bacak antremanı ve zorluklar.

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve ernesta tarafından 7 Aralık 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. ernesta

ernesta Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhabalar.

yaklaşık 2 aydır vücut geliştirme ile uğraşıyorum. Spora başlamamın nedeni belimde oluşan bi sorun nedeniyle doktora gittiğimde bana bir tek tavsiyede bulunması idi. Evet tahmin ettiğiniz gibi kilo vermem gerekiyordu.

172 boyunda 113 kilo ile başladım 2 ayda 107 kiloya düştüm. herhangibir diyet yapmıyorum, sadece günde 15 20 bardak civarında içtiğim çayı şekersiz içmeye ve sabahları müsli yemeye başladım. yorgun düşmeye başladığım için gelecek hafta içinde bir diyetisyene gidecem.

Sporu çalıştığım işyerinin salonunda tek başıma yapıyorum. bu siteden gördüğüm ve öğrendiğim kadarıyla yapıyorum, bana yardımcı olabilecek bi antrenörüm yok, şimdilik sorun yok, burada herşey açık net anlatılmış.

antreman programım şu şekilde.
    hergün
    20dk koşu, yürüyüş karışık.
    mekik 20x4
    çivi 25x4
    sağa sola yatma 75x3
    tiwis 75x3

pazartesi : sırt
    salı : bacak : baldır
    çarşamba : omuz, trapez
    perşembe : göğüs
    cuma : triceps, biceps, bilek

şeklinde.

çevremdekiler spor yaptığımı bilmiyor. Uzun süredir görmeyenler "abi sen bişiler mi yapıyon, yüzüne renk gelmiş" gibi tepkiler veriyor. bende bazı günler hariç kendimi çok iyi ve zinde hissediyorum. fakat, salı günleri bacak çalıştıktan 2 sonra bile özellikle merdiven çıkmak tam bir işkence oluyor. antreman başında yaptığım koşuları bitiremiyorum.

antreman zorluk seviyesini düşürmem mi gerekir yada bacak antremanını cuma ya alsam mı? ( cumartesileri tatil :) )2 gün ağrı olması normal mi?
    not : belimdeki ağrılar kayboldu, sırt antremanı yaparken azami dikkat gösteriyorum.

2. Jevric

Jevric Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Bu spora başlaman çok iyi olmuş. Hem kg verirsin hem de belini kuvvetlendirirsin. Verdiğin kilo da gayet sağlıklı bir sayı.
    Bacak en büyük kas grubu olduğu için çok yorar. 2 gün ağrı olması normal, ağrı olmaması da sorun olduğu anlamına gelmiyor. İdman zorluk seviyeni de düşürmene gerek yok.

3. TT_BOY

TT_BOY Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Bacak idmanını cumaya alman bence iyi olur ertesi gün daha iyi dinlenmiş olursun.

4. txen10

txen10 Yeni Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    0
    bacak entremanından sonra fazla yürüyüş koşu bacağı yoracak harekeler yapma,bilemiyorum ama 2 gün ağrısı olduğuna göre o 2 gün boyuncada yürüyüş koşu yapman sakıncalı olablir,yinede yanlış bilgi veriyorsam beni düzeltsinler bi zahmet.benim görüşüm bacağının ağrıları geçene kadar onu koşuyla yormaman,kolay gelsin

ekleme: şunuda söyliyim programını biraz gözden geçirerek düzenleme yapabilirsin mesela triceps biceps aynı gün çalışıyorsun ,forumuda okursan bu tip süpersetlerin ileri seviyedekilerde bile ters tepebildiğini (yani gelişme yerine kas kaybetme)göreceksin istisnalar hariç tabi.büyük kas guruplarından sonra küçük kas guruplarını çalıştırarak 2 bölge girebilirsin mesela.çarşamba omuzdan sonra triceps gibi :)

Son düzenleme: 7 Aralık 2008
  5. Jevric

Jevric Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Bu seviyede bu tarz değişiklere pek gerek yok. Önce ne olursa olsun kg vermesi lazım. Kardio dışında, kas bölgelerini günlere ne kadar verimli ayırırsa ayırsın, faydası olmicak. Vücut dambıllara yabancı kalmasın yeter.
    Bacak idmanını cumaya alma fikri bana çok mantıklı geldi.

6. txen10

txen10 Yeni Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    0
    Ben ilk uyarımı sağlığı için yaptım bacağı okadar yorduktan sonra koşu yüryüş sakatlanmasına sebep olabilir.program konusundada kaslar için bir önemi olmasda(ki ilk başlarda gelişme çok daha hızlı ve gözle görülür oluyor biliyorsunuz) çalışma disiplinine düzenine alışması için önemli olablir saygılar

7. Jevric

Jevric Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Koşu ve yürüyüşe bacak idmanından önce başlıyor zaten. Sonraki günlerde de dinlenmesi için bacak idmanını cumaya almak çok mantıklı.
    Şu anda epey bi kilo fazlası var. Ne kadar iyi body programı uygularsa uygulasın gözle görülür, elle tutulur birşey olamaz. Bir kaç ay bu disiplinini sürdürüp ideal kilosuna ulaştıktan sonra body programıyla ilgili çok konuşuruz. En büyük gelişmeyi şimdi değil, o zaman alsın. Saygılarımla

8. ernesta

ernesta Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler.

gelecek haftadan itibaren bacak antrenmanımı cuma ya alıyorum. baya bi kilo verdikten sonra ( bu yaklaşık 5 yada 6 ay sürecek gibi ) kullandığım programı değiştirmem gerekecek. yardımlarınızla buradan program tavsiyeleri alacağım. umarım buralarda olur ve bana yardımcı olursunuz.

yardımlarınız için teşekkürler.

triceps idmanımı çarşamba'ya trapez le yer değiştirerek alıyorum şimdilik.
    benim 5 günde gidebilme imkanım olduğu için bölgelere bölerek çalışıyorum. ilk düşüncemde kolu bir bütün olarak düşünmüştüm. şimdi onuda ayırmış oldum :)

Son düzenleme: 7 Aralık 2008
  9. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bacak öncesi ve sonrası gerekli ön ,arka bacak ve kalf gerdirmelerini yaparsanız sonrası ağrılarınız nispeten azalır..

Sayfayı Paylaş