başınızdan geçen sakatlıklar, sebepleri ve şimdiki durumları

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve boksbody tarafından 8 Nisan 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 78 üye.
  1. flyod

flyod Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    bakü
    yeni başladığım zamanlarda dips çalışırken son tekrarı 1 artırayım diye fazla zorlamıştım,sol kanat bölgesiyle omur arasında kalan bir bölgeyi sakatlamıştım. Halen 3-4 ayda bir en sıcak halimdeyken bile en olmadık harekette nükseder. spor çantamdan yakıyı eksik etmem onun sayesinde 2 günde eski haline döner.

2. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    sol bacağımmda dizin arka kısmında hamstring kasının bağlandığı yerse zaman zaman bıçak saplanması gibi acı oluyor
    internetten araştırdım zedelenme veya ufak yırtık olmuş olabilir diyor
    doktor fobisi olan birisi olarak yine doktora gitmicem gibi görünüyor
    bakalım buda kendiliğinden geçecekmi

undencem bunu beğendi.
  3. shaq

shaq MOD Yönetici Moderator

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    Omuz Yırtığı: İlk ciddi sakatlığımdı ve üstüne düşmeden spora devam ettiğim için üstünden yıllar geçse bile ara ara başımı ağrıtıyor.
    Bel Fıtığı: Düzenli egzersizler yardımı ile bir sıkıntı çekmiyorum.
    Dizde Yırtık: 1.5 aylık iyileşme sürecinin sonunda güçlendirmek için düzenli idman yaptım. Hiçbir sıkıntı kalmadı.
    Kasık yırtığı: Zamanında çok uğraştırdı ama şuan bir sıkıntı yaşamadım.
    Çatlak ve Kırıklar: Parmağımı ve ayağımı kırdım. Tarak kemiği ve parmağımı çatlattım. Spor hekimi desteğinde kısa sürede iyileştiler.

Yukarıdaki sakatlıkların hepsi spor sırasında gerçekleşti :) Daha hatırlamadığım bir sürü ufak sakatlığım var. Edindiğim en büyük tecrübe ise doğru doktoru seçip söylediklerine harfi harfine uymak oldu. Bunu uygulamadığım için omzumdan hala çekmekteyim. Siz siz olun sakatlıklarınız es geçmeyin :)

boksbody bunu beğendi.
  4. sthammer

sthammer Guest

Geçmişte bel fıtığı ağır kilo curl de olmuştu.., bugünlerde ise rotator cuff sakatlığı.. sorumlusu ağır kilo power clean & press.. Son 3 hafta pek spor yapamadım.. bir süre ilaç kullandım, mide sorunları nedeniyle bıraktım.. sadece Antienflamatuar jel kullanıyorum.. agri kesilmis olsa da omuzdan gelen sesler rahatsız edici.. 2 hafta daha dinlendirdikten sonra antrenmanlara devam..

egemennn ve Bekci bunu beğendi.
  5. aqualinebursa

aqualinebursa Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    DESTAN AKVARYUM MARKET
    Yer:
    Bursa
    Gökhan ZAN'dan daha fazla sakatlık yaşamışımdır,bel,omuz,dirsek,ön kol,boyun,arka adele,dirsek,topuk,dahada vardır aklıma gelmeyen..

6. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    4 sene önce bench press'te sol pectoralin büyük bir kısmı yırtıldı. Ameliyata sıcak bakmayan bir kaç cerrah sayesinde idare etmeye çalışıyorum ama sürekli sıkıntı çıkarıyor.
    2 sene önce squat esnasında sağ ayak bileğim döndü. Bağlar esnemiş. 3 ay spor yapmaman istendi ama 1 hafta sonra bileğimde atelle deadlift yapıyordum. Şu anda sıkıntım yok.
    Ufak eklem rahatsızlıklarından bahsetmeye gerek yok sanırım.

elezar, sultanmehmed ve boksbody bunu beğendi.
  7. fatih.b

fatih.b Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Cardio kosusunda dumustun dizim baya kanamisti onun disinda pek bisi yok:D:D

8. Koc01

Koc01 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    Kayseri
    Ekim ayındaydık... spor salonundan eve döndügüm sırada akciger sönmesi (pnömotoraks ) gecirdim.. ( o gün cok agır girmistim ve galiba nefeste bi yanlıslık yaptım ) Ameliyat oldum..
    yaklasık 5 ay spordan uzak kaldım.
    Şimdilik bi sıkıntı yok bakalım

9. clades

clades Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    28
    arkadaş ayağıma 15 kg dumbell düşürmüştü. baş parmağım incinmişti. :D

10. fatih.b

fatih.b Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Hahahahha cok güldüm

11. Lonewolf

Lonewolf Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Aynısı sağ dizimin arkasında oldu. Namaz kıldığım esnada sakatlandım. Problem sadece dizlerimin üstüne oturduğum zaman oluşuyordu. Ayaktayken, otururken, yatarken problem yoktu. Doktora gittiğimde kas ağrısı olduğunu söyledi ve krem verdi. Bir süre acıyı tetikleyici hareketlerden uzak durdum, krem kullandım. Sol dizimde yaşadığım sakatlık sebebiyle sürekli sol bacak kuvvetlendirmesi yapıyordum ve sanırım sağ bacağım zayıf kalmıştı. Artık sağ bacağım içinde aynı egzersizleri yapıyorum. Sorun %90 geçti çok şükür.

undencem ve boksbody bunu beğendi.
  12. Murat1984

Murat1984 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Dış Ticaret
    Yer:
    Istanbul
    2013 Mart ayında büyük heves ile başladığım BB programında sadece yarım saat kardiyo ve tüm vücudu çalıştıran genel ısındırma hareketler vardı. Haftada 4 gün günde 2 saat salonda vakit geçirince vücut baya bir zorlanmıştı.

Mayıs 2013 de makine (askeri) omuz press yaparken sağ omzumda ilk sette yanma başladı. Aldırmayıp 3 seti tamamladım ve ağrı yanma ile beraber bıçak saplanmasına dönüştü. 1 ay ara verdim, sağ elimle kapı kolu açarken bile omzum sızlar oldu. Doktor kas zedelenmesi olduğuna kanaat getirdi ağrı kesici hap, kas gevişetici krem ve bir ay dinlenme sonrası spora başladım. İlk 6 ay omuz için sadece güçlendirme hareketleri yapabildim. Tam anlamıyla ağrının geçmesi 1 yıl aldı. Şu an bile makinaya omuz press girerken asla ağır girmem. Ağrım kalmadı.

Birer gün arayla yarım saat bantta koşma, bir ay bu tempo devam etti, koşarken ayak ucuna fazla yüklenmişim, shin splint (koşucu bacağı) sendromu başladı. Bir ay koşuya ara verdim ağrılar geçti. Artık ısınmada 5 dakika bant sonra bölgesel ısınma uyguluyorum. Koşarken ayak ucunda zıplamıyorum. Sıkıntı kalmadı.

Triceps barı aşağı itme hareketi. Isınmadan ağır girme. Bir an sol bilek zorlandı. O günden beri her dumbell ve Z bar hareketi sol bileğimi zorluyor, katır kutur sesler geliyor sürekli bilekten. 1 ay sonra ağrı azaldı. Bu seferde dips de aynı yer kilitlendi. Bir ay daha sol el iptal oldu. Şu an ara ara yatarken bile bileğin iç kısmı sızlar.

2010 da MR sonucu boyun fıtığı olduğumu öğrenmiştim. Yinede bile bile 2013 de bu spor başladım. 2014 Temmuz'a kadar ara ara boyun ve sırt ağrılarım oldu ama haftada 4 gün spora devam ettim (ufak sakatlanma zamanları hariç) 2014 Ağustos ayında bir akşam sapa sağlam yatağa girdim sabah sol kolum uyuşmuş ve boynumdan sırtıma oradan da sol koluma vuran müthiş bir acı ile uyandım. Yine MR. Fıtıklar ilerlemiş. Boyun düzleşmesi, kireçlenme, 3 fıtık ikisi büyük. Hareket edemez ve uyuyamaz oldum acıdan. Şu an ağrıların geçmesi için fizik tedaviye başladım. 4 hafta her gün tedavi görücez. Doktor bir daha ağır kaldırmamı yasakladı. Yüzme koşu şınav ve çok zorlamadan bisiklet serbest. Tedavi DRX 9000 tedavisi. % 96 fıtığın yok olacağını idda ediyorlar ama bütün hareketler yasaklanıyor. Bu spora devam etmenin yolu var ise devam etmek istiyorum. Umarım benim gibi boyun fıtığı ile mücadele eden ve devam eden arkadaşlar vardır ve bana yol gösterir.

Not: Boyun fıtığı dışında bel fıtığımda mevcut bu yüzden deadlift ve squattan hep korktum lakin ara ara ağır girmeden yaptım. Bundan sonra sanırım hiç yapmamalıyım.

13. elezar

elezar Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Kamu Yönetimi Mezunu
    Yer:
    Ankara
    emin olun bu tarz sakatlıklar her üyede var ama kaslarımızıo geliştirmenin her zaman bir yolu var inşallah rabbim sakatlıksız bizi bu yolda muvaffak kılsın @Ayaz boyun fıtığından dolayı bu sporu bırakmıştı eminim tamammen araştırmıştır isterseniz bilgi almayı deneyebilirsiniz hayırlı sporlar

14. gulayb

gulayb Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    İstanbul
    Hayatımın büyük bölümünde sporla iç içe oldum; voleybol, trekking ve vücut geliştirmeyi uzun zaman yaptım ama ara verdiğim zamanlar da oldu. Ciddi olarak ara verdiğim 2 olay oldu, biri eski diğeriyse bu yıl. Eskisi, 16 yaşımdayken sağ dizimin ön çapraz bağı kısmi yırtıldı, artroskopi oldum ama rekonstrüksiyon yapılmadı.
    Yenisiyse, bu yıl Şubat ayında 50 cm kadar bir yükseklikten sol ayağı burkarak düştüm (yıllardır geçtiğim önünde birkaç basamak olan bir kaldırım vardı, bir gün belediyenin aklına o basamakları kaldırmak gelmiş belki de yenilemek için ama herhangi bir işaret koymamış ben de son anda farkettim ama havada). Yerden kalkamadım sonra da çok zor şekilde kardeşimin yardımıyla eve vardım ama ertesi gün bağ yırtlması gibi birşey olmadığından emin şekilde hastaneye acile gittim. Fibula alt uç kırığıydı, doktorların deyişiyle displase olmuş kötü bir kırık. Normal alçıya alıp 1 hafta bekleyelim, kırıkta düzgün kaynama olursa durur, ayrılma olursa ameliyat dediler. 1 haftada iyice ayrılınca kemikler, platin takılacak dendi ve o gün şok biçimde ameliyata girdim. Bu yaşa kadar normal kırık bile yaşamadığım için bu kadar hareket kısıtlaması, morarma ve acı beni şaşırtmıştı. 1 platin 8 çivi takıldı, ameliyat sonrası kesinlikle daha iyiydim. 7 hafta alçıda kaldım (son 2 haftası air cast) ama hiç ağırlık vermediler, %50 basmak bile yasaktı. Koltuk değnekleriyle yürümek meğer bir sanatmış, biz kolay birşey sanıyormuşuz. Allah kimseye vemesin cidden... 5. haftada dengemi kaybederek 2 kez full ağırlık verdim, ilkinde çok bişey olmadı ama diğerinde morarma ve ağrı beni çok huzur etti. Doktor muayenesine kadar tam bir kabustu, kaynadı mı ayrıldı mı yine mi ameliyat!!!
    O ana dek hiç bastırmayan doktor, air castı söküp hadi yürü dedi. Sevineyim mi ağlayayım mı bilemedim. İlk adımdaki acı fenaydı, birkaç adım attırıp tamam dedi. 2 hafta %50 ağırlık verecektim tek değnekle, sonra değneği atacaktım. Fizik tedaviye gerek yok, çok istersen al birkaç seans dedi. Ben de almadım ama iyi oldu bilmiyorum.
    1 hafta önce kardiyoya (sadece sabit bisiklet) ve hafif antremanlarıma başladım. Ameliyat olalı tam 6 ay oldu. Enteresan bir ayak; egzersiz yapmazsan şişiyor, yaparsan mutlu :D En kötü gelen şey sıcak havalar, 35 derece üstü havada 1-2 saat yolculuk yapınca 1-2 gün o şişlik gitmiyor. Ne buz ne yükseğe kaldırma kar etmiyor...
    Sakatlık geçiren tüm arkadaşlara geçmiş olsun; olmayanlar full konsantre olsunlar sporda ve dışarda geçirilen zamanda çünkü anlık bir dikkatsizlik çok şeye malolabiliyor. Başınıza geldi mi de HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ SİZİ KURTARACAK EN İYİ ŞEY SPOR, İLLA Kİ DE SPOR :)

zafer_zaferoglu ve boksbody bunu beğendi.
  15. Murat1984

Murat1984 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Dış Ticaret
    Yer:
    Istanbul
    Teşekkürler elazar bey. Ayaz bey ile görüşmeye çalışacağım.

elezar bunu beğendi.
  16. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Kendime uygun hareketlerle bu spora dönüs yapayi düsünüyorum

elezar bunu beğendi.
  17. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Kendime uygun hareketlerle bu spora dönüs yapayi düsünüyorum

egemennn ve elezar bunu beğendi.
  18. elezar

elezar Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Kamu Yönetimi Mezunu
    Yer:
    Ankara
    çok sevindik hocam ne tür bir program ve plan düşünüyorsunuz somutlaşınca bizimlede paylaşırsanız seviniriz

19. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Henüz bir program hazirlamadim ama calisip da sonuc aldigim bir program olursa paylasirim

Murat1984, egemennn ve elezar bunu beğendi.
  20. umutcan93

umutcan93 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Bundan 3 ay kadar once acik barfiks cekerken iman tahtasinda aci hissettim.Gogusten cok guclu nefes aldigimda ve ust bedenimi saga sola cevirdigimde agri yapiyodu. Kas agrisi zannettim gecer dedim ama gecmedi doktora gittim o bana fizik tedavi onerdi ve yaptim ama hala gecmedi napsam bilmiyorum daha once bu durumu yasayanlardan tavsiye bekliyorum.

Sayfayı Paylaş