Böyle aile olurmu siz söyeleyin..!!

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve darkhacker tarafından 19 Ekim 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. murderali

murderali Üye

Beğenileri:
    81
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Geçmiş Olsun..Bilmiyorum bende :(

2. darkhacker

darkhacker Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    sağolasın allah kimsenin başına vermesin..TEDAVİSİDE OK BOŞUNA SORMAYIN DOSTLAR..

3. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Sevgili gençler o kadar çok şey yazdım ama sizin takıldığınız şeye bakın J. Vermek istediğim mesajı anlamamışsınız. Ya da anlamazdan gelmişsiniz . Yine de bişeyler vermeye çalışayım: Siz zindan etme işini dövmek ve küfür etmek olarak algılıyorsunuz. Beni despot bir baba yaptınız J -Hayatımda çocuğuma küfretmedim, bir kere tokatladım onda da 4 yaşındaydı, aklını tam olarak çalıştıramıyordu ve çok tehlikeli bir yere gitmişti- Oda cezası verme, televizyonu-bilgisayarı-plastationu-her türlü eğlenceyi yasaklama, ansiklopediden 60 sayfalık bir bölümü okuma ve anlattırma ya da sorumluluk sahibi olacak bir görev verme, (bütün gün kardeşinin kendi sorumluluğunda olması) ve bütün gün o sorumlulukla geçirmesini sağlama gibi kavramları bilmiyorsunuz. 8 yaşındaki bir çocuğa, hatta size bile, bu tip cezaları verince aklınıza bir daha "baba demeye bile utanıyorum" lafları gelmez. ‘Ben bir ailenin üyesiyim ve aile içinde kendime göre görevlerim var’ diye düşünür. ‘Demek ki bu görevlerimden biri alışveriş sırasında kendi ağırlığıma göre bir poşet taşımakmış’ diye düşünür.

Bunu 8 yaşındaki çocuk bile düşünür, Sizin bunu düşünmediğinize inanmak istemiyorum. Aile içinde hepinizin sorumlulukları var. Adam kazandığını ailesi için harcıyor, aile içinde siz de varsınız, o halde sorumlulklar işçindeki en hafifi olan poşet taşıma işini artık yapmış olmanız gerekir. Bu çok basit bir görev, başka aile içi pek çok görevleriniz var. Her en olursa olsun, aile içinde kime kızarsanız kızın bu sorumlulukları yapmaya devam etmelisiniz. Nasıl anneniz bu sorumluluklarını yerine getiriyor, nasıl babanız yerine getiriyor, siz de yerine getirmelisiniz. Hele gene üçüncü kişileri kesinlikle işin içine almamalısınız.

Bu tip aile içi görevleri yaptıkça sorumluluk-bilgi sahibi olursunuz. Hayatın okul-yeme-içme-uyku-eğlence-spordan ibaret olmadığını anlarsınız. Okumanın -özellikle sizin çağınızda- yapmanız gereken en önemli şey olduğunu anlarsınız. Her babanın sizden istediği yegane şey budur. Okuyun ve çıtayı ondan bir üste kurun. Onun sorumluluğu altında sizden beklenen şey budur. Tabii sadece okumak değil, gençsiniz eğleneceksiniz, ilgi alanlarınız olacak. Bunları önceliği “okumak” tan sonra geliyor.

Siz zannediyor musunuz ki bir baba çocuğuna bağırmak ister? Sanıyor musunuz ki, bir baba çocuğuna vurmak ister? Hele gene küfür etmek ister? Öyle bir imaj yarattınız ki, baba denen kavram size evde hapis ve disiplin cezasından başka bir şey vermeyen, sizi aşağılık gören, özellikle hayatını size gıcıklıklar yapmaya adamış biri...bu olacak iş değil... bu adam sabaha kör karanlığında paşa gönlü istediği için mi çalışmaya gidiyor? Para kazanmak zorunda olmak insanın üzerine yük bindirir...maalesef henüz bunun farkında değilsiniz.

Bu arada darkhacker, baban tansiyon hastası olmuş, sen hala "baba demeye utanıyorum" diyorsun. bunu yazarken için sızladı mı bilmiyorum ama şahsen benim okurken sızladı...

Babalarınızı anlamaya çalışın. Yukarda yazdığım şarkı sözünde olduğu gibi, onlar bir zamanlar genç idiler ve delikanlı olmanın ne demek olduğunu biliyorlardı. Ama siz baba olmanın, yaşlı olmanın ne demek olduğunu bilmiyorsunuz. O yüzden onları anlamaya çalışın. Darkhacker senin yapman gereken de bu. Onun neden böyle yaptığını anlamaya çalış.

Her ne kadar sorduğum halde buraya yazmamış olsan da onunla birlikte bu noktaya nasıl geldiğini sorgula. Son seneleri iyice hatırla.

Çözüm “baba demeye utanıyorum” demek değildir sevgili gençler.

Çözüm, “babam ile oturduk bu işi çözdük” demektir.

Çünkü çözümsüzlük hiçbir zaman çözüm olmamıştır. Olmayacaktır da...

Berkthagar, darkhacker ve murderali bunu beğendi.
  4. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    darkhacker dertleşme bölümüne çok yazıyorsun bakıyorumda gerçi iyidir insan derdini anlatınca rahatlıyor insan yalnız baba demeye utanıyorum falan bunlar hoş değil eleştiri olur ama çok ağır olmamalı ben baba değilim ama şunları yazarım bu konu hakkında sanırım buradaki hemen hemen bütün arkadaşların babası vücut geliştirme sporuna karşıdır buna artık alıştık bizim eskiden maddi imkanlarımız berbat düzeyde olduğundan evde bir kaç aletle başladım aynı bırak 4 yumurtayı 2 yumurta yediğimde bile demediği kalmazdı bana ben suskun bir çocuktum evde sesim çıkmazdı babam ise yinede yüklendikçe yüklenirdi ağır küfür ederdi eve yemek almadığı zamanlar olurdu konuşmaya çalışırdım yinede fayda etmezdi ama yinede yılmadım çalıştım okudum şuandada maddi durumum iyi çok şükür evden ayrıyım yani hep çocuklara yükleniyorlar ama bütün babalarda iyi değil çocuklarınında haklı olduğu zamanlarda vardır ben aile içi ağır küfürlere vede şiddete karşıyım herşey konuşarak halledilmeli tamam bizde biliyoruz sabahın köründe işe gidip çalıştıklarını bizim için fedakarlıklar yaptıklarını ama onlarda baba diye işin suyunu çıkarmamalarının gerektiğini bilmeleri gerekir örneğin iş yerinde birine kızıyor geliyor eve hanımına çocuğuna patlıyor yok böyle bir şey işte olan şey işte kalır sonuç olarak çocuklar babalarını anlamalı evet ama babalarda çocuklarını anlamalı bu iş karşılıklı olur sana tavsiyem yinede sakince hareket etmendir babanla samimi bir şekilde konuşmayı dene derdini anlat ona oda sana anlatsın orta yolu bulun tüm bunlar olurken derslerini çalış gelecekte paran işin gücün olunca zaten kimse sana karışamaz tabiki sakın aileni unutma onlara saygın olsun her neolursa çünkü başına bir iş geldiğinde herkes gider yanında ailen kalır

Berkthagar ve darkhacker bunu beğendi.
  5. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    iyi de biz gençler kendimizi babalar kendilerini savunuyorlar. iyi baba da var kötü baba da iyi evlatta var kötü evlatta bu olayda babanın %100 haklı oldugunu söylemek imkansız.

darkhacker bunu beğendi.
  6. emregunes

emregunes Üye

Beğenileri:
    175
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Bursa
    Darkhacker daha önceki mesajlarından anladığım kadarı ile ekonomik olarak zor şartlarda yaşayan insanlarsınız.Olabilir de.Hepimiz zor zamanları geçirdik ,gördük.Hayat hep zor.

Sen spor salonuna gidiyormuşsun ben onu da yapamamıştım.

Sen burada yok 10 paket makarna almıyormuş diye babana saydırıyorsun.Ben bulduğumu yedim.Paket saymadım hiç.

Senin bu yazdıklarını okuyan çoluk-çocukda vah vah ediyor.

BAK KOÇUM.. ALLAH GÖSTERMESİN AMA BABAN BİR GÜN ÖĞLEN SICAĞINDA HALK OTOBÜSÜNDA SIKIŞ TEPİŞ İNSANLAR İÇİNDE BUNALIP KALP KRİZİ GEÇİRİP GÖZLERİNİN ÖNÜNDE GİDİNCE İNSAN BABANIN NE OLDUĞUNU ASLINDA NE İFADE ETTİĞİNİ ÇOK İYİ ANLIYOR.

Buradan ailenle ilgili saçma sapan yorumlar yapmaktan da vazgeç.Sürekli bu dertleşme kısmında senin serzenişlerini okuyorum.Sürekli dertli sıkıntılısın.Bu stresli,bunalımlı halin ile evde nasıl huzursuz bir ortam yatattığını da tahmin edebiliyorum.Tamam deli çağındasın ama insanda tanımadığı insanların olduğu bir yerde de bu kadar babasını yere vurmaz.

Adam parası yetmiyor da sana istediklerini 10 ar paket değil 2 ser paket alabıyorsa ve üstelik sen bu tarz davrandığın halde alıyor.Senin baban ADAM GİBİ ADAMDIR.

Burada herkez seni pohpohlamış.Kusura bakma genç kardeşim.Madem özel konularını buraya yazıyorsun iyi yoruma da kötü yoruma da açık olacaksın.

darkhacker ve murderali bunu beğendi.
  7. By Kaos

By Kaos Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Seni kısmen anladığıma inanıyorum arkadaşım. Ama şunu söyleyeyim durumun öyle içler acısı şekilde degil, en azından benim yaşadıklarıma göre senin durumun hala iyi... bir üye yaşlarınızıda yazar mısınız demiş yıl olarak sayarsak ben 21 yaşındayım bakarsan gözlerime onlar 1000 yaşındalar...

Ya babanı bu şekilde çekeceksin yada benim yaptığım gibi herşeyi elinin tersiyle iteceksin tabirim caizse köpek gibi çalışacaksın hem okuycaksın hem yaşamaya kalkışacaksın uyarıyorum gerçekten aşırı zordur ama hayatın senindir...

darkhacker bunu beğendi.
  8. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Sevgili Gençler, bu topiğe son yazım...
    aşağıdaki sözü çok iyi okuyun ve analiz edin, siz daha birinci aşamadasınız.
    İlk başta anne-babalarımızın çocukları,
    Sonra çocuklarımızın anne-babası oluruz.
    Daha sonra anne-babamızın anne-babası,
    En sonunda da çocuklarımızın çocukları oluruz.

darkhacker ve murderali bunu beğendi.
  9. darkhacker

darkhacker Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    emregunes sen galiba haklısın kafaya bir şeyler dank etmeye başladı...
    ama ordan 2 paket markana alıpta neden yana geçipt kardeşime 6-7tl ye oyunck alıyor onu anlamaıdm zaten kırıyor atıyor onları 2 günde..

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 20:16 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 20:14 ----------

emregunes bunu beğendi.
  10. murderali

murderali Üye

Beğenileri:
    81
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    diez kilit atar herhalde...

11. wolf13

wolf13 Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci

darkhacker bunu beğendi.
  12. Berkthagar

Berkthagar Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    0

iki sebebi var.birincisi body çoğu kişi tarafından gereksiz bir şey olarak görüldüğü için baban kısıtlı imkanlarını ona harcamak istemiyor,oyuncak alışılmış birşey.ikincisi muhtemelen baban o oyunncaklardan sana da almıştı zamanında,adil olmak istiyordur,ayrıca aklı yeni ermeye başlayan küçük kardeşinin yokluk psikolojisi ile büyümesini istemezsin herhalde.Bir üçüncüsü de sen çocukluktan adamlığa geçeceğin yaştasın.babanın kardeşin yerine senden daha fazla tolerans beklesin bir zahmet,sen de artık çocuk değil adamsın bunu unutma.

başka arkadaşlar da yazmış,babanın değerini ancak kaybedince anlarsın.

baban mükemmel demiyorum,onunda burada hataları var,ama kimse mükemmel değil ve o adam da sana kardeşine ve annene bakmaya çalışıyor.yazmadığına göre ciddi anlamda içkisi kumarı da yok,bence bu konuda babana saygı duyman lazım.

anladığım kadarıyla dünyaya şanslı gelen insanlardan değilsin,belki ortalamanın da altında imkanlarla doğdun.ama gene de birşeyler yapmak senin elinde.bazı insanlar mücadele etmek zorunda,sen de zorundasın.İnşallah herşeyin birgün yoluna girer.

emregunes ve darkhacker bunu beğendi.
  13. virtual_sky

virtual_sky Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    tartışmaya açık bir konu, gerçekten baba olunmadan birşey söylenemez, sonuçta babalık içgüdüsü sonradan kazanılan bir duygudur. ama bunun gibi şeyler için de lütfen yıkıcı olmayın, inan birşeyin, herhangi bir şeyin kıymetini bilemediğiniz zaman, Allah korusun onu kaybettiğinizde inanın zamanında yaptıklarınız için kendi kendinize dövünüyorsunuz...

14. darkhacker

darkhacker Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Berkthagar
    çok güsel konuşmuşsun...

"EVET BENDE BİLİYORUM BİRŞEYİ KAYBETMEDEN DEĞERİ ANLAŞILMAZ GÖZLERİMİN GÖRME ORANINI KAYBETMEDNE ÖNCE DEĞERİNİ BİLMEZDİM 9-10 YAŞINDA KAYBEDİNCE ZİHNİMDE YARALAR AÇTI PİSKOLOJİMİ YARDI GEÇTİ ALLAHIMA ŞÜÜRLER OLSUNKİKEŞKE BÖYLE KALSA BURDA SİZLERLEN KONUŞABİLİYORUM BAZI ŞEYLERİN YARDIMI İLEDE OLSA HAMD OLSUN"

"BABAMIDA KAYBEDİNCE DEĞERİNİ ANLARIM:AMA ŞİMDİDEİ DEĞERİNİ BİLİYORUM AMA ESKİ KAFA OLMASINDAN NEFRET EDİYOR VE BUNALIYORUM VE O KÜFÜRLER BENİ BİTİRİYOR BANA EL KALDIRMASI İÇİMİ YAKIYOR HEPSİ BU.."

Berkthagar bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş