Az Tekrar Çok Ağırlık mı ? yoksa Çok Tekrar Az Ağırlık mı ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Beatboxer tarafından 1 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

Az Tekrar Çok Ağırlık mı ? yoksa Çok Tekrar Az Ağırlık mı ?

1. Az Tekrar , Çok Ağırlık

59,5%
  2. Çok Tekrar , Az Ağırlık

36,5%
  3. Ikisi de..

4,0%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 244 üye.
  1. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Hayir kalsit. Su an en cok dogru sanilan ama yanlis olan düsünceyi birebir dile getirdin. ;)

Yukarida yazdigimdan sunun cikmasi lazim, belki ben biraz kötü anlattim.

Cok agirlik az tekrar ile güc kazanirsin. Daha fazla kas lifi uyarmis olursun ve aktif hale getirirsin. Kas lifinin aktiflesmis olmasi ne demek? daha fazla aktif kas lifi ile daha güclü oldun demek. Ancak böyle calismanin amaci ilk etapta hacim kazanmak degil, güc kazanmak..

Hacimi daha sonra kazanacaksin. senin az kilo cok tekrar dedigin benim ise hipertrofi dönemi dedigim dönemde.
    "Az kilo cok tekrar" hic sevmedigim bir tabir. Ne kadar az kilo ? ne kadar cok tekrar?? Herkesin kafasina göre degil heralde.
    Maksimumunun %60-80 arasi agirlik alarak 8-12 tekrar araliginda calismak.. yani 100 kg ile 5 temiz tekrar yaptiysan mesela 70 kilo ile 10 tekrar gibi. hacimi o zaman kazanirsin.

Tabi hacim kazaniyorsun, güc kazaniyorsun falan derken bunlarin hepsini dogru beslendigini varsayarak söylüyorum, yoksa pek bisey farkettirmez

meren07, LIWEX ve zoparrat bunu beğendi.
  2. born2win

born2win Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    inşaat muh.
    Yer:
    istanbul
    ben 1 aylık programımda 1 hafta max ağırlık 4-8 tekrar arası çalışıyorum.kalan 3 hafta normal ağırlık 8-12 tekrar yapıyorum.
    bu yazınızdan sonra 2 ay normal ağırlık çok tekrar--1 ay max ağırlık az tekrar olacak şekilde 6 ayı tamamlayacağım.verdiğiniz bilgiler çok güzel.
    iyi çalışmalar.

3. ayıbogan

ayıbogan Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    kas kütlesini artırmak için ağır basmayı tek geçerim

tabiki protein ağırlıklı beslenerek ....

beslenmeden ve kası dinlendirmeden hiç bir gelişme olmaz aksine kaslarınızı yakarsınız...

4. Pain&Gain

Pain&Gain Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    Ayaz bilgiler için teşekkürler ,

2.5 aydır çok hafif definasyondayım , fazla sert yapmadıgımdan sanırım istedigim gibi bi sonuç alamadım gerçi 5-6 kilo verdim ama karın kaslarım yine kendiliginden görünmüyorum elimde tutup aşaı çekince belli oluyor :) definasyona devam edeyim mi yoksa hacim e başlıyayım mı karar veremedim, yoksa maximum power çalışması için uygun bi dönem mi . 1.5 ay max power çalışıp sonra hyperthopy ye mi geçsem ? ne önerirsin . yoksa isteidgim yağ oranına düşüp kış dönemine öle mi gireyim . Cümkü artik kış aylarında çok fazla yağlanmak istemiorum . İllaki biraz yağlanma olacak ama yine formumu koruyayarak kas kütlemi artirmak istiyorum . Ne önerirsin ??

Bide yaz döneminde iştahsızlık durumu ooluyor ister istemez , max power a uymaz sanırım

Son düzenleme: 13 Temmuz 2008
  5. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Pain&Gain,
    senin de dedigin gibi hem yaz ayalarinda ki istahsizlik hem asiri sicaklar maximum power training yapman icin pek uygun degil..

Cok vakit ayirabiliyorsan en iyisi bence günde tek kas grubunu calistirmak bu sicaklarda.. o zaman da haftada en az 4,5 kez gitmen gerekir. 3er setten 8-10 tekrar bu dönemlerde benim icin en idealinin oldugunu düsünüyorum.

Kisin agirliklarin altina girebilirsin.. yaglanmaktan da cok korkma. Yaglanirsan haftada bir cardio yaparsin bu vesileyle metabolizmani da hizlandirmaya calismis olursun..

tarık_bugra ve Pain&Gain bunu beğendi.
  6. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Ayaz arkadaşımız bilgi ve tecrübelerini çok içten paylaşıyor, ben teşekkür etmeden geçemeyeceğim.

Bu arada bilgi değil de cevap isteyenler için kendi düşüncem;
    6 ay çok ağırlık az tekrar, 6 ay biraz daha az ağırlıkla çok tekrar. Diğer sene max ağırlığı biraz daha arttırarak ilk sene ki sistem. Yani, ikinci senenin 2. periyodundaki çok tekrar yaptığınız ağırlık 1.senein 1.periyodundaki kadar olabilir.

Bu arada çok ağırlıklı az tekrarlı setleri bazı günler hızlı hızlı bazı günler cidden yavaş oalrak yağın. Çok tekrarlı setleri de öyle, bence hızlarla da oynamalı arasıra.

En sonunda kafanız vücudunuzda iğreti duracak kadar şişmeden ve küçük kafalı olmadan istediğiniz hacimden biraz daha fazlasını alın çünkü birazını kaybedeceksiiz. Ve ondan sonra optimal bir ağırlıkla ömür boyu çok tekrar yapın. Hayvan gibi form tutarsınız kanaatindeyim.

Bu arada tabii ki bunları "iyi" beslendiğinizi varsayarak iddia ediyorum, ayrıca haftada bir kaç gün koşun. Bazı günler uzun mesafeli tempo koşular. Bazı günler ise Sürat koşuları yapın. Sürat koşularını eğimli arazilerde yapmanız gelişim sağlar örn. %30 eğim....

Yani sonuçta belirli bir kas gelişimine ulaştıktan sonra çok tekrar az ağırlıkla gerçekten sıkı ve seksi bir bedeniniz olur.

7. Duran14

Duran14 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ayaz a teşekkürler

ayaz harika anlatmışsın gerçekten . Teşekkürler ben bunun yanında bısey daha sormak ıstıyorum bu arada hacım alınmak dıosun ancak sundan suphem var max olarak calısıp ne olursa olsun yaglanıyorsun beslenmenden dolayı ve calısmandan dolayı gelısıyorsun. Hacım yapma yanı liflerin parcalanma donemınde gelısme oluyor ancak definasyonla birlikte küçülme de söz konusu olmaz mı? yanlıs anlama fikrini merak ediyorum zira kimsenin senin kadar açıklayıcı yazdığını görmemiştim

8. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Bulktan definasyona gecerken kücülme elbette olur. Ama kücülme her zaman negatif anlasilmasin. sonucta yaglarin altinda ki kaslari daha belirgin hale gelmesi icin yag yakiyorsun, ve "kücülüyorsun". Bu kücülme tamamen sporu biraktiktan 4 hafta sonra ki kücülmeye benzemez. Bir amac dogrultusunda kücülüyorsun.

senin deginmek istedigin nokta ise heralde definasyon döneminde kaslarin da yanmasi. Bu olabilir. Ama bulk dönemde 5 kilo aldigini düsün ve 75ten 80e ciktin diyelim. Bu 5 kilonun 3'ü yag 2 si kas kütlesi diyelim.. dfinasyona giriyorsun ve 3,5 kilo veriyorsun. 3 kilo yag yakiyorsun ve yarim kilo kas. Halen 1,5 kilo kas kardasin. Sonucta bulk yaparken bunu göze aliyorsun. Yani giden yarim kiloya üzülmektense define halde kalan 1,5 kiloya sevinmen gerekir aslinda.

Bir de zaten "ne olursa olsun yaglaniyorsun" diye bir durum yoktur. Senin de dedigin gibi beslenmeden dolayidir bu. Yani beslenmeye dikkat ederek daha kontrollü bulk yapabilirsin. Bulk dönemi illa ki önüne gecen her abur cuburu yemek degil. Bilakis cok daha dikkatli yemektir.

selamlar

umutn ve Rpac bunu beğendi.
  9. Duran14

Duran14 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ewt ayaz dediklerin doğru ancak inan ben bulk dönemini öyle geçiren bir insan değilim tam anlamıyla beslenme konusunda takıntılıyım diyebilirim:) kendimle ilgili durumu yazmadığımdan oldu sanırım altına '' yarışma için'' die bir başlık açmıştım. Ordan bana cevap ve yorum yazarsanızçok sevinirim..

teşekkürden önce, SAYGILAR...

10. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    başlık ana teması doğrultusunda ilerlesin lütfen..program danışmak için forumda başlıklar mevcut..

özgürlük, bonatschi ve saydam bunu beğendi.
  11. Duran14

Duran14 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ok

kusura bakmayın haklısınız

12. departed

departed Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar bende yeniyimde kütle artar hacim çoğalır dediğiniz bizim buralarda body ciler war duruken kolları çok şişkin büyük ama kaslı olduğu tam belli olmuyor öle vücutmu oluyo?
    veya 2. hareketi yapınca vücut sıkılaşıyo diyolar vücudun sıkılaşması Mark Wahlberg.. Brad pitt gibi ünlü vücudumu sağlıyo.. ki ben 2. yi tercih ederim.. ayrıca 2side yapılamazmı ya hem hacim artar hemde şekil güzel olur

13. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bahsettiğin şeyin yeri burası değil.
    Bulk ve Definasyon kelimelerinin Vücut Geliştirmede ne anlama geldiğini öğren.
    Detaylı bilgi içinse bu kelimeleri forumda arattır.

14. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bahsettiklerin yağlı olan vücutçular..yağsız kalırsan kasların belirgin olur..son sorunun cevabı için yukardaki mesajları okumalısın..

15. fehmican

fehmican Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Hareketi bozmadığın sürece olabildiğince yüksek ağırlık ve yeterli pump sağlayana kadar yüksek tekrar.Bunun bir limiti var tabi herkes daha ağır kaldırmak ister ama bu sefer tekrar sayısı düşmek zorundadır bu bir zorunluluktur.bence bunu kişi kendisine göre ayarlamalıdır.

16. **tugay**

**tugay** Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    11
    slm arkadaşlar ben bu siteye 1 senedır üyeyi ama bazısorumlarımdam dolayaı uzun zamndır gıremedım sorum sudur arkadaşlar şimdi ben 1 veya 1 buçuk ay salona gıttım bır cok hareketı öğrendım ve evımde dambıl setım var ayarlanabılır sizce ben öğrendiğim hareketlerı evde yapmaya başlasam uygunmudur ve kaç kiloyla başlamalıyım

17. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
  18. Maesta

Maesta Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Ayaza açıklayıcı yazılarından dolayı tşk ederim ama aklıma şu soru takıldı kas liflerini aktif etmek için 1-6 tekrar arası antreman yapmalıyız ondan sonra aktif olan kas liflerini parçalamak için 6-12 tekrar yani burda belli bi dönem 1-6 tekrar arası yapmamız gerektiği sonucu çıkıo ki ben bodye başladıımdan beri tekrarlarım 6-15 arasında gidip gelmiştr şimdi ben ve bnm gibi arkadaşların yanlış yaptıını mı sölüoruz bi nevi??

19. vandeta2006

vandeta2006 Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    İZMİR
    arkadaşlar hep diyorus yaaa ağır kilo az tekrar ölçü kazandırır.o zmn şunu sorıyım size bu işin %60ı beslenme deriz hep vücudumuza günde 250 gr protein sokabilosak,bcaa,glutamin,amino asit,gainer takviyelerimizi yapabiliosak ve bu besinleri zaman zaman bilinçli kürlerle destekleyebiliorsak sizce yapılan 8 veya 12 tekrarın önemi kalır mı?ben diorum ki 2 sene bu sporu yaptım denemediğim de program kalmamıştı ve bi süre sonra kol ve arka kol gelişmemesinden dolayı bıraktım,fakat şimdi başlayalı(1,5 senelik aradan sonra) 4 ay oldu şu an aldığım ek takviyelerle 2 senelik halimden daha iyi kilolara girebiliorum.bu işin sırrı beslenmek bana göre...

20. slymnasye

slymnasye Üye

Beğenileri:
    387
    Ödül Puanları:
    73
    vandetta2006 tabiki bu sporda en onemlı olan antremanları sıkı beslenme ve dınlenmeyle desteklemedır.Zaten kaslar antreman sırasında degıl antremandan sonra gelısıyor bu zaman dılımı ıcersınde de vucudu ne kadar beslersek ve ne kadar dınlendırırsek o kadar gelişim elde ediyoruz.
    senın gecen 2 yıldakı yanlısın beslenmene dıkkat etmemek olmus spor salonunda herseyı dogru da yapsan sonrasında vucudun ıstedıgı yakıtı ve dınlenmeyı vermezsen yerınde sayıyosun bunları yapmadıktan sonra az tekrarda yapsan cok tekrarda yapsan gelısme elde edemezsın.

konunun dagılmaması ıcınde artık kıs donemıne gırdık hacım ıcın az tekrar cok agırlık olarak calısmak ıcın en dogruz zamanlardayız :)

Sayfayı Paylaş