Asansör düşerken zıplanılsa ne olur ?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve kuartet tarafından 15 Kasım 2006 başlatılmıştır.

1. kuartet

kuartet Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarım
    Yer:
    ‹stanbul
    Düşünün ki, asansörünüz bozuldu ve 60-70 km/saat, yani saniyede 18 metre hızla düşüyor. Siz de son saniyede yukarı zıplıyorsunuz. Yukarı zıplamanız olsa olsa saniyede 4-5 metre hızla olabilir. Yani siz yine de yaklaşık saniyede 13-14 metre hızla yere düşmeye devam ediyorsunuz.
    İster saniyede 18 metre, isterse 13 metre hızla yere düşün, sonuç fark etmez. Sizi yerden kazımak zorunda kalabilirler. Lütfen panik yapmayın, asansörü tutan tek bir kablo değildir, en azından 5 veya 6 kablo vardır. Bu kabloların her biri tek başına asansörün ağırlığını taşıyabilir.

Diyelim ki, bu kabloların hiçbiri görevini yapmadı, asansörü durduracak bir başka fren donanımı daha vardır. Hatta bazı asansör boşluklarında ilaveten yaylı veya yağlı, hayati tehlikeyi önleyecek özel sistemler de bulunur.

Bu sistemlerin hiçbiri çalışmazsa yine de iyimser olmaya çalışın, hiç olmazsa hayatınızda bir kere, hiçbir katta durmadan doğrudan zemine inmiş oluyorsunuz!
    :D

2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    ben ufakken buna benzer deneme yaptım otobüs giderken en öndeydim dedim içimden acaba zıplarsam en arkada olurmuyum diye denedim sonuç otobüste zıplıyorum diye şöförden azar yedim :)

3. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    ben bu denemeyi tren de yapmıştım. azarlayacak şoför yoktu ama etraftakilerin bakışları herşeyi anlatıyordu.
    çocukluğumda hep yapmak istediğim şeyi 18 yaşında yaptığım içindir belki de :lol:

bu arada, asansörün penceresi olsa eminim birçok insan binemezdi. en azından ben binemezdim. ben şimdi de binemiyorum zaten :lol: benim korkum yükseklikle beraber, depremden kaynaklanıyor. Allah kimseyi deprem anında asansörde bırakmasın

4. conanthebarbarian

conanthebarbarian Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    şahan diyodu dünya aslında dönmüyo dönse biz zıplasak italayada olurduk :lol:

5. boxer

boxer Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Bu basit bir fizik kanunudur otobüste giderken zıplasan birşey olmaz çünkü otobüsle aynı hıza sahipsin.

6. GyMania

GyMania Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Ama otobüs yatay ilerlerken sen dikey zıplıyorsun ve farketmiyor. Asansörde durum farklı, Asansörler aynı hızla dikey olarak aşağı inerken sen dikey olarak farklı yöne zıplıyorsun. Bir şeyler farketmez mi?

Birde şu vardı. Uçağın içerisinde uçan 10 adet sinek toplam 10 gram ağırlığındalar. Bu sinekler koltuklara konduklarında uçağın ağırlığı 10 gram artar mı artmaz mı?

7. boxer

boxer Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul

8. conanthebarbarian

conanthebarbarian Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    harbi çok enteresanmış, bence artar yani sinek uçarken ağırlık yapmaz uçakta :roll:

9. ahgonline

ahgonline Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Otobüs yatayda ilerlemesine rağmen zıplayınca yine otobüsdeki duran gözlemciye göre yatay hızın aynıdır. Ama otobüs dışındaki gözlemciye yada yatayda herhangi bir hızı olan birbaşka fererans noktasına göre hızın değişiktir. Sonuçda bahsettiğimiz kavram izafi bi kavram.
    Aslında bu vg sporu da öyle değilmi ya. Referansı ARnold aldınmı negatif ivmeyle gelişiyorum. Ama ne bileyim benden daha yavaş gelişen bir arkadaşıma göre alısam kendimi mr. universe gibi hissedebiliyorum.

Sayfayı Paylaş