Az Tekrar Çok Ağırlık mı ? yoksa Çok Tekrar Az Ağırlık mı ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Beatboxer tarafından 1 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

Az Tekrar Çok Ağırlık mı ? yoksa Çok Tekrar Az Ağırlık mı ?

1. Az Tekrar , Çok Ağırlık

59,5%
  2. Çok Tekrar , Az Ağırlık

36,5%
  3. Ikisi de..

4,0%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 244 üye.
  1. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Arakdaş ben bodybuilding.com da transformation ın dehası bi adam olan Louis Dorman'ın yazısını okudum.

Adam başlarda kas gelişimini hızlı yapabilmek için 4-6 tekrarla ağır ağırlıklarla çalışıomuş..

Şimdi bu adam eski halinden bu kadar iyi bi hale gelmiş bu şekilde , biz bunu örnek mi almalıyız ?!
    Adam güçlüyüm diyo ama aynı zamanda çok güzel de bi hacim yapmış...

Benim bildiğim az tekrar çok ağırlık vücudu çabuk şişirir ve hacim yapar yani hemen güçlenmez...

Açıkçası kafam karıştı...

Yorumlarınızı bekliyorum...Saygılar...

Aslann, alonewolf70, jkdo ve diğer 18 kişi bunu beğendi.
  2. StRoNgMaN

StRoNgMaN Yeni Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul
    bu secenekler;

calisma sistemine göre degisebilecek seceneklerdir...

mesela....
    bir sporcu kas kütlesini arttırmak,hacim yapmak istiyorsa,

1. secenegi yani az tekrar cok agırlık sistemini uygulamalıdır...

fakat; sporcu kas kütlesini arttırmayıpta,mevcut olan kası parcalamak,düzeltmek,üzerindeki yagları yakmak,daha fit bir görüntüye sahip olmak istiyorsada;

2. secenegi yani cok tekrar az agırlık secenegini uygulamalıdır...

kolay gelsin...

SportMyLife, diabolica, erenusc ve diğer 49 kişi bunu beğendi.
  3. aren

aren Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    +1 Herkesin beklentisine gore degisebilecek bir durum bu.ben sismek istemiyorum.ince ve kasli bir goruntum olsun istiyorum.o yuzden cok tekrar, az agirlik yontemini uyguluyorum.ama ayda 2 kez limitlerimi zorlarim.

kaptandd bunu beğendi.
  4. mastertrainer

mastertrainer Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boş gezen
    Yer:
    Ankara
    Re: Az Tekrar Çok Ağırlık mı ? yoksa Çok Tekrar Az Ağırlık m

yanlış anlamadıysam az tekrar güçlendirmez yazmışsın.GÜÇLENDİRMEZ??? haifif kg basan adam daha güçlü olamaz hiç bir zaman...
    ağır kg basmak powelifitng ve weightlifiting dir ve bu adamlar 430-450kg gibi ağrılıklarda squat yapabilen adamlar.naim süleymanoğlunun kendi vücut ağırlığının *3 katını kaldırdığını zaten hepimiz biliyoruz...
    powerligting veya weightlifting(halter-koparma silkme) yapacaksan 1-2-3--5-6 tekrar kullanırsın max 6 tekrar olur.ama v.g. yapacaksan 6-7-8-9-10...diye gider.6 tekrarın altı bodyciye bence yaramaz....sağlam kas kütlesi istiyorsan beslenme-dinlenme-antrenmanını hacim programına göre ayarlarsın max.kg 8-6-4 tekrar (ben 4üfazla tavsiye etmem) çalışırsın.aynaya baktığındada işte HACİM-VÜCUTÇU dersin-dedirtirsin....
    yok ben manken vücudu ( laf aramızda nefret ederim ) isterim diyorsan alırsın eline plastik 5-10kg dumbbell ları 3*15 çalışır çıkarsın...
    bence bu iş böyle....

TylerDurden96, ayberko, T-BoMB ve diğer 21 kişi bunu beğendi.
  5. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Şimdi hafif çalışarak kırmızı kas liflerini uyarırırız, ancak hipertrofiyi sağlamak için beyaz kas liflerini çalıştırmak gerekiyor. Bu da kasların yüksek ağırlıklarla kasılmasından geliyor ayrıca yüksek ağırlık kaldırabilen birinin gücüde artar. Mantık basit daha fazla ağırlık kaldırmak için daha güçlü olmak gerekir.
    Düşük ağırlıkları calf, karın gibi bölgelerde uygulayabiliriz veya sık antreman yapıyorsak gerginliği arttırmak amacıylada çok tekrar az ağırlık uygulayabilirz. Ancak bunu da belirli bir süre uygulamalıyız.
    -Düşük ağırlık çok tekrar maratoncuların
    -Az tekrar yüksek ağırlık bodycilerin işidir:DBu da benim yorumum olsun

vucutcuelaman, Azi, Ayandon1923 ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  6. CENTAUR

CENTAUR Guest

Sadece bodycilerin değil 100-400 metre sprint koşucularının, güreşçilerin, sürat ve kuvvet gerektiren performans sporcularınında ihtiyaç duyduğu birşey.

oarapoglu ve ømer agbaba bunu beğendi.
  7. sehzadecelik

sehzadecelik Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Heryer
    bence bu insandan insana değişir.ben ince bir kalıp yapısına sahibim bu yüzden az tekrar çok ağırlık çalışıyorum.

jkdo, demircan256 ve sovereing bunu beğendi.
  8. wolveron2

wolveron2 Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar ithalat/kurumsal satış
    Yer:
    İSTANBUL/mecidiyeköy
    Bodybuilding sistemli çalışılarak yapılan bir spor.İnsandan insana değişen faktörler farklıdır.Burada sorulan soruya göre belirli bir dönem büyümeye yönelik yapılan bir çalışma vardır..Buda iyi protein ve karbonhidrat yüklemesiyle az tekrar fazla ağırlıkla olur..Ama definasyona yönelik bir çalışmaya girdiğinde aldığın karbonhidratı düşürüp proteinde arttırıma gidersin..Tabi bu biraz enerjide düşüş yapabilir.Tabi buna yönelikte fazla tekralı ama az ağırlıkla çalışılır..Bu rutin bir sistemdir..İnsandan insana değişen bir sistem değil..

durmaz94, göbekliyim, dejawuzone ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  9. DİGİMAX

DİGİMAX Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    İNTERNET CAFE
    Yer:
    SAMSUN
    zaten ısınırken 1-2 set az ağırlık çok tekrar sistemini uyguluyoruz..
    sonrada az tekrar çok ağırlığa geçiyoruz..
    birnevi ikisinide uygulamış oluyoruz...

Samet Kaya, bulent1 ve rey619 bunu beğendi.
  10. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Bana sorarsanız;kalf gibi sıkı adaleleri,hafif ağırlıklarla çalışmak istenilen sonucun elde edilmesinde fayda sağlamayacaktır.Aksine kalf gibi zor gelişen kasları ağır kilolarla çalıştırmak gerektiğini düşünüyorum.
    -(Arnold;kalflarında sorun yaşadığını,onları bir türlü istediği şekilde büyütemediğini,daha çocukken örnek aldığı Reg Park'la yaptığı idmanda,onun çok ağır kilolarla çalıştığını gördüğünü ve kendisininde ağır kilolarla çalışarak kalflardaki sorununu çözdüğünü kitabında ifade etmişti.)

Available, göbekliyim, jkdo ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  11. Private

Private Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    0
    kişiye göre değişir.ben 6 tekrar yapınca hareketi hissetmiyorum.kaslarım zorlanıyor ama antreman sonrası o tatlı ağrı olmuyor.fakat 10 - 12 tekrarlara çıkınca o zaman antreman yaptığımı hissediyorum.yaklaşık 1 senedir buna benzer setlerle antreman yapıyorum ve gelişme çok iyi oldu.vücudün ne istediğini bilmek önemli.

Available, kaptandd, uqur01 ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  12. java

java Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    yüksek ağırlık az tekrar kuvvet arttır( benim gibi) kolların ve göğüsün çapı artar ama şekil çıkmaz:) ama hacim alırsın baya ve çok acayip kuvvet artar:)(hepsini bizzat yaşıyorum şu aralar ) az ağırlık yüksek tekrar definasyondur bununla ii şekil çıkar ama kütle olmaz........ kütle olmayacaksa niye bodye gidiyorum gibi sorulara kafa yol açar :) onun için yüksek ağırlık en mantıklısı kütle için ama yok şekil olsun artiz olsun diyosan hafif ağırlık çok tekrar........

jkdo, Ayandon1923 ve hrn024 bunu beğendi.
  13. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    kalf hem yüksek ağırlık hem çok tekrar isteyen garip bir bölge.

Yüksek ağırlık az ağırlık meselesini çok sabit kalıplarla değerlendirmemek gerek. Önemli olan kasa istediği uyarıyı verebilemk. Ortalama bir ağırlık ve sıfır momentumlu setlerle de kas büyütülür. Ama bu yönteme de takılıp kalmamak lazım. Bazen güç arttırmak için yüksek ağırlık/patlama çalışması/slow-motion&düşük ağırlık gibib farklı yöntemler kullanarak kası şaşırtmalıyız.
    Definisyon amaçlı olarak sadece düşük ağırlık ve yüksek tekrar yapmanın, hele ki başarısızlık noktasına gidilmez ise kas kaybı ile sonuçlanacağı ise unutlmamalıdır.

jkdo, göbekliyim, hkatar ve diğer 14 kişi bunu beğendi.
  14. java

java Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    hele ki başarısızlık noktasına gidilmez ise kas kaybı ile sonuçlanacağı ise unutlmamalıdır.

şurayı net olarak belirtirmisin anlamadım tam olarak

15. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Kası düşük ağırlıkla uyaramaz ise eğer, kas büyümeyecek hatta artık eskisi kadar uyarı almadığı için kütle kaybedecektir.
    yüksek tekrarda kası büyüme yönünde uyarmak için yapılması gerekn onu tükenene kadar zorlamaktır.

Body06, göbekliyim, uqur01 ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  16. gs4life

gs4life Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Demekkki az tekrar yaparsak hacim kazaniyoruz , cok tekrarda daha cok lean body oluyor dogrumu?

17. CENTAUR

CENTAUR Guest

Doğru değil, yanlışta değil çünkü eksik. Her iki şekildede çalışılılabilir, çalışılır 6 dan 12 tekrara kadar kas gelişimi olur, daha fazlası çalışılan ağırlığın düşmesiylede alakalı olarak büyüme diğeri kadar olmaz. Kırmızı kas oranı yüksek yavaş kasılan kaslarca zengin kalf, omuz, karın gibi kaslar daha fazla tekrar ile de iyi gelişim sağlayabilir. Sadece fazla tekrarlada alakalı değil, set arası dinlenme süresi çok azaltılmış bir antrenmanda fazla tekrar etkisi verebilir. Amacımız sadece kasları şişirip ölçü aldırmak değil aynı zamanda kas definisyonu, ayrıntılı, sert ve kaliteli görünüm kazandırmak, işte bunu yapmak, deri altı ve kas içi yağının bir kısmını yakmak fazla tekrarlı egzersizlerle yapılır (12-20). Bu ölçü ve kütle artırırken aynı anda yapılması çok zordur, bu nedenle bir süre yüksek kalorili beslenme ile irileşmeye gidilirken daha sonra kardio, diyet ve fazla tekrarlı egzersizlerle definisyon (kas derinliği, parçalama vs) yapılır. Kas yıkımı ve ölçü kaybı olmaması için çoğu sporcu tekrarları çok fazla artırmayıp ağırlığı yine yüksek tutmaya çalışır, döneme göre azalan ve artan tekrar sayıları çok abartılmadığı gibi diyetteki değişikliklerde çok abartılmaz, orta seviyeye yakın tutulur. Definisyon döneminde fazla tekrar çalışması yapmadan sadece diyet ve kardioylada çok iyi netice alanlarda mevcut. Ayrıca bulk döneminde (sezon dışı hacim dönemi) 8 tekrarın altına inmeden genelde 10-12 hatta 15 tekrarları kullanarakta ölçü alan var.

Netice itibariyle ince vücut veya iri vücut olmak sadece tekrar sayısı ve kullanılan ağırlık ile alakalı değil alınan karbonhidrat, kalori, protein vs beslenmeylede alakalıdır. İri yarı olanlarda fazla tekrarlı çalışır bunların amaçları incelmek diyemeyiz daha komplike bir açıklaması var onuda zaten özetle yukarıda belirtmeye çalıştım.

Son düzenleyen: Moderatör: 15 Eylül 2007
    Radison, djburakgs, ammun ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  18. redknight

redknight Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    bence sen kimseyi ornek alma zmanla zaten vucudunu tanirsin ve vucuduna ses verirsen nasil kas yapacagini zaten kesfedersin deney deneye

muholan bunu beğendi.
  19. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    genel olarak bb de temel prensiplerden biridir bu bahsettiğin "kendini tanımaya çalışmak.." bi yere kadar haklısın..

fakaat..
    herkes "deneme yanılma" yoluna başvursaydı yada bilimsel prensipleri göz ardı edip illa kendi tecrübe etmeye çalışsaydı ve yanlışı yapa yapa doğruyu bulmaya çalışsaydı bodye sağlam ve gelişerek devam eden sayısı çok daha az olurdu..

Buarada bu tip forumlarada gerek kalmazdı..

ADANALI1980, cagdasniper, cemil85 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  20. redknight

redknight Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    dostum bu spor dalinda 10 yilin gecince inan kendini cok iyi tanirsan ozeliklede surekli yarismalara girip farkli hocalarla calisinca burdaki foruMDA tabiki yararli biz burda bu ise yeni baslayanlar icin sadece yol gostermeye calisiyoruz,ayrica ben sadece burda forumda bunu yapmiyorum yazarak her gun canli olarak 10 kisiye yardim ediyorum..AMA SENIN DEDIKLERINIDE INAN BU ISIN ICINDE OLUNCA HERSEYI KESFEDIYORSUN KENDIN KESIFLER OLMASAYDI TEKNOLOJI BU HALE GELMEZDI...KATILIYORUM...SAYGILARIMLA

baykan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş