"Az Tekrar - Yüksek Kilo " + "Az Kilo -Yüksek Tekrar "ı Aynı İdman Sürecinde?!..)

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve ercan gürgöze tarafından 27 Mart 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    örneğin:

**full squat ....4 x 5 tekrar ( 200 kgs )
    **full suat .... 4 x 12 tekrar ( 30 kgs)

ne kazanım sağlayaabilir ?!...)

ya da ?!...)

Danny Boy bunu beğendi.
  2. Smiley

Smiley Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    38
    Bana da hocam her hareket için 6 set maksimum kaldırabileceğim kiloyla 6 tekrar uygulatmıştı, mesela bench press 6 x 6 her set sabit 70 kg ile kaldırıyordum. Bunu da hacim çalışması olarak adlandırmıştı, bu konuyu görünce acaba diğer üyelerin düşünceleri neler merak ettim...

3. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    agırlık fazla ıken eger nızamıyet bozulmuyorsa ve egzersızın formu bozuk degılse hıpertrofı ıcın daha mantıklıdır daha fazla stress uygulanır

tabı su var ben aynı kısıden bahsedıyorumm yoksa yenı bırısı az kılo olan secenk ılede hıpertrofı yaratabılır

ve az kılonun nasıl uygulandıgıda cok onemlı sımdı bırı cıkar derkı evet 30kg fakat ben pozıtıfte 20 sn duraklamada 10 sn negatıfte 20 sn seklınde yapıyorum :) yanı heavy duty :) o zman o kısı dıger secenege gore daha fazla hıpertrofı yasar :) cunku stress daha fazla olur

ama aynı yanı sole solım klasık antrenman sıstemı ıse

cok agırlık ıle daha fazla hıpertrofı yaratılabılır

ama su da var bazı gorusler squat gıbı bır egzersızde 4-5 tekrarın mantıklı olmadıgınıda solerler dah fazla tekrarın daha mantıklı olucagı gorusude hakımdır bazı kısılerde kı su var bır kac bu sekılde denye de denk geldım nette :)

mesela vg dunyasına bakarsakta 3ı ayrı kutup var

bırısı ronnıe gıbı maks kılo ıle 2-3 tekrar gıren kısıler

bırısı mıke mentzer gıbı maks agırlık ama maks 2 tekrar gıbı ve olum antrenmanları uygulaynalr

bırısıde arnold tarzı mesela 100kg takılır bara 15 tekrar yapılır sonra 12-10-10-10 ... amac sayıyı 100 tekrara yada belırlenen bır sayıya vardırmaktır

baktıgımızda ıse

1. grup gıbı calısanlar genelde devasa nerdeyse patlarcasına sısmıs bacaklara sahıp kısıler

2.grup orta buyuklukte oldukca detaylı ama full defıne olmayanlar gendelde ve eksık bolgelerın olmadıgı grup

3.grup ıse estetıklıgın tavan yaptgı fazla ırı degıl ama detayın en son noktaısna kadar ıyı cızılmıs kaslar ve oldukca hos bır goruntu

1.grup ronnıe coleman
    2.grup mıke mentzer
    3.grup frank zane

ornek verılebılrı

Son düzenleme: 27 Mart 2012
    zrb20, ZeusS_, Smiley ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  4. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    güzel noktalar...)

ancak , "acaba konu başlığı çerçevesinde her 2 tipleme hareketi aynı antrenmanda yaparsak ne olur?!...)

aslında konunun 2 alanı , ihtisası, bacağı mevcut:

1-) tüm spr dalları için "kondüsyon " çerçevesinde değerlendirilebilecek bir konu ...ki burda , bu tip idmanlarla " kuvvet-güç, patlayıcı güç-kuvvette çabukluk, dayanıklılık " parametreleri değerlendirilebilir...bir arada da değerlendirilebilirler...hem de "sıralama ters olarak " olarak da , yani "önce çok tekrara " ,s onra "az tekrar" veya tam tersi...)

2-) vg- tamamen kendine has bir "amaç -hedef" içerdiğinden salt "vg-bakış açısı "ile bakılınca...bu perspektiften bakılınca da aynı idmanda "her iki tiplemenin "de aynı anda yapıılması gerçekten kazanım yaratır mı?!...) yani "az ve çok tekrar -hafif-yüksek " bir arada ...)

Danny Boy bunu beğendi.
  5. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    aslında evet her ıkısının de yapılması daha ıyı bır kazaım saglayabılır

zaten weıderın onceden yorma prensıbıde tam olarak olmasa da bu tıp bır durum yanı orda olay aslında o kasın ızole calısılması ama benzer bır durum olusur

ama su var eger bu sıstemde yanı her ıkı sekılde yapılcaksa oncelıkle cok tekrarın yapılması ıle kaslar oneden yorularak oncedne yorma presıbı bır nevı devreye sokulur

tabı burda su noktada var aslında 8 set squat yapmak mantıklı olurmu eger anabolık alınmıyorsa hayır olmaz :)

ama kısı eger anabolık alıyorsa bu sekılde yapmak ornegın sert bır anabolık ıse daha fazla kazanc getırcegı kesın

su noktada var aslında eger kısı bacak kutlesı olarak yeterlı goruyorsa ve defınısyon amaclıda da anabolık alıyorsa aslında cok tekrarın uygulanması da yeterlı olabılır

sole de bır durum var genelde v.g dunyasına bakıldıgında defınısyon donemınde cok tekrarla ruygulanır alsında bılımsel olarak bır mantıgı yoktur yanı ( tabıkıde daha fazla enerjı harcanır ama olay bıraz karısık ) ama su da var cok tekrar sıstemı eger kısının yag oranı da dusukse daha detaylı kaslar olusturabılır kasların kaıslmaısnın fazla olması sanırım daha da detaylandıryor bolgeyı

6. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    definisyonun ,tabi ki sportif definsiyonun 2 parametresi var:

- yağ oranı azaltmak
    - düşük su oranı

bu her 2 şekil de "tanımlamlaı görünüşe " yol açıyor...

ayrıca "definisyon " ve "hipertrofi" aslında tamamen "zıt yönde olan " 2 kutup gibi...

Danny Boy bunu beğendi.
  7. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    evet aynen ole aslında malesef :(

zaten o sebebten sporcular en cok ve en sert anabolıklerı defıne donemlerınde alırlar kı amac kas kaybını onlemektır kı zaten yag yakmanın ılk adımı ve sartı dusuk kcal oranıdır kı kas kaybı demektır :(

o yuzden kas kaybı kesınlıkle olur ne sartta olursa olsun tek bır sartla asla kas kaybı olmaz hatta kas ınsa edılebılır kı oda anabolık alımı ıle mumkundur :(

8. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Ben şu an da tamda bunu kullanıyorum; 1.set 0,5rm 20 tekrar, 2.set 0,6rm 18 tekrar, 3.set 1rm tercihen 6-8 tekrar.

Ama ben kuvvet de dayanıklılık eksiğim olduğunu düşündüğüm için böyle bir şey yapıyorum, ilk 2 set kuvvet de dayanıklılık son set ise hipertrofiden geri kalmamak amaçlı.

Sonuçları bu başlık da paylaşmak isterim :)

9. ali43

ali43 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    ercan hocam söyledğiniz sistem piramit sistem gibi de düşünülemez mi?tam uymasa da yani piramite benzediğini düşünüyorum...piramit yapılabiliyosa bu da yapılabilir kanaatindeyim...

10. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    piramit derken "ters piramit "mi ?!...)

burda kastımız aslında o değildi...zira, piramit aslında "ağır sayılabilecek kilolarla yapılan " bi anlamda " milo prensiplerinde seyreden bi olay" ...

oysa burdaki kasıt , örneğin:

3 set military pres ......6-4-2 tekrara x 100-120-140 kgs
    3 set x 12 (30 kgs ) ile gibi idi...

piramit setlerde "kgs farkı bu kadar fazla olaz...ters piramit dahi olsa ?!...)

Danny Boy bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş