Bacak bacak bacak...

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Ömer Tekin tarafından 11 Ocak 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Ömer Tekin

Ömer Tekin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar öncelikle 2 yıldır body yapmaktayım.Hocam üst tarafımın daha çok büyümesi için 1 ay lık deadlift ve squad programı verdi sizce yararlı olur mu ? Ayrıca hocam bacak çalışmadan üst tarafın gelişmez diyor siz bu konuda ne diyorsunuz ben biraz garipsedim :) ?

2. atraksiyonlu

atraksiyonlu Üye

Beğenileri:
    157
    Ödül Puanları:
    43
    Bacak çalışmadan da üst tarafın gelişir. bacak en büyük kas grubu, bu yüzden daha fazla büyüme hormonu salgılar ve bu da üst vücudun büyümesine yardımcı olur deniliyor . Muhtemelen hocan da bu yüzden bacak çalış dedi. Tabiki bacak çalışınca büyüme hormonu daha fazla salgılanır ama bu miktar, kas geliştirmeye gözle görülür bir fark katacak kadar değildir.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

doxux ve whitea bunu beğendi.
  3. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Bacak çalışmadan üst taraf gelişmeseydi dünyada Chicken Leg kalmazdı. :)

4. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    hocanın sözünü dinle bilinçli birine benziyor. alt vücudun büyürse üst vücudun da bundan etkilenir faydası olur. ayrıca olay bundan ibaret değil alt vücuduna önem vermezsen zamanla sırtında , belinde , dizlerinde vs. ağrılar çekersin orantısızlık nedeniyle , bu da sakatlığa yol açar.

stefan35, ujohnz ve atraksiyonlu bunu beğendi.
  5. ArdaFit

ArdaFit Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Sakatlik demisken 2 aydir duzenli yapiyorum sporu 20kg squatla basladim suan 75 e kadar cikti. Fakat dizlerimde agrilar oluyor comelirken. Ve cok tehlikeli bir durum oldugunu dusunuyorum. Bari rack ten aliyorum omzuma geri adim atiyorum illk egilisimde dizlerim aciyor kalkiyorum 2. comeliste azaliyor 3 ve devaminda aci kalmiyor fakat her yeni sete basladigimda ayni durum var. forma cidden dikkat ediyorum ama yinede yanlis yapiyorum sanirim ?

6. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    birçok sebebi olabilir genellikle tendinit ya da bursit denen durum oluyor. sadece squat'ta oluyorsa formla da ilgisi olabilir , dizlerin çok öne gitmesi yani ayak bileğiyle diz arasındaki açının artması dize daha çok yük binmesi demek low bar squat'ta dizler daha geride kalır belki bu sayede ağrıyı çözebilirsin denemende fayda var.
    --- Mesaj birleştirildi, 11 Ocak 2016 ---
    ayrıca dizini sarıp sıcak tutmanı da tavsiye ederim antrenmanlarda eklemleri sıcak tutmak lazım. ısınma setlerini de aksatma.

7. ArdaFit

ArdaFit Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Bitek squatta oluyor 4 set isiniyorum ayrica 3 sette agir giriyorum kendime gore. Birsey olur diye korkuyorum valla

8. mali67

mali67 Üye

Beğenileri:
    2.593
    Ödül Puanları:
    123
    bacak vucutta en buyuk kaslar onları çalıştığında salgılanan buyume hormonu maksimum seviyede oluyor.biceps çalışınca salgılanan buyume hormıonu ile bacak çalışınca salgılanan buyume hormonu arasında saglar kadar fark var. doğal olrak bu tüm vucut bundan olumlu olarak etkileniyor.tabi beslenme ve dinlenme olarak hakkını vermek gferekir o idmanın..
    --- Mesaj birleştirildi, 11 Ocak 2016 ---
    lex extension ile baslayabilirsin yada kendi vucut ağırlığında squat yaparak ısınabilirsinde.

9. ArdaFit

ArdaFit Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Oyle yapiyorum zaten ilk vucut agirligi sonra bos bar sonra 40kg sonra 60 en son 75 giriyorumda 60 ve 75 de ilk comelisimde diizimde boyle yanma batma gibi kotu bi aci duyuyorum devam ettikcr azaliyor.

10. mali67

mali67 Üye

Beğenileri:
    2.593
    Ödül Puanları:
    123
    bir ara bendede oluyordu ona benzer dizimde bir acıma ama işin aslı umursamadım devam ettim şimdi kalmadı.dizin pozisyonunun doğru olduğuna eminmisin peki.dizin pozisyonu yanlış ise eğer 75 de orada yuk daha fazla olacakdır haffide anlaşılmaz belki.dizine bandaj sararak yap birde değişiklik olacakmı.aklıma başka birşey gelmedi şahsen.

11. atraksiyonlu

atraksiyonlu Üye

Beğenileri:
    157
    Ödül Puanları:
    43
    kendini videoya al yanlışını en iyi öyle görürsün.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. nothinq

nothinq Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    kısmen doğru şöyle ki vucudumuzda en büyük kas grubu bacaklarımızdır vucut en çok büyüme hormununu büyük kaslarda açığa çıkarır bu nedenle bütün bölgelerimiz büyüme durumu içerisine girer.

13. farti

farti Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Bir orantisizlik olur ama bacak çalışmak bana göre en önemlisi bir kere. Üst taraf iyi olup alt taraf kötü olmasida bir nevi kötü etkiler o yüzden bacak calismakda fayda var.
    Bacak çalışırken özellikle squat yaparken yere ne kadar paralelsin buna bir bak tam çömelme olmuyor ise posturde sıkıntı olur. Her ağırlık arttığında biraz daha fazla dibe comelcen diye bir şey yok tabi.
    Sizde en azından rack var ben olimpik bari yerden alıp enseme alıyorum sonra squat yapıyorum 5 gündür koltuğa otururken kalcam ağrıyor.Sanırım yere tam çömelince oluyor direk kalçaya vuruyor. Şimdi bu haftaki bacak antremanını bakalım nasıl yapıcaz. Birde ağırlığı fazlada artıramıyoruz buda sıkıntı.

14. ArdaFit

ArdaFit Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Teşekkür ederim tavsiyeler için video çekmeyi deneyeceğim ve formumu tam oturtmak için hergün vücut agırlıgımla squat çalışıcam

15. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    muhtemelen squat yaparken hip(kalça) aktivasyonu konusunda sıkıntıların var,dizlerde ağrının sebebi muhtemelen bu.eğer uyluk kısmın biraz uzunsa squat esnasında dengeyi saglamak icin dizlerini ileri süreceksin,bu normal bir şey.fakat kalça yeterince aktif edilmezse hareket sadece quadlara yüklenilirse bu da dizlere fazla baskı demek.squattan önce düzgün esneme hareketleri yapmalısın.squat esnasında her tekrarın başında kalçanı kasmayı dene,harekete başlarken de DİZLERLE KALÇAYI aynı anda kırmaya başla ve çömelirken dizlerini yanlara doğru ayırdığını düşün,yani tabiri caizse yukarıdan bakıldıgında u değil de v şeklini alsın alt vücudun.zamanla hamstringi de daha çok aktif ettikçe,stretch reflex mevzusunu kavradıkça squatı daha sağlıklı ve daha güçlü yapacağını görürsün.

ArdaFit, doxux, farti ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  16. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Bence de u harfi yaptığın için olabilir paralel squattan kaçın

17. ArdaFit

ArdaFit Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    cok tesekkurler tavsiyeler icin onerebileceginiz isinma harekerleri varmi bu konu icin yoksa her zaman yaptigim vucut agirligiyila squat sonra hafif hafif kilo arttirmayimi yapayim

18. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    squat , deadlift , bench press gibi hareketlerde en azından 3 set ısınma seti yapmanı tavsiye ederim , çoğu kişi dikkate almıyor ama sakatlık riskini önlemek için gerekli. atıyorum 100 kilo ile 5x5 çalışacaksın , önce 40 kilo ile 10 tekrar ardından 60 kilo ile 6 tekrar , 80 kilo ile 2 tekrar ve 90 kilo ile 1 tekrar yapıp asıl setlerine başla. bu sayede hem ısınma setlerinde gücün azalmamış olur hem de kademeli olarak vücudunu ağırlığa alıştırırsın.

ArdaFit, mali67 ve technical1967 bunu beğendi.
  19. ArdaFit

ArdaFit Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Uygulayacağım teşekkürler

20. farti

farti Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Ben ısınma setlerini 2 set yapıyorum atıyorum bugün deadlift yaptım 40 kg ile 12 tekrar yaptım 50 kg ile 10 tekrar yaptım daha sonrasında nromal setlere geçiş yaptım. Ohp'de yaparken iki set ısınma oluyor sonra normal setlere geçiş yapıyorum ama senin dediğin gibi yapsak takatimiz kalırmı bilmem. Zaten squatta 65 kg geçemedim bir türlü rack olmadığından dolayı silkme tarzı onu yerden alıp trapezlere koymak zor oluyor o arada efor çok sarfediyor insan.

Sayfayı Paylaş