Aziz Sancar Nobel Kimya Ödülünü aldı

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve dragox tarafından 8 Ekim 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. dragox

dragox Üye

Beğenileri:
    953
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    BESYO- Nasm cpt- Corrective exercises
    Yer:
    İstanbul
    2015 Nobel Kimya Ödülü'ne aynı zamanda ABD vatandaşı olan Türk asıllı Aziz Sancar, ABD'li Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindahl layık görüldü. 2006 yılında da ünlü yazar Orhan Pamuk, Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanmıştı.
    Sancar, Lindahl ve Modrich; 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü, hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde kazandı. Söz konusu çalışmalardan, yeni kanser tedavilerinin geliştirilmesinde faydalanıldı.

Ödülün sahiplerinin açıklanmasının ardından Twitter'da Nobel Ödülü hesabından atılan tweet:

American and Turkish Aziz Sancar 1/3#NobelPrizein Chemistry@UNCpic.twitter.com/pwCnH5QJBX

— The Nobel Prize (@NobelPrize)October 7, 2015

Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser tedavisinde 'ritmik saat' buluşunu yaparak dünya çapında üne kavuşmuştu.

MARDİN DOĞUMLUKuzey Carolina Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan Sancar, Mardin'in Savur İlçesinde, okuma yazma bilmeyen ancak eğitime önem veren sekiz çocuklu bir anne-babanın çocuğu olarak doğdu.

İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitiren Sancar, yurt dışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'ne kabul edilen üç Türk'ten biri olmuştu.

ÖDÜLÜNÜ 10 ARALIK'TA ALACAKBu yılın başarılı isimleri Nobel Ödülü'nü Alfred Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık'ta teslim alacak. Ödül, 3 milyon İsveç kronu (Yaklaşık 2.8 milyon TL) tutarında.

2014 yılı Nobel Kimya Ödülü ‘nano dünyaya kapı aralayan’, ‘süper çözünürlüklü floresan mikroskobu’ geliştiren çalışmaları nedeniyle ABD'li kimyagerler Eric Betzig ve William E Moerner ile Alman kimyager Stefan W. Hell'e verilmişti.

Cidden gurur duydum türk olarak. Okuma yazma bilmeyen Mardin'li 8 ailenin çocuğundan biri olarak kendini bu kadar geliştirip git nobel ödülü film gibi bişey bana göre. Bunu da vücut geliştirmeye yoracağım kendimce önümde hiçbir engel duramaz hedeflerim var:) İsteyince herşey yapılabilir gerçekten büyük düşünüp büyük hayaller kurmak lazım gerektiğinde büyük oynamak hatta. Kendisini hiç duymamıştım bu arada benim mi eksiğim bilemedim. Böyle insanlığa yararlı kişileri türk olmasına rağmen anadoluda yeni parlayan genç futbolcu kadar bile tanımıyoruz ilginç.

zeo64 ve shaq bunu beğendi.
  2. Prii

Prii Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    18
    Ne hedefin var vücut geliştirmede merak ettim?

3. shaq

shaq MOD Yönetici Moderator

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    Hem gurur duymamız gereken hemde üzülmemiz gereken bir başlık. Kendisi çok önemli bir başarı elde etmiştir. Örnek alınması gereken bir yaşam hikayesidir. İnşallah daha büyük başarılarla akademik hayatına devam edecektir. Üzüldüğüm nokta ise keşke kendi üniversitelerimizde bu tarz başarılara ulaşabilsek.

Balboa7 ve derin_aker bunu beğendi.
  4. dragox

dragox Üye

Beğenileri:
    953
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    BESYO- Nasm cpt- Corrective exercises
    Yer:
    İstanbul
    Ünlü bir fitness model olmak istiyorum Dünya'ca ünlü çok uç bişey ama.

derin_aker bunu beğendi.
  5. shaq

shaq MOD Yönetici Moderator

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    Insanlari birsey yapmaya iten hayalleridir zaten. Kimin nereye gelecegi veya ne yapacagini kimse bilemez. Sen elinden geleni yap.

dragox bunu beğendi.
  6. ugrb

ugrb Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    8
    Herşey verilen imkanlarla doğru orantılı.Örneğin ülkedeki üretim kimse üretemiyor çünkü böyle bi işe kalkışsan ödenen vergiler vs... üretimi engelliyor.Herşeyde olduğu gibi tüketici bir toplum olduk.

shaq bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş