Bacak Çalışmanın Önemi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Dizzzy tarafından 4 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Dizzzy

Dizzzy Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Bacağınızı çalıştırmamak yaptıgınız hatalardan birisidir.
    -Bacaklarda çok daha az kas olması göbekte yağ demek
    -Zayıf bacaklar kötü duruşa ve yanlış hareket eğilimine yol açar
    -Güçsüz bacaklar atletik performansınızı düşürür

Güçlü bacaklar daha çok ağırlık kaldırmak daha ağır çalışmak ve büyüme sürecini hızlandırmak için bire bir yöntemdir.Diyebilirsiniz ki şimdi ne alakası var o kadar insan makaleler yazmış etmiş bunun hakkında ve bir tane bacak çalışmayan dünya çapında profesyonel gösteremezsiniz önemi oldukça büyüktür malesef ki ülkemizde pek dikkate alınmamaktadır.Kendi adıma örnek vereyim 6 senedir bu sporu yapıyorum ve ilk başladığım günden beri bacak antrenmanlarımı hiç aksatmadım düzgünce elimden geldiiğince azimle biraz daha büyümek için hep devam ettim ve emeğin karşılığını da alıyorum.Benchim den örnek vereyim sürekli ağırlık arttırmaya başlamıştım 2.senemde 100 kilodan 150 kilolara fırladım ağırlıklarda yani bunu çoğu bilene sorarsanız o da size aynı şeyleri söyleyecektir eminim.Neyse şimdi nasıl olduğunu ipucu ve örnekler vererek anlatmaya çalışacağım

1-) DERİN SQUAT
    Her tecrübeli spor hocası sizden squat yaparken sonuna kadar inmenizi ister.Yani en az dizleriniz ve kalçalarınız paralel olacak kadar inmenizi.Derin squat gereklidir çünkü insan hayatında tembel bir harekettir.Alt vücuttaki esnekliği arttırır.Arka bacakların baldıra olabildiğince yaklaştığı şekilde derin squat yapmak şunları vaad eder ;

-Dizi çeviren ligament ve kıkırdak dokuları kuvvetlendirerek eklem stabilitesini arttırır.
    -Kas koordinasyonunu arttırır.
    -Ön ve arka bacaktaki kas miktarını daha fazla arttırır.
    -Zıplama ve koşu hızını arttırır.
    O yüzden squat yaparken olabilidiğince beliniz bükülmeden derine inin.

2-) DEADLİFT YAPIN
    -Güçlü ve büyük arka bacaklar için.
    -Güçlü ve büyük ön bacaklar için
    -Yağ yakmak için deadlift çok idealdir.

Mesela squata göre ayak bileklerinizin ve kollarınızın çok esnek olmasına gerek yok
    Tekniği daha basit ve rahat

Hedefiniz her zaman yağsız bacaklar olsun laktak çalışması yapın ;

Bacaklarınız hala belirgin bir şekilde ortaya çıkmadıysa yağ fazladır yağ yakmak lazımdır.Bunun tek çözümü ise bütün vücudu çalıştırmak ve düşük karb. diyeti gibi diyet programı uygulamaktır.Laktak üretimi büyüme hormonunu tetikliyor ve büyüme hormonu da yağların yakımında rol oynuyor.Belirgin kaslar istiyorsak laktak yapmalıyız arkadaşlar.

Vücudun üst kısmındaki kasları geliştirmenin en etkin yollarından birisi bacak çalışmaktır.Vücutta kas oluşumunun sağlanması, büyüme hormonu ve testesteron hormonu ile yakından ilgilidir. Erkeklerin bayanlara göre çok daha fazla kas oluşturabilmesinin en önemli sebebi, sahip oldukları testesteron miktarının çok daha yüksek olmasıdır .vücutta salgılanan testesteron miktarı, spor yapıldığında yükselir. Bacaklar, çalıştırabildiğimiz en büyük kas grubudur ve sıkı bir bacak antremanından sonra testesteron miktarı önemli miktarda artar, bu da tüm kasların gelişimini hızlandırır. Böylece bacak çalışmak yalnızca dengeli bir gelişim sağlamakla kalmaz, aynı zamanda vücudun üst kısmındaki kasların gelişimini de artırır.

Söyleyeceklerim bu kadar arkadaşlar bu forumdan ve internetten de aynı sonuçlara ulaşacağınızı düşünüyorum kendi tecrübelerim ve bir kaç kitaptan alıntı yaptım umarım yardımcı olmuşumdur arada harf veya noktalama hatası yapmış olabilirim affola herkese iyi antrenmanlar iyi forumlar...

Pink Zeppelin bunu beğendi.
  2. Baufitchampion

Baufitchampion Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    8
    Yanlız şurdaki bir yanlışı düzeltmek istiyorum. Bacak çalışıldığında evet diğer bölgelere göre daha fazla testesteron artışı oluyor ama o anlık testesteron artışının genel anlamda (yani diğer bölgeler için) bir faydası yokdur. Yapılan araştırmalar bunu gösteriyor

elite35 ve doxux bunu beğendi.
  3. Dizzzy

Dizzzy Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Bende onu biliyorum sanırım orda denilmek istenen(diğer bölgeler için) bacak çalışırken bütün kaslar stres altına girdiği için her bölgeye salgılanıyor denmek istenilmiş olunabilir mantıken ama dediğinizde haklısınız onu bende duymuştum ve biliyordum kusura bakmayın

4. BulkHulk

BulkHulk Üye

Beğenileri:
    373
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    http://www.kas vekuvvet.net/asla-bacak-calismayi-ihmal-etmeyin.html
    Kaynak belirt basin agrimasin demis bir unlu dusunur :)

5. Dizzzy

Dizzzy Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Bunları da görmüştüm internette ama lakin dediğim gibi bir fitness günlüğünden buldum zaten bilinen şeyler yani bende kendi üzerimden biraz yorumlayarak açmak istedim bu konuyu yanlış birşey varsa affola dediğiniz gibi kaynak belirtseydim sonunda daha da iyi olabilirdi güzel düşünceniz için teşekkür ederim :)

6. kimyamuh

kimyamuh Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    53
    kesinlikle katıldığım bir makale olmuş. ben squat yapmaya başladıktan sonra diğer kas gruplarında kaldırdığım ağırlıklar gözle görülür şekilde arttı. bunda bacak çalışmanın büyük etkisi olduğuna inanıyorum. kilo vermek isteyen bir insan kesinlikle bacak çalışmalıdır. vücudun en büyük kas gruplarıdır. o kası ne kadar çok çalıştırırsanız vücut o kadar çok yağ yakacaktır.

fakat gel gör ki ülkemizde bacak çalışan yok. koca salona gelen bir sürü insan var. yahu arkadaş şu squat rack te bir kere mi sıra olmaz ya. her gittiğimde boş. millet bana uzaylıymışım gibi bakıyor. halterci misin diyenden tut da fıtığı attıracaksın diyene kadar garip yorumlar geliyor. dünya çapında herkes tarafından her antrenman programında olan bu hareket neden bizim ülkemizde bilinmiyor hayret ediyorum.

Dizzzy ve Pink Zeppelin bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş