Az kalori alımında güç arttırımı

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve aslangur tarafından 6 Kasım 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    491
    Ödül Puanları:
    93
    Az kalori alıyorken kaldırdığımız ağırlıklar artabilir mi ? Eğer artarsa bu olay kasa hacim vermeyeceği için nasıl bi değişim olur kasta ?

2. Dosage

Dosage Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Az kalori ile guc calismasi olmaz. Ama az proteinle olur.

3. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    491
    Ödül Puanları:
    93
    Kaynağınız var mı

@doxux hocam bakarsanız sevinirim

4. Dosage

Dosage Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
  5. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    491
    Ödül Puanları:
    93
    Bu az proteinli olanın araştırması. Gayet güzel teşekkür ederim. Ama benim sorduğum asıl 2 soru cevapsız hala.

6. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.788
    Ödül Puanları:
    123
    Olabilir ama olup olmayacağı duruma göre değişir. Ağırlığın artması için ya kas kütlesi artacak ya nörolojik adaptasyon gerçekleşecek ya da form düzelecek. Düşük kaloriyle kas kütlesinin artması zor ama nörolojik adaptasyon gerçekleşebilir. Bu arada sadece form üzerinde çalışmak bile ağırlığın artmasını sağlayabilir. Kasta düşük kalori yüksek proteinle belki çok hafif artış olabilir ama ciddi bir kütle değişimi gerçekleşmez. Tabi çok düşük kalori alıp kas kaybetmezsen.
    Texas method veya Madcows gibi güç antrenmanları kullanabilirsin.

elite35 bunu beğendi.
  7. Dosage

Dosage Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Kas, yagdan daha az kalori iceriyor. Bu sebeple kas kazanmak yag kazanmaktan daha az kaloriye ihtiyac duyar diyebilir miyiz? Mike Mentzer boyle diyor.

8. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    699
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    ihtiyacın kadar veya bıraz altı tüketirken halen güç arttırımı sağlayabilirsin, yüksek kalori alırkenki kadar ilerleyemezsın belki tıkanırsın ama gelişme sağlarsın.

Kendi üstümde de denedim, deniyorum, gayet de oluyor her hafta arttırıyorum şuan bakalım ne zaman tıkanacağım. Hatta ağır çalışılacağı için kas kaybını da azaltacaktır.

atraksiyonlu bunu beğendi.
  9. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    491
    Ödül Puanları:
    93
    Sürekli araştırdığım buydu. 185 boyundayım 85 kiloyum daha fazla kilo almak istemiyorum kas oranım da fazla değil. Sınav senem olduğu için definisyona da giremiyorum. Kilomu koruyarak sürekli ağırlık arttırıyorum ve bunun boşa gitmeyeceğini bilmek güzel. Teşekkür ederim.
    Teşekkür ederim hocam şuan 5x5 yapıyorum squat deadlift bench overhead ve pendlay row üzerine

10. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    1.888
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    kuvvet kazancı büyük oranda sinir sistemine bağlı kilo verirken de kuvvet kazanabilirsin ( eğer kuvvetin ileri seviyede değilse ) ama bu hem yavaş olur hem de çok daha zor olur. en iyisi ya kaloriyi korumak ya da karbonhidratlara abanmak.

elite35 bunu beğendi.
  11. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    441
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Dağcı
    Yer:
    Canada, Toronto
    Şöyle, kas geliştiriyorsan mutlaka kalorin yüksek olmalı. Güç kazanımı için idman yapıyorsan, yinede ihtiyacın kadar temiz kalori almalısın. Eğer ki sen strong man olmak istiyorsan o zaman durum farklı, strong man'ler genel olarak günde 8-10.000 kalori tüketmeye çalışır. Eğer sen Powerlifting yapıyorsan, ihtiyacın olan kalorini düzenli takip et yeter. Strongman'de kuvvet çalışır, powerlifter'da, ama biri Strongman, biri Powerlifter.

Tanrı Türk'ü Korusun.

12. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    512
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Cevabı doxux zaten vermiş fakat burada da çok iyi noktaya değinilmiş.
    Şunu da eklemek isterim genel bağlamda büyük ve hacimli kas demek daha fazla güç demek değildir. Olay sinir sistemini etkin kullanabilmeyle alakalı.
    Kasları büyütmek için tabii ki ekstra kaloriye ihtiyacımız var fakat güç kazanımı zihin-kas arasındaki bağlantıyı iyi kurup bunu eğitmekten geçiyor.

atraksiyonlu bunu beğendi.
  13. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    491
    Ödül Puanları:
    93
    Yani genel olarak aklımı kurcalayan şu. Kalorimi sabit tutarak 85 kilomu koruyorum. Ama bu arada ağırlıklarım artıyor. Görüntüm hiç değişmez mi ?

14. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    512
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Sinirsel gelişimle kas boyutunu bağdaştıramayız. Benim güçten kastım düşük tekrarlı setler sırf güç odaklı antrenmanlar.
    Sen normal hipertrofi tekrar aralığında (6-15) çalışmalar yapıyorsan, kaslarda daha fazla yırtılmalar olacaktır.
    E haliyle kaslarda oluşan yırtılmalar da onarılmak için ekstra kaloriye ihtiyaç duyar. Sonuç olarak daha parçalı görünüm elde edebilirsin.
    Ama unutmamak lazım normal hipertrofi antrenmanlarıyla düşük kalori bir beslenme, beraberinde kas kaybı getirecektir.
    1RM'nin %100'üne yakın 1-3 tekrarlı antrenmanlar daha mantıklı gibi duruyor. Zaten biz de bundan bahsettik yukarıda.

15. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    491
    Ödül Puanları:
    93
    Tamam yukarda 5x5 yaptığımı yazmıştım zaten. O zaman en mantıklısı 85 kg da sabit kalmak

Sayfayı Paylaş