arkadaşlar set sistemi hakkında bilgisi olan var mı?

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve gs01 tarafından 22 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. gs01

gs01 Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Body sistemleri konusunda set sistemi diye bi sistem dikkatimi çekti. Araitırdım ve fazla bi bilgi bulamadım. Anladığım kadarıyla her hareket 3x8 4x8 şeklinde değilde 1xmax şeklinde yapılıyo. Yani tek set ve maksimum tekrar. Bu sistem böyle midir doğru mu anlamışım? Bir de bu sistem kas kütlesi kazanmak isteyen birisi için uygum mudur? Gerçekten dikkatimi çeken bi sistem oldu ve uygulamak istiyorum ama öncesinde siz değerli hocalarımdan bilgi almak istedim. Şimdiden herkese teşekkürler.

2. HeavyDuty

HeavyDuty Yeni Üye

Beğenileri:
    221
    Ödül Puanları:
    0
    Onun ismi set sistemi değil. Hit sistemi. Açılımı high intensity training. Yani yüksek şiddetli eğitim. Ben bu sistemin Mike Mentzer yorumunu savunuyorum ve elimden geldiğince uygulamaya çalışıyorum. Hacim ve güç için etkili bir sistemdir. Tabi dikkali çalışılması gerekir. Yeni başlayanlar için ki buna bende dahilim biraz daha düşürülmesi gerekir yoğunluğun şiddetin.

Son düzenleme: 22 Ağustos 2009
    gs01 bunu beğendi.
  3. gs01

gs01 Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    hımm özür dilerim ismi yanlış öğrenmişim. yani kaz kütlesini artırmada pek etkili değil mi? eğer öyleyse uygulamayacağım onun için soruyorum

4. HeavyDuty

HeavyDuty Yeni Üye

Beğenileri:
    221
    Ödül Puanları:
    0
    Kas kütlesini arttırmanın yolu zaten ağır çalışmaktan geçer. Bu sistemin öngörüsü tamamen kütle/güç kazanmaya ve zaman kazanmaya yöneliktir. Kısa ve öz çalışmak.

gs01 bunu beğendi.
  5. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    1*max var 1* max var..Yanı 10 kılo alıp 1*max 50 tekrar yaparsın yaparsın dıyelım bıde 20 kılo alıp 1*max 15 tekrar yaparsı..Hangı max'tan bahsedıyoruz..Max kavramının ucu cok acık olmus bence burada..

Bence heavyduty'nın dedıgı gıbı mıke mentzer'ın calısma sıstemını gormussundur buyuk ıhtımal..Cunku benım bıldıgım bırtek onunkı tek setlık bır sıstem..

gs01 bunu beğendi.
  6. HeavyDuty

HeavyDuty Yeni Üye

Beğenileri:
    221
    Ödül Puanları:
    0
    Dorian yates'in de kendine has çalışma sistemi var aslında. Özetle ilk başta dediğim gibi HİT sistemi ağır çalışmaktır temeli budur. Fakat kişiden kişiye yorum farklılıklarıyla çalışılabilir. Örneğin Mike Mentzer'in Heavy Duty olarak oluşturduğu HIT sisteminde süper set, bileşik set, negatif tekrar gibi kombinasyonların yeri büyüktür. Ben şuan evde yeterince malzemem olmamasından dolayı özellikle göğüs için yüksek ağırlık uygulayamıyorum. Fakat bu sistemin olmayacağı anlamına gelmez. Mike Mentzerin oluşturduğu programlara göre piramid olarak çalışıyorum. Dumbell fly 10 hemen arkasından b. press 6 hermen arkasından tekrar dumbell fly sonra yine b. press. Ondan sonra bilekler yüze dönük barfiks çekiyorum.

Son düzenleme: 23 Ağustos 2009
    gs01 bunu beğendi.
  7. gs01

gs01 Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    peki bu sistemde 15 tekrarı gerçekten çok zorlanarak çıkaracak şekilde yapsam olur mu? ve süper set vs uygulamadan yapılırsada aynı etkiyi yaar mı yoksa süper setlerle mi uygulamak gerekir?

8. HeavyDuty

HeavyDuty Yeni Üye

Beğenileri:
    221
    Ödül Puanları:
    0
    Eğitim 3

Omuz & kol

Dumbell Laterals - 6 to 10 reps
    Rear Laterals - 6 to 10 reps
    Barbell Curls - 6 to 10 reps
    Tricep Pressdowns - 6 to 10 reps
    With no reps do Dips - 3 to 5 reps

Bunu evde çok rahat uygulayabilirsiniz mesela. Tricep Pressdowns yerine Lying Triceps Extensions yaparsınız eğer çalışma istasyonunuz yoksa.

Püf noktaların altınıda çizmek istiyorum. Asla hızlı çalışmıyoruz bu programda. Örnek barbell curl yaparken 4 saniyede kaldırıyoruz 4 saniyede indiriyoruz kollarımızı tam salmadan 2 saniye bekledikten sonra tekrar 4 saniyede kaldırıyoruz. Bu çok önemli.
    İkinci olarak Barbell Curl'den hemen sonra süperset olarak Lying Triceps Extensions yapıyoruz. Arkasından birleşik set olarak dipse giriyoruz.

Yazınızı şimdi okudum

Edit : 15 Tekrar bacak için geçerlidir. Kol için 15 tekrar yapıyorsanız zaten HIT çalışmıyorsunuz demektir. Ağırlınızı ona göre ayarlamanız gerekir. Oda 6-10 ağırlık arasıdır. Buda şu demek. 6da kitleniceksiniz 10 a kadar yardım alabiliyorsanız yardımla, yardımsızsanız 7den sonra 8i çıkartamazanız bile zorllamanız gerekir.

Süper set olmazsa olur mu demişsiniz. Birleşik set süper set ve negatif tekrar bu işin vaz geçilmezidir.

Son düzenleme: 23 Ağustos 2009
    gs01 bunu beğendi.
  9. gs01

gs01 Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    peki mike mentzer 8 günde bir çalışıyo diye biliyorum bizde onun gibi her kas grubunu 8 günde bir mi yapmalıyız yoksa kendi programımızda oldugu gibi haftada bir veya iki kez mi ?

10. HeavyDuty

HeavyDuty Yeni Üye

Beğenileri:
    221
    Ödül Puanları:
    0
    Mike Mentzer 8 günde bir kas grubu çalıştırmıyor. Dinleme süreleri uzundur evet ama 8 gün değil 3 gündür ve tek bölge değildir.

Eğitim 1 Eğitim 2 Eğitim 3 Eğitim 4 olarak bir program vardır. Bu program arasında 3 ila 5 gün arasında dinlenme önerilir belki . Fakat siz mike mentzer gibi ağır ve takviyesiz çalışamayacağınız için dinlenme sürelerini kısaltabilirsiniz. Buda 2 gündür. Eğitim 1-2-3-4 olarak toplam 8 günde 4 eğitimi bitirmiş olursunuz. Sonra tekrar eğitim 1den devam edersiniz

gs01 bunu beğendi.
  11. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    diez bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.