bacak açma ve kaldırma

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve remoter tarafından 12 Ekim 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 28 üye.
  1. remoter

remoter Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    ben bacagımı 0 açmak istiyorum nasıl yapabilirim ?
    Arkadaşlar birde ben ne zaman tekme atmaya çalışsam midem ile bacagım araındaki eklemde taş varmış gibi oluyor ses çıkıyor ?bench_O

by lee ve 2157 bunu beğendi.
  2. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Esnemede en önemli unsur, esneklik çalışması önce kasları ısıtımak, evde bu iş için çalışacaksan futbolcuların yaptığı gibi durduğun yerde sabit 5 dakika kadar sabit koşu hareketi yapmanı öneririm.
    Sonra bacaklarını yana doğru yavaşça açmaya başla, hiç acele etme, eline bir ajanda al, kendine 2 ay zaman tanı.
    Eline bir de mezura al, şu anda maksimum açabildiğin iki ayağının arasındaki mesafefi ölç, not et.
    Atıyorum şu anda iki ayağı arasındaki mesafe 140 santim, 2 ay sora bu atıyorum 195 santim olacak ve sen sıfır açmış olacaksın.
    Esnemede ana ilke, asla o çok yapıılan hata olan yaylanma işine girme, yaylanma kas lifçiklerine zarar veriyor, yani amacına aykırı.
    Haftada 4 kere yana açma idmanı yapman lazım, bu da sadece yana açma hareketini çalışmaktan ibaret.
    10 saniye bacağını açabildiğin kadar aç, sonra ayağa kalk, bunu 4 kere uygula.
    Yukarı tekme çalışmadım, ama öne doğru eğilerek yere avucunu değdirene kadar esnekliğini arttır, yukarıda belirttiğim yöntemle, daha sonra, alnını kaval kemiğine değdirecek aşamaya geleceksin.
    Eminim bu noktadan sonra çok daha rahat yüksek tekme çıkarabilir konuma geleceksin.
    Söylemesi ayıp, lisede ısınmadan ayağımı kafamın arkasına yerleştirebiliyordum.
    O kadar rahat yapıyordum ki, bir numaralı düşmanım, judocu bir sınıf "arkadaşım" bunu gördüğünde bir dostumun söylemesi gözleri faltaşı gibi açılmış :)
    Oysa yaparken bana ne de kolay geliyordu, sonradan öğrendim zor bir esneklik gösterisiymiş.
    Sırrım şuydu, hiç acele etmedim, düzenli çalışmayla kendiliğinden oldu.
    Tabii birde doğal balerinler var, 120 kiloluk bir arkadaşımız vardı, akıl almaz bir güce sahip anormal güçlü bir adam, aynı zamanda inanılmaz esnek bir adamdı, hiç unutmam, zorlanmadan bacaklarını sıfır açtığında açık kalan ağzımı zor kapatmıştım ;) onu düşündükçe aklıma ayılar gelir, malum ayılarda anormal güçlü ve hantal görünüşlüdürler ama aslında aşırı hızlı ve esnektirler.

2157, Prometheus676, foollowme ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. foollowme

foollowme Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    yaşın kac bilmiyorum dostum ama ne kadar fazlaysa bacaklarını sıfıra acman daha uzun bir surece gerektirir. Karasanın acıklamalarına ek olarak sunu soylemek ıstıyorum. mesea futbol oynamıcaksın. Yada daha genel bir deyimle depar atmıcaksın. Eger atarsanda en az yarım saat bacak esnetme hareketleri yapıcaksın. Bacaklar pamuk gibi yumusak olmalı bildigimiz uzere depar bacak kaslarını, adeleleri sertlestiriyor. bunlara dikkat etmeni oneririm

Karasan bunu beğendi.
  4. Muhammed Masum

Muhammed Masum Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Eğer bu konu Savunma Sanatları ile direk alakalı ve Savunma Tekniklerinin icası ile ilgilli ise unutmamak lazım önemli olan hareketi yapabilmek değil yapılan hareketi (rakibinizden) daha seri aynı zamandada daha şiddetli yapabilmektir Yoksa yüksek vuruşlar avantaj değil dezavantajdır ayrıca süpürme teknikleriyle sizi sakatlayıcı darbelerle karşı karşıya bırakır...Bacagın 0 derecede açılması ve bunun zorlanmadan refleks haline gelmesi için çok küçük yaşlardan başlayan bir süreç gerekli...

Van damme ile yapılan bir söyleşide bu soru ya cevabında etli besinleri azaltın dediğini okudugumu hatırlıyorum.

Son düzenleme: 14 Ekim 2008
    dragon826 bunu beğendi.
  5. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Bacağı sıfır açmak zor birşey değil Muhammed, yani küçük yaştan başlamaya gerek yok, elbette kişi gelişme çağının başlarında esneklik çalışması yapsa, sonuç çok daha mükemmel ve kalıcı olur, diğer konuda dediklerine kesinlikle katılıyorum, ama savunma ya da kavga amaçlı olmadan bunları yapabilmekte kişiye tatmin sağlıyor, belki de arkadaş sadece bunu hedefliyordur.

2157 bunu beğendi.
  6. aliyev

aliyev Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Karasan, yaylanma nedir? bi zahmet bana shekli olarak anlata bilirmisin.

Onceden teshekkur ederim.

2157 bunu beğendi.
  7. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Aliyev yaylanmadan kastettiğim, bacağı ya da gövdeyi ileri doğru küçük küçük zorlayarak anlık olarak kasları daha çok esnetmeye çalışmak.
    Ancak esneme böyle değil, sürekli durarak yapılır, yani anlık olarak normal kapasitemizin ilerine eğilerek ya da bacağımızı açarak esneme yapmak yerine, kapasitemiz içerisinde sabit bir gerilimle esnemek lazım.

2157 bunu beğendi.
  8. aliyev

aliyev Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Benim liflerimi aslında zayıflamaktan kurtardınız ben çünki öyle bacak açma antermanı yapıyordum.

9. KD

KD Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    ben 19 yasimda actim hergun 2 kere esneme calistiktan sonra acilir ve actiktan sonra her iki gunde bir calismak gerekiyor yoksa hemen kapanmaya basliyo bunuda unutma ;)

10. TRiuMphaL

TRiuMphaL Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bacağı 0 açıyorum öne doğru da 0 a yakın ama bu bel esnetmede yere değemiyorum kütük gibi hissediyorum kendimi. Karasan dediğin gibi yere değmeye çalışıyorum ve öyle 10 saniye bekliyorum ama bacaktaki olan o yanmalar olmuyo.. Hareketi yanlış yapıyorum galiba biraz açıklar mısın?

11. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    ben geçen sene taekwondo ya yeniden dönecektim.yaşım 17 idi.2 ay çalıştım.yere tamamen oturdum. iki ay grip yüzünden antreman yapmayınca yere bir karış dkaldı yine ama ... iştae tekvando yu 3 ay yaptım ders hane ile çakıştığı için bırakmak mecburiyetinde kaldım.
    ama yavaşca yukarıya kaldırmak dersen o çok daha zor bir şey.

en başta bacağının her tarafını ısıtacaksın. koç ip atla zıpla tepin bacağını oraya buraya salla( ısınmaya uyuz oluyordum 45 dk falan bosu bosuna canı sıkılıyor insanın) esnetme hareketlerini de . nasıl anlatayım çok araştırma yapmıştım o zamanlar. örneğin yere oturdun bacağını düm düz uzattın karşıya. en basitinden sadece 20 kere kapanmaya çalış esne( bu esnekliğine fayda vermez) sonra nefes al ayak parmaklarına doğru git esneme özerinde yatıyormuş gibi bekle ( sakın acıtma bir yerini acıyan bir yerin varsa antremanı bırak) 15 sn. sonra düzel.5 sn sonra bir daha bu sefer biraz daha fazla zorlayara(acıdığı yerde bırak) 20 sn bekle. 5 set yap. araştırma yapıyorsundur. esneklikle ilgili www.sakintaekwondo.com burası yardımcı olabilir.

birde oradada okursun. tekme atarken tekniği doğru yapmak çok önemli bu şart. hocanın dediği gibi çaışırken gerçek adama öldürmek için atıyormuş gibi tekme at.

kendimle ilgili olanı anlatacam:
    ben eski tekvandocuyum. yeniden başlamak istiyordum
    yaklaşık 1 yıl falan mecburi olarak yürüyüz yaptım minimum 4 km(40 dk içinde) maximum 15km( zaten normal yürüyüşü saymıyorum) elleri enseden tutup eğilip kalkma hareketide yapıyordum. tekvandoya evde esneklik hareketini bıraktıktan 2 ay sınra gittim. 1 hafta sonra iyice alıştım. 95 kg lik 1,5 yıldır yapan adam benim kadar sağlam tekme atamıyordu.(tabi ben yeni başladığım için sert tekme atmaya ayak larım fazla dayanamıyordu ertesi gün atak tabanım topuklarla birlikte düşecekmiş gibi ağrıyordu.)
    dedğim şu bacak kaslarıda çalış. ben basit bir eğilip kalkma hareketi ve yürüşüşle benden 30 kilo fazla olan adamı altı ediyorsam:D

12. xcyclopex

xcyclopex Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    kamu görevlisi
    Yer:
    edirne
    yaw bacak açma için kas gevşetici gibi bir şeyler kullansak yararı ve zararı olurmu

13. yasar_200

yasar_200 Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    bacak açma konusunda sana tavsiye edebileceğim ayarlanabilir bir alet var.kullanmadım ama faydasının olacağına inanıyorum.google'dan araştırırsan bulabilirsin.ayrıca bacakları açmadan önce ısınma hareketleri yapmak önemlidir.bu hareketleri yapmadan açmaya çalışırsan liflerin zedelenir,aşırı zorlarsan yırtılmaya bile sebep olabilir,eklemlerin zarar görür.kısa sürede aşırı gelişme kaydedemezsin ama yavaş yavaş bacaklarının daha fazla açıldığının farkına varırsın.;)

14. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0

işe yarayacağını sanmam. faydalı olacak olsa imnastikciler şiddetle öğrencilerine kullanılmaları konusunada ısrar ederdi. ne ısrarı kullandırırdı daha çabuk esnerler esneklik gerektiren hareketleri daha rahat yaparlardı. değilmi. ve kas gevşeticiyi yatmadan önce sürersen kazayla çok zorlamış olduğun günlerde acını dindirir. ve bu esneklik antremanınıda hergün yapma derim bir gün yap bir gün dinlen.
    bu benim düşüncem bir bilgim yok

15. YSF-JOSEPH

YSF-JOSEPH Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    kick boksda da çok önemlidir bacak açma her teknik arkasından hocamız bacak açma hareketi yaptırıyo bize ayrıca TRiuMphaL bacağındaki yanmalar bacağını zorladığın için oluyo yani yanlış yaptığından değil öyle yana yana gittikçe daha çok açarsın

16. toretto58

toretto58 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar 23 yaşı sizce çok mu geç bende taekwondo ya başlıycam ilk amacım bacak açmak sizce çok zorlanırmıyım yoksa 2 ayda açılır mı

17. turkishkebap

turkishkebap Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

bende tekvando yapıyorum yaş sorun değil 30 yaşında başlayıp 39 yaşına kadar müsabakalara çıkan insanlar tanıyorum önemli olan süreklilik ve istekli disiplinli çalışmak.

ben birşey soracaktım ben 19 yaşındayım daha önceleri futbol oynuyordum bacaklarımda aşırı kas var 2 defa liflerimden sakatlandım kas gevşetici krem ve hap kullanıyorum doktor takibinde sakatlıgım geçti sayılır yüksek tekme atıyorum ama bacaklarımı 0 açamıyorum hocamız benim sık sık germe-esneme hareketleri yapıp kaslarını yumuşatmamı söyledi her gün gidiyorum salona ve 1.5 - 2 saat açma germe yapıyorum yetmiyo bu kasları nasıl yumuşatıcaz yada ortadan kaldıracaz ?

18. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    bende yeniden nisanda yeniden esneklik çalışmaya başlamak istiyorum. şu anda bazı linkleri topluyorum.ısınmadan başlayıp hepsini belli bir programa göre halletmek istiyorum.
    şu anda onları biriktiriyorum ama ısınma işi canımı çok sıkıyor ya.

ama tamamladığımda yeni bir başlıkta ekleyeceğim.

19. kurt sloane

kurt sloane Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    slmm ben 13 yaşındayımm bacaklarımı 0a açmak istiyorum nasıl yapabilirimm ?????yaşım geçmi sizcee

20. flairshieri

flairshieri Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    .)

merhaba muhammed masum sana bacak açma ile bir kaç soru sorcaktım bn 14 yaşındayım 2 ay sonra 15 olacağım 45 kilo 156 boyum war bn bacak açabilirmiyim çalışırsam .?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:04 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 21:45 ----------

MERHABA MUHAMMED KARDEŞİM BN 14 YAŞINDAYIM 156 BOY 45 KİLO YUM BAÇAKHIMI0 AÇMAYA ÇALIŞIYORUM BANA BİLGİ WERİRMİSİN HI AYRICA MSN TADA FACE BOOK ADINI WERİRSEN SEVİNİRİM .)weightlifter

Sayfayı Paylaş