Ayakta 2 tane 10 kilo dambıl ile biceps çalışmak boyun 1-2 santim kısalmasına sebep olur mu?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Atsizat tarafından 18 Mart 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Atsizat

Atsizat Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    38
    Ayakta 2 tane 10 kilo dambıl ile biceps çalışmak boyun 1-2 santim kısalmasına sebep olur mu? Zaten 1.72 boyum var, boyum çok kritik bir noktada, bu sebepten dolayı 1-2 santim bile kısalmak istemiyorum. Ayakta 2 tane 10 kilo dambıl ile biceps çalışırken kemiklerin ya da kıkırdakların birbirine yaklaşıp 1-2 santim kısalmama sebep olur mu, lütfen çok önemli?

2. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    ağırlık çalışarak boyunu uzatman ya da kısaltman mümkün değil.

SoldiersOfGod bunu beğendi.
  3. Atsizat

Atsizat Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    38
    2 tane 10 kilo dambıllı daha 1 ay önce aldım ama 1 ayda bana hafif gelmeye başladı biceps hareketinde. Biceps hareketinde 10 kilo 2 tane dambılla ayakta ilk setde 40 tekrar yapıyorum, ikinci ve üçüncü setde ise 10'ar tekrar yapıyorum. İlk setde 40 tekrar yapabiliyorsam bu ağırlık bana biceps hareketinde hafif geliyor, yetersiz geliyor anlamına geliyor di mi? Triceps'de ne yazık ki zayıfım. Sağ kol 11 tekrar yapabiliyor, sol kol ise 5 ya da 6 tekrar yapabiliyor. Biceps hareketi için benim daha fazla ağrılığa ihtiyacım var sanırım tek seferde 40 tekrar yapabildiğime göre ( ilk setde). Şimdi bendeki 2 tane 10 kilo dambıl ağırlığı ayarlanabilir dambıllar. Şimdi dambılın 2 tane sapı var ya. Tek bir sapa daha fazla ağırlık koyarak tek kol şeklinde mi biceps çalışmaya başlayayım mı? Tek kol şeklinde biceps çalışmanın verimi daha düşük olur mu?

Son düzenleme: 16 Nisan 2016
  4. burakua17

burakua17 Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Olur tabi. Hele ki halterle biceps çalışırsan 50 cm filan kısalırsın. Fazla yapma bence, uzun süre yaparsan yok olabilirsin

casual, Nanza, Ahmet TAMER ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  5. Karındeşen Jack

Karındeşen Jack Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    Adana
    Sayıylamı gonderiyorlar sizi?

6. Atsizat

Atsizat Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    38
    Sırtda eğrilme olursa boyum daha kısa gözükür. Sırtım zaten yamuk, daha da yamulursa boyum otomatik olarak kısalmış olur. Adam gibi soru sorduk. Abuk sabuk cevaplar yazacaksanız hiç yazmayın daha iyi.
    --- Mesaj birleştirildi, 16 Nisan 2016 ---
    Adam gibi soru sorduk burda? Sizi bence sayı ile gönderiyorlar.

7. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    öncelikle soru sormadan önce forumda araştırmaya ne dersiniz ? hani bende merak ettim 100 kg squat felan yapcam sorun olur mu diye de 10 kg den ne olcak ? hayır yani 100den de olmaz da sonuçta sen istediğin kadar ağır kaldır zamanla arttırcağın için vücudun o ağırlığa göre gelişcek adapte olcak. Yani boyuna bir etkisi olmaz.
    --- Mesaj birleştirildi, 16 Nisan 2016 ---
    Ve sen hangi sporcunun sırtını eğri olarak gördün ? yani yeni başlayanlardan bahsetmiyorum. Bu spora normal başlayıp da kamburlaşan ? veya bir bak bakalım günlük olarak boş boş duran koltuktan kalkmayan kişilere, onlar mı daha kambur spor yapanlar mı ? yani çok saçma sırtına ağırlık alsan hadi düşünmüşsündür dicem tamamda elindeki dumbell ne yapsın senin boyuna :D

8. burakua17

burakua17 Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaş bide üste cıkmışsın. Çoğu insan kamburluk ve duruş bozuklukları gitsin diye fitnessa başlar sen fitness hareketleriyle sırt eğriliği olur mu diyorsun. Zaten 10 kilo dumbell curl ile sırtın eğriliyosa hiç yapma daha iyi. Biceps calisiyorsan sadece bicepse odaklanıcaksın sırtından güç almayacaksın

9. Atsizat

Atsizat Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    38
    Ben 10 kilo dambılları aldığım da, vücudum 6 kilo dambıllarla çalışmaya alışmıştı. Vücudun alışık olmadığı ağırlığı geçince vücudum zorlandı, vücudum zorlanıca da eklemlerin falan birbirine yaklaşıp 1-2 santim kısalma falan yapar mı diye soru sordum. Vücudun alışık olmadığı ağırlıkla sorun yaşamaktan korktum, belki kıkrıdıklar bir şeyler birbirine geçer 1-2 santim daha kısa gözükürüm diye. Çok da anormal bir soru değil bu. 50 santim kısalma diyen yok. 1-2 santim gibi ufak rakamlar kullandım dikkat edersen? Boyum 172 santim. İki santim kısa gözükmem demek 170 santim demek mesela. 1-2 santim lafını nerenden dinleyerek 50 santim diyerek alay ediyorsun?
    --- Mesaj birleştirildi, 18 Nisan 2016 ---
    Ya da belki eklemler birbirine falan geçer 1-2 santim kısa gözükme olur diye endişe ettim sordum işte. Sana 10 kilo hafif gelebilir ama ben 10 kilo dambılla biceps çalışırken çok kötü şekilde zorlanıyordum. Bir çift 6 kilo dambıl kullanıyordum ondan önce, 6 kilo dambılları oyuncak gibi kaldırıyordum, 10 kilo dambılları alınca vücudum çok zorlandı bende bu soruyu sordum, eklemler falan belki birbirine geçer belki 1-2 santim kısa gözükme olur diye endişe ederek. Şu an 10 kilo dambıllarda hafif gelmeye başladı, ağırlık plakası almayı düşünüyorum evdeki dambıllara eklemek için. Evde kendi kendime birkaç hareket çalışıyorum, gym'e falan gitmiyorum.

Son düzenleme: 18 Nisan 2016
  10. burakua17

burakua17 Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Kardeşim olay şu senin bu yazdıklarını herkes görse görenlerin hepsi seninle dalga geçer. Anladın mı mevzuyu? Sen şimdi inşaatta çalışsan 50 kilo çimento torbasını sırtlasan ve diyelim 1 yıl bile çalışsan etkilemez boyunu. Boy uzaması genetiğe, yaradılışa ve hormonlarına bakar. Gelelim senin dediğin boy kısalmasına.. Boy kısalması eğer 70 yaşında değilsen ve anormal bi durum olarak bu yaşlarda kemik erimen yoksa boy kısalması imkansızdır. Alay ve dalga geçmemizin nedeni bu. Ayriyeten forumda mevcut boy kısaltır mi gibi sorular.

abseto bunu beğendi.
  11. Atsizat

Atsizat Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    38
    İşte ben korktum, eklemler falan birbirine geçer falan 1-2 santim daha kısa gözükürüm diye.

12. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Boyu uzatan 1. faktör, uykudur. Geceleri ne kadar çok uyursan, o kadar uzarsın.
    Daha sonra da Genetik ve beslenme vs.. gelir.

10 kiloluk dambıllar boyunu kısa bırakmaz. Basketbol, voleybol nasıl boyu uzatmazsa; Body de boyu kısa bırakmaz. Hele 10 kiloluk dambıllar hiç bırakmaz.

13. Atsizat

Atsizat Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    38
    Yetişkin bir insanım. Boyumun uzaması söz konusu değil zaten. Ben dambılların kemiklere yük bindirip kıkırdakların falan birbirine yaklaşıp 1-2 santim kısa gözükmekten korkmuştum sadece. Bu arada dambılların ağırlığını 12 kiloya yükseltim. 2 tane 12 kiloyla çalışıyorum şu an. Yani toplam 24 kilo.

14. Berkay YAŞACAN

Berkay YAŞACAN Üye

Beğenileri:
    160
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rize
    Kardeşim bir mantığını düşün 20 kg alsa o kemikler içine girer mi girecek olsa 140-150 kilo adamlar kendini nasıl taşıyacak ?
    Biraz mantık lütfen

burakua17 bunu beğendi.
  15. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Kardeş ben 7 yıldan fazla süredir powerlifting yapıyorum. Kilom artıp azaldıkça kaldığım ağırlıklar değişse de, deadlift de 200 kilodan fazla, bench presstede 140 kilodan fazla kaldırıyorum. Kısalma olsa bizde olurdu.
    Erkekler, 40-50 yaş civarında ağır ağır kemik erimesi ile beraber her yıl yarım santim ile 1 cm arası kısalabiliyor, ama belki ağırlık çalışması ile kemiklerini güçlendirirsen kısalmaya geciktirisin. Yani ağırlık çalışmanın boy açısından faydası olur, zararı olmaz

Atsizat bunu beğendi.
  16. merterden19

merterden19 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Şimdi mantıken 100 110 kiloluk insanlarda bir ağırlık taşıyor.
    Sen diyelim 70 kilosun 2 tane 10 kg lik dumbelle beraber 90 kiloluk bişiyi taşıyosun. O 110 kiloluk adam da taşıyor. O kısalıyor mu? Hayır sen niye kısalasınki?

Sayfayı Paylaş