Bütün Savunma Sporları [DETAYLARI]

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Rise tarafından 29 Nisan 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. Rise

Rise Yeni Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Dövüş Sporları Uzmanı/Eğitmen
    Yer:
    İstanbul
    Merhaba Arkadaşlar,
    Savunma Sporları hakkında bir çok saçma sapan konular açılıp duruyor.
    Örneğin En iyi savunma sporu ....'dır gibi bu tarz konuları gören kişilerde ne yapacağına karar veremiyor bir kısım kötülüyor diğer kısım övüyor,
    Buna son vermek amacıyla bu konuyu açma gereğinde bulundum umarım Yetkililerde konuyu sabitler,
    Öncelikle Sporları tek tek tanıtmak istiyorum.
    Boks:Bu spor dalında tekme ve kırma teknikleri yoktur aksine Aparkat,Kroşe,Düz yumruk gibi teknikler üzerine kuruludur.
    Kick Boks:Boks ile aynı prensiptedir tek farkı tekme ve diz darbelerinin olmasıdır.
    (Boksun biraz daha gelişmişi gibi ;) )
    Muay Thai:Muay thai tayland boksudur,Kick boks ile aynı prensiplerdedir.
    tek farkı daha farklı dönerek tekmeler ve Diz darbeleri mevcuttur.
    Krav Maga:Krav maga israil savunma sporlarındandır.Tekme diz dirsek ve parmak ucu saldırıları içerir,
    MMA:MMA sade olarak boks ve muay thai teknikleri barından karma dövüş sanatıdır fakat tek olarak yapılmaz yanında mutlaka etkisiz hale getirme teknikleri içeren spor dalı ile yapılır.
    BJJ:Brazilya jiu jitsusu jiu jitsunun gelişmisidir.
    Etkisiz hale getirme ve atma prensibinden yola çıkar daha çok MMA kombinasyonlarında kullanılır.
    Wing Chun:Uzak doğu sporlarından olan wing chun Kitleme ve hızlı saldırı prensipleri barından bir spordur,İçerisinde atma ve parmak darbeleride bulunmaktadır.(Her şey serbesttir)ayrıca bu spor geliştirilerek modern hali wing tsun şekline gelmiştir.(not:ip man filmi bu sporun tanıtımında etkili olmuştur.)
    Aikido:Aikido kitleme,atma,tutma gibi basit prensiplerden yola çıkarak rakipi etkisiz etmeyi planlar.ek olarak kılıç ve sopalarda kullanılmaktadır.
    Karate:
    Karate rakibi kitleme ve kendini savunmayı hedef alır,katalar ve formlar üzerinden yola çıkılır,Kendini savunmayı öğrenmeye Sarı kuşakta başlanır.
    Güreş:Rakibi düşürme prensibinden yola çıkar MMA kombinasyonunda kullanılmaktadır.
    Judo:Rakibi atma ve kitleme prensibi alır,Basit ama etkili tekniklerle rakip etkisiz hale getirilir.En eski savunma sporlarındandır.
    Taekwando:Taekwando genel olarak tekme kullanılarak yapılan bir spordur,Yüksek tekme low kick gibi tekmeler içerir,
    Rakibi tekmelerle etkisiz hale getirmeyi amaçlar,
    Kung fu:Hızlı saldırı ile rakipden darbe almamayı amaçlar,Kung fu'da herşey serbesttir.
    Jeet Kune Do:Bruc lee'nin kullanmış olduğu wing chun prensiplerine dayalı olan sistemdir wing chundan tek farkı daha hızlı saldırılar ve kitlemeler içermesidir.
    Hapkido:Hapkido nun chaku Butter Fly Knife gibi silahlarla ve ek olarak kırma tekniklerinden oluşan dövüş sanatıdır.

.......
    Hergün yeni sporlar eklenicektir,

Son düzenleyen: Moderatör: 29 Nisan 2013
    jkdo ve Lordrream bunu beğendi.
  2. aliburak43

aliburak43 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Bu başlık gerçekten çok iyi olmuş ellerine sağlık.Ancak sporlar hakkında biraz daha detaya inersen cuk diye oturur.

3. Lordrream

Lordrream Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Trabzon
    Elinize sağlık çok yararlı olmuş :) ama biraz daha detaylı olursa daha iyi olur gerçekten

jkdo ve Rise bunu beğendi.
  4. boks

boks Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    Çok yanlış! Boks ve kickboks birbirinden apayrı iki spordur.Belliki bilginiz ve deneyiminiz olmadan yazmışsınız.Dışardan aynı görünebilir veya isimleri benzer olabilir ama gerçeği izleyen değil , işin içinde olan tecrübeli insanlar bilir.Bu arada dövüş sanatı ile dövüş sporlarını karıştırmamak gerek.

derkrieger ve Swager bunu beğendi.
  5. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
    MMA tanımın da tamamen yanlışmış...

Swager bunu beğendi.
  6. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    biraz daha gayret !...pek olmamış ...:)

7. Byoquzhann

Byoquzhann Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Tekirdağ
    Boks arkadaşımın dediğine katılıyorum sanki boksla kickboks arasın bi tekme farkı varmış gibi konuşulmuş muay thai falan çok basit şekilde olmuş. Daha iyisini yapabilirsin bence daha detaylı bir şekilde anlatmalısın bu dövüş sporları, dövüş sanatları 1 satırlık basit bir şey değildir.

8. KassızAdam

KassızAdam Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Wushu Sanda
    Ben 4 yıldır kung-fu ya gidiyorum ve kung-fu da herşey serbest değil.Mesela diz,dirsek falan yok.

9. aliburak43

aliburak43 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Gelişme gösterebildiniz mi?Mutlaka göstermişsinizdir ancak bunu siz de farkedebiliyor musunuz?Yani öğrendiğiniz teknikler refleks seviyesine geldi mi?

10. KassızAdam

KassızAdam Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Wushu Sanda
    Tabi ki özellikle kendinize güveniniz artıyor.Refleks haline geldiğini pek açıkca göremedim ama mesela biri tekme attığı zaman direk dizim kalkıyor ve tekmenin bana gelmesini engelliyorum bu tabi bir refleks işi ama üst kısımları dersen öğrettiler ama biri gelip de arkadan elini omzuma koymadığı için deneme şansım olmadı.Yani kısacası öğrendiğim teknikler refleks haline geldi.Birde Kung - fu 2 bölüme ayrılır: 1-Kung - fu Sanda 2-Tao
    Sanda dövüş sanatıdır ve ben sanda dayım.Bunu baştan belirtiyim de başlarsan falan yanlış bölüme gitme :D .Gerçeği ben 2 bölümde de çalışıyorum çoğunlukla sanda ve en çok ona özen gösteriyorum ama tao da çok işe yarıyor çeviklik,hız vb. Yani 2 bölümde çok iyi. :).Refleks falan dedin ama girmişken tüm konulara girmeye çalışayim dedim umarım yardımcı olmuşumdur. :)

11. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    refleks doğuştan varolan bi olaydır ...reaksiyondur o yazdığınız ...tabi sporla gelişebilir...

Sayfayı Paylaş