Artık Zayıflamak İstiyorum

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve cag_a_tay tarafından 10 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. cag_a_tay

cag_a_tay Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar,

Çok düşündüm konu açsam mı diye..Çünkü açıkçası biraz utanıyorum.

Senelerden beri kilo verme mücadelem kısa sürede sonuç almak adına şok diyetler, sonuç aldığımı düşünüp bırakmalar ve sonucunda o verdiğim kiloların iki mislini almalar gibi tatsızlıklar ile dolu..

Spor desen başlayıp bırakmalar...

Yani iradesiz bir tipim..

6 ay önce sigarayı bıraktım ve şimdi daha sağlıklı olmam gerekirken kilonun rahatsızlığını yaşıyorum.

33 yaşındayım, 1,73 boyum var ve 111 kiloyum. Obezin önde gideniyim ne yazık ki.

Bana lütfern yardıcı olun...yol gösterin..Ben tabiki buradaki diğer konuları da okuyacağım ama sadece beni ve benzer durumda olan kilolu arkadaşları ilgilendiren bir konu olması açısından bu konuyu açmam gerektiğini düşündüm.

Dün Bakırköy Marmar Forum, PURE Spor salonuna 1 senelik üyelik anlaşması ile kayıt oldum.

Bu spor salonunda ne yazık ki size program yazılmıyor. Personal Trainer adı altında, belli bir ücret karşılığı beslenme ve spor programı hazırlanıyor. Ben de ekstradan para vermek istemiyorum işin açıkçası.

Başlamışken, doğru da başlamak istiyorum...Kilo verme hayali ile zamanında yaptığım hataları yapmak istemiyorum..Yani çabucak kilo vereyim diye allahın hergünü 3-4 saat koşmaya çalışıp en sonunda yorgunluktan bıkıp bırakmak istemiyorum.

İlk etapta kilolarımdan kurtulmak, ancak kaybettiğim kiloların kastan değil de yağdan gittiğine emin olabilmek için

nasıl beslenmeliyim
    nasıl bir program takip etmeliyim

Lütfen yardımcı olun..

Ne kadar çok utansam da şimdiki halimin fotoğrafını da ilerleyen zamanlarda koyacağım.

Şimdiden yardımlarınız için çok çok teşekkürler.

2. brhmcr

brhmcr Guest

Yeni baslayanlar ve beslenme forumlarindaki sabit basliklarda sorulariniz tum cevaplarini bulabileceksiniz. Okuduktan sonra kendi beslenme programi ve idman programini cikardiginizda, ustunde yorumlarda bulunabiliriz.

3. dambıllazım

dambıllazım Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Açıkcası bende böle bir durumdayım fakat benim ki okadar da değil
    Yaşım 26.01.1998 Doğumluyum. 63 Kiloyum 1,60 Boyundayım.
    Açıkcası Bu konuyu takip edeceğim ama size verilecek programla benim kisi aynı olurmu bilmem aramızda çok fark var kilo boy yaş.

4. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas
    Benim bildiğim Sigara,İştahı kesermiş.Sigara kullandığınız zamanlar,Bu kadar kilolu değildiniz değil mi?

5. thetramp

thetramp Özel Üye

Beğenileri:
    2.368
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Elektrik-elektronik mühendisi
    Yer:
    manisa
    yeni başlayanlar için program imzamdaki linkte mevcut arama yaparak beslenme programlarına, diyetlere de ulaşabilirsiniz..

mehmetanil, cag_a_tay ve dambıllazım bunu beğendi.
  6. dambıllazım

dambıllazım Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    diyet

14 yaşındayım ve kiloluyum kilo vermek istiyorum genellikle kilo alma - kas yapma ve bir kaç bilgi kilo verme yağ yakma diyeti arıyorum

7. jackmaldow

jackmaldow Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    LA / California
    Forumdaki Beslenme bölümüne bakabilirsiniz .

cag_a_tay bunu beğendi.
  8. cag_a_tay

cag_a_tay Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Bu kadar değildim ama kiloluydum yine.

Spor hayatımda çok yoğun iken birden bire bırakınca böyle şiştim. Snelerdir sporu adam akıllı yapmadığımdan da bir düzelme olmadı açıkçası.

Aslına bakarsanız ben doymak için yemiyorum işin ilginç tarafı bu..Ben tat için yiyorum..Doysam bile tadını seviyorsam o tadı almak için yemek yemeğe devam ediyorum...nasıl bir hastalıksa benimkisi :/

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:04 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:02 ----------

Teşekkür ederim link için,

Foruma daha yeni olduğum için aradığım şeyi bu kadar bilgi birikiminin içinden çıkarıp almakta zorlanıyorum sadece..Sıkıntım olduğu noktada bu konu üzerinden soru sormaya devam ederim elbet.

9. cag_a_tay

cag_a_tay Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar,

İki gün önce spora başladım nihayet. Ne yazık ki iftar saati ve Pazar olması dolayısı ile olsa gerek eğitmen yoktu.

Baya bir söylendim ve şikayette bulundum. Sonunda 1 bana 1 de eşim için ücretsiz Personal Trainer hizmeti vereceklerini açıkladılar.

Bilinçsiz birşey yapmamak adına biz de eşimle sadece cardio çalıştık.

Cardio öncesi vücut değerlerimizi gösteren tartıya çıktık. Yardımcı olacak kimse olmadığı için kendimiz yaptık ama sanırım doğru yapmışızdır zira sizden yaş, boy, cinsiyet v.s. gibi bilgiler istiyor...Hoca eşliğinde de aynı sonuçları alacağımızı sanıyorum..

Neyse, size değerlerimi vermek istedim. En azından bu değerlere özel bir Cardio programı için belki bana yardımcı olabilirsiniz.

Vücut Biçimi - Athletic
    Cinsiyet - Male
    Yaş - 33
    Boy - 173cm
    Kıyafet Ağırlığı - 0,5kg

Kilo - 110,9kg
    Yağ% - 23,2%
    Fat Mass - 25,7kg
    FFM - 85,2
    Muscle Mass - 81kg
    TBW - 60,4kg
    TBW% 54,5kg
    Bone Mass - 4,2kg
    BMR - 10703kJ
    2558kcal

Metabolik Yaş - 38
    Visceral Fat Rating - 11

BMI - 37,1

İmpedance - 373,6

Değerler böyle arkadaşlar.

Obez olduğumun farkındayım. BMI değerim yüksek...

Mesela ben

30 dakika tempolu yürüyüş, 3 dakika cool down, 1-2 dakika dinlenme,
    10 dakika uzay yürüyüşü, 1-2 dakika dinlenme,
    10 dakika bisiklet, 1-2 dakika dinlenme...
    Daha sonradan sopa çevirme, (5 dakika )
    Sopayı dikey yerleştirip çapraz ayak çekme ( Alt Karın ) - 3 x 20
    1-2dakika dinlenme
    Crunch - 3 x 8 (şimdilik bunda bile zorlanıyorum )

Ortalama 90 dakikalık bir çalışma oluyor.

Sizden ricam, vücut değerlerimi yorumlamanız ve yukarıda bahsetmiş olduğum cardio çalışma programının uygun olup olmadığını bana söylemeniz.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

emretkd bunu beğendi.
  10. hogan

hogan Üye

Beğenileri:
    1.244
    Ödül Puanları:
    103
    Yaşımız yakın.
    Bende senin kadar olmasada kilolu bir adamım.
    Yani sen diet yapıp cardio yaptında kilo vermedin.
    Sen bunları yap kilo verdikçe çok mutlu olacaksın.
    İyi sporlar.

Danny Boy ve cag_a_tay bunu beğendi.
  11. cag_a_tay

cag_a_tay Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler Hogan,

Sorun "diyet yaptım, hareketleri yaptım ama kilo veremedim" değil.

Sadece çabucak sonuca ulaşabilmek adına bilinçsiz diyetler ve egzersizler yaparak çabuk kilo verdim, sonra çabuk sıkılıp verdiğim kilonun mislini geri aldım.

Yaptığım bu çalışma biçimi yanlış ise uyarılmak istiyorum.. Yanlış yapmaya devam edip yine tarihi tekerrür ettirmekten kaçınmak istiyorum.

Yukarıda belirttiğim çalışma programına ek olarak beslenmemde protein veya karbonhidrat ağırlıklı bir beslenmeden ziyade, bol sıvı tüketimli, 3 beyazdan uzak (yağ, un, şeker), akşam 8den sonra acıkmam durumunda içine form krakeri kırılmış yoğurt tükettiğim, dengeli bir beslenmeyi sağlamaya çalışıyorum.

Yani öğlen sebze yemişsem, akşam ızgara tavuk göğsü yiyorum...

Bu çalışma biçimim ve beslenme planlamam, tamamen spor geçmişim, okuduklarım ve seneler içindeki tecrübelerimin sentezi.

Aklımın dikine gitmek bilgimin doğruluğu kadardır..bildiğim yanlışsa doğru gösterilsin istiyorum :)

Tekrar teşekkürler.

12. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.305
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    Mesajlarınızdan anladığım kadarıyla sorununuz sabır ve irade.Kilo vermek isteyenlerin ihtiyaç duyduğu en önemli 2 şey bana göre.Programlar,beslenme düzeni ayarlanır ama sizin yanınıza sizi dizginleyecek,yeri geldiğinde motive edecek,yeri geldiğinde uyaracak bir spor partneri gerek bence.

cag_a_tay bunu beğendi.
  13. cag_a_tay

cag_a_tay Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Evet Lethe552,

O partner eksiğim olduğunu anladığım için bu sefer spora eşim ve en yakın arkadaşım ile yazıldım. :)

14. cag_a_tay

cag_a_tay Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Bir de arkadaşlar,

%100 Protein tozu var 5 ay önce alınmış olan. Ağırlık safhasına geçmeden, sadece cardio aşamasında, 90 dakikalık her carido'dan yarım saat sonra bunu kullanmamda bir sakınca varmıdır?

Kilo verelim derken kilo aldırırmı?

15. cag_a_tay

cag_a_tay Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar aklım karıştı.

Dün gittim spor salonuna...Bir hoca eşliğinde tekrar ölçüm yaptırdım. Bu sefer değerler biraz farklı çıktı.

Çok da önemli değil. Sonuç itibari ile obezlik derecesinde yağım da var, vücudumda tutulan fazla su da var.

Benim aklımı karıştıran şu oldu.

Bana hoca dedi ki - " Sizin cardionuz en fazla 10 dakika olmalı. Yani 10 dakika tempolu yürüyüş sonrası aletlere geçeceksiniz, yağı ancak öyle yakarsınız..Cardio yaparsanız uzun dönemde zayıflarsınız"

Şimdi bu bana biraz saçma geldi.

Ben 110 kiloyum..Birkaç ay cardio ağırlıklı çalışarak hem su hem de yağdan kurtulmadan aletli fitness' a girmem ne derece doğru?

Hadi her cardio çalışması sonrası kas kaybını en aza indirgemek için az ağırlık ile 3x8 gibi hafif setler şeklinde çalışayim ama sadece on dakikalık tempolu yürüyüş mantıklı gelmedi.

Zaten yağ yakımı için benim kalbimin belli bir BPM aralığında olması gerekmiyor mu?....o aralıkta en iyi yağ yakmayacakmıyım..Zaten on dakikada o ideal BPM' e ulaşmışken ağırlık çalışırsam BPM' i düşürerek nasıl yakacağım bu yağları?

Not: Bu arada 111 kiloluk vücudum şu şekildedir (Telefon ile çekim olduğu için kalitesidir kusura bakmayın)

http://500px.com/photo/11736041

http://500px.com/photo/11736069

Hocadır, ne dese o mudur?

Yoksa para tuzağıdır, en iyisi cardio mudur? :)

Saygılarımla,
    Çağatay

16. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.305
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    Önce kardiyoyla belirli miktarda yağ yakımı sağlandıktan sonra ağırlığa geçilmeli bana göre.Ağırlık antrenmanı da yağ yaktırır fakat kardiyo yine de bir numaradır bu konud****ilo verdikten sonra mutlaka ağırlık antrenmanıyla desteklenmesi gerek ama programın.

cag_a_tay bunu beğendi.
  17. cag_a_tay

cag_a_tay Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Çok teşekkürler.

Peki, yağ yakımı amacı ile yapılan cardio'da kas kaybını önlemek adına bir önceki mesajımda belirttiğim Protein Tozu takviyesi uygun olur mu szice?

18. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Yerinizde olsam direkt olarak hocanın dediğini yapar,mümkün olduğu kadar da ağır çalışırdım.Antrenman sırasında kardiyo ağırlık çalışmaktan daha fazla yağ yakımı sağlar ancak ağırlık çalışması antrenmandan sonra da hücrelerin oksijen ihtiyacını arttırarak bütün gün yağ yakımı gerçekleşmesini sağlar,toplamda kardiyodan daha fazla yağ yakımı gerçekleşir.Bunun dışında eğer başlangıç aşamasındaysanız diyet yapsanız dahi kas kütlenizi arttırmanızı sağlar ve daha fazla kas kütlesi daha fazla kalori harcamak anlamına gelir.Ayrıca ağırlık antrenmanı testosteron ve büyüme hormonu seviyelerini arttırıp insülin miktarını azaltarak yağ yakımına katkıda bulunur.Burada bahsettiğim de düşük ağırlık-bol tekrar şeklindeki demode çalışma değil,bildiğimiz vücut geliştirmecilerin kullandığı yüksek ağırlık-düşük tekrar sistemi.Kaynak gösterirdim ama üşendim şimdi aramaya.Googleda aratırsanız konuyla ilgili türkçe kaynaklar var.
    Yine de siz bilirsiniz tabii,ben öyle spor geçmişi olan birisi değilim.Hevesli bir acemiyim sadece.

Edit:Ve hayır,sadece kardiyo yapacaksanız protein tozuna para vermenize gerek yok.

cag_a_tay bunu beğendi.
  19. cag_a_tay

cag_a_tay Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yok hayır para vermeyeceğim zaten, 5 ay önce alınmış olan var, kullanmadığım...Bunu kullanayım mı?

Ayrıca ben ne yazıkki spora ancak akşamları gidebiliyorum. Gün boyu yağ yakımının devam etmesi bu anlamda gerçekleşmeyecek gibi gözüküyor. Ancak bahsettiğiniz diğer tüm yararlar gerçekten çok hoş.

Bol ağırlık az tekrar elimden geldiğince yaparım elbet...Ancak böylesine bir ağır antrenman için hoca en az 5 seans PT (Personal Trainer) öneriyor. Bu 350TL para yapar.

Buradan çalışma programlarına bakıyorum...ama farklı kişilerin faklı çalışma programları mevcut. Bir sentz yapacağım artık.

Demek ki bize yanlış öğretmişler bunca zaman.

Adam akıllı kilo vermeden kilo altına girme derlerdi..

Sayfayı Paylaş