bacak antremanının önemi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve selman akyıldız tarafından 3 Kasım 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. selman akyıldız

selman akyıldız Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    danışman
    Yer:
    İSTANBUL
    arkadaşlar bacak antremanının diğer adelelerin gelişmesinde önemli rol üstlendiğini biliyorum ama bu konuda daha detaylı bilgiler lazım,
    bilgisi olan arkadaşların bu konuya önem vermelerini ve paylaşımlarını rica ediyorum

2. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Konu bilemiyorum kurallara aykırı mı?
    Daha önce konuştuk bu konuyu ama seni bacak idmanına iştahlandırmak adına söylenebilecekleri düşünelim.

Bence en önemlisi bacakta sırtla birlikte en yüksek ağırlıkları kullanabilirsin, bir koşucu için idman şiddeti, koştuğu kilometre ve süratle ölçülebilirken, bizim için idman şiddeti, idman süresi ve idman içinde kaldırılan tonajlla ölçülebilir.
    Yani 60 dakikada, 12.000 kilo kaldırdığında, vücudunun sarfettiği efor, harcadığı kalori ve aldığı uyarım elbette 1 saatte 8.000 kilo kaldırmaktan üstün olacaktır.

Örneğin: 80 kg.x12 tekrar x 4 set Squat: 3840 kg.

Leg Press'teki kiloyu tam tonaja sokamam, çünkü eğim ağırlığın etkisini azaltır.
    Ama 280 kg. Leg Press en azından 90-100 kg. squata denk gelir.
    Hadi onda da 3 set 10 tekrar diyelim, 3000 kg. kadar da bu.

Böyle böyle hesapladığında, bir koldan, omuzdan ve hatta göğüsten çok daha üstün gelir bacakta kullanılan kilo.
    Kullanılan kilo demek, harcanan kalori, uyarılan hormonal sistem, artan kondüsyon, artan sinir sistemi verimliliği demektir.

100 kilonun altına girdiğinde, 40 kilo ile Barbell Curl seni korkutamaz.
    Ama bacakların zayıfsa, kolların güçlü bile olsa Barbell Curl seni zorlar.

Bacak idmanı ayrıca, karın duvarını ve arka beli güçlendirir.
    Sırtına 80-90 ya da 120 kilo aldığında, ki inan bana 1 senede bu duruma gelebilirsin, o ağırlığın altında durmanı bacakların değil asıl karnın ve alt sırtın sağlayacaktır.
    Ayakta omuz press yaparken mesela, güçlü karın-alt sırt- bacaklar çok önemli.

Ayakta Press yaparak Presini 70-80'e bence çıkaramazsın, bacakların güçlü olduğunda ağırlığın altında ezilmez, sadece omuzlarına odaklanabilirsin, ama dal gibi bacakların varsa, en önce belin-bacakların ezilir ağırlığın altında, omuzları bir yana bıraktım.

Bacakta, ayrıca büyük bir psikolojik tatmin vardır.
    Büyük kilo kullanmak, tatmin verir, zorluğu aşmakta.
    100 kilo sırtında çöküp kalkmak, seni cidden tatmin edecek.
    Ayrıca salonda çok az insan bacak çalıştığı için kendine güvenin artacak.

Benim salonda üstü gelişkin ama altı zayıf çok adam var, ben ise şortla idman yaptığımda kendime güvenli oluyorum, omuz bile çalışacak olsam kalflarıma baktığımda bu bana keyif veriyor, bence kişi kendisini bu zevkten mahrum etmemeli, birkaç kas grubunu geliştirip zayıflığını saklamaya çalışır hale gelmek kötü birşey olmalı :D

3. rroni

rroni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    memur
    Yer:
    kayseri
    özellikle de doping kullanmıyorsanız ve olağanüstü bir genetiğiniz yoksa kol gelişimi için kuvetli bacak şart.

selman akyıldız bunu beğendi.
  4. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Gelişim için şart demeyelim bence. Konu biraz daha farklı açıklanmalıydı.

Forumda konunun önemi çeşitli başlıklar altında farklı konulardan bahsedilirken bile dile getirilmiş. Karasan da yine yazmış :) Okurken zevk aldım.

Bende uzun bir yazıdan sonra uzunca yazmayayım. Şöyle diyeyim vücudunu yere parelel bir çizgiyle ikiye bölmek istersen bu muhtemelen belden olur ve alt tarafta kalan yer tamamen bacaklardır. Bu sporu yaparken vücudun yarısını çalıştıran bir insanın diğer yarısını da çalıştırmaması düşünülmemeli bence. Tamamını çalıştıranla yarısını çalıştıran bir olmamalı.

Bir de kalf gibi gelişmesi güç -ama sporu bıraksanız bile gözden kaybolması bence en güç olan kas- bölge gerçekten insanı tatmin ediyor, sicim gibi görünen gelişmiş baldırlar üst tarafınızda güzelse sizi tamamlıyor. Vücudunun yarısını değil tamamını çalışan tamamlayabilir tabi.

Bir de bacak çalışmasının kesinlikle kuvveti arttırdığını düşünüyorum, yani kol hacminiz aynı kalsa bile, bacak çalışın performans artıyor. Ben 5 ay ağır işte çalıştım üzerimden normal günde 10-15 ton nakliye günlerinde rahatlıkla 50 ton geçiyordu. Ağırlıkla hareket etmek (yürümek, merdiven inmek çıkmak vb.) inanılmaz kuvvet arttırıyor, genetiğiniz musaitliği oranında bu artış katlanıyor. Ama beslenme şart, ne kadar iyi beslenirseniz bu antrenmandan o kadar verim alıyorsunuz. Beslenmeye bakıyor, beslneme olmadan antrenmanın antrenman olmadan beslenmenin anlamı olmuyor bu çalışmada da. Bir dip not olarak verdim bunu yoksa VG salonlarında barı kaldırıp gezinmenizi önermiyorum haliyle :)

Morphling ve selman akyıldız bunu beğendi.
  5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş