başınızdan geçen sakatlıklar, sebepleri ve şimdiki durumları

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve boksbody tarafından 8 Nisan 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 78 üye.
  1. devro2005

devro2005 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    11 ekim 2013 barbell row yaparken belimi sakatladım. L3-L4 ve L5-S1 fıtık oldum. Yaklaşık 8 ay boyunca koşamadım bile sadece dinlendim. Doktor koşmayı yasaklamıştı ve bir daha asla deadlift ve squat yapamayacağımı, yaparsam fıtıklarımın ilerleyerek işin ameliyata kadar varabileceğini söyledi. ancak haziran 2014 te koşmaya başladım. Eylül de eski koşu formumdan çok daha iyi seviyelere geldim. Sakatlığımdan tam 1 yıl sonra belimi çalıştırmaya başladım. Özellikle weighted back extension ve weighted good morning yaptım. Tam ciddi ağırlıkla çalışmaya başlamışken ekim 2014 te (deadlift ve squat) futbol oynarken ön çapraz bağım koptu. Aralık 2014 te ameliyat oldum. Ameliyattan önce 81 kiloydum. Şubat 2015 te 95 kilo olmıştum. Yatarak geçen 6 aydan sonra mayıs 2015 gibi yavaş tempo koşulara başladım. Şu an 5 kmyi 26-27 dk da koşabiliyorum. 170 kg deadlift yapabiliyorum. Ve en önemlisi tekrar 83 kiloyum. Yaşım 36.
    --- Mesaj birleştirildi, 19 Temmuz 2015 ---
    Siz vazgeçmeden hiç birşey bitmez

boksbody ve Tevfik Erzon bunu beğendi.
  2. kk07

kk07 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    2010 yazı shoulder press son tekrarında omuzum çıktı ardından fizik tedavi sonrasında askerlik.askerde tugay sporcusu idim ve komutanlarımdan birisi aşırı crossfit tutkunu birisiydi. Bir antrenmanımızda silkme çalışırken omzum geri döndü bar enseye düştü kol çıktı . Allahtan çıkık dışında birşey olmamıştı . Sonrasında askeri hastahane de inanılmaz ileri teknoloji ile (şaka değil) ameliyatımı oldum ve şuan gayet sağlıklıyım. Ağırlık antrenmanlarıma devam ediyorum, tabiki korku oluyor ama hepsi psikolojik. Tabiki dikkat etmek gerekiyor mesela dumbell yerine makina da omuz çalışıyorum. Ama hiç birşey engel değil bilginiz olsun.

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. Scrubs

Scrubs Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Hocam galiba benzer sorunum var şu sıralar benimde. sırt çalıştığım zaman sizin aynı belirttiğiniz yerde kas sıkışması dediğiniz olay ben de karıncalanma elektriklenme gibi oluyor-sinirsel mi kasla mı ilgili anlamadım- aynı şeyden mi bahsediyoruz merak ettim ve sizinki zamanla kendiliğinden mi iyileşti.

4. arfdgny

arfdgny Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Dün oldu makinada shoulder press yağıyprdum klimada arkadan buz gibi esiyordu ağırlığı artırınca sırtıma ağrı girdi yarıda bırakıp çıktım bugün hala ağrıyor omuriliğimde sıkıntı yoktur inşallah

5. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    soyle gecmise bi baktimda sayisiz sakatlik yasamisim, bunlardan hic bir eser kalmadi, sadece bazen dizimde hafif bir sizi, oda bazen.

bu sakatligiminda lunge yapmaktan kaynaklandigina inaniyorum, artik lunge yapmiyorum

6. fbkdr1234

fbkdr1234 Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Konsantremin dağılması nedeniyle bench pressi kaldıramadım ve o an ki korku ile kontrolsuz bir biçimde üzerimden attım. El bileği tendonlarım da ciddi derecede hasar meydana geldi. 6-7 ay gibi bir dinlenme sürecinden sonra bandajlarla destekleyerek spora başladım. Şuan ki durumum gayet iyi ağrılarım, hareket kısıtlamam geçti.
    Diğer bir sakatlığım ise squat yaparken oldu. Belimi incittim, 3 gün tutulmuş gibi bir his vardı dizlerimi kıramadan eğilemiyordum. Şuan da belimde de durumlar iyi.

7. memogoren

memogoren Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Çanakkale
    6 ay önce lying triceps extension yaparken ağırlık klipsi takmadığım için kaza yaşadım ve sol omzum ayrıldı. Hala omzumu yukarı tam kaldıramıyorum.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. fbkdr1234

fbkdr1234 Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Doktora gittiniz mi ? Omuz kolay sakatlanan zor iyileşen bir bölge. Ben 2 yıl boyunca acısını çekmiştim hem yüzerken hem ağırlık antrenmanlarında.

9. zorro17

zorro17 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    1 ay önce halı saha maçında dizim döndü, allahtan o an bıraktım maçı. mr çektirdim doktor bağlarda yırtıklar olduğunu menüsküste de zedelenme olduğunu söyledi. merhem, ağrı kesici ve sprey verdi. ameliyatlık bir durum olmadığını fakat 1 ay koşmamamı, fazla yürümememi, ağır çalışmamamı söyledi. çok uyabildiğim söylenemez, dün tekrar hafif kilolarla squata başladım ama o bile zorladı sanırım henüz hazır değilim. normal yürümemde bir sıkıntı yok ama diz üstü oturamıyorum örneğin. kimi hareketlerde zorlanıyorum. bu konuda tecrübesi olan varsa tavsiyelerini dinlemek isterim.

10. memogoren

memogoren Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Çanakkale
    Gittim. 2 ay bqndajda kaldı. Hala spor yapamıyorum. Biceps çalışırken bile omza vuruyor.

11. fbkdr1234

fbkdr1234 Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    El bileklerimde bağlarda hasar vardı. 6 ay spor yapmayı bırak 5 litrelik suyu kaldıramadım.

12. emox200x

emox200x Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    14 ay önce ev taşıma esnasında sol omuz da ne kadar kas ve bağ varsa hepsini yırtmayı başardım, rotator cuff adı verilen ameliyatı oldum. 1ay kadar kolum vücuda yapışık halde bandajlı olarak kaldı hem ameliyat hemde hareketsiz kaldığı için kolumu 45dereceden fazla yukarı kaldıramıyordum . Daha sonra 2 ay fizyoterapi görerek kolumu kaldırma açısını eski haline getirdim ama kol tamamen güçsüzleşmişti
    3ay kadar 2-3kg dan fazlasını kaldıramadım, 6-7ay kadar ağrılarım devam etti. Ne zamanki fitness başladım ağrılarım bi anda kesildi, kolumu güçlendirmem 2ayı aldı
    Malesef iki kol aradı hafif koordinasyon dengesizliği var bu yüzden omuz çalışmalarında 2 kolu aynı anda indirip kaldıramıyorum, aynı anda kaldırsam bile 2-3cm geride yada ileri de kalıyor sonra dengeliyorum bu yüzden çok zorlanıyorum

HTC 10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. emox200x

emox200x Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Malesef sağ omuzda küçük bi yırtılma yüzünden 2 ay ara vermek zorunda kaldım ve tekrar başladım bu seferde aşırı formsuzluk ile uğraşıyorum

14. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    nesajlari soyle bi okudumda galiba en cok sakatlik omuzda oluyor.
    omuz calisirken daha dikkat edelim arkadaslar. mutlaka isinalim asiri zorlamayalim

15. Barış Öztürk

Barış Öztürk Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18

3 yıl önce basketbol antrenmanı esnasında turnikeye çıkarken dizim döndü aynı şekilde. İlk doktor muayenesinde yırtık olduğunu dinlenmemi ameliyat gerekmediğini söyledi doktor. Tabi bizim 2 ay sonra Türkiye şampiyonamız olduğu için bu fırsatı kaçıramazdım ve 2 haftalık dinlemeden sonra antrenmaanlara başladım ve dizim tekrar döndü ve bu kez ameliyatlık dereceye geldi. Dostum sana tavsiyem doktorun dediğini dinle hatta 1 ay diyorsa sen 2 ay dinlen sonra ameliyata mecbur kalrsın

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

16. zorro17

zorro17 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Teşekkürler dostum. Programdan bacağı çıkardım mecburen, toparlanmak vakit alacak. Bacak olmadan antremandan pek zevk alamıyorum, böyle bir durum da var tabi :)

17. emox200x

emox200x Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    En çok sakatlığın omuzda olmasının sebebi vücuttaki en esnek yer olmasından kaynaklanıyor
    Omuz sakatlanması ise en fazla baş hizası ve üstü çalışmalarda bütün yükü üstlendiği için oluyor

boksbody bunu beğendi.
  18. Nanza

Nanza Üye

Beğenileri:
    110
    Ödül Puanları:
    53
    Peki spor yapabilecek misiniz, yani iyileşecek mi?

F5121 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

19. memogoren

memogoren Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Çanakkale
    Ufaktan başladım üstüne gidiyorum. Minik minik zorlamayacak şekilde. Kardio yapıp mide çalışıyorum, bir yerlerden başlamak gerekiyor en azından.

Nanza bunu beğendi.
  20. Nanza

Nanza Üye

Beğenileri:
    110
    Ödül Puanları:
    53
    3 aydır ön omuz kısmında (rotator cuff olabilir) ufak sancılar çekiyorum, ufak yanma hissi. 3 aydır spor yapamıyorum. 4 doktora gittim mr vs çekildi fakat büyük bir durum olmamasına rağmen ağrılar bir geçiyor bir geri geliyor. İşin ilginç yanı zorlamıyorum buna rağmen tamamen geçmiyor. Doktorun verdiği krem vs var sürüyorum bakalım ne zaman geçecek. Sanırım iyileşemeyeceğim

F5121 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfayı Paylaş