Balistik egzersiz hakkında

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve poetwhitebird tarafından 27 Şubat 2006 başlatılmıştır.

1. poetwhitebird

poetwhitebird Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar balistik egzersiz nedir tam olarak bilen var mı?benim bildiğim kadarıyla kiloyu indiriken normal indiriliyor kaldırırken yarıdan sonra ağır çekimle imiş gibi kaldırılıyor.mesela bench press de kiloyu indirdik ;kaldırırken yarıda duruluyor ve adeta ağır çekimle kaldırış tamamlanıyor.Belli bir müddet sonra kilolarda çok büyük artışlar olabiliyormuş ama sayı normalde 12 yapabiliyorken ancak 7-8 yapılabiliyormuş.
    Bilgisi olan varsa tartışalım.

2. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Analttıgın sey "negative rep "'in tam tersi.. cok agır bir kilo (tek basına yapamıycagınız) partnerin yardımıyla beraber kaldırılır, cok yawas sadece sizin tarafınızdan indirilir, büyük bir direnc gosterilir.. Barbell curl de denedim cok faydasını gordum kilo arttırımı olarak ...

" balistik" hic duymadım, sadece " balistik inceleme " war bildigim... :p

ama negative rep'in tersine cok daha hafif kilolarla girip yapmanız gerekiyor.. bence bunu, normal setinin son tekrarında uygulayabilirsin.. hem gücünün maksimumunu da bu sekilde vermis olursun

Saygılar

3. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    hayır, o bahsettiğiniz Balistik tekniği değil...kabataslak ifade etmek gerekirse, Balistik teknik, ağırlığı fırlatma üzerine kurulu...yani, örneğin, bench press yaparken, ağırlığı hızlı yukarı doğru tüm gücünüzle itiyor ve elinizden bırakıyorsunuz...sonra tekrar yakalayıp aşağı doğru indiriyorsunuz...buna Bench Fırlatma (Bench Throw) deniyor...tabi bunu makinede (Smith) yapıyorsunuz güvenlik açısından...ağırlık miktarı için önerilen ise maksimum 1 tekrar ağırlığınızın %25-50si...daha yüksek ağırlıklar riskli..

Balistik teknik, BB açısından sürekli yapılabilecek bir teknik değil (voleybolcular, sprintciler vs sık yapıyor gerçi)...arada denenebilecek ve etkili olduğu ifade edilen bir teknik...bu teknikte önemli olan ağırlığı mümkün olabildiğince kuvvetle fırlatmak, yani bir nevi patlama sağlamak...

4. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Pump Forever, pazar günü deneyelim bunu,ama Bench Press'te deneyelim, 150 kg'nun yüzde ellisi, 75 kilo, sen onu fırlat yukarı doğru, biz Blitzle tutarız iki yanından, tutarız tutarız ama tutamazsak diye, önceden helalleşelim :badgrin:

5. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    haha olurda tutmassanız, ben baska seyi tutarım zati ondan sonra :p
    ben seni 100 kag a sokup, 2 tekrar negative set yaptırabilirim sana...

6. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Ben 100 kilo squat yapmıyorum, o işi aklım kesmedi :D
    ama ilerde neden olmasın?
    Negativ çalışmanın faydaları tartışılmaz, ama önce positivde dişe dokunur kilolar basmam lazım.
    Mike Mentzer'ın Hyper Intensity teknikleri var, onları bir ara derlemeyi düşünüyorum.
    Tam sana göre Pump Forever, gözü kara olmak lazım, Mike Mentzer tarzında çalışmak için ;)
    Bana 3 ay ver, beraber yaparız bi şekil!

7. poetwhitebird

poetwhitebird Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    kiloyu fırlatalım mı yavaş mı kaldıralım hangisi?

8. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Tek bir doğru tempo yok, yani çok yavaş kaldırmanında faydaları var, hızlı kaldırmanında.
    Hızlı kaldırıp yavaş indirmeninde.
    Hepsi kası farklı bir şekilde çalıştırıyor.
    Hızlı ve patlamalı tekrarların faydası, hızlı kasılan "fast twitch" kas liflerini etkilemesi, ki bu kas liflerinde en büyük gelişim potanisyeline sahip olanlarıdır.
    Yavaş kasılanlar, ise kondüsyon gerektiren durumlarda işe yararlar, hacim potansiyelleri daha düşüktür.
    Sonuç olarak, hızlı temponunda büyük faydaları var, çok yavaş, momentumdan yararlanmadan yapılan tekrarlarında faydası var.
    Bence genel olarak hızlı kaldırıp, kontrollü indirmek iyi bir uygulama, hızlı kaldırmak patlamalı gücü arttırmak konusunda uyarıcı etkiye sahip, kontrollü indirmek ise, zaten hareketin yarısının boşa gitmesine engel olan bir durum.
    Daha geçen gün bir vatandaş gördüm salonda, barbell curl'de halteri sallayarak kaldırıyor, ve direkt aşağı bırakıyor.
    En indirirken, ne kaldırken bir fayda sağlamıyor, olsa olsa, bilekleri güçleniyordur, halteri tuttuğu için :D

9. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Karasan güzel yazmıssın .. direnc mutlak surette saglanmalı..
    örn: barbell curlde agır bi kilo yapıorsanız, belden vurdurarak (cheating yaparak) yukarı kaldırsanız bile kiloyu, direnc gostererek elinizden geldigi kadar yawas bırakın.. bu guc potansiyelinizi direkt, hacim potansiyelinzide dolaylı olarak olumlu sekilde etkilyecek...

10. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    eğer balistik teknik açısından soruyorsanız, hayır yavaş değil...hızlı ve tüm gücünüzle...aslında buna fırlatmak da denmez, fırlatır gibi yapmak ya da fırlatmaya çalışmak, bir patlama sağlamak(zaten balistik adı da buradan geliyor,patlayıcı egsersizler bunlar)...örneğin, squat yaparken, ellerinizde dumbellarla (bu teknikte squatı dumbellarla yapmak daha güvenli) yere alçalıyorsunuz hızla...sonra hızla ve tüm gücünüzle kalkıp zıplıyorsunuz...sonra yine alçalma hızla...

temel mantık, kaldırırken hızla ve tüm gücünüzle kaldırmak,yani güç patlamasını ortaya çıkarmak...indirirken de hızla indirmek(indirme ya da negatif kısmın çok önemi yok bu teknikte,önemli olan kaldırma kısmı)...bundan dolayı yüksek ağırlıklarla çalışılmıyor bu teknikte, yüksek ağırlıklar hem riskli hem de zor...maksimum 1 tekrarın %25-50si ağırlıklarla...bu tekniği deneyecekseniz,önce çok hafif ağırlıklarla (maksimum 1 tekrarın %10u mesela) başlayın, hareketi ve tekniği anlamaya oturtmaya çalışın...zamanla alıştıkça ve deneyim kazandıkça arttırırsınız ağırlıkları...

11. poetwhitebird

poetwhitebird Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Aslında ne kadar değişik teknikler ve başarıya ulaşmak için ne kadar zorlayıcı çalışmalar var değil mi
    Teşekkürler arkadaşlar.

12. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Haklısın ama, herkese ve her vucut türüne gore, fayda anlamında antreman teknikleri degismekte..
    Bana negative rep daha etkilidir, sana balistik, bana agır kilo az tekrar daha fazla etki yapar, sana supersetlerle beraber az kilo cok tekrar....
    Önemli olan vucudunu ve reaksiyonlarını ii dinlemen ve bilmen, daha sonrada ona gore calısmalarını yonlendirmen

Kolay gelsin sana

Sayfayı Paylaş