Baş dönmesi ve kol bacak titremesi

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve berfeen tarafından 5 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. berfeen

berfeen Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba arkadaslar nette bu sorunun cevabını ararken bu siteyi keşfettim çok güzel bilgiler var umarım cevap alabilirim
    3 haftadır salona gidiyorum ağırlık ve aerobic step çalışıyorum haftada 3 saat
    önceleri çok güzel yapabiliyordum her egzersizi ama 2-3 derstir kollarımda ve bacaklarımda titremeler oluyo dirseklerimi açamıyorum resmen bükülüyo belki çok agırlık çalıştım bacak kaslarımı çalıştırayım diye bacak kaslarıma yöneldim bugün başım döndü etraf karardı ve bacaklarım titremeye başladı 15 dk sonra toparlaya bildim kendimi oldugum yere çöktüm bu yeni başladıgım için mi oldu yoksa doktora gitmem mi gerekir bilgi verirseniz çok memnun olurum
    not: bayan oldugumuda belirteyim de

2. mertcx

mertcx Üye

Beğenileri:
    86
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    Sabah hiçbir şey yemeden antremana başladıysan baş dönmesi, bayılma olabilir. Antremandan yarım saat önce kan şekerinin düşmesini engelleyecek şeyler almalısın. ör: sıcak çikolata, şekerli nescafe

onun dışında kol ve bacaklarında zorlanınca titreme olabilir normaldir. Hareketi yapamayacak kadar şiddetli ise ağırlığı azaltman gerekir.

3. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    hic birsey yemesende kan sekerin dusmemeli

Fakat

Hipoglisemi var ise kan sekeri bu sekilde dusebilir ne sekilde besleniyorsunuz beslenme programinizi yazarmisiniz seker cikolata v.s kacamak yapiyormusunuz

4. berfeen

berfeen Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle teşekkür ederim yorumlar için
    spordan 2 saat önce kahvaltı yapıyorum öyle demişti hoca ne aç ol ne tok ol diye
    beslenme düzenim
    sabah peynir zeytin yulaf ezmesi veya yumurta
    öğle makarna yada sebze yemegi
    ara öğün yulaflı bisküvi
    akşam sebze yemegi biraz ekmek
    gece meyve vaya yulaflı bisküvi yada yulaf ezmesi

arasıra nutella yiyorum bazen akşamları nescafe içiyorum nerdeyse her gün aynı şeyler yiyorum

bugün 30 dk yürüdüm bi sorun olmadı ama iş egzersize gelinceazer bülbül gibi titremeye başladılar çok zorlamadım bıraktım

çok teşekkür ederim ilgilenip mesaj yazdıgınız için

5. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
  6. Cattleya

Cattleya Yeni Üye

Beğenileri:
    233
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Aydın
    Ben egzersizlere başlamadan önce eksik veya hiç ısınmamanıza bağlıyor ve yeni başlamışsınız ham bir vücutta olabiliecek şeyler diyorum.Amatör olarak futbol oynuyorum araya yaz girdiğinde idmanlara falan ara verilir daha sonra sezon başı hazırlıklarında bacaklarımızla yaptığımız esnetme hareketlerinde titreme kaçınılmaz olur ;) baş dönmesi hakkında fikrim yok.

Son düzenleme: 5 Ocak 2012
  7. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Makarnaydı ekmekdi nutellaydı dünyanın hızlı şekerini tüketiyorsunuz ve hala daha şekerinizmi düşüyor duh
    Bir şeker bağımlısı daha ;)

Öncelikle bütün hızlı şekerleri istisna vermeden terkedin, sadece düşük gi liler olsun aldığınız Kh lar; insülin direnci vücutca tadavi edilmeye başladıkça ayılma-bayılma kalmaz...

Kolay gelsin :)

Azi ve heldic bunu beğendi.
  8. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    bende aynısını söylemek istemistim zeuss fakat yedikleri bastan asagı yanlıs bir sabah yaptıgı kahvaltı dogru Ahmet Hoca söylerse belki bırakabilir bu yiyecekleri :)

ZeusS_ bunu beğendi.
  9. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Aynen :D
    Doğru söylüyorsun biz söyleyince çok tepki görüyoruz ;)

Azi bunu beğendi.
  10. berfeen

berfeen Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle yeniden teşekkürler
    beslenme konusunda evet kafam çok karışık
    bi dönem tansiyon ve kan şekerim düşüktü doktor tuzlu ve şekerli şeyler ye demişti hatta cebinde mutlaka şeker bulundur falan dedi aradan 7 ay geçti ama kilomda 43 ten 58 e çıktı haliyle spora başladım 5 kg yag fazlam çıktı onu vermek için çabalıyorum yani tavsiyeleriniz benim için çok önemli

11. onurr_535

onurr_535 Üye

Beğenileri:
    434
    Ödül Puanları:
    73

12. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

kan sekerindeki sorun yedigin yiyecekler yuzunden vucudunun insulin salgılayıp kan sekerinin hızlıca dusmesi ve acıkman

kan sekerini birden yukselten gıdalar yemezsen sorun ortadan kalkar protein ve yag alımını arttır karbonhidratı azalt sorun bitsin :)

13. berfeen

berfeen Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sanırım haklısınız kan şekerim düşmüş galiba bu gün daha şekerli şeyler yedim kahvaltıda bal ve pekmez ve egzersiz sırasızda hiç bi sıkıntı olmadı çok zorlayınca biraz bacaklarım titredi ama başka sıkıntı yok çok sükür ilgilendiginiz için teşekkür ederim ...

14. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

yanlıs yapıyorsun bilakis sekerli gıdalardan uzak durmalısın insuline olan direncin azaldıgı zaman bu sorun ortadan kalkacak sekerli yedikce insulin direncin artacak

Açlık sırasında, normalde enerjimizin %80’inin veren yağların yeteri kadar yıkılmaması kan şekerini düşürür (reaktif hipoglisemi)

senin sorunun bu aclık sırasında kanın daki insulin yuzunden vucud yagları yakıp enerjiye ceviremiyor. Sen gecici cözüm bulmus oluyorsun sekerli gıdalar sana o anlık enerji verirken insulin direncini daha da arttıracak.

Unlu sekerli gıdaları tamamen hayatından cıkarmalısın 1 2 hafta icinde insulin duzeyin düsüp glukogan duzeyin yukselmis olcak Ondan sonra vucudun yagı enerji kaynagı olarak kullanmaya baslayacak

Yapmazsan nolur ?

insulin direnci
    metobolik sendrom
    obozite
    tip 2 diabet ( seker hastalıgı )

umarım hastaneye gitmeden ögrenmis olursun bunları :)

kolay gelsin

Son düzenleme: 7 Ocak 2012
    ZeusS_ bunu beğendi.
  15. berfeen

berfeen Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    aaa hiç bilmiyordum teşekkürler deneyeyim bunu bundan sonra şekeri azaltayım zaten sadece çayla kullanıyordum bi kaç hafta deniycem

16. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    cayada atma hic bir yerde kullanma

17. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Aynen 1 hafta hızlı şekerleri terketsen zaten metabolizma insülin direncini tedavi edecek...

Çayda da hemen kesme canım kendine göre azalt sonra istersen tamemen kesersin...

Ben mesela tek şekerli içiyorum; günde 5 bardak içsen, 5 tane küp şekerden ölmezsin, hele ki tek seferde değil güne yayılmış biçimde alınıyorsa ;)

Briden zorlama kendini ama insülin direncini tedavi etmek istiyorsan (yani titremelerden baygınlıktan kurtulmak istiyorsan) hızlı şekerleri terketmen şart!!!

18. kerimagil

kerimagil Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    uzman hekim...
    Çok önemli...

Yemekten sonra bir buçuk saat geçmeden ve 4 saat sonra spor yapmamak lazım..

1.5 saat ten önce kana şekeri düşük olur... 4 saat sonrada düşer...

Sebep bu...

Eğer buna rağmen halsizlik ve baş dönmesi oluyorsa...
    Çok belirtisi olmayan grip geçriyor olabilirsin veya spora gücünden fazla yükleniyor olabilirsin...

Azi bunu beğendi.
  19. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

alakası yok sabah 8 de kahvaltı yapıp oglen 3 de agırlık kardiyo ve yuzmeye girdigimi biliyorum hic bir enerji eksikligi hissetmedim ve acıkmadım

kandaki insulin duzeyiniz dusup glukogan duzeyiniz normal seviyeye cıktıgı zaman bu sorun ortadan kalkıyor

ZeusS_ bunu beğendi.
  20. kerimagil

kerimagil Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    uzman hekim...
    Kandaki insülin düzeyi düşüp sonra glukagon düzeyi normal seviyeye çıktı diyelim..

Glukagon ne yapıyor... peki?

Enerji nasıl sağlıyor?

Alakası yokmuş...

Kardiyo diye tarif edilen durum... oksijene dayalı enerjiyi kullanır bu daha çok yağ asitlerini kullanır... Şekeri az kullanır.. Önce kaslardaki glukojeni sonra yağ asitlerine geçer...

Ağırlık çalışması şeker ağırlıklıdır... Kan şekerine yüksek oranda bağlıdır...

Senin sabah 8 de kahvaltı yapıp öğleden sonra kardiyo yapman normal bu yağ asitlerini kullanıyorsun...

Arada kendini zorlayıp ağırlık kaldırsanda karaciğerindeki glikojen halindeki şekeri kullanıyorsun... Bu da çok kısa süreli bir enerjidir...

Bu şekilde kas yapman çok verimli olmaz...

En verimli durum yukarda yazdığım saatlerdir..

Ağırlık çalışması ile kaslardaki glukojen bittiği zaman titreme başlar... yağ asitleri veya karaciğer şekeri için glukagon devreye girer bu sırada titreme olur...

kastım buydu...

Boşa atmıyorum...

Alakası yokmuş.... !!!!

Yazdıklarım kafadan değil... dedikodu da değil..
    Biyokimya ve tecrübe...

Azi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş