başlangıç için tavsiye

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve zafer_nl tarafından 1 Haziran 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. zafer_nl

zafer_nl Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    selam forum ve değerli üyeleri,

yaşım 30,
    boy: 174 kilo 86

dengesiz yaşantı ve beslenme sonucu hamura dönen vücudumu şekle sokmak ve sağlıklı dinamik olmak istiyorum. şu anda ölçü yok elimde fakat şöyle izah edebilirim,

bacak boyum kısa, buna karşın gövdem uzun. dolayısıyla kilo problemi baş gösterdiğinde kalın bacaklarımdan dolayı çok sorun yaşıyorum. bunda uzun yıllar futbol oynamamın ve kalın ve kısa bacaklı olmanın da etkisi var. 75-80 kilo aralıgında bile kalın bacak sorunu yaşıyorken 86 kilo iken pantolon satın almak onu giymek işkence geliyor bana. bir de masa başı iş olunca iyiden vucut hamur gibi oldu. doğru düzgün yemiyorum bile, hareketsizlik ile yememek paralel gittiği için azıcık fazla yesem kilo alıyorum.

sonuç olarak buna bir son vermek adına; spora başlayacağım, yukarda da yazdığım gibi fit olmak istiyorum. ama vücüttaki orantısızlık ( kalın ve kısa bacaklar, yağlanmaya başlayan bir karın bölgesi ve aslında geniş olan ama düşük olan omuzlar (sporsuzluktan) ) nasıl program yapmam gerektiği hususunda beni düşündürüyor.

sizce ne yapmalıyım; öncelikle kilo mu vereyim? mesela kilomun 86 dan 70 e mi düşmeli ? ne kadar zamanda düşmeli? sonra mı vücudu geliştirmeye başlamalıyım?

ya da hem ağırlık çalışarak bir yandan da clean bulk mı yapmalı? ama kalın bacakları nasıl inceltebilirim bu arada?

şu durumda kilo vermem gerektiği aşikar fakat aynı zamanda vücüt geliştirme antremanları yapmalı mı yoksa sadece kilo vermeye mi odaklanmalıyım? ve verdikten sonra mı vg yapmalıyım?

değerli tavsiyelerini bekliyorum.
    saygılar

2. Gökmen Keskin

Gökmen Keskin Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Zonguldak
    Merhabalar, öncelikle VG kilo vermek diye sınıflandırmayın bence mutlaka ağırlık antrenmanı yapın fakat ek olarak kardiyolarla destekleyin böylece yağ yakımı hızlanacaktır. Bacaklarındaki kalınlıktan bahsetmişin yağ yakmaya başladıkça bacaklarında incelecektir sadece bacaklarının incelip üst gövdenin aynı kalmasını bekleme :) Yapılan en büyük hatalardan biride bacaklar kalın diye bacak antrenmanı yapmaktan vazgeçmek. Bacakları çalışmak yüksek kalori harcamanı, bacaklarının daha sıkı ve şekilli durmasını aynı zamanda hormon salgılanmasına yardımcı olacaktır malum vücudun en büyük kas grubu. Şimdilik önerebileceklerim bu kadar aklınıza takılan biryer varsa tekrar yardımcı olmaya çalışırım..

3. zafer_nl

zafer_nl Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ilginiz icin tesekkurler. aslinda dusuncem su sekilde idi: oncelikle uyumsuz oranlardan kurtulmak: bunu da incelme yolu ile saglamak yani kilo vermek.
    daha onceki zayiflamalarimda bacagimdaki kas kutlesi incelmez iken govdem zayiflamakta idi. tereddutumde bundan kaynaklaniyor. orantiyi saglayip ardindan mi VG ye yonelmeliyim diye sormustum.
    sunu yapsam nasil olur? kardiyo + agirlik antremani ( bacak agirlikli - incelen ama sekilli bir bacak icin) hem de zayiflayan ama sekillenen bir govde. ama govde ilk asama da ciliz kalacak. bacak - govde orantisi icin ne yapmali?

yani govdeye oranla daha fazla zayiflayan bacak. bacaklarim yeteri kadar zayifladiktan (inceldikten ve sekillendikten) sonra govde ye mi focuslanmali mi? bunun icin program sirasiyla sizce ne olmali?

ek olarak: vucut tipi : mezomorf a benzer ama bacaklar daha kalin. hem yag hem kas kutlesi olarak.

Son düzenleme: 2 Haziran 2015

Sayfayı Paylaş