Aynı anda yağ yakmak ve kilo almak mümkün mü?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve kint tarafından 6 Eylül 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 122 üye.
  1. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    yağlardan kurtulmak istiyorsanız bunun için çaba sarfetmelisiniz..ağırlık antremanları ile yağlardan çok hızlı kurtulamazsınız..ağırlıkla ancak uzun zamana yayabilir ve açıkçası yağ oranınızı kontrol altında tutarsınız..yani bariz yağ kayıpları yaşamanız çok kolay olmaz..

kardio yapmanız gereken şey..

bu başlığı da inceleyebilirsiniz..
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/g-bek-yapmadan-kilo-al-t10729.html?t=10729

Bozo-Baku, S3R0XaT ve _6thsense_ bunu beğendi.
  2. _6thsense_

_6thsense_ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben o zaman sadece kardio,yer hareketleri ve düşük kalorili bir diyetle yağlarımdan kurtulmayı deniyim.Zaten ağırlık ve yağ yakmak bir arada zor olacak gerçekten.Ağırlığa girmiş olsam bi faydası olmayacak zaten kas kaybı olacak.Ağırlığa yağ yakımının sonunda girsem olur heralde

Birde yağ oranını nasıl ölçtürebilirim?

3. Kspong

Kspong Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar siz daha bilgili insanlarsınız ama ben yag yakarken kas yapıyorum ve bayada hacimlendi kollarım falan 1500 kalorilik bi diyetle 140 gr falan protein alırsanız olabilir zor bişey olmadıgını düşünüyorum

mourndare bunu beğendi.
  4. muyendis

muyendis Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    1 Senelik bir calisma sonucunda bu konudaki deneyimlerimi paylasmak isterim:

1-) ayni zamanda hem yag yakip, hem de kas kutlesi kazanmayi mumkun saniyordum ve bir 7 ay boyle gittim. (bu 22 senelik oturma doneminden sonra ilk kez aktif hayata gecen bir insanin cahillik donemidir.) bu ilk 8 aylik donemde, 12 kilo verdim. Programim, yarim saat kosu, 1 saat agirlik calismalari idi. fakat bu agirlik calismalari bana sadece durusta diklik ve kas esnekligi kazandirdi. (artik 2 saatlik fiziksel aktivite -kosu-yuzme-herhangi bir spor- sonrasinda bile dinc kalabiliyordum ve sonsuza kadar orta tempo kosabilir pozisyondaydim. dip not: omrum boyunca sigara icmedim, alkol kullanmiyorum.)

fakat, bu program suresince, bench press'im 35 kg dan sadece 50 kg a cikti. (ki bench press bence gelisim icin onemli bir gostergedir, zaten 2,5 cm kol kazanabildim bu sure zarfinda)

bu 7 aylik hafif cahillik doneminden sonra, cardio calismalarini kistim, ve 2 gun agirlik- 1 gun bos - seklinde calismaya devam ettim, bu 1 gunluk bos calismada cardio yapmaya devam ettim cogu zaman. fakat kas gelisimi yine istedigim duzeyde degldi.

ardindan, 10. ayda protein tozu kullanmaya karar verdim cunku hem karbonhidratsiz bir diyet surduruyordum, (yag ihtiyacimi ise mumkun oldugunca kuruyemisten karsilamaya calisiyordum) hem de protein almiyordum. forumdan okuduklarim sayesinde beslenmemde problem oldugunu fark ettim.

protein tozu ile beraber, gucumde gozle gorulur bir artis oldu. cardio calismalarini sevdigim icin tenis oynayarak surduruyorum, (haftada 2-3 kez) bu hem esnekligimi korumama yardimci oluyor, hem de fiziksel olarak dinc kaliyorum.

tum bu cahillikle karisik kilo verip belli bir asamaya geldikten sonra (bench press'im 70 kg e yukseldi) kilo verip kas kutlesi kazanmak isteyen arkadaslara sunu soyleyebilirim;

1-) hem kas yapip, hem kilo vermeniz cok uzun, zorlu ve sizin moraliniz bozacak kadar sikintili bir surec. bir seyleri yanlis mi yapiyorum diye dusunmeye baslayabilirsiniz. eger yeni basliyorsaniz, ilk 4 ay, kendinize hedef olarak, kilo verme, esneklik kazanma, sporcu hayat tarzina sahip olma, nefes acma, kisacasi, dinclik kazanma hedefi koyun. cunku, yaptiginiz bu uzun,duzenli ve disiplinli kardio calismalarindan sonra, vucudunuz yag yakma kanallarini acacaktir zaten. (tabii bu ilk 4 aylik surede, az agirlik - cok tekrar felsefesi ile agirlik alistirmalari da yapabilirsiniz. fakat hayatinizda ilk defa sporla tanisiyorsniz benim gibi, protein kullanmayin diyebilirim, yine de buradaki daha deneyimli arkadaslar bu konuda daha kesin yorumlar yapabilirler.)

2-) 4-5 aydan sonra, kilo olarak iyi bir seviyeye geldiginizi dusunuyor, dinclik, esneklik olarak da fena olmadiginizi hissediyorsniz, cardio planinizi gozden gecirebilir, miktarini dusurebilirsiniz. ve benim gibi evinizden ayri, santiyede yasiyorsaniz, protein ihtiyacinizi protein tozlarindan karsilayablirsiiniz. (yani zaten dogal beslenmeyle protein ihtiyacinizi karsiliyorsaniz sorun yok, ama bunu iyi olcmeniz lazim, ben santiyede karsilayamiyordum, bu yuzden basladim.)

3-) unutmayin, cardio miktarinizi dusurmeniz sizi korkutabilir - yeniden kilo alirm iyim, bu dincligimi kaybedebilir miyim - diye, ki beni korkutuyordu, fakat herhangi bir spor -tenis, basketbol , yuzme - yaparsaniz bir yandan, korkunuz olmasin. ayrica kazandiginiz kas kutlesi daha dinlendiginiz sure zarfinda bile yag yakimi saglayacaktir.

deneyimli arkadaslardan da bu metne yorumlarini beklerim, atladigim, yanlis bildigim yerler olabilir.
    selamlar.

@sparuh, Hodaft, IamMajesTy ve diğer 20 kişi bunu beğendi.
  5. _6thsense_

_6thsense_ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    İşte beklediğim cevap buydu.Buna katılıyorum.2 Ay kadar kardiyo yer hareketleri diyetle birlikte cok cok azda agırlıga giricem yağ yakımını böyle tamamyalacagım tesekkür ederim muyendis

6. super_hornet

super_hornet Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar,

bende bu spora haziran ortasında başladım
    yaş 24
    boy 1.78
    haziranda 93 kilo idim : )

şimdi 83-84 arası bişey

ben hiç şınav çekemezdim...1 tane anca :D

kol çalışmalarına başladım...bu çalışmaları yaparken 80-90 gram arası protein 150 gram civarı karbo aldım... günlük

ve hem kilo verdim hemde kollarım özellikle pazılar şişti arka kol kası çıktı..şimdi bir defada 20 şınav çekebiliyorum...
    belki gülebilirsiniz ama benim için büyük başarı çünkü 1 tane zor çekiyordum...

yalnız burda açıklığa kavuşmayan bi nokta var...

hem kilo verip hem yağ yakmak istediğimizde

karbonhidrat alımı nasıl olacak ???? günlük kaç gr ???

bu hala net değil ve kimse yardım etmiyor :(

7. MrBad

MrBad Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar. Yağ yakımı ve kas ile ilgili neredeyse tüm başlıkları okudum; ancak hedef konusunda kararsız kaldım. Önce yağ mı yakmalıyım, kas kütlemi arttırıp sonra mı kilo vermeliyim karar veremedim.

Öncelikle en yakın ölçümdeki değerler:

Kol = 44 cm
    Kas = 42,8 kg
    Yağ = 30,7 kg
    Boy = 185 cm

Görüldüğü üzere 30,7 kg yağ çok yüksek bir miktar. Bunu 10-15 kg arasına çekmeyi hedefliyorum. Ancak şöyle bir sorun var. Kas kütlem ölçümlerde normalin üzerinde gözükse de yetersiz gibi geliyor. Daha önceden de l-carnitine+diyet+spor ile 3 ayda 12 kg vermiştim; ama bir yıl sonra bu kiloları aynen geri aldım. Kilo verdiğim dönemdeki ölçümlerde

Kas = 39,9 kg
    Yağ = 27,0 kg'dı.
    Vücut su oranım normalin biraz üzerinde ama genelde sabitti. 12 kg'mı nasıl verip ne ile aldığımı bir türlü çözemedim orası ayrı.

Metabolizma hızım 2192 kcal, bana biçilen normal değerin altında. (2230-2600). Ayrıca kilo verdiğim dönemde 400 gr kas kaybetmiştim.

Sorum şu olacak:

1) L-carnitine + CLA li yağ mı yakmalıyım yoksa protein tozu + creatin ile kas kütlemi arttırmalı mıyım?
    2) Hedefim 50 kg + kas kütlesi mi olmalı? Bunun sınırı ne olabilir?
    3) Alternatif olarak L-Carnitine + CLA + Protein tozu kullansam etkili olur mu? Yoksa zararlı mı olur?

Önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme: 1 Eylül 2009
  8. super_hornet

super_hornet Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    0
    nasıl bir diyet bu yazmamaışın
    ama
    yüksek protein diyeti yapıpta çok düşük karbonhdr. aldı isen, ya da kendine hiç dikkat etmedin ye otur ye otur yaptıysan normaldir kilo alman

9. MrBad

MrBad Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sorduğun soru benim iletimeyse şu şekilde açıklayayım.

Aslında her ikisini de yaptım. İlk başlarda düzenli çalışabiliyordum; bir hocamın yardmıyla proteini yüksek, karbonhidratı ve yağı düşük bir beslenme programı uyguladım. Uygulamaya devam ediyorum daha doğrusu. ama son zamanlarda sınavlar, mezun olma vs. yüzünden spordan çok uzak kaldım. Yiyip oturdum, evin merdivenleri ve okul yolu olmasa neredeyse hiç hareket etmedim diyebilirim. Bu arada beslenme programına devam ettim. Aldığım fazladan protein son zamanlarda düzenli çalışamadığım için kullanılmayıp yağa dönüşmüş olabilir diye düşünüyorum.

Şimdi ise tamamen spora ağırlık verebileceğim düzenli döneme geçtim. Fitness hocalarıma da danıştım ama ortak bir karara varamadık.

- Kas kaybın yüksek olur, önce kas kütleni arttır diyen de oldu.
    - Aynı anda L-Carnitine + CLA + Protein tozu kullanabilirsin diyen de... Bu yüzden kararsız kaldım. Aslında yağı çok yüksek olan değil de nitelikli kas geliştirmek istiyorum. ama 15-20 kg fazla olan yağı da yakmam gerekiyor. Bu durumda neyi öncelikli yapmam daha uygun olabilir:

"Kaslanmak mı + Yağ miktarını düşürmek mi?"

10. super_hornet

super_hornet Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    0
    valla dostum ben ikisini de aynı anda yapmak durumunda kaldım çünkü vaktim kısıtlı idi ve bir sınava hazırlanıyordum...

1 şınav çekemezken kol kaslarımı güçlendirdim...3*10 tekrarla çalıştım

20 falan çekiyorum şimdi pazılar arka kol kası falan baya belirgin..bununla birlikte 10 kilo verdim hyper_

proteine çok dikkat ettim balık yağı da aldım elma sirkesi ve yeşilçayda kullanıyorum...bu yüzden kastan gittiğini sanmıyorum bu kiloloarın...diyetim 1200-1500K

ama sen doğrudan yağ yakımına önem versende olur...

Bu arada karnitini sadece koşularda kullanıyorum.....Ona da yeni başladım sayılır...mtbtr.com adresinde okuduğum yazıya göre karnitin işi fos :(

karnitin taksi , yağ asitleri müşteri gibi düşünün diyor...siz taksiler arttırsanızda müşteri yoksa neye yarar ? ... diyor

bence çok mantıklı

lipo6 diye bişey varmış bu kullanılabilir bence daha etkin gibi...

11. Tormentorius

Tormentorius Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle selamlar.
    Benim bu başlıktan anladığım şey, ya kas kütlesini arttırmak ile kas gücünü arttırmak aynı şey değil ya da yağ yakarken kas yapmak kişiden kişiye değişebiliyor.
    Ben de yağ yakmak için her gün kardiyo yapıyorum ve carnitine kullanıyorum. ama bunun üzerine bol protein ve karbonhidrat tüketip bir de dymatize'nin super amino sunu kulanıyorum, ve kaldırdığım ağırlıklarda kardiyoyu cok uzun tutmama rağmen aşırı bir artış oldu. Yani kardiyo yapmama rağmen güçlendim. Güç arttı fakat kütle hakkında bir fikrim yok.

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/kilo-verme-le-lgili-en-t11369.html
    S- Kilo vermek için kardio yapıyorum.Bunun yanında ağırlık ta çalışsam kilo vermem durur mu?
    C-Cardio yapıyorsanız yapacağınız ağırlık antreman şiddetiniz düşük olmalı hem kas kaybı az olur hemde cardioya katkı sağlar

ama sanırım en iyisi diez 'in burada dediği gibi yağ yakmaya çalışırken en iyi yapılacak antreman ağırlık antremanının şiddetini düşük tutmak.

not: bilen birisi kas kütlesi ve kas gücü hakkında bilgilendirirse sevinirim.. Güçleneceğim diye kas kütlemden gitmesini istemem..
    Edit: MT adlı kullanıcıdan alıntıdır. https://www.bodyforumtr.com/vbforum/g-al-mas-yla-ba-t13676.html?t=13676&highlight=kas+k%FCtlesi+ve+g%FCc%FC
    Kas kütlesindeki artışın "hafif çalışma" diye tabir edilen antreman sistemiyle daha fazla olduğu genel olarak kabul ediliyor. Güç artışı için ise "ağır çalışma" sisteminin en verimli olduğu kabul ediliyor. Her nekadar bu kabullerin bilimsel yönlerini pek araştırmamış olsamda bu sonuçlara uzun araştırma ve deneyimler sonucunda ulaşılmış olduğunu biliyorum. Yani bu genel kabullerin bilimsel dayanakları var.

Son düzenleme: 6 Eylül 2009
  12. mhett

mhett Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Yağ yakmak kardiyo iletabiki mümkün konunun başındada belirtildiği gibi 12 dakika sonra vücut yağ yakma enzimlerini harekete geçiriyor. Denildiği gibi bölgesel yağ yakma olayıda mümkün değil. Kardiyo çalışmalarında vücudun her bölgedinden yağ gider diyet içinde geçerli. Zayıflarken kendi tecrübelermde önce yüzümün zayıfladığı sonra göğüs bölesi ve karın olduğunu farkettim. Aslında bu yağların biriktiği yerle alakalı. Yüzümüzde daha az yağ tutuyoruz sonra göğsümüz kalçamız, karnımız böyle artıyor yağ depolarımızın genişliği.

Yağ yakrken tabikide kilo alımı mümkün zaten yağların ve kasların oluşturduğu kiloları ayrı ele almak lazım. Yağ kütlesnden kurtulmak için ilaç kardiyo ve diyet. Kas kütlesi içinde protein ağırlıklı beslenme ve ağırlık çalışmaları. İkisi kombine biçimde çalışıldığı zaman tabikide yağ kütlemiz azalır kas kütlesi oluştururuz. Benim bilgisizlik zamanlarımda hem kardiyo yapıyrdum hemde alet sonra neden kilo vermem yavaş diyordum. Tabiki sebebi yağ azalırken kas kütlesininde artması. Atlanmaması gereken nokta 1 kas hücresinin ağırlığının 2 yağ hücresinin ağırlığına eşit olmasıdır. Kısaca demk istediğim yağ ve kas kütlesini biribirnden bağımsız düşünmeliyiz.

Kardiyo çalışması yapacak arkadaşlara L carnitini önerebilirim çok işe yarıyor ki ben ideal kilomda kullandığım halde işe yaradı ama spor şart. Bunun yanında CLA denen supplementide araştırma fırsatım oldu ama denemedim.
    Bu ikisi hakkındada detaylı bilgi forumun bir çok köşesinde mevcut arkadaşlar bakabilirler. Ama kısaca açıklamak gerekirse,

L carnitin vücudun kardiyo esnasında(takribi 12 dakika koşu v.s. onda sonra) vucuttaki yağların mitokondriye taşınıp parçalanma sürecni hızlandırmasıdır.

CLA ise farklı bir mantaliteye sahiptir. Şöyleki CLA vücuda giren yağları depolama yarayan lipaz enziminin çalışmasını etkileyerek yağların depolanmasını engeller.

bu iki destekleyiciyi öneririm ama önce bir diyetisyene gözükmek şartıyla. Kas kütlesi içinde kendinize uygun protein tozunu forumlarda dolaşarak bulabilirsiniz. Hepinize iyi çalışmalar.

13. skilful

skilful Yeni Üye

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    valla bu konu benım konum hem kütle kazanmak için ve eksik kilomu kapatmak için kilo almaya çalışıyorum hemde karın kaslarımı çıkartmak için yağ yakmaya çalışıyorum.kilo alırken mutlaka yağda alırsınız önemli olan alıcağınız yağı minimumda tutmak.

14. super_hornet

super_hornet Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    0
    cla yerine elma sirkesi dikiyorum ben hergn:D

15. mhett

mhett Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    ozaman skillful sana önerim kardiyoyu sağlm tut bende aynı emel içersindeyim hergün 45 dakika kardiyo egzersizi yap bunun 30 dakikası koşma, yürüme geri kalanda bisiklet v.s. sonrada ağırlığa gir. Unutmaki vucuttan en son kalan yağlar karın oluyo kolay gelsin

16. STD-FREE-LONDON

STD-FREE-LONDON Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    satis muduru
    Yer:
    londra
    mhett den alinti:eek:zaman skillful sana önerim kardiyoyu sağlm tut bende aynı emel içersindeyim hergün 45 dakika kardiyo egzersizi yap bunun 30 dakikası koşma, yürüme geri kalanda bisiklet v.s. sonrada ağırlığa gir. Unutmaki vucuttan en son kalan yağlar karın oluyo kolay gelsin

CARDIYO VE AGIRLIGI BERABER YAPACAKSANIZ ONCE AGIRLIK SONRA KARDIYO YAPMALISINIZ.tabiki isindiktan sonra, vucuttaki hazir enerjiyi agirlikta kullanip bitirdikten sonra cardio ile yag eritmeye devam edin.

17. super_hornet

super_hornet Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    0
    sözün özü bu iş olur ama süreç yavaş işler...ayrıca beslenme ve antreman bilginizinde çok iyi olması lazım...yoksa kas yerine yağ gelir

18. alperkaan

alperkaan Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Zaten idmandan önce yaptığın 10 dakikalık koşu ısınma sayılır zannedersem o yüzden fazla etkisi yoktur yağ yakmaya.30-40 dakikalık orta tempoda koşsan daha iyi :) bir de sana önerim var spinning de iyi yağ yakıyor :) tavsiye ederim

19. aydın

aydın Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    bodyguard
    Yer:
    ankara
    evet arkadaşlar... göbek hepimizin sorunu..... bende 1 senedir başladım... ama hala göbekliyim.... ne yiyeceğimi şaşırmış vaziyetteyim.... antremandan iki saat önce ne yemem gerekli söyleyecek güzel bir arkadaş varmı.... birde antremandan önce amino asit antremandan sonra BCAAA alıyorum..... doĞRUMU YAPIYORUM..... BİLGİ VERİRSENİZ MİNNETTAR KALIRIM..... tşk aydın.....

20. terkiflimak

terkiflimak Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    28
    konuyla ilgili arkadaşlara https://www.bodyforumtr.com/vbforum/anabolik-diyet-yag-yakimi-beraberinde-t6441.html okumalarını tavsiye ederim. bence low carb ve haftada 0 şeker tüketerek -meyveler dahil- ve yüksek miktarda protein alarak yağ yakarken kas kütlesini çok fazla olmasada arttırmak mümkün. ben şuan bu beslenme yöntemini lipo 6black ile beraber deniyorum. başlamadan önce kilo 101 bel 107 cm di 1.hafta sonunda kilo 99 bel 104cm

Sayfayı Paylaş