Balık yağı | Nedir, İşlevi ve fazlası

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Derpost tarafından 11 Eylül 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. Derpost

Derpost Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci/PT
    Yer:
    Bursa
    Anita Bean'ın Sports Supplements kitabından yaptığım çeviri arkadaşlar. Bu çeviriden sonra bende balık yağı kullanmayı düşünüyorum. Aranızda kullanan arkadaşlar var mı?

Nedir?
    Balık yağı yoğun bir omega 3 yağ asidi, bilhassa uzun zincirli yağ asitleri eikosapentaeonik(EPA) ve dokosaheksaenoik(DHA) kaynağıdır.

İşlevi Nedir?
    Omega 3 yağ asitleri eikosanoid olarak adlandırılan hormon ailesinin yapımı için gereklidir. Eikosanoid'in kan dolaşımı, kan basıncı ve bağışıklılık tepkisini düzenler ve ayrıca kardiovasküler hastalıklara karşı koruma sağlar.

EPA ve DHA ise kalp krizine de sebep olabilen, kan pıhtılaşmasını azaltır. Ayrıca kandaki yağ seviyesini düşürür ve kalpteki ritim bozukluğu azaltır, kan basıncını ayarlar.

Son yapılan araştırmalar omega 3'ün beyin fonksiyonlarını muhafaza ettiğini, alzheimer'a engel olduğunu, depresyonu tedavi ettiğini ve çocuklarda disleksi, dispraksi ve dikkat bozukluğuna iyi gösteriyor.

Ayrıca omega 3 düzenli egzersizler için, kaslara yapılan oksijen sevkiyatını ve areobic kapasiteyle beraber dayanıklılığı arttırıyor. Omega 3'ün yararlı saymakla bitmiyor :) Omega 3 dinlenme süresini kısaltıyor, kas ve eklemlerdeki yanmayı ve eklem gerginliğini azaltıyor.

Uzun zincirli yağ asitleri özellikle hamile ve emziren annelerde, bebeklerin; beyin, sinir ve göz gelişimini destekliyor.

İhtiyacın Var Mı?
    Balık yağı, balıktan alınmayan yağın pratik bir alternatifidir. Özellikle düzenli egzersiz yapanlar için önerilebilir. Besin Standartları Ajansı (The Food Standarts Agency) haftada en az bir kere 140 gramlık yağlı bir balığın - somon balığı gibi - kullanılmasını öneriyor. Çoğumuz yeterli omega 3 içeren besinler tüketmiyoruz - ortalama tüketilen 200mg, gerekli olan 450mg'nin yarısından bile az -.

Eğer hamileyseniz ya da emziriyorsanız balık yağı(veya diğer omega 3 içeren besin desteklerini) alma durumu değerlendirin. Araştırmalar gösteriyor ki, hamilelik sırasında yeteri kadar omega 3 almayan annelerin çocuklarında davranış ve öğrenme problemleri sık görülüyor. Bu besinler ayrıca olası hamilelik sonrası postnatal depresyonu azaltıyor.

Emziren annelerin aldığı omega 3 içeren besinler anne sütüne karışır ve bebek beyni, sinir sistemi ve göz dokusunun normal gelişimini destekler.

Bir yan etkisi var mı?
    Herhangi bir yan etkisi olmamasına karşın; besinin alındıktan sonra ağızda kötü bir tat bırakması ve nefesinizin balık gibi kokması olasıdır. Ama artık her yerde meyve tatlandırıcılı balık yağları bulabilirsiniz.

Kaynak: http://www.yusufalibozkir.com/2013/09/haftann-ek-besini-balk-yag.html

emqo33, maximum, efekrotos ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. Degerli

Degerli Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Kastamonu
    çok yararlı gerçekten bende uzun zamandır kullanıyorum ama gunde kaç tane almak gerek ?

3. nockeee

nockeee Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Gunde alinan yaglarin 4'te 1'inin omega 3 yagi olmasi tavsiye ediliyor. Balik yagi alirken de en onemli unsur epa ve dha orani. Bu oranlarin yuksek oldugu haplari tercih etmek daha iyi olur. Asil alinmasi gerekenler onlar.

4. legenDary

legenDary Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Antalya
    2 gündür kullanıyorum akşam yemekleriyle birlikte 1 tane alıyorum ama alıcaksanız gidipte ucuz bişi almayın pahalı alın ama sağlam olsun çünkü sahte olanları var piyasada

5. RabbitHole

RabbitHole Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    herbalife ın Omega 3 ünü kullanıyırum... sanırım yaptığım en iyi şeylerden...

en basitinden cildim bile parlıyor...

6. DrSULOX

DrSULOX Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    paylaşım için teşekkürler.....

Sağ alt köşedeki teşekkür butonunu kullanınız!

Son düzenleyen: Moderatör: 30 Ekim 2013
  7. profonde

profonde Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    bende uc harflini konsantre balik yagini aldim herhangi bir on arastirma yapmadan 1000mglik kapsullerden gunde ne zaman kullanabilrim acaba

8. Derpost

Derpost Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci/PT
    Yer:
    Bursa
    Aldığınız ürünün üstünde kaç tane kullanılması gerektiği yazar. Ben günde 1000mg(tek hap) kullanıyorum.

9. fgroan

fgroan Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    kickboxer
    Yer:
    istanbul- sarıyer
    belirli bir zamanı yok sanırım balık yağı almanın ama ben genellikle kahvaltıdan önce alıyorum. newlife EFA1200. hiç ara vermeden peşpeşe kutuları sıralıyorum :)

10. efekrotos

efekrotos Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bende sabah kahviltidan sonra aliyorum faydasi vardir mutlaka ama farketmiyorum hic, sonradan afedersiniz gegirme olunca balik yemis gibi oluyorum :) bi keresinde kapsulu yardim ve icinden yag fiskirdi. Elim 2 gun balik koktu :D

11. fgroan

fgroan Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    kickboxer
    Yer:
    istanbul- sarıyer
    Evet ya patlattığında çok fena birsey oluyor

Sayfayı Paylaş