B1, B6 ve B12 vitaminleri

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve neoldede tarafından 21 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. neoldede

neoldede Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba arkadaşlar B1, B6 ve B12 vitaminleri kemik ve kas gelişiminde nasıl bir rol oynuyor bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim :)

2. pycantric

pycantric Üye

Beğenileri:
    131
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    ISTANBUL
    B1-(Thiamin) Enerji metabolizmasinda onemli yere sahiptir. Karbonhidratlarin sindirimini destekler. Sinir sisteminin, kalp ve kaslarin normal isleyisi icin gereklidir.

B6-(Pyridoxine)Protein metabolizmasi(sentezi, yikimi) icin gereklidir. Yag ve karbonhidrat metabolizamsini destekler. Merkezi sinir sitemini destekler. Kas spazmlarini azaltir. Sodyum potasyum dengesinin korunmasina yardimci olur.

b12-(Cobalamin) Kirmizi kan hucrelerinin olusumuna ve yenilenmesine yardimci olur, dolayisiyla anemiyi onler. Karbonhidrat ve yag metabolizmasi icin gereklidir. Merkezi sinir sistemini destekler, kalsiyum emilimi icin gereklidir.

Kaynak: http://www.drpernell.com/B Vitamins.htm

khephnes bunu beğendi.
  3. Alp91

Alp91 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Benoxol diye bir vitamin var b12 için ondan kullanmıştım bu kış gayet dinç ve hastalıklara dayanıklı olmuştum(grip nezle gibi) sabah akşam 2 tane alıyordum sonra bir kan tahlilinde b12 oranı normalden 3 katı çıkmıştı ve doktor emen kesmemi söylemişti. Yani günde 1 tane ideal alacaksan :)

4. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.307
    Ödül Puanları:
    123
    naaptın hocam sen :)
    değerlerine bakmadan mı kullandın ilacı
    bende de var o ilaçtan birde solgarın B vitaminini aldım geçen gün
    aralarında ki değerler çok ciddi farklı,bence benoxol tedavi amaçlı kullanılan bir B vitamini,oranları günde 1 için bile çok yüksek gibi çünkü

5. pycantric

pycantric Üye

Beğenileri:
    131
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    ISTANBUL
    Bu arada bircok supplement ozellikle antrenman oncesi/sonrasi urunler iceriginde b6 ve b12 bol miktarda barindiriyor. B grubu vitaminler depolanmadigindan fazlasida vucuttan zaten idrar yoluyla atilir. Asiri dozlarinda su an icin bilinen bir zarari yok. Tabi gunde 2 tane benexol almak amator bir sporcu icin cok gerekli degil

6. Alp91

Alp91 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Valla çok haklısın bende sonradan öğrendim. eczacıya sorduğumda sıkıntı olmaz demişti vitamin sonuçta demişti. zaten et tavuk yumurta dan yeterince alıyoruz ve protein tozlarından da alıyoruz birde gidip vitaminini almak gereksiz bence :)

moothy bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş