Balık Mevsimi Açıldı - Hamsinin Detaylı Besin Değerleri

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve BeachBoy tarafından 5 Eylül 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123

Hamsinin Yararları: Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan insanların en ideal besin Maddesi olan hamsinin yağda eriyen A ve D vitaminleri yönünden oldukça zengin bir besindir. Kas ve karaciğeri B, B1 (Tiamin), B2 (Riboflavin), Nikotinikritasit, B6 (Pridoksin), Pantotenikasit, B12 (Kobalamin) ve D vitaminleri için önemli bir kaynaktır. Hamsi etinde yüksek miktarda sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum, iyot ve fosfor bulunmaktadır. Bu minerallerden Kalsiyum ve Magnezyum kemik ve dişlerin gelişiminde önemli rol oynadıklarından bebek ve çocukların hamsi yemesi önem arz etmektedir.

Hamside bulunan Omega-3 yağ asitlerinin kandaki kolesterolü, trigliseridi ve kan basıncını düşürerek, kalp sağlığını koruyucu etkisi ile günümüzde en fazla tercih edilmesi gereken besin maddesidir.

Yağsız Izgara Hamsi İçin Değereler Yukarıdadır:

Ekli Dosyalar:

• 1.jpg
      1.jpg
      Dosya Boyutu:
      48,9 KB
      Görüntüleme:
      839
    • 2.jpg
      2.jpg
      Dosya Boyutu:
      52,9 KB
      Görüntüleme:
      699
    • 3.jpg
      3.jpg
      Dosya Boyutu:
      36 KB
      Görüntüleme:
      620
    • 4.jpg
      4.jpg
      Dosya Boyutu:
      40,2 KB
      Görüntüleme:
      600
    • 5.jpg
      5.jpg
      Dosya Boyutu:
      34 KB
      Görüntüleme:
      594
    NacHo, serdar06, sthammer ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. Pappy

Pappy Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    0
    Hem ucuz hem besleyici daha ne olsun :)..

3. AloneAssasin

AloneAssasin Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    Tadı da güzel :)

4. svaroth

svaroth Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    Levrek gibisi yok :D biraz pahalı oluyo ama sezonunda, çok kaliteli ve tazeden de öte levrekler ucuza alınabiliyor. Gerçekten güzel bi salata ile, fırında defne yaprağı ile pişirilince tadından yenmeyen bi balık bence. hamsi felan etsiz kuru kuru oluyo. Levrek, lüfer,çinekop,çupra vs daha etli ve bence taze olunca mükemmel bi akşam yemeği.
    (balık muhabbeti görünce konudan saptım ) hamsi de candır hayattır :p

5. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    tablolar süper :D

6. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Levrekte iyi balık ama bizim (Lazlar) için hamsi bir yana dünya bir yana. thums:

7. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    100 gram hamsi 20 gr protein 6 gr yağ içeriyormuş. ton balığında ise bu durum 100de 24 gr protein 8 gram yağ. ton balığının 2 li konservesi 4.75, hamsinin kilosu 7, 100 gr ı 0.7 lira yapıyor. fiyat olarak epey avantajlı tabi. (gerçi kılçık filan hesaba katılırsa 1 lira diyelim hadi). yani 200 gr hamsi, 200gr ton balığına göre bize tek seferde 2.75 lira kazanç sağlıyor. bu bakıma hem fiyat avantajı, hem de protein içeriği olarak yakın olması sebebiyle çok değerli bir alternatiftir hamsi.

Son düzenleme: 21 Eylül 2011
  8. svaroth

svaroth Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0

ama ton balığının pratikliğini ve kullanım hızını hesaba katarsan bi çok kişi 2.75 lirayı rahatça gözden çıkartır. Çünkü hamsinin pişirme şekli, kızartması,ızgara yapması ortalığın kirlenmesi, zaman harcanması, bulaşığı, ayıklaması,pişirirken kokması vs vs
    ayrıca pişirirken de en az 2.75 liralık giderin olur :D
    Tabiki çok güzel bi alternatif hamsi, ama genel olarak düşünülünce hiç de mantıklı değil sürekli balık pişirmek için uğraşmak. Spordan sonra gelip 1 adet ton balığı açıp , hemen yiyip , sonra dışarı çıkmak daha kolay gibi :p

9. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    yani tabi o saydığın noktalar epey zahmet istiyor :D ancak şu var ben her gün ton balığı yiyorum mesela. ayda yaklaşık 80 lira masraf oluyor. tadı çok güzel ama bazı alternatifler üretmek lazım buna. hem para sıkıntısı olmasa bile insan her gün aynı şeyleri yemekten bıkıyor bir süre sonra.

10. svaroth

svaroth Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    Tabiki sürekli ton balığı yemek de zararlı. Hatırladığım kadarıyla vücutta cıva birikimine sebep oluyormuş ton balığı aşırı tüketimi.(yanlış da hatırlıyo olabilirim). Ben de sürekli değiştiriyorum tükettiğim balık türlerini. Farklı tip balıklar hem damak zevki için hem de sağlık için daha iyi. Taze balık ile hazır bi yiyecek olan ton balığını kıyaslamak garip geldi :D

NacHo bunu beğendi.
  11. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    dediğin doğru o yüzden ara ara kesiyorum zaten. 4 ay hiç dokunmadım mesela, bu ayı full ton balığı ile geçiriyorum. sonraki ay haftada 4-5 ayarında tutacağım. bir de şunu soracağım hamsi tava-buğulama vb şekilde yendiğinde aldığımız yağ oranı da artıyor herhalde, bunu asgariye indirme şansımız ne?

12. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    Haberlerden gördüğümüz kadarıyla Trabzonda kilosunun 1 lira olduğu düşünülürse, eğer Trabzon da olsam ne tavuk ne ton balığı ne de kırmızı et her gün hamsi yerim. Hiç denemedim ama haşlar yine yerim. Fırında ızgara yapar yine yerim. Tavada kızartır yine yerim. Biraz açgözlülük yapmış olabilirim ama 1 lira ve 100 gr mında 20 gr protein.

13. sthammer

sthammer Guest

ben kılçıklarıyla birlikte yiyorum, iyi oldu protein değerini öğrendiğim

Sayfayı Paylaş