Büroda çalışıyorum!!! Antreman sonrası karbonhidrat hakkında!

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve miharbi108 tarafından 24 Ocak 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. miharbi108

miharbi108 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    BOZÜYÜK
    Arkadaşlar ben muhasebe bürosunda çalışıyorum.Akşam eve gelmem 6 buçuk 7 yi buluyor akşam yemeğinden 1,5 saat sonra antremana başlıyorum.Antremandan sonra 400 ML Meyve suyu ve 1 ölçek whey içiyorum ama akşam vakti olduğu için ne tür karbonhidrat alacağım konusunda çok kararsızım kafa_ önerebileceğiniz antremandan sonra karbonhidrat ihtiyacımı karşılayacak besinler varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

2. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Akşam yemeğini 7 buçukta yediğinizi var sayarsak, 9'da antremana gidiyorsunuz. Antreman 45dk 1 saat sürse saat 10'da antreman bitiyor.

Çalışan birisi olarak 11-12'de yattığınızı varsayarsak, o saatten sonra karbonhidrat tüketmemeniz gerekir, aksi halde yağ olarak depolanacaktır.

Karbonhidrat ihtiyacınızı aldığınız üzüm suyuyla zaten karşılıyorsunuz. 200-300 ml (kişinin kilosuna göre değişir) %100 üzüm suyu, antreman sonrası glikoz ihtiyacınızı karşılamak için yeterli. Başka karbonhidrat almanıza gerek yok. Belki potasyum için muz tüketilebilir ancak yatmaya yakın olacağı için yine sorun yaratabilir.

Antremandan önceki öğünlerinizde ise kompleks karbonhidrat içeren besinler tüketmelisiniz. Makarna, haşlanmış patates vb. Ancak dediğim gibi yatmaya yakın yediğiniz takdirde yağ olarak depolanacaktır.

Şu başlığa da göz atabilirsiniz.

Son düzenleme: 24 Ocak 2011
    miharbi108 bunu beğendi.
  3. miharbi108

miharbi108 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    BOZÜYÜK
    İlginiz için teşekkür ederim.Benim kafama takılan şu antremandan sonra basit karbonhidrat zaten alıyorum bu antreman sonrası için gerçekten yeterli olurmu?

4. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Antreman sonrası basit şeker alımının nedeni kan şekerini yükseltip, kas yıkımını önlemek. Alacağınız basit şeker miktarının ise kilo başına 0.8 ile 1.2 gram arasında olduğu söyleniyor. Genelde 250-300 ml üzüm suyu yeterlidir. Bunun haricinde karbonhidrat ihtiyacınız yok. (Antreman sonrasına kadar günlük ihtiyacınızı karşıladığınızı varsayıyorum.)

5. penny

penny Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    istanbul
    basit şeker almamızın amacı boşalan glikojen depolarımızı doldurmak, <recovery> sağlamak aslında.

kas kütlemizin onarımı ve korunması için protein, bcaa, eaa kaynaklarından faydalanıyoruz.

kusura bakmayın arada ingilizce kelime kullanıyorum çünkü bazı türkçe kelimeler aradaki ufak nuans farklarını karşılamayabiliyor.

6. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Günlük kalori alımını dengelersen gece aldığın karbonhidratın yağlandıracağını sanmıyorum idman sonrası kesinlikle bi öğün yemelisin en önemli öğün idman sonrası o üzüm suyu yetmez hatta gereksiz bence idman sonrası basit şeker almak da o ayrı konu .. Miktar sana göre değişir tabi ortalama 150-200 gr et 100-150 gr arasıda makarna bulgur vs işini görecektir bunları yedikten hemen sonra değil de 1-2 saat sonra yatarsan iyi olur. Ya idman zamanını değiştir yada yatış saatini. İdman sonrası mutlaka düzgün bi öğün yapmalısın.

Sayfayı Paylaş