bacaklarda laktik asit

Konusu 'Bayanlara Özel - Beslenme & Diyet' forumundadır ve brn989 tarafından 1 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. brn989

brn989 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba ben kilo vermek amacıyla 3 aydır bir spor salonunda kardio ve yag yakmak için egzersiz yapıyorum...20 dk yuruyus+10 dk koşu 20 dk kros daha sonra kol ve karın çalışıyorum fakat alt baldırlarda sertlesme ve şişme oldu önce krampla başladı hocalarım ve doktor yorgunluktan laktik asit biriktiğini söylediler 1 haftadır dinlendiriyorum hafif calışıyorum sadece 15 dk yuruyus ve karın+kol çalışmaları yapıyorum artık şişme olmuyor ama hala bacaklarım sert tekrar aynı tempoya dönmek istiyorum tekrar sisme olurmu?

Setenay bunu beğendi.
  2. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    681
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    Son düzenleme: 1 Ağustos 2009
    aneximandros, diez, aysunil ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  3. brn989

brn989 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    teşekküür ederim...artık streç yapmaya başladım..ozaaman aynen dewam edıyorum..saolun..

4. testesterone

testesterone Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    bacaklardaki laktik asit belli bir süre sonra azalıcaktır arkadaşlarımın yazdığı gibi streching hareketleri laktik asiti dağıtacaktır fakat benim tahminim siz sert zeminde koşuyorsunuz gibime geliyor ?

5. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.144
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Bu laktik asit dagitimi ile esneme hareketleri arasindaki korelasyonun zannedilenden daha zayif olduguna dair bir makale okumustum yakinlarda ama linkini bulamiyorum. Bu konudaki yeni arastirmalari takip etme firsatiniz oldu mu Flex-Point?

6. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    681
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    ilk senden duydum aneximandros. zaten illa birşeyleri çürütme çabası içine girilmiş durumda. o okuduğun makaleyi merak ettim gerçekten. ama şimdi mantık olarak açıklamak gerekirse laktik asit birikiminin önüne tamamiyle ilk etapta yine streching egzersizleri ile geçilir.

örnek vermek gerekirse spor masörlerinin işlerini ele alalım:

sporcusunu rahatlatmak bir diğer antrenmana yetiştirmek için antrenman sonunda masaj yapıyor ki laktik asitin dağılımını en hat safhaya taşısın. yani antrenman sonunda yapılan masajın etkisi burda bir nevi kasları elle strech etmek,gevşetmek.

yorgunluk hissi biriken laktik asit ile ortaya çıkıyo, dağılması için birşey yapılmazsa formdan düşme ve en büyük etkisi geç toparlanma aynı zamanda kaslardaki kısalma durumu ortaya çıkıyor.

o makaleyi bulabilirsen paylaşmanı isterim.

7. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.144
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Bir tanesini buldum, uzunca bir makale. Bu masajla ilgili olani, digerini henuz bulamadim. Kendim maraton hazirligina bagli sakatliklar yasadim da, onun icin ilgimi cekmisti bu konular. Baslik sahibinden ozur dileyerek burada linkini veriyorum. Ceviriye ihtiyac olursa su an icin firsatim yok, ama daha ileride bunu yapabilirim. Ozetle, Anderson masaj lactic acid dagilimi icin faydasiz, strechinge devam diyor.

http://www.massagetherapy.com/articles/index.php/article_id/541/Sports-Massage--Recovery-Time

FLEX-POINT bunu beğendi.
  8. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    86
    Ödül Puanları:
    0
    laktik asit birikmemesi için nefes tekniğinizi geliştirin. nerde antreman yapıyorsunuz bilmiyorum ama temiz oksijeni bol bir yerde yapmalısınız.

koşarken kendinizi zorlamayın. yağ yakımı için ideal aralık laktik asidin birikmediği spor yapan kişinin aşırı yorulmadıgı aralıktır. atıyorum siz tam gaz koşuyorsunuzdur. 10 dk koşup tükendiniz. yanınızdaki biri orta tempoda 10 dk koştu. (bitip tükenmedi biraz yoruldu)
    sonuca bakılırsa yanınızdaki sizden daha çok yağ yakar. siz ise daha çok karbonhidrat yakarsınız. bunu sonucunda sizin karnınız acıkır.

ne demek istedigimi anlatabilmişimdir umarım. son tempoda kendimizi zorlamak yağ yakımı ve fit bir görünüm ve laktik asit birikmemesi için iyi değil.

Sayfayı Paylaş