Bacak idmanı sonrası baş ağrısı.

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Coyote tarafından 26 Aralık 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Özellikle çok sıkı tuttugum ve cok titiz oldugum bacak antremanlarını
    Çok ağır ve nizami tekrarlarla çalışmaya gayet özen gösteriyorum

Ancak her idmanın sonunda (30 dakika) kan ter içinde kalmam bir yana yogun bir başağrısı oluyor.

Bunun sebebini cok merak ettim.

Özellikle Deadlift sonunda dunyaya sanki sıfırdan baslamıs oluyorum. unutkanlık oluyor. Ancak cok zorluyorum bu harekette bazen.

Acaba nedeni nedir bu baş ağrısının.

2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bu ağrı bende de olur çoğunlukla..kanat ve bacak çalışırken karın için basınç özellikle ağır çalışınca oldukça artıyor..
    bırak baş ağırısını ağır barbell row, deadlift ve squad peşinden kusadabilirsiniz..
    antremandan zaten lay lay lom hiç yorulmamış, kızarmamış çıkanların hakkını vermediğini düşünürüm..antreman sizi yormalı..

bu rahatsız edici ağrı kilolara adapte oldukça geçebilir..

3. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    kevin levrone bacak antreamanı yapıldıgı gün daha fazla kalori alınmasını tavsiye ediyordu , özellikle squatın vucuttaki tüm suyu çektigini ve vucudu son damlasına kadar tükettigini söylüyordu...bilmiyorum bunla bir alakası varmıdır ama beslenmeni gözden gecirmekle işe başlayabilirsin

4. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    sayın diez kesinlikle daha evvel defalarca kustum ve bir çok seferindede migdem kalkıyor.

Ancak bu 4-6 tekrarlı calısmalarda daha fazla oluyor. Kilomun iki katını kullanıyorum bu hareketlerde. 10 tekrarlı calısmada ise daha efektif kilo kullaniyorum.

Ancak ben bundan keyif alıyorum hocamda aynısını söyledi cunku. Bütün bu belirtiler hosuma gidiyor aslinda.

Ben sadece merak etmistim cunku bu gun antreman sonu öyle bir ağrı daha evvel hic basima gelmedi.

serkan beslenmem iyi durumda.

kilo vermek icin cok cabaladiktan sora tekrar biraz yaglanma yaşadım ( yavas metabolizma ) ancak kas kütlemde büyük artış oldu. Biraz yaglı olmama rağmen gözle görülen bir gelişme var.

Karbohidrattan yana sıkıntım olmadı hiç ancak bazı gunler proteini tamamlayamıyorum. gunluk 150 gram almam gerekirken ben 100 gram ancak alabiliyorum.

Su an sıkı protein takviyesi yapacaim beslenmeme. Malum durumum daha iyi olsa kesinlikle kirmizi et tüketiminide arttiricam.

Henüz daha ek besin kullanmadim. Gerek duymadim. Gidebildiğim yere kadar böyle giderim diyordum. Ancak su an ağirliklar artmiyo artik. 10. ayımdayım.

Ancak su an idmanlarin hakkini veriyorum gercekten.

75 kilo birisinden beklenmicek idmanlara girmek bana zevk veriyor. Geliştiğimi görmekse bütün zorluklara değer.

Son düzenleme: 27 Aralık 2009
  5. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    sayın coyote, başka bir yazınızda deadlift de 150 kilo girdiğinizi yazmıştınız 75 kiloya göre ve 10 aya göre bence mükemmel bir değer hakkını vererek çalışıyorsunuz, çoğu kimse ihmal eder bacak kaslarını ve gelişmez doğru düzgün. siz bu şekilde çok yol alırsınız gibime geliyor ayrıca insanlar 1 ay dolmadan whey + kreatin ve 6 aydan sonra ileri derece supplement (nox, halo) ve 1 seneden sonra steroid kürlerine girerken 1 seneyi doldurmaya yakın hala doğal gidiyorsunuz bu da çok güzel.

yalnız dikkat edin 150 kilo deadlift için iyi bir altyapı gerek, hareketin doğru yapılıdığını hocanıza kontrol ediyordur eminim ki.

Coyote bunu beğendi.
  6. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Defalarca taktik ettim. Boş barla calismalar yaptim. Hocamada sürekli sorarim sayin deathlifter. Ben yanlısmı yapıyorum diye. Hiç bir zaman nizamilik bozulmadi.

cunku geç gelen kas ağrısı bacaklarımda ve koltuk altlarimda oluyor.

Ayrica bacak ve deadlifti etkileyen yardımcı kaslarıda ayrıca guclendiriyorum.

Mesela ön kol için ben dumbela alternatif olarak Balyoz ile çalişma yapiyorum

20 dakika balyoz sallamayı denesin biri ne demek istediğim iyi anlaşılacaktir.

Kendimi kontrol ettiririm.

Antreman gununde calismam su sekilde.

ip atlama ısınma 3x10 SQUAT 3x10 BARBELL LUNGE 3x10 deadlift - 1x20 200 kg ile leg press (makinadaki son ayar yuvası) 3x10 leg curl ve 3x25 Calf çalişmasi yapiyorum. Ayrıca şaşırtma amaçlı calismalarida ekledik programımıza. Mesela romanian deadlift mesela dumbell squat Tek dumbell squat. Genellikle makineleri sevmem ama ancak onları tamamlatıcı olarak kullanıyorum.

Ancak deadlifti tek basina yaptigim zaman 150 x 4 e ulaştım. Şu anki bacak idmanı ile 120 kg ile tekrarlarımı yapıyorum ağirliklara bar dahil değil.

Bacak alt yapım cok iyiydi. Dağ bisikleti kullanirdim daha önce.

SAyın deathlifter ek besin almaya gerek duymadım su ana kadar. Cunku cok iyi gelişim sağladim. Tam bir aşçı gibiyim. Bu gun lor peyniri, kaşar peyniri, tavuk yumurta et süt gibi kaynaklarla çok iyi gelişim olur zaten. Ayrıca ben fındık ve fıstıgı cok seviyorum. Yüksek karbohidrat alirim zaman zman.

Ancak ters mekik mutlaka yapilamli. Deadliftte en önemli şey bel oldugundan cok guclu bir bel olmali.

Artık 50-40 kere kalktıgımdan ötürü ter smekikte elimde 15 kilolk iki tane dambılla ters mekik çekiyorum.

Zorlayıcı antremanlari severim. Bu arada death lifter.

insanlara garip gelicek ama kas acısı cekmeden geçirdiğim her dakika kendimi kötü hissediyorum.

Bu arada yeni baslayanlarda ve en az 5 sene bu sporu yapan kisiler haric. Steroidlere karşiyim. aşiri derecede.

5 sene bir kıstas değil ama profesyonellik gerektiriyorsa kullanılabilir. Ama normal birisi kalkıp duzgun idman yapmasını bilmezken nasil steroid kullanmaya cesaret edebilirki.

Son düzenleme: 27 Aralık 2009
    deathlifter bunu beğendi.
  7. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    ayrıca ilave edeyim. bir çok bacak antremanında kusma bas dönmesi migde asidinin geri gelmesi gibi sorunlarla karsılaştım.

Özellikle ilk zamanlar cok fazla kusmak zorunda kaldim.

bu arada sayın deathlifter sizin salonunuzdaki sorunu çözebildinizmi?

8. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    önümüzdeki ay bakacağım.
    bacak programımız çok benziyor. lunge için ben ama 3 tane ayrı lunge ı 2 şer setten yapıyorum, bir tanesi elde 10 ar kg plaka ile salon boyunca yürüyerek, sonra yolun sonunda durmadan hemen ağırlıklar ile 15 tekrar squat sonra aynı yolu geri yürümek lunge ile en son da yine plaka ile squat, bu çok yorucu bir hareket ama çok iyi vuruyor kaslara, gerçekten bacak çalıştığınızı hissediyorsunuz, sonra dambıll ile durarak lunge ve en son da menshealth de gordugum romanian lunge, yine lunge ama ayaklardan biri arkada ve bench masasında bu da zorlayıcı.
    bendeki leg pressi çıkardım gereksiz dediler zaten makine oldugu için çok yapasım yoktu çok etki ettiğini sanmıyorum bu tip izole makinelerin eğer çok ileri seviyede değilseniz. (benim 5.senem ama çeşitli hatalar yüzünden ileri seviyelere gelemedim)

leg curl u 4x15 yapıyorum.

bacak idmanı sonrası baş ağrısı olmazdı ama ilk defa deadlift de 140 a girince baş dönmesi oldu. ama şu var ki bacak günleri pestilim çıkıyor yürüyecek halim kalmıyor. salonda adam gibi bacak çalışan yok herkes fix leg extension+leg press+leg curl.

siz interval kardiyo yapardınız devam ediyor musunuz, hiit in bu tip ağır bacak çalışmaları ile etkileşimi nasıl olur acaba?

Coyote bunu beğendi.
  9. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    interval kardioya devam ediyorum.

Ancak süresi oldukça kısalttım. 20-30 dakika sürdürüyorum. ortalama 20 - 30 dakikada 250-400 kalori yakacak kadar geliştirdim kardioyu. Haftada 1 defa yapıyorum.

sayın deathlifter.

Koşuya etkisini de gerçekten hissediyorum. Bacaklarım oldukça kuvvet kazandı ve antreman sahasında yaptıgım hesaplamalarda 900 metrelik parkurda 40 saniye fark yaratmayı başardım.

yeterli beslenme yapiliyorsa kesinlikle hiç bir sorun olmuyor deathlifter.

bilakis şu anda amacim sprint çalişmalarina yönelmek.

100 metre kosusunuda programıma eklicem. orneğin 100x5 100x8 gibi 10 ar dakikalık calismalar olacak.

Bir çok kısa mesafe koşucusunun programına baktıgımızda bir bodybuilder gibi çalişiyorlar zaten. Bütün bedenlerini geliştirici calismalari yapıyorlar.

Özellikle bacak ve beden cok önemli oldugu icin maksimal squat yaptiklarini biliyorum.

O yuzden interval kardio ve bacak calismasi asla zararli olamaz. Ne zamana kadar? Beslenme kalitesi dusene kadar.

Bu iştende yağ atarak ve kas kütlesini arttırarak karlı cıkılabilir.

O yuzden su an sprintlere daha fazla ağırlık veriyorum.

10. muscled_girl

muscled_girl Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    deathlifter öncelikle gecmiş olsun..
    Benim bir tanıdığım daha aynı sorunla karşılaşmıştı ve doktorun dediğine göre bacak büyük kas grubu olduğu icin kalp oraya kan pompalarken beyine kan gitmesine yetişemiyormuş.Yani bunun sebebi ya damarlarda bi tıkanıklık ya da kalp yetmemezliği gibi birşeymiş.Tabii ki senin ki böyle birşey olmayabilir,inşallahta olmaz ama okumuşken bildiklerimi söylemek istedim..

11. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    basınçtan olmayasın
    nefes alış verişini kontrol etmen lazım bi video da izlemiştim adam squat yaparken burnundan kan geliyodu aman dikkat

12. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    şimdi doktora gitsen desen böyle böyle oldu diyecek hangi hareketi yapıyordun deadlift i anlatacaksın girdiğin kiloyu söyleyeceksin cevap belli
    olm manyak mısın o da spor mu boşver vücut geliştirmeyi yüzmeye git. bizde maalesef spor doktoru yok. ama sanırım bu tip olaylar nefesi doğrı ayarlamamaktan da olabilir.

Alper19891 bunu beğendi.
  13. Iron_Man

Iron_Man Üye

Beğenileri:
    262
    Ödül Puanları:
    0
    Bu problem bendede oluşuyor. Ağır bölgeler de girdiğimiz yüksek kilolar sonucu, düzensiz nefes almamızdan kaynaklanan bir durum.Yükselen tansiyon idman sonrasında baş ağrısı olarak karşımıza çıkıyor.Eğer problem devam ederse aspirin ve ağrı kesici ile bu sorunu çözebilirsiniz.

14. bbsinan

bbsinan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    valla dün bende oldu cok korktum ne yalan söylüyim tuvalete zor yetiştim yarım saat salonun kapısında oturdum bas dönmesinden bide nefesim daraldı cok ciddi bisey değildir inşallah..

15. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Çoğu insanın hatası, ağır hareketlerde nefes tutmak. Genelde baş ağrısı, fazla baş dönmesi bu yüzden oluyor.

Ama çok ağır hareketlerden sonra da kısa süreli baş dönmesi, tansiyon yükselmesi, kulak tıkanması normal yani.

technical1967 bunu beğendi.
  16. ftrci05

ftrci05 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    tek sebebi ya nefesini düzgün ayarlayamıyorsundur yada kansızlık vardır .. yada vitamn eksikliğinden çabuk yoruluyorsundur oda baş ağrısı göz kararması yapar .. sıkı beslen düzgün uyu nefes kontrolünü iyi yap bol bol sıvı tüket .. bide kan değerlerini ölçtür .. bi sağlıkcı olarak görüşüm bu

Sayfayı Paylaş