aspirin

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve onkirk tarafından 7 Eylül 2006 başlatılmıştır.

1. onkirk

onkirk Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Aspirin ya da asetilsalisilik asit (kısaca ASA), genellikle ufak ağrı ve sızılar için kullanılan ağrıkesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Ayrıca kan seyreltici etkisi vardır ve kalp krizine karşı koruma sağlaması amacıyla uzun dönem az dozaj kullanılır. Aşırı dozda kullanımı yüzünden her yıl yüzlerce kişi ölümcül etkilere maruz kalsa da, genel olarak aspirinin faydalı bir ilaç olduğu kabul edilir.

kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi

arkadaşlar aspirinin kanı sulandırıcı ve damarları temizleyici etkisi olduğunu biliyoruz sitede arama yaptım ama aspirinle ilgili bi makale ya da yazı bulamadım. özellikle damar ayrıntısı hedefleyen arkadaşlar acaba aspirin kullanıyor mu?
    kullanan varsa günlük dozajı nedir ya da hergün kullanılmasında herhangi bir sakınca var mıdır?
    benim eski salonumda hergün kullanan bir arkadaş vardı damarlarının ortaya çıkması için kullanıyordu?
    sizce bu ne kadar sağlıklı?
    kullanan varsa bilgilendirmesini rica ediyorum..

2. NEFELIS

NEFELIS Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    valla vucur geliştirme acısından pek emin deilim ama günde alınan yarım aspirinin kalp ve damar hastalıkları için iyi olduğunu biliyorum damar tıkanıklığı ve kalp krizi riskini azaltıyormuş. 2 ye kırıp hergün alıyosun yani çünkü fazla alıncada vucut baaşıklık yapıomuş bi süre sonra.bide bi insan ömrü boyunca sadece 3 kilo aspirin tüketebildiğini biliyorum

3. JöNTürK

JöNTürK Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Tekirdağ
    Dewamlı kullanırsan alışkanlık bağımlılıkta yapıo,kesin olarak bilmiorum ama aspirin bağımlısı bi dayım var..

4. elrunks

elrunks Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    28
    ..bağımlılık mı yoksa alışkanlıklık ikisi çok farklı şeyler, aspirin in bağımlılık yaratıcı bir etkisi oldugunu daha önce duymamıştır...

5. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    nereden cıkarıyorsunuz arkadaslar bagımlılık yaptıgını.gunde 1 aspırının vucut açısından bırcok faydası vardır ama burada dıkkat edılmesı gereken konu hangı aspırın turunu kullandıgınızdır.normal aspırın mıdede çözundugu için mıde kanaması yaratma rıskı bulunmaktadır.fakat koraspın kullanırsanız bagırsakta çözündüğü için bu turden bır rahatsızlık yaratmaz.ayrıca sporcularda proteın agırlıklı beslenme sonucunda gorulen kan yogunluguna baglı ödem veya benzeri rahatsızlıkları gıdermek için aspırın kullanılması onerılır.

6. JöNTürK

JöNTürK Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Tekirdağ
    Dediğim uydurma diil kimseye yalan borcum yok ama bağımlılık kelimesini yanlış kullandım doğrusu alışkanlık yapıo,dediğim kişide kendi öz dayım ve dewamlı asprin içer hiçbir sorunu yokken inanıp inanmamak size kalmış ben bildiğimi sizlerle paylaşmak istedim...

7. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    o bahsettıgın kişinin kendi psikolojık durumu ıle alakalı.ilacın bağımlılığı ile kişinin alışkanlıgı farklı durumlar teşkil eder.bu konuda aspirinin nötr bır yönü soz konusu degıl yani.

8. gorgeouskykhan

gorgeouskykhan Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    for about more info, please look my website on you
    Yer:
    the gorgeouskykhan home center
    mrb...

*evet, coraspin daha ılımlı, mide açısından...
    özellikle, steroid ile birlikte, normal aspirin mideyi bozabilir, prospektüste yazar; kontrendike ve ilaç etkileşimi vb... :!:
    *onun için, "coraspin" iyi bir seçim ve özellikle, devamlı kullanım açısından, 100mg önemli, en fazla 200mg, yoksa fazlası fazla gelir; örnek 300 veya 500mg ve sonrası... :shock:

saygılar... ;)

9. JöNTürK

JöNTürK Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Tekirdağ
    Doğru olabilir bu konuda bilgim yok sadece bildiğim bişeyi paylaşmak istedim..

10. doctor

doctor Özel Üye

Beğenileri:
    157
    Ödül Puanları:
    53
    1-aspirin bağımlılık yapmaz ancak kronik ağrısı olan biri aspirinle (ki ağrı kesici etkisi çok güçlü değildir) ağrı sorununu çözebiliyorsa alışkanlık haline gelebilir
    2-aspirin adı ne olursa olsun mide üzerine asıl etkisini prostaglandin sentezini bozarak yapar(midenin aside direnç sağlayan tabakasını oluşturan maddelerden biri) bunun yanında lokal olarakta mide üzerine irritandır anack aspirinin enterik kaplı olması (coraspin ecopirin )vb mide kanaması geçirmeyeceğiniz anlamına gelmez
    3-koroner arter hast. diabet veya damar hst. yoksa düzenli aspirin kullanımını önermem

Sayfayı Paylaş