Ballı yerfıstığı ezmesi..

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve okaysarac tarafından 15 Kasım 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. okaysarac

okaysarac Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Grafik Tasarimci
    Yer:
    Istanbul
    Bu canavarın 100gr.da besin değerleri;

Protein:22gr

Enerji:690 Kcal

Karbonhiderat: 22gr.

Vitamin e: 8mg

Potasyum: 570 mg

Kalsiyum:43 mg

Demir: 1.9 Mg

Şimdi 1.74 boy ve 80 kilo bir adam olarak avantajları ve dezavantajlarını sizlerden yorum olarak alabilirmiyim?

2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    bu canavarın besin degerlerini verirken yagdan ve icerdigi basit sekerden hiç bahsetmemişin=)
    zayıflık problemi olanlarda kilo almak amaclı kullanılabilir..
    ama onun dısında yuksek yag oranı nedeniyle cok sık kullanılması yaglanmaya yol acabilir..

forbitten bunu beğendi.
  3. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Aynen, gözüm ilk onları aradı, ama atlanmış nedense :)

4. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Yer fistigi findik ve ceviz deki yaglarda omega yag asiti oladugundan fazla sorun cikartmiyor. Ben öyle biliyorum. Yani devamli dergilerde bu yazilmis cizilmistir arkadaslarim.

5. PacoRabanne

PacoRabanne Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Beyler bu ballı yerfıstığı ezmesi herneyse baya bi canım çekti :) nerden alabilirim? yani en vitaminli olanından bulabileceğim bi yer varmı acaba ?

6. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Yağ alınacaksa onlardan alınsın; yağ olmadan hormonal sistem iyi çalışmaz zaten, bu yüzden yağlı şeyler yemek iyidir. Öte yandan antr. öncesi bu kadar yağlı bir besin tabi ki yararlı olmayacaktır ancak sabah kahvaltısı için, 4-5 dilim fıstıkezmeli kepek ekmeği birebir diye düşünüyorum.

7. teo

teo Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    100 gramında 45 gr kadar yağ olması lazım. Her ne kadar bitkisel yağ olsa da oranı çok yüksek. Diğer yandan proteini de bitkisel kökenli ve esansiyellerden zayıf.

8. GyMania

GyMania Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    YER FISTIĞI Dünyada çok değişik kullanım alanı olan yerfıstığı, ülkemizde çoğunlukla çerez olarak tüketilir. Yer fıstığı, tohumlarında %45-60 oranında yağ, %20-30 oranında protein, %18 oranında karbonhidrat, vitaminler ve madensel maddeler içeren, özellikle yağ sanayi ve çerez yapımı başta olmak üzere, sapı kuru ot ve kabuğu da çeşitli şekillerde değerlendirilen değerli bir bitkidir.

Yer Fıstığı Tohumunun Enerji Değeri: Enerji değeri çok yüksektir. Kavrulmuş haldeki yerfıstığı tohumundan 100g yenmesi halinde yaklaşık 600 kalori alınmış olur. Bu enerjinin büyük bir kısmı yerfıstığı tohumunun içerdiği yağdan sağlanmaktadır. Yer Fıstığı Tohumunun Protein Değeri: Yerfıstığı tohumu yaklaşık %28 oranında protein içerir. Bu proteinin insan vücudundaki sindirilme oranı da çok yüksektir. Dışarıdan alınması mutlak zorunlu olan (elzem) aminoasitlerden bir kısmının yerfıstığı proteinin de bulunuyor olması, insan beslenmesi yönünden çeşitli yağlı tohumlar içinde yerfıstığına farklı bir üstünlük kazandırır. Yerfıstığı Tohumunun Yağ Değeri: Yerfıstığı tohumunun yağ içeriği ortalama %50 civarındadır. Yerfıstığı yağı, tat ve dayanıklılık özellikleri bakımından birçok bitkisel yağlardan daha üstündür. Yerfıstığı yağı insan beslenmesinde oldukça önemli olup, dışarında alınmaları mutlak zorunlu olan yağ asitlerinden sekiz tanesini bol miktarda içerir. Yerfıstığı yağının %80’e yakın kısmını doymamış yağ asitleri oluşturur. Doymamış yağ asitlerinden aleik ve linoleik asitler ise sırasıyla %45 ve %35 oranındadır. Yerfıstığı Tohumunun Karbonhidrat Değeri: Yerfıstığı tohumunun katiladonlarında yaklaşık %18 oranında karbonhidrat bulunur. Tohum kabuğundaki şekerlerin oranı ise %1 kadardır. Çeşide bağlı olarak yerfıstığı tohumundaki nişastanın oranı %5 arasında değişir. Yerfıstığı tohumunda %4-7 arasında değişen oranda sakaroz (sofra şekeri) bulunur. Yerfıstığı Tohumunun Mineral Madde Değeri: Yerfıstığı tohumunun kül oranı %3’tür. Yerfıstığı tohumu zengin bir mineral madde kaynağıdır. Özellikle potasyum, magnezyum.

Ben kendimi bildim bileli hergün en az 100 gram yemeye çalışırım. Mükemmel bir besindir. Bilhassa çiğ olarak bulup yemeye çalışın. Yani kavrulmamış.

txen10 bunu beğendi.
  9. okaysarac

okaysarac Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Grafik Tasarimci
    Yer:
    Istanbul
    O zaman elimdeki bu koca kavanoz ballı yerfıstığı ezmesini gönül rahatlığı ile bitirebilrim değilmi?

Not:Kusura bakmayın canınızı çektirdim :)

10. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Bitir ve hatta yenisini de al ama antrenman öncesi veya sonrası besini olarak tercih etme.

11. CENTAUR

CENTAUR Guest

Özellikle potasyum oranının yüksek olması eklemler için iyi bişey kalsium da var gerçi bazılarımız yazın

olduğu kadar sakatlanma ve potasyum kaybı yaşamaz ama bulk dönemi ve kış mevsimi tam ağırlık basma

dönemi eklemleri kollamak lazım kilo almak isteyenler için tavsiye edilebilecek bişey

Başarılar

12. okaysarac

okaysarac Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Grafik Tasarimci
    Yer:
    Istanbul
    Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim arkadaşlar..Çok açıklayıcı oldu benim için ;)

13. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    ben dün yer fıstığı ve fındığı ezerek karıştırdım. 100 gr kadar oldu. daha sonra bal ile karıştırdım. tadına doyum olmadı açıkçası.

verdiği enerji çok iyiydi. bu karışımı yedikten 1.5 saat kadar sonra bütün bayanlar bana güzel gelmeye başlayınca :D anladımki hormonlarım en üst seviye de salgılanıyor.

hemen spora koştum ve çok iyi bir performans ile güzel bir antrenman çıkardım. denemenizi tavsiye ederim.

14. txen10

txen10 Yeni Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    0
    bencede marka vericem sakıncası yoktur umarım ülkerin rodeo ürünü var(yerfıstığı,karamel,nuga,çikolata)sabah kalkar kalkmaz bir tane yiyorum bün boyu bile felaket bir enerji verdiğini söyleyebilirim

15. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Gün boyu enerjik olmanızın tükettiğiniz ürünle ilgisi yok.
    Benzer ürünler büyük oranda basit şeker içerirler..
    Ürünü tükettikten kısa süre sonra kan şekeriniz yükselir ve kendinizi enerjik hissedersiniz.
    Bir süre sonra da aynı hızla kan şekeriniz düşer.

Gün içerisinde enerjik ve zinde olmanın en önemli kaynağı kompleks karbolar, vitamin ve minerallerdir.

Bahsettiğiniz ürünü sabah kalkar kalkmaz tüketmeniz, yağ sorununuz yoksa, yine de olumlu.
    Gece boyunca düşen kan şekerinizi yükseltmenize yardımcı olabilir.
    Bir diğer tüketim zamanlaması da idmandan hemen sonrası olabilir.

saydam bunu beğendi.
  16. txen10

txen10 Yeni Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    0
    :) söylediklerinin%100ünü biliyorum zaten bende sabah basit şeker tüketmek için alıyorum kalkar kalkmaz ve dediğim şey bendeki enerji yükselmesi yani sadece saf meyva suyu yada çikolatalı birşeyler yediğimde olan şey değil. baya bi enerji veriyor tabikide gün içi aç durmuyorum normal biri nsanın ne yemesi gerekiyorsa onları.dediğim bilgisizlikten felan değil ;) sabahları öyle bir enerjiyinin ben gün boyu yararını görüyorum..not:idmandan sonra saf üzümsuyunu tercihediyorum sabah yerine idmandan sonra daha çok toparlıyor beni sanırım

Son düzenleme: 24 Kasım 2008

Sayfayı Paylaş