Avrupadan siparis edilen supplement gene gümrüğe takılır mı ?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve brkucr tarafından 28 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. brkucr

brkucr Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28
    Avrupadan siparis edilen supplement gene gümrüğe takılır mı ?

2. loving

loving Üye

Beğenileri:
    201
    Ödül Puanları:
    53
    Gene diye dediğine göre geçmişte bu yönde acı bir tecrüben var ?
    Genel bilgi sahibi değilim ama gümrük konusunda daha önce başkalarının da bir takım sıkıntılar yaşadığını biliyorum ..

3. brkucr

brkucr Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28
    Benim daha önce olmadı yasa cıktıktan sonra hiç denemedim ama milletin yazdıklarına göre '' gene '' dedim cünkü amerikadan getirince takılıyor ama ab kurallarına uydugu icin belki avrupadan siparis edince takılmaz diye düsündüm ama bilgi sahibi biri yazarsa bilgilendirirse cok güzel olucak :)

4. Lisra

Lisra Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Sadece milli sporcular getirebilir diye biliyorum . Yanlış da olabilir fakat sen ben getirirsen kesin takılır profesyonel sporcu olman gerekir

5. Namelessa

Namelessa Üye

Beğenileri:
    186
    Ödül Puanları:
    53
    Bnm kuzen milli takım da vallahi hayat bana güzel fiyatları karşılaştırınca aman tanrım diyorsun aslında başka bişe diyorsun da yazılmaz buraya anladınız siz :D

6. Lisra

Lisra Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Hocam araştır da biraz ,sakata gelme

7. Gassal

Gassal Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Sporcu gıdalarının yani supplementlerin hızlı kargo yoluyla ithalatı yasak. Boşuna paranızı harcamayın. Fakat yurtdışına gidiyorsanız yolcu beraberinde getirebilirsiniz.

Gümrük müşaviriyim.

8. brkucr

brkucr Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28
    peki bizim hukumetcigimiz niye böyle bir yasa koydu neden degisti tam olarak bir bilginiz var mı ?

9. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Yurtdışından gelen üründen Vergi alamıyor devlet, milyon dolarlık pazar, kullanan adam psikolojik olarak bağımlısı, her türlü alacak o malzemeyi, ha 5 ürün alacağına 2-3 ürün alıyor ama alıyor, yarısı vergi, hem devlet güçleniyor hem sporcu güçleniyor ;)

10. je ne regrette rien

je ne regrette rien Guest

Emin misin Bu konuda? Iki üç para babası kozmetik ve besin desteklerinden para kazanmasını için üst düzey ahlaka sahip hükümetimize baskı yaptı ve sebepleri şu; denetime tabii değil sağlıklı değil. Uzun uzun bilgilendirildi sizi ama telefondan yazıyorum
    --- Mesaj birleştirildi, 12 Ağustos 2014 ---
    Bilgilendiririrdim*

11. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Farketmez ki bir ürünün Amerika fiyatı 50 liraysa, sen burada 120 liraya satabiliyorsan, o aradaki 70 liranın 65ini para babası alsa, 5 lirası kdv olup devletin kasasına girse, devlet yine kazançlı, para babası yine kazançlı, sporcu, supplement kullanmayana göre yine kazançlı. Bu işin kaybedeni yok...
    Öte yandan devlet vergi almak istemediği şey yoktur, sadece devlet çok büyük mekanizma olduğu için bazı şeyler geç farkedilir hepsi o, lpg olayına bakın, hafif ticari olayına bakın, hepsi o kadar avantajlıydı ilk çıktığında, herkes onları tercih eder oldu, ne oldu, tüm avantajını vergilerle sildiler.
    Supplement işi de öyleydi, farkedilene kadar millet ucuz ucuz aldı, artık yok...

Son düzenleme: 12 Ağustos 2014
  12. je ne regrette rien

Vergi elbet olacak ona bir şey diyen yok ama eğer sen insanları gerizekalı yerine koyup 50 liralık supplement i 180 liraya satan o firmaya engel olmuyorsan burada devlet haklı demeyeceksin neyse bu millete her şey müstahak.

13. wait

wait Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Devletin vergi alamaması ile ilgisi olduğunu sanmıyorum . Zira bir ürün getiren disributör firma ürünün üzerine KDV tutarı kadar vergi ödeyip ürünleri yurda sokuyor . Bu şahsi yapılan ithalatlar yani sizin yurtdışından aldığınız birkaç parça ürün için de %20 vergi ödeyip aldığınız gibi . Yasaklı olmayan herhangi bir ürünü şahıs ve veya firma yurda sokarken aynı oranda vergi ödüyor . Sadece 100 dolar altına vergi alınmıyor ki bunu da devlet bilerek ve isteyerek almıyor

Bu tip ürünlerin yani yenip içilen ürünlerin yurda şahıs aracılığı ile sokulmasının yasak olmasının esas nedeni sağlığa zararlı olup olmadığının kontrolünün yapılamaması . Bir yerde halk sağlığı riski taşıdından . Bunların başında yenilip içilen ürünler ve parfüm geliyor . Ayrıca sıvı formda yurda sokulan ürünlerde uyuşturucu türevi ürünler kolaylıkla gizlenebilir . Bunun takibi bu yolla imkansız oluyor . Yani devletin yaptığı bu uygulama gayet yerinde gibi görünüyor .

Bu tip ürünleri , yani burada bulunmayan fakat birçok kişi tarafından talep edilen ürünleri şahsi yollardan getirtmekle uğraşmaktansa bu ürünlerin bağlı olduğu , burada temsilcisi olan distribitölerden istemek daha mantıklı . Buradaki tek problem distrubitörler fazla çeşitlilikten kaçınıyor , fazla stoğa girmek daha büyük yatırımlar yapmak daha doğrusu fazla riske girmek istemiyorlar .

14. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Niye engel olsun ki satılıyor, 250 lira yap yine satılacak. o ürünün mantık sınırları içerisinde 180 liraya satılamaması lazım, ama kapış kapış satılıyor.

Sigara gibi işte, sen bugün paketini 30 lira yap, kaçağı önleyebilirsen yine satarsın 30 liradan. İnsanlar çocuğunun üsütnden başından kısar yine verir o parayı.
    100 dolar altı sisteminin yakında ortadan kalkacağına inanıyorum, bizim millet onun da suyunu çıkardı, çin menşeili ali express sitesinde türkçe konuşan çinli adam gördüm :)

15. je ne regrette rien

Uslubun için teşekkür ediyorum öncelikle, Tevfik bu ülkede bmw de kapış kapış satılıyor diğer ülkelere nazaran 2 3 kat daha fazla ödüyoruz neden daha ucuza olmasın? Devlet şirketleri değil yurttaşların korumalı..

16. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Rica ederim ne demek, ben de ucuz olmasından yanayım, hatta spor ürünlerinden 0 kdv bile alınmasını savunuyorum, en basitinden memleket gelişir, psikolojik sorunlar azalır, sağlık harcamaları düşer vs. Vs.

Ama bizim yurttaşta, boykot kavramı yok. Hiç olmadı, hiç olmayacak.

je ne regrette rien bunu beğendi.
  17. brkucr

brkucr Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28
    Bu forumda bu konu dısında hiçbir sordugum soruya ilgi duyulmadı cok sacma bir durum bence asıl önemli konuların cevaplanması gerekirken bu konunun ilgi cekmesi hosuma gitmedi forum acısından

18. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Bu konuda ortak bir sıkıntıdan bahsetmişsiniz, insanlar da kendi sıkıntılarını paylaşmış, diğer konularınız tamamen kişisel, ilgisizlik gayet doğal, o kadar insan arama yapmadan aynı soruları sürekli soruyor ki, milletin cevaplamaya takati kalmadı artık.

19. brkucr

brkucr Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28
    hayır ben konunun altına yazıyorum o halde cevap yok :)

20. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    :) olabiliyor bazen...

Sayfayı Paylaş