Bacak yorgunlugu ?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve repax tarafından 6 Mart 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. repax

repax Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Merhaba arkadaşlar.Bacak programım gayet saglam ama bacaklarımda genel bir yorgunluk var.bacak çalıştıgım gün ve devamındaki 2 gün dışında sürekli bir yorgunluk hissediyorum.

Yürüyüş falan yapmıyorum bununla alakalı bi kondisyon kaybı olabilir mi ?

Başka yaşayan arkadaşlar varmı

2. brhmcr

brhmcr Guest

Bacak idmani sonrasi tuvalete oturamamak, merdiven cikamamak vs bu isin tatli - sert yani, hakkini veriyosan idmanin bunlarla karsilasirsin.

3. matizz

matizz Yeni Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Kocaeli
    Bu konuyu bi yerde daha konuşmuştuk aynı şey bendede var araştırırsan bulursun gerçi çözüm bulamamıştık :)

4. repax

repax Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Evet aslında söylediklerinde haklısın ama benim demek istediğim tam olarak öyle değil.

Mesela bugun bacak çalıştım.Bugun ve yarın hiç agrı yok çok kuvvetli hissediyorum bacaklarımı.Ama 2 gün sonra bir yorgunluk çöküyor sanki deli gibi bacak çalışan insan ben değilim.

Sanırım kondisyonla alakalı.Biraz yürüyüş yapmak iyi gelecek.

5. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    bunun nedeni 2 günün sonunda bacak kaslarındaki yoğun kaslarda ( bacak kaslarının kuvvetli olduğu tahmin ediyorum)
    kas içi hücre faaliyetlerinde ortaya çıkan laktik asitin karaciğer'e taşınması sırasında oluşan yorgunluk sadece bacak kasları
    kuvvetli olanların daha yoğun gözlemlendiği olaydır. normal bir durumdur a normal bir durum yok.

sadece sigara kullanan bireylerde bu durum daha uzun olabilmekte. aşırı antrenman esnasında kılcal damarlara yeteri kadar oksijen gitmez
    bu durumda kas "doğal fermente" yoluna giderek kaslar enerji sağlar tabi enerji sonunda kaslarda laktik asit birikir.
    ilk gün farkına varmayız ancak lastik asitin karaciğerde pirüvata ya çevirir daha sonra absorbe eder.

insan kan plazmasında dinlenirken ortalama 1-2 mmol civarında lastik asit bulunur buda beyin sinir sitemine yorgunluk hissi yaratır.
    örneğin ben kefir yada ayranımı yaparken kalorifer üzerinde 3 gün beklerim ve inanılmaz bir ekşiklik olur yararlı bakteriler içerisinde
    dünya kurmuş olurlar doğal antibiyotik ve içerisinde fazla lasktik asit olur bu asit dilimize ekşi hissyatı oluşturur.

içtiğinizde ekşi laktik asit vucudu rahatlatır ve uyku getirir. kana karışan lastik asit sinir hücrelerini uyarır.
    ve karaciğerde nötrlize edilecek vucuttan atılır ancak kana karıştığı andan itibaren suni bir yorgunluk uyku hali yaratır.
    Atalarımızın yoğurt ayran uyku getirir sözünü bilimsel olarak kanıtlamış olduk :D

laf lafı acıyor konuyu saptırmayalım tüm forum üyelerinden özür dilerim..

Son düzenleme: 6 Mart 2013
    Aranel ve (silinen üye bunu beğendi.
  6. repax

repax Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Sayın atakan_irresistable çok güzel açıklamışsın ellerinize sağlık teşekkür ederim.

atakan_irresistable bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş