Aydınlatılmasını bekleyen sorular..

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve badboy9119 tarafından 21 Mart 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar. Uzun zamandır giremiyorum fakat aklıma bu sırada birşey geldi. Şimdi yaş 19, 5 aydır yapıyoruz fitness. 1 aydır da protein tozu kullanıyorum eyvallah. Fakat ben bu sporu 30-40 bilemedim 50 yaşıma kadar yapmak istediğimi düşünelim, yani bırakmadığımı sağlıklı kalmak için vs spor yaptığımı farzedelim.

Protein tozunun hiç bir zararı yok diyen arkadaşlar bundan sonrasını okumayabilir :) Yediğimiz herşeyin fazlasının zararı olduğu düşünülürse (ki ben sadece idman sonrası protein tozu içiyorum) 50 yaşına kadar diyelim 30 sene boyunca hep protein tozu mu içmem gerekicek?

Günlük kg 'nin 2 katı kadar protein alımını dinlenmeyi başardık diyelim uzun süreli fitness vg vs yaptığımızda o kadar uzun yıllar protein tozu almamız şart mı? Uzun kullanımda sağlık yönden problem çıkartcağı kanatindeyim. Antreman sonrası için hızlı protein ne kadar önemlidir yani? Basit şeker tüketip ondan sonra bol proteinli yemek yersek protein tozundaki etkiyi yaşayamıyo muyuz anlamadım?

2ci olarak kilo alma dönemindeyim fakat komplex karb. alsam dahi hafif göbek oluştu. Nasıl kilo alabilirim ki başka kas şeklinde cidden 2000 kalori günlükse 2500 yaptığımızda yağa dönüşüyor. E nasıl kas olarak kilo alıcaz o zaman?

2. Efrahim

Efrahim Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Ankara
    Sürekli Protein Tozu Almana Gerek Yok Ki Dostum. Zaten Sporcularımız Supplement Mantığını Anlasa Böyle Olmayacak. Supplementi Ana Öğün Gibi Tüketen Var. Siz Almanız Gereken Proteinin Tamamını Beslenerek Etten Tavuktan vs Alacaksınız. Yetmediği Yerlerde Supplement Kullanacaksınız. %70 Besin, %30 Supplementlerden Almalıyız Proteinimizi.

2. Olarak Kas Olarak Kilo Almak İstiyorsanız Sağlam Yemek Yiyeceksiniz, Yediğiniz Kadar Da Sağlam Spor Yapacaksınız Ancak Almanız Gereken Kaloriden 1000 Kalori Fazlasını Almayacaksınız. Örneğin Günlük Kalori İhtiyacı 2000 İse 3000 İ Geçmiyoruz. Ve Sağlam Spor Yapıyoruz. Bundan Kasıt Bulk Dönemine Girmek. Çok Ağırlık Az Tekrar VG Çalışarak. Dinlenmeyi Biraz Daha Uzun Tutarak vs. Forumu Okursanız Öğrenirsiniz :) Protein Alımını Da Sağlam Yapacağız Tabiki :)

mista bunu beğendi.
  3. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Eğer çok ağır idman yapmıyorsan sadece sağlık için tabiri caizse rölanti çalışıyorsan ve günlük protein , vitamin vs. ihtiyacını yediğin besinlerden karşılayabiliyorsan hiçbir supplement kullanmana gerek yoktur.

Gereğinden fazla tüketilen karbonhidrat vucutta yağ olarak depolanır. Karbonhidrat alımını genellikle sabah ve öğlen öğünlerine ayır. İdman sonrası için protein ağırlıklı ve düşük karbonhidratlı besinler tüket. Son öğününü yatmadan en az 3-4 saat önce bitir.

spine, bravehearts, CaglarYildiz ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. colkurduu

colkurduu Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    kaliteli ve sağlıklı beslenıyorsan hiç bir sorun olmaz
    zaten dengeli beslenen bir insan spor yapsada yapmasada hem sağlıklı hemde güzel bir görünüme sahip olur

5. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Yani olay şu protein tozunu artık spor sonrası için olmazsa olmazlar olarak görüyoruz, öyle öğreniyoruz. Ama ben diyelim 40-50 yaşıma kadar spor yapıcak olsam. Her idman sonrası protein tozu kullansam ilerde muhakkak karaciğer,böbrek vs problemlerini görürüm. 30 sene filna kullandığımı düşünürsek. E antreman sonrası için de hızlı protein önemli? Burada ne yapmamız gerekiyor.

6. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123

Haftada ortalama 4 gün antrenman yaptığınızı varsayarsak bir haftada 4 ölçek protein tozuyla kimse karaciğer böbrek sorunu yaşamaz.

spine bunu beğendi.
  7. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Kardeşim bi haftalık süreçten bahsetmiyorum sana ben. 20-30 yıl devamlı yaptığın sporlardan bahsediyorum sana.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 13:37 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 13:33 ----------

Alkolü de haftada 4 kadeh iç ilk başta bir şey göremezsin ama 20 sene sonra siroz olup çıkarsın. Bu konudaki düşünceleri merak ediyorum.

8. CaglarYildiz

CaglarYildiz Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    antreman sonrasında almamız gereken karb miktarı nedir acaba? bir tabak bulgur yeterlimidir? benim antremanlarım genelde akşam 8 gibi bitiyor ve 8bucuık 9 gibi ancak yemek yiyebiliyorum cok fazla karb almak istemiyorum mağlum yağa çevrilmesinden dolayı ama miktarı nedir almamız gereken?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 11:41 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 11:39 ----------

protein tozunu yasaklı yada zararlı bir madde gibi görmenle alakalı bu durum alkol vücudumuza zarar verir protein tozu alkolun verdiği zararı vermez tabiki fazla alırsan böbrek yada karaciger sorunu yaşayabilirsin bu konuda da bilincli olmak gerek protein tozu dediğimiz olay zaten etteki sütteki yumurtadaki proteinle aynı şey sadece kana cabuk geçebilmesi amacı ile cıkartılan takviye sen sürekli protein tozu icmeyeceksin diyor herkes antremandan sonra icersin vücudun belli bir seviyeye geldiği zaman beslenmenin yeterli olduğunu düşünüyorsan icmeyi bırakırsın bunu büyük bir sorun haline getirmenin bi anlamı yok

spine bunu beğendi.
  9. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Bu konu detaylı bir durum kas kütleniz , spor geçmişiniz , çalışma sisteminiz vs gibi durumlara göre karbonhidrat alımı da değişiklik gösterir.

Hiç protein tozu kullanmadığını düşünelim proteinlerini doğal yollardan alıyorsun. Eğer doğal yollardan aldığın protein yüksek dozlarda ise ve sen gerekli su ve antioksidan maddeleri tüketmezsen uzun vadede yine karaciğer sorunları oluşabilir. Çünki vucuda alınan her türlü protein karaciğerde uzun işlemlerden geçer buda zamanla karaciğer sorunlarına neden olabilir. Burada asıl önemli olan doğal veya sizin tabirinizle doğal olmayan protein değildir. Proteini kullanmayı bilmektir.

Şahsen ben uzun yıllardır protein desteği kullanıyorum şu ana kadar tahlillerimde en ufak bir bozukluk bile çıkmadı. Eğer gönlün rahat değilse kullanmazsın olur biter temcit pilavı gibi sürekli bu konuyu milletin önüne sürmenin manası yok.

spine bunu beğendi.
  10. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    İlginiz için teşekkür ederim öncelikle. Temcit pilavı gibi ileri sürmüyoruz da beyin fırtınası şeklinde konuşarak yanlışları doğruyu öğreniyoruz. Kaç yıldır protein tozu kullanıyorsun?
    Ayrıyetten protein tozu özellikle whey idman sonrası hızlı kas tamiri için önemli. Peki bunu et,süt,tavuk,yumurta gibi gıdalarla whey gibi hızlı etkiyi göstertemez miyiz?

11. thebky

thebky Üye

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    komplex karb. ve ya protein takviyesi aldığında göbek oluşuyorsa antremanlarını sıkı yapmıyorsundur ve ya kullanım miktarını düşür biraz

spine bunu beğendi.
  12. fırathan

fırathan Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    28
    katı diyetler supplementler vs gibi insan iradesini sürekli zorlayacak durumları hayat tarzı yapmamanızı tavsiye ederim ara ara insan gaza geldiği zaman veya vücut platoya girdiği zaman antrenman öncesi performans arttırıcı antreman sonrası ilk 30 dk da bcaa ve protein tozu alımı geceleri kazein alımı gibi şeyleri kafaya takabilir ve etkisini görebilir ancak belli bir müddet sonra bunları yapmak insanı bezdirir o yüzden yaşam tarzınızı balık tavuk salata yoğurt kuruyemiş kahve zeytinyağı yaparsanız hiç zorlanmadan sıkılmadan yağsız enerjik ve daima kas yapımına hazır bulunursunuz kendi uyguladığım sistem bu beslenme tarzına ek olarak antreman boyunca bcaa içmek (plato evrelerinde)ve yatmadan bir multivitamin bir omega 3 kapsul (her zaman)

spine bunu beğendi.
  13. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Peki antreman sonraları için hızlı protein olarak protein tozu yerine ne önerirsiniz? Hayır protein tozum var vucut seviyem istediği şekle gelinde doğal beslenicem. arada belki protein tozu alabilirim o şekil

14. Deliammo

Deliammo Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Açıkçası bende senin görüşündeyim arkadaşım çünkü bu sektörde çok üçkağıtlar dönüyor. Adını vermek istemediğim bilinen bir marka proteini 7 ay boyunca kullandım sonra 1 ay süreliğine bıraktım. Kollarım ve vücudum dahil olmak üzere 2 3 cm küçüldü. Çalışma ve beslenme sistemimdede herhangi bir aksaklık yoktu. Buda demek oluyor ki steroid içeren maddeler var bazı proteinlerde . Buda haliyle ilerde büyük sorunlar ortaya çıkarabilir.
    Kanaatimi soracak olursan bende uzun süreli düşünüyorum bu sporu ve 30 lu yaşlara kadar antrenman sonrası kullanmayı düşünüyorum.

15. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    2-3 cm kücülmesi normal aslında protein tozuyla alakası yok onun sporu bıraktığında olağan şeyler onlar bi kaç cm. Steroid olursa içlerin de fiyatları emin ol 2-3-4 katına kadar çıkar. Ayrıca benim demek istediğim karaciğeri vs illaki yorar. nasıl sigara ilk içişte bişey yapmıyor. Ama ileride muhakkak zararı var

16. Deliammo

Deliammo Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Yanlış anladın sporu değil proteini bıraktım . Bilemiyorum belkide vücutta su tutucu özelliği olan yabancı maddeler var . Bu konuda fazla bilgim olmadığı için bu kadar aydınlatabiliyorum sizleri.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 14:31 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 14:26 ----------

Yanlış anladın sporu değil proteini bıraktım . Bilemiyorum belkide vücutta su tutucu özelliği olan yabancı maddeler var . Bu konuda fazla bilgim olmadığı için bu kadar aydınlatabiliyorum sizleri.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 14:33 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 14:31 ----------

17. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Protein tozu olarak ne kullandınız Muscletech Nitro tech tarzı bir ürünmüydü?

18. Deliammo

Deliammo Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Hayır onu kullanan arkadaşlarım vardı baya verim alıyorlardı. Yerli bir firmanın ürünü bu kadar açık olabiliyorum.

19. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Bahsettiğin ürün Devlet sırrı mı ? :)

20. Deliammo

Deliammo Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Kardeşim belki ürünü satan adam bu tür sitelere özveriyle yaklaşıp ürün tanıtımı yapıyor . Belkide sadece bende oldu bu durum bir kanıtı yok. O yüzden kimsenin ekmeğiyle oynamak istemem. Anlatabildim mi ?

Sayfayı Paylaş