Bünyem Gainer'ı Kaldırmıyor !

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve qazwsx100 tarafından 30 Haziran 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
  2. sportt

sportt Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Benim anlıyamadığım bir konu var onu sizlere danışmak istedim. Şimdi günde 5-10 ölçek arası almayı planlıyorum düzenli olarak bir kere de 1 veya 2 ölçek atıyorum süte, fakat her alışımda da 550 ml süt mü kullanacağım? 10 ölçeği 2*5 te alsak 2.5 lt süt tüketmiş oluyoruz, biraz fazla değil mi? Normal bir bardak boyunda sütle tüketsek olur mu?

Ayrıca şeftali ve vişne suyu aldım, bundan sonra sabah ve akşam dışında progainer alışımda meyva suyu kullanacağım. Şeftali suyunu denedim ve beğendim yani süte oranla daha az bulantı yapıyor ve şişiklik yapmıyor.

3. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Öncelikle günde 5-10 ölçek oldukça yüksek bir rakam.
    Bunun yerine kompleks karbı alımının beslenmedeki payını artırmanı öneririm.
    Ek besinlere bu kadar bel bağlamanın hem yanlış, hem de uzun vadede motivasyon bozucu olacağını düşünüyorum.

Ayrıca aynı soruyu madem foruma da danıştınız, size özelde yazdığım mesajı forumla da paylaşıyorum:

"weightgainer'ı illa sütle içeceksiniz diye bir kural yok.
    sadece sütle içmeniz lezzet açısından daha mantıklı, çünkü aromasına göre tadını çilekli, muzlu, çikolatalı süte benzetmeye çalışıyorlar.

Ben şahsen çikolatalı bir şeyi meyve suyuyla içince midem bulanıyor.
    Eğer mideniz kaldırabiliyorsa teknik açıdan suyla, sütle, meyve suyuyla içmenizde fark yoktur..

Yalnız, içtiğiniz şey protein ihtiyacınızı gidermeye yönelik bir ek besinse (mesela protein tozu) sütle tüketmeniz protein emilimini uzun süreye yayacağından pek önerilmez.
    Yani hemen idman sonrası protein alımınında tozu meyve suyu ve suyla almanız gereklidir ki vücut hemen kas yapımına başlasın..

Yatmadan önceki protein alımlarında sütle içmeniz uygundur, bu sayede emilim bütün geceye yayılacağından gece boyunca kaslarınız beslenir.
    (Yatmadan önce süt tüketiminin büyüme hormonuna etkisi ayrı bir tartışma konusudur.)

Mantık budur."

4. sportt

sportt Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Kesinlikle ana öğünümün yerini alması gibi bir olayı yok gainerın, yalnızca ek besin olarak kullanıyorum. Ayrıca 10 ölçek değilde yani genelde 5 ölçeği buluyor yada 8 ölçeği buluyor pek üst üste içemiyorum çünki öğünümde karbonhidrat ihtiyacımı yeterince karşıladığımdan ötürü artık resmen gainera yer kalmıyor.

- Sabah kalktığımda
    - Kahvaltıdan sonra
    - Öğle yemeğinden sonra
    - Antremandan önce
    - Antremandan sonra
    - Akşam yemeğinden sonra
    - Gece yatmadan önce

yazdığım zamanlarda almaya çalışıyorum fakat nedense öğle yemeğinden sonra ve antremandan önce olayını tutturamıyorum çünki öğle yemeğinden sonra içtiğim gainer bir hayli tutuyor ve antremandan önce içme gereksinimi duymuyorum nedense.

Ayrıca farklı bir konu açmak istemedim fakat kahvaltıda genelde biraz iştahsız oluyorum ve yumurta gereksinimi muzlu süte 2 tane tam yumurta karıştırıp almaya çalışıyorum, sizce yumurta gereksinimi böylelikle sağlamış oluyor muyum?

5. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Yumurta gereksinimi değil de protein gereksinimi vardır.
    Kahvaltıda gelişim için almanız gereken proteini istediğiniz besin kombinasyonlarından alabilirsiniz.
    Sadece 2 yumurta, başka protein kaynağı besin tüketmediğinizi varsayarsak tabi ki yetersiz olacaktır.

Bunun dışında çiğ yumurta tüketmenin risklerini de gözardı etmemelisiniz..
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/salmonella-zehirlenmeleri-t2170.html?t=2170&highlight=salmonella
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum...unuz-t11831.html?t=11831&highlight=salmonella
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum...t13024.html?t=13024&highlight=%E7i%F0+yumurta

Bu başlıkları incelemeni öneririm.

6. sportt

sportt Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Bu konuda bilgi verdiğiniz için teşekkürler. Daha önce bu protein ve karbonhidratın her hangi bir besinden alınmasının bir fark yaratmıyacağını bilmiyordum ve bunu öğrenmem gerçekten çok faydalı oldu. Yani yeter ki protein ve karbonhidrat ihtiyacımı karşılıyayım bunda alınan besinin ancak içersinde ki protein ve karbonhidrat değerinin etkisi olur anladığım kadarıyla.

Diğer bir yandan maalesef gül gibi geçinirken beni bu konuda bilgilendirerek bir yerimden vurmuş oldunuz fakat sağolun :). Yumurtayı geçen sene omlet şeklinde tüketiyordum ve inanın bana o omleti yerken akla karayı seçiyorum ve maalesef yumurta yemekten zevk alamıyorum, kokusu vs. bana çok ağır geliyor. Her ne kadar kolayıma kaçsa da iyi de olsa bu kadar bilgilendikten sonra çiğ yumurta tüketebileceğimi hiç sanmıyorum, sağlığımıza dikkat etmemiz gerekiyor sonuçta. O yüzden ne yapalım, 3 yumurta beyazı ve 1 sarısı omlet şeklinde devam edeceğiz galiba.

Bunun yanında bir de şu kombinasyondan rahatsızlığımı belirtmeden geçemiyeceğim;

- Sabah kahvaltı etmeden önce sütle karıştırılmış olarak 1 ölçek gainer
    - Sabah kahvaltı içersinde muzlu süt.
    - Sabah kahvaltıdan sonra sütle karıştırılmış olarak 2 ölçek gainer.

Buna göre ard arda 1-2 saat içersinde 3 tane süt tüketeceğim, sizce bir zararı olur mu? Sabah kalkar kalkmaz gainer alıp, gece oluşan katabolik etkinin bu denli yok edilmesi konusunda ki düşüncelerinizi alabilir miyim?

Teşekkürler.

7. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Her besinden aldığınız protein birbirinin aynısı değildir.
    Biyolojik değeri en yüksek ve kaliteli olanı yumurta proteinidir, çünkü vücut tarafından emilim süresi oldukça kısadır ve emilim yüzdesi oldukça yüksektir.

Çeşitli protein kaynakları arasında aminoasit içerikleri açısından farklılıklar olabilir.
    Mesela bitkisel proteinler (baklagil vs..) eksik amino zincirlerinden dolayı eksik protein sayılırlar, o nedenle birbirlerinin eksiklerini kapatacak şekilde kombine edilmeleri yararlıdır.
    (Hangi bitkisel proteinleri kombine etmenin yararlı olacağı konusunda forumda çeşitli alternatifler tartışılmıştı yanlış hatırlamıyorsam, bulabilirsem ben de paylaşırım..)

Hayvansal protein kaynakları da aminoasit oranları açısından değişiklik gösterir. O nedenle tekdüze beslenmek yerine, protein alımınızı gün içerisinde değişik kaynaklardan yapmanız çok önemlidir.. (Süt, peynir, yumurta, tavuk, kırmızı et, balık vs...)

O nedenledir ki protein alımınızın büyük bir kısmını gainer veya whey ile sağlamanız tekdüze beslenmeye bir davetiyedir ve çeşitliliğin önüne geçer.
    Bu yanlış bir yaklaşımdır.

Çeşitli protein kaynakları arasında aynı zamanda içerdikleri yağ ve kolesterol açısından da farklılıklar vardır.
    Kırmızı etin kolesterol oranı nispeten yüksekken, beyaz peynirdeki yağ oranı diğer peynir türevlerine göre yüksektir.
    Protein kaynağı seçiminizde protein dışı faktörleri de gözardı etmemekte yarar var.
    O nedenle yumurta beyazı veya yağsız peynirler (lor..) veya beyaz et hem nispeten yağsız oluşları hem de kolesterol miktarlarının düşük olması nedeniyle çokça tercih edilirler.

Ancak bu, beslenmenizden kırmızı eti veya kaliteli yağları çıkarmanız anlamına gelmemelidir.
    Vücut her zaman çeşitlilik arar ve bu besin öğelerine de biyolojik fonksiyonlarını gerçekleştirmek için her zaman belli oranda ihtiyacı vardır.

Kullandığınız gainer'da da belli miktarda protein olabilir.
    Kullandığınız ürüne göre bu oran değişir.
    O nedenle kahvaltıda tükettiğiniz gainer ile almış olduğunuz proteini de hesaplamalısınız.

Kas gelişimi için almanız gereken protein miktarı rakamsal ortalama olarak kilonuzun 2 katı gramdır. (70 kg için 140 gram vs.)
    Bu rakam insandan insana tabi ki değişebilir.
    O nedenle bu, forum üyelerinin ve sporcuların büyük oranda uzlaştıkları rakamdır diyebiliriz.
    Gün içerisinde almanız gereken proteini hesapladıktan sonra bunu gün içerisinde 2-3 saatlik dilimlere bölerek almanız maksimum emilimi ve gelişimi sağlayacaktır.

Bu hesaplamadan sonra günlük beslenme programınızı ve gainer tüketiminizi yeniden şekillendirmeniz yararınıza olacaktır.

Son düzenleme: 28 Eylül 2008
    saydam bunu beğendi.
  8. KelTanju

KelTanju Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    Ist.
    2 ayda 2 kilo az almışsın ben 2 ayda aminosuz ve gainersiz 59 kilodan 63 kiloya cıktım . Ve bunyem felaket degisti cok sık yemek yedim ve kaslarım kilom dogrultusunda gelişti omuzlarım fana genişledi.

Sayfayı Paylaş