Artık yeter (180 cm, 130 kg, 5 yıl)

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Kullanıcı tarafından 1 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Kullanıcı

Kullanıcı Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Kilolarıyla yıllar sonra artık yüzleşmek istediği için araştırma yapmış ve bu forumdaki kalite ve yardımlaşmayı üst seviye bularak aranıza yeni katılmış biriyim, hepinize selamlarımı iletir, saygılarımı sunarım.

Kısaca vücudumdan ve yaşam tarzımdan bahsetmek isterim.

Üniversiteyi kazanana kadar normal sayılacak ölçülerde olan ben (80 kg), üniversite ikinci sınıftan itibaren bölümün bana uymaması nedeniyle derslerin de iyi gitmemesiyle içine kapanık, bilgisayar başından kalkmayan, okula bir yıl içinde 2-3 ay giden bir hale geldim. 15-20 ay gibi bir sürede 90-95 kg civarına çıktıktan sonra yaz aylarında yaşadığım bir bunalım nedeniyle nerdeyse hiç yemeyerek (ayrılmak isteyen kız arkadaş) 20 günde 17 kg verdim. Daha sonra işlerin bir şekilde yoluna girmesiyle sanıyorum 1 yıl içinde 90lara ve sonra kademeli olarak 120ye kadar çıktım. Hatırladığım kadarıyla son 4 yıldır 115-125 aralığındaydım. Üniversitenin bitmemesi ve atılmam, sonrasında hala da süren işsizlik ve sonuç olarak tüm gününü evde bilgisayar başında geçiren biri olmam nedeni ile günümüz itibarı ile 130 kilo olarak karşınızdayım.

Kısaca kilomla ilgili hikayem budur. Aklıma gelen ve verebileceğiniz tavsiyeleri yönlendirebilecek başka bilgileri sıralamaya çalışayım.

Evde internet üzerinden yaptığım küçük çaplı bir iş genelde sabah yatmamı ve akşam kalkmamı gerektiriyor, bunu değiştirmeye uğraşıyorum. Kısa zamanda standart yatan ve kalkan bir birey haline gelmeyi umuyorum.

Beslenme alışkanlığımdan bahsetmek isterim. Mali durumun iyi olmaması nedeniyle pek zengin olmayan bir mutfağımız var. En çok yediğim besin ekmek sanıyorum. Az yemeyi bilmiyorum bu yüzden günde 1 yada 2 öğün tıka basa yemek yiyorum. Kahvaltı denilebilecek, kalktıktan sonraki ilk öğünde 2-3 yumurtanın pişirilmesi, yanında 1-2 domates, 1 iri salatalık, 1-2 biberin karıştırılması ile oluşan yağlı bir salata, bir 6600 telefon kadar peynir (aklıma gelen ilk boyutsal referans bu oldu :)), zeytin varsa 15-20 adet, 3-4 fincan çay (1 çay bardağına 1,25 çay kaşığı şeker oranı ile) ve 300 gr civarı ekmek. Akşam yemeğinde de ne varsa artık yemekte bol ekmekle beraber doyana, iyice şişene kadar onu yiyorum. Et ve tavuk yemekleri pek olmuyor, balık ayda 2-4 kere genelde sebzeler sanırım. Patlıcan, patates, bol havuç, kabak, ıspanak, pırasa, bakla vs. Yoğurdu çok seviyorum, süt hiç içmiyorum. Her gün olmasa da mutfağın önünden geçerken bakar görürsem 3-4 portakal ve elma yerim. Tatlı 15 günde bir yapılır, sütlaç, kadayıf veya kemalpaşa. 1-2 kase veya 7-8 tane gibi ölçülerde tüketiyorum.

Dayanıklı ve bazen iradeli bir bünyem var. Geçen yaz bir yerde çalışırken 2-3 ay boyunca kendimce zayıflamaya yarayacak diye akşam 7-8 civarı yediğim tek öğün yemekle idare ettim. Yaz aylarında kilom 120 civarı iken haftada 2-3 kere 3-4 saatlik masa tenisi antremanları çıkarabiliyordum. Yaptığım tek spor da bu. Şu anda 30 dk sonunda belimde inanılmaz ağrılar oluşuyor, kendimce bu ağrıları vücudun kaldırabileceği üst kilo sınırı olarak adlandırıyorum. Daha öncelerde bu sınıra 125 kilo civarında rastlamıştım. Sanıyorum vücut alıştıkça artıyor. (Bir ihtimal de uzun süreli hareketsizlik ardından vücudun kaldıramaması. Bu ağrıları yaşadığımda haftalarca günlük 1 km bile yürümemiştim. Bir yere gittiğimde 200 metre düz yolda bile bel ağrısı çekmeye başlıyordum)

Kolayı bırakmaya çalışıyorum, son 1 yıldır epey azalttım 2-3 haftada bir kere alıyorum. Üniversite döneminde özellikle son 2-3 yılda günde 2 litreye kadar çıkmıştım, sanıyorum kilolardaki en büyük nedenlerden biri geceleri gittiğimiz börekçiden alınan kişi başı 6-7 liralık börek ve yanında tüm gün içtiğim kola idi duh

Ekmek yemeyi bırakmayı planlıyorum ama alışkanlık nedeniyle birşeyler ile şimdilik midenin dolu gibi olması gerekiyor. Makarnanın pek zarar vermediğini ve ekmeğin yarısı karbonhidrata? sahip olduğunu okudum. Ekmeği kesip tamamen makarnaya dönebilirim, mide doldu oldukça sorun değil :p

İşe yarayabilir diyerekten ölçülerimi aldım, mezure bulamadığım için farenin kablosunu kullanarak. Daha sonra cetvel ile ölçtüm. Hata payı büyük sayılarda +- 2 cm'e kadar çıkabilir :)

Bacak 72
    Baldır 51
    Boyun 47
    Omuz 132
    Basen 129
    Bilek 22
    Önkol 31

Spor salonunu şu an için gitme imkanım yok. Belki yakında... Kullanabileceğim aletler: twist & shape aleti, 2 adet 5 kglık dambıl, 2 adet 1 kglık bilek kumu, bükbük, twister (plastik, muhtemelen beni çekmez), ip ve bisiklet. Hedefim 100-105 aralığı. Yapım itibarı ile iri olduğumu düşünüyorum, bu kilolar pek kötü durmaz sanırım.

Resimlerden de görebileceğiniz üzere en büyük derdim göbek bölgesinde. Büyük kasların çalışması büyük enerji harcatır ilkesiyle sanıyorum yürüyüş veya koşma tavsiye ediliyor. Düztaban olduğum için hızlı yürüyüş yapamam, adi adımda sorun yok ama onun da faydası yok sanırım. Yani bacak yormak adına hafif tempolu koşmak zorundayım, ağırı zaten kaldırabileceğimi sanmıyorum. Tam mekik yahut şınav çekemiyorum. Zaman problemim yok.

Şimdilik aktarmak istediklerim, aklıma gelenler bunlar. Sorularınız olursa cevaplamaktan memnuniyet duyarım. Forumu epey okudum, çok bilgi var ama bilinçsiz yaparak yanlış yapmaktansa yapmamak daha iyi olacaktır. O yüzden sizlerden bünyeme en uygun hareketleri ve tavsiye edebileceğiniz diyeti rica ediyorum. Hepinize şimdiden teşekkürler, esen kalın.

Ekli Dosyalar:

• F1.jpg
      F1.jpg
      Dosya Boyutu:
      101,1 KB
      Görüntüleme:
      788
    • F2.jpg
      F2.jpg
      Dosya Boyutu:
      106,2 KB
      Görüntüleme:
      596
    • F3.jpg
      F3.jpg
      Dosya Boyutu:
      123,5 KB
      Görüntüleme:
      1.164
    • F4.jpg
      F4.jpg
      Dosya Boyutu:
      106,6 KB
      Görüntüleme:
      951
  2. sh0ck

sh0ck Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Antalya
    yaşınıda yazsaydın keşke.. düzelemeyecek bir vücudun yok. düzenli diet düzenli antreman ile 1 senede eski haline dönebilirsin. anladığım kadarıyla sanırım durumun yok. ama Carnitine alabilirsen 2-2.5 aylık çabanı 1 aya sıkıştırabilirsin. öncelikle diğetini şöyle olmalı. Yağ Tuz ve Şeker i kesiceksin hamur işi yemiceksin ve hiç doymicaksın. istediğin aralar ile ye 2 saat 3 saat de bir ama kesinlikle doyma. bu şekilde beslenip düzenli bir şekilde bi salona kayıt olup cardio çalışırsan 1 seneden de az bi zamanda eski haline dönebilirsin. hiç bi zaman için aksini düşünme hep olumdu düşün 1 ay çalıştıkdan sonra aynaya bakıp bi değişiklik yok diyip bırakma.. azimle ile çalış sabır ile bekle..
    bol bol su iç günde 3-4 litre kadar. cardio antremanını git gide yoğunlaştır.. başarılar dilerim...

Kullanıcı bunu beğendi.
  3. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    benım gıbısınız hep hayatımda verdım aldım gencım 17 yasındayım ama ılkes adam akıllı spora basladım hayatımda her spora gıttım karete basket kıxk box yuzme hepsını 1 -2 ay devam ettım.gene eskısıne dondum ama artık bıktım egde spora basladım 3-4 ayda 5 kg verdım bırazda agırlık kaldırdım vucudum az cok kaslanması ıcın fızıgım duzelsın dıye sımdı ıyı gıdıyor sonucda ömur boyu boyle gıderse gecde olsa duzelır dıye devam edıyorum.

4. Malefice

Malefice Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    38
    Kilo vermek irade isidir, erkekler kadinlara nazaran daha hizli kilo verir.

Bulundugunuz durum sagliginiz acisindan cok kotu, ayrica sosyal hayatinizida mahvedecek duzeyde gozukuyor.

Para olmasi veya olmamasi birsey degil, sonucta YE-ME-YE-CEK-SI-NIZ, yemek yememenin maddi olarak bir kulfeti yoktur.

Hic bir ilac veya yan urun kulanmaniza gerek yok, bogazinizi tutmaniz ve hareket etmeniz sizi zayiflatacaktir.

Sisman insanlarin metabolizmasi sanilanilanin aksine fit vucutlu birinden daha hizlidir cunku tasidiklari agirlik fazladir, her adimda attiklarinda harcadiklari enerji-kalori daha fazladir.

Sonucta siz umursamaz bir durumdasiniz, bulundugunuz durumu kendinize bahane yapmissiniz, is nedeni ile bilgisayar basinda olmak!

Ilk yapmaniz gereken sey, gunluk yediginiz yiyecekleri yariya indirmek, bunun en kolay yolu eskisi gibi bir sofra kurup, sofranin yarisini yemektir, eskisi gibi yemek koyup tabaginiza o yemegin yarisini yemektir. Bu size dogru yolda olugunuzu psikolojik olarak hissettirir ve doymadan o yemegi birakmak iradenizi kuvvetlendirir.

Ayrica kilonuz gereki zaten kosmaniz saglikli degil, hizli tempolu yurume seklinde cardio yapmaniz uygundur, ve bunu bir yurume bandinda yapamaniz gerekiyor. Cunku surekli ayni hizi sokakta saglamaniz cok zor.

Bugun baslamassaniz yarin cok gec olacak bunu sakin unutmayin. Basarilmayacak birsey yok, sadece irade gerekiyor. Kendinize guvenin!

Kullanıcı ve YesiLZeytin bunu beğendi.
  5. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Malfice güzel özetlemiş. Büyük kasları çalıştırmak sadece koşmakla olmaz, olduğun yerde kendi kilonla squat yaparak ne kadar enerji harcadığının farkına varabilirsin. Ekstra ağırlığa ihtiyacın da yok şimdilik, kendi vücut ağırlığını kullanarak temel vücut hareketlerini yavaş yavaş yapmaya başlayabilirsin. Eminim farkı göreceksin.

Ayrıca maddiyatsızlığı da bahane olarak kabul etmemelisin, önce yediğin yemeği daha fazla öğüne bölerek başlayabilirsin mesela, bunun sana bi mali külfeti olmaz değil mi? Sonra da yediklerini azaltma işine başlayabilirsin..

Kullanıcı bunu beğendi.
  6. Kullanıcı

Kullanıcı Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Tekrar merhaba, ilginiz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Yaşımı belirtmeyi unutmuşum, 27. Maddi durumu verebileceğiniz gıda tavsiyelerinde dışına pek çıkamayacağım imkanları belirtmek için kullandım ama farklı anlaşılmış sanırım. Tavsiyelere göre mucize bir formül yok :) Az (doymadan) ve sık yemek, düzenli kardiyo ve sabır ihtiyacım olan yegane şeyler gibi duruyor...

Son düzenleyen: Moderatör: 2 Mayıs 2010

Sayfayı Paylaş