklarina baktir.

bagirsaklarda emilim problemi olabilir, isal kilo kaybi yapar ilk 5 kiloda sorun yok, sonraki 3 kiloyu bilemiyorum, gida zehirlenmelerinde psikolojik istahsizlik olabiliyor uzun sure, zaten eskiden 8 kilo fazlan varken yedigin yemekle ayni yemegi yersen kilo alman mumkun degil, eskisinden fazla yemen gerek eski kilona cikmak icin.

5. rey619

rey619 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    canakkale
    genel bılgı: proteınler bagısıklık sıstemını savunmasız bırakır sebebi:vucud proteını dısarıdan aldıgı ıcın kendi ürettiği hormanları kesmeye baslar
    nasıl anlatayım siz arabaya benzin koyarken parayı sız oderken onun yerıne arkadasınız yanınızda iken her zaman o oderse sizin benzin parasına ıhtıyacınız kalmaz.eger kullanmayı bıraktıysan alısmak zaman alır.uzun sureden berı kullanıyorsan (en az 9 ay) ...

6. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Ha tavuktan almıssın ha tozdan bırsey farkedıyor mu?.. Hanı ıcınde creatın, taurın vs vs gıbı cesıtlı enerjı arttıran seyler olsa tamam ama proteın yanı bu.. Etkılememesı lazım dıye dusunuyorum bu kadar novizenj'te oldugu gıbı..

Son düzenleme: 3 Kasım 2009
  7. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Hayır öyle değil. Ha tavuk ha toz değil. Hiç bir zaman supplement = doğal beslenme diyemeyiz. Whey proteinin uzun süre kullanımının zararlı olabiliyor ama soruyu soran kişideki başka bir durum gibi hemen whey e bağlamak doğru değil ama whey = doğal beslenme de denemez.

8. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Onu bılıyorum bende tabı dırek dogalın yerını tutmaz ama whey kullanıp bıraktıktan sonra performans dususu yasanmamalı dıye dusundugumu belırtmek ıstemıstım orada..

9. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Arkadaşlar; peki idman sırasında özellikle bende 2 haftadır var olan mide bulantısının nedenleri ne olabilir...bir istasyondan diğerine en fazla 1-2 dk ara veren ben şimdi arayı uzun tutuyorum ..çünkü az daha zorlarsam kusacak gibi oluıyorum haliyle bda bende kendimi tamamıyla verememe gibi bir hal alıyor,idmanı eksiksiz tamamlıyorum belki ama birde gelin bana sorun...

bilgisi olan varsa cvp verirse çok sevinirim...

saygılar...

10. osvobay

osvobay Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    23
    Sıcak havalardan olabilir. Ben de kolumu kaldıramıyorum bugünlerde....

demircan256 bunu beğendi.
  11. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Aklıma gelen ilk şey zaten o ama böylede olmazki ..bu sporu en sağlıklı şekild ebence kış ayında yapmak lazım..işte o zmanda kayıp oluyor..velhasıl..öyle yada böyle yapıcaz..Allah yardımcımız olsun :(

12. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Sıcak hava + ramazan = 17 saat aç kalan vücut gerçekten performansı çok kötü etkiliyor :(
    Dün ne yazık ki , istediğim ağırlıkların hiçbirini doğru düzgün kaldıramadım , bench te bile 3*8 yapacakken son sekiz çıkmayınca moral de acayip bozuldu :S
    direkt ant.kötü başladı kötü devam etti kötü bitti :(
    Sende farketitn belki demircan bench teki halimden tam giderken gördüğün zman :(
    Sıcaklar ve ramazan ı kayıpsız atlatalaım başka birşey istemiyorummm zırlayan smileyyyy

13. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul

Evet sultanahmet dün farkettim ama altına girdiğin ağırlıkta 10-15 kilo değildi..yanlış değilsem 50-60 arası idi..yani normal ayrıca badi de yoktu başında..

seninde belirttiğin gibi aşırı sıcak ,üstüne ramazan kii ben hesaba katmıyorum bendeki mide bulantısınızı ramazan ile..çünkü ortalama 2 haftadır var bu duurm bende..

dün spor bittiğinde ben dahil 1-2 kişi daha soyunma odasında yok bu spor yazın yapılmaz diye inliyordu :)

Yapacak bişey yok Allah yardımcımız olsun...

sultanmehmed bunu beğendi.
  14. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Demircan ,
    Soyunma odasındaki arkadaşlara gönülden katılıyorum :D
    Yazın hele ki yaz+ramazan ise , body cinin savaştığı ağırlıklar değil , sıcaklar ve açlık oluyor :(
    Mide bulantın için doktora gitmeni tavsiye ederim , kan şekerinin düşmesi olabilir , ant.sonrası uyuyıp dinlenmedeiğin için olabilir
    Yaptığın ağırlık çalışmasını , saatlerini uyku düzenini bence doktora anlatmalısın ki o da bir teşhis koyaiblmeli diye düşnüyorum . Bu sorunu ramazzan sonuna kadar çözersin inşallah
    zira ramazandan sonra artık sıkı çalışmaya başlıyıcaz sende biliyosun sıcaklar da bitince :)
    Arkadaşın konusunu da çok off topic ettik :S

demircan256 bunu beğendi.
  15. vivasilver

vivasilver Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    MR kesinlikle girme. En ufacık bir rahatsızlıkta MR önerilmesi gerçekten büyük bir problem ki bunu doktorlarımızda yapıyor. Rahatsızlıklarda MR en son çare olmalı.

MR(Magnetic Rezonans Imaging yani Manyetik Rezonans Görüntüleme)
    MR vücudumuzdaki dokulara radyo dalgaları gönderir. bu dalgalar dokulara çarparak geri döner ve bilgisayara görüntü olarak kayıt edilir. Bu sırada vücut yüksek radyasyon depolar. Radyasyon vücuttaki DNA'ya zarar verir ve radyasyon DNA'yı parçalayacak kadar kuvvetlidir. DNA'nın zarar görmeside hücrelerin ölmesine neden olur ve KANSER'e yol açar.
    Radyasyona maruz kalmış vücut etrafındaki vücutlarada radyasyon bulaştırır ve bundan arınmak zaman alır. Özellikle Kemoterapi gören hastalarda risk çoktur.

Bu gibi rahatsızlıklarda isal ateş ağrı gibi durumlarda kan testi gibi testlerden sonra teşhis konulamadıysa son çare olarak MR uygulanmalıdır.

Sayfayı Paylaş