Asiri Yeme Aliskanligi Nasil Onlenir?

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve MK #7 tarafından 18 Ekim 2005 başlatılmıştır.

1. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    Canım sıkıldığında, birilerine kızdığımda kendimi dolabın başında buluyorum. Artık kendimi kontrol edemez hâle geldim. Tekrar yatağıma yattığımda ise rahatsız oluyorum. Gün içinde de çok yiyorum. Karnımdaki şişkinlik sıkıntı veriyor.
    Ne yapmalıyım?

* Besin bir iletişim aracı olmadığına göre, mesajınızı midenizi doldurarak değil de, direkt olarak konuşarak iletmeye gayret etmelisiniz.

* Geceleri aşırı yeme söz konusu ise, güvendiğiniz bir psikiyatra başvurup, alttaki sorunun kontrolü ile diyet yapın.

* Her gün yediklerinizi bir yere not alın. Sofraya oturduktan sonra biraz bekleyin yemeye öyle başlayın.

* Bedeninize kulak verin. Onun ilettiği mesajları iyi dinleyin. Açlık ve tokluk hislerinin nasıl kaynaklandığını saptayın, psikolojide yumuşak besinleri yeme arzusu şefkat isteğini, çiğnemesi zor, sert besinler öfkeyi, tatlı sakinleşme isteğini akla getirir. Hangisine eğilimli olduğunuzu saptayarak ruh halinizi çözün.

* Bundan sonraki aşama içinizdeki boşluğu doldurmaktır. Bu bir hobi ya da sevdiğiniz bir spor dalı olabilir.

* Yemek yemek ne mutsuzluğunuza çözüm olur, ne de mutluluğunuza ortak olur. Sonrasında hissettiğiniz pişmanlık, kendinizden nefret etme duygusu daha kötüdür. Yeme ihtiyacı, hayati faaliyetlerimizin devamlılığı için vardır.

kaynak : www.habersaglik.com

Sayfayı Paylaş