Arkadaşlar Hangi Spora başlamalıyım

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve body52 tarafından 10 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. body52

body52 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ordu
    arkadaşlar havalı hareketler vardırya takla atma felan onları hangi sporla yapabilirimkafa_ bench_O

2. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Selam dostum isteğin görsellikse Tekvando , kunfu , kickboks gibi birşey seçmelisin ama dövüşebilmek istersen wing chun , muay thai gibir birşey seçmelisin.Ama en iyi dövüş sanatları hangisi dersen Jeet Kune Do ve Krav Maga derim...

body52 ve (silinen üye bunu beğendi.
  3. body52

body52 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ordu
    bizim buralarda fazla spor olanağı yok ama tekwando var oraya yazılıcam.2 ay body ye gittim şimdide tekwando ile beraber evde ağırlık çalışıcam saol.

4. Dövüşçü

Dövüşçü Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Dayanıklılığın ve gücüne göre Wing Chun,Hakpido,Jijitsu olabilir.Ama acıya darbeye tekmeye,yumruğa dayanıklıyım diyosan kick boks ve muay thai tercih et derim.

5. StaticX

StaticX Üye

Beğenileri:
    109
    Ödül Puanları:
    53
    Ne yani ilk yazdığın 3ü ile dövüşemiyor musun :p ayrıca kickboks aşırı görselliğe sahip değil :)

Ben muay thai başla derim.

6. Dövüşçü

Dövüşçü Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    görsellik açısından yanlış tahminde bulunmuşsun.Bir kere dövüş sporlarında görsellik hiç yoktur.Kick boks,boks muay thai, vs.Wing-Chun esas görselliğe yöneliği biraz daha fazla çünkü bruce-lee nin dövüş stili olduğu için uzak doğu filmlerinde sıkça kullanılır.Jackie Chan'de aynısını kullanır.

En basit iki teknikle bile şunu söyleyebilirim.Kick boks ve muay thai de her bölgeni koruyacak savunma pozisyonları vardır.Ancak wing chun ve diğerlerinde baş bölgesini koruyan bir savunma pozisyonu yoktur.Sadece dirsek ve el kesme hareketleriyle bunu yapabilirsin.Ancak sağlam bir high-kick veya uçan diz atan bir muay thai ve kick boks yapanı dirsek yardımıyla veya el kesme hareketiyle durduramazsın.Çünkü ya dirseğin çatlar yada elin kırılır.

Bu dediğim tecrübeyle sabittir.

tevhid61, body52 ve (silinen üye bunu beğendi.
  7. body52

body52 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ordu
    !!teşekkürler!! ama muay thai felan bilmiorum bizim buralarda yok karate judo tekvando var

8. Dövüşçü

Dövüşçü Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
  9. vladerious

vladerious Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    görsellik diyosun atlamalı zıplamalı diyosun capoeiraya yazıl müzik eşliğinde hoplarsın zıbıldarsın :D

Scott Adkins bunu beğendi.
  10. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    sadece o 3ü değildir dostum tekvando , judo , aikido , karate , kung fu gibi minder sporları mindere sahiptir minderin içinde yaptığı tekniklerle kalıpsallaşmış bir hapishanede gibi dövüştüğünü sanar.Ama yaptığı sadece sabit tekniklerdir dışarı çıkamaz.Ama zamanımızın sokak dövüşünde minder sporlarıyla birini dövmeyi planlamayın ancak çok yavaş hantal dövüşle ilgilenmiyen birini dövebilirsiniz.Kickboks mücadele sporudur.Kickboksdada ringde vurabilceğiniz yerler sınırlıdır , kullanacağın teknikler sınırlıdır.Dövüşmüyorsundur bir oyunun içerisinde verilen şeyleri yaparak sporunda en iyi olmayı çabalıyorsundur.Dövüş Sanatları öyle değildir...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 00:16 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 00:08 ----------

Kick boks ve muay thai şu sert olduğu düşünülen mücadele sporları evet bunların farkları vardır minder sporları kadar hafif değillerdir.Ama konumuz Kick boxla wing chunun karşılaştırması değildir , Wing Chun elleri iyi kullanan bir dövüş sanatıdır.Wing Chuncu kenidin nasıl savunur bilemem :( ama muay thaide , kick boksta spor olarak kalıcaktır.Wing Chuncuyla yakın temasta senin en iyi muay thaicin yaşıycağı acıyı düşünemez dostum uzak mesafelerde dediğin olabilir ama her halukarda aklı olan karşılık olarak dirseğini koymaz eskiv yapabilir.Peki bak bakalım Wing Chununcuyla yakın temasta olan muay thaici hayatını nasıl kurtarırmış :D Bruce Lee nin dövüş stili Wing Chun değildir.Bruce Lee sadece ilk olarak Wing Chun'u öğrenmiştir sonra üstüne birçok judo , kickboks , tekvando , jin jitsu , boks vbz sanatlar ekliyerek Jeet Kune Do sistemini oluşturmuştur.Bruce Lee'nin sistemi budur yanlış anlatma insanlara Bruce Lee'yi.Jackie Chan bildiğim kadarıyla Kung Fu ve Shaolizmde usta seviyesine gelmiş biridir ikisi aynı şeyleri yapmıyorlardır...

11. Dövüşçü

Dövüşçü Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşım Kick Boksu ve Muay Thai yi kimden tanıdın bilmiyorum.Ama dediklerinin birçoğu yanlış.

Amacım kesinlikle wing chun hakpido vs. sporları kalkıpta bu iki sporlar bir tutmak değil.Her sporun kendine göre bir üstünlüğü illaki vardır.Ama senin söylediklerinin çoğu anlamsız.

Wing Chun bir dövüş sanatıdır.Nitekim elleri kullanır.Ancak Wing Chun saldırıdan çok savunma ağırlıklıdır.Amacıda tehlikeli bir durumda karşıdaki kişiyi ve saldırganı etkisiz hale getirmektir.Teknikleride ona yöneliktir.Ama kick boks gibi ve özellikle o küçümsediğin muay thai bir DÖVÜŞ SPORUDUR.Ben Wing Chunu kesinlikle küçümsemedim ama bende sana başımdan geçen bir olayı anlatayım.

Bizim salona iyi derecede Wing Chun yapan biri geldi.Hocanın Arkadaşının arkadaşımıymış ne.Kaldı ki Almanyada eğitim almış.Almanya'da ödülleri vs. bişeyleri var.Neyse dediki bugün size ben idman yaptırayım.Birkaçta wing chun hareketi öğreteyim.Neyse yaptık ettik bizim hocayla kısa bir maç yapmak istedi.Hoca dediki "Hocam bakın iki spor bir değildir sizin savunma tekniklerinizle bizimkiler bir değil yanlış bir harekette canınız veya canımız yanabilir.Bırakın çocuklar sparring (eşli) maç yapsınlar." Anlamadı etmedi.Bizim hocayla maç yapmak istedi.Bizim hoca normal guard aldı adam wing chun guardı aldı.Hoca hiç değilse kick boks guardı alıp canı yanmasın istedi o gitti üstüne üstlük ukalalık etti.Neyse ilk roundun daha 20. saniyesinde başına aldığı çok hafif bir high kick tekmesiyle oyun dışı kaldı ve az daha bayılıyodu.Üstüne üstlük kesmek hareketi yapmaya kalktığı için dirseği de çatladı.Bu bizim gözümüzün önünde oldu 25 kişinin önünde.Kaldı ki bizim hocanın dövüş stili muay thai olmasına rağmen kick boks yaptı hafif olsun diye.

Muay Thai ve Kick boksta belirli yerlere vurulur demişsin.Evet belirli yerlere vurulur ama bilmediğin o vurduğu yerler adamı en iyi ihtimalle bayıltır.

Bende sana kişisel olarak başka bişey diyim.Eğer herhangi bir savaş veya savunma sanatı yapan biri muay thai yapan birinden uçan diz veya en tehlikeli hareket olan uçan dirsek+dönerli yumruk kombinesi yiyipte ayağa kalkabiliyosa ben o adamın elini öper onun dövüş stilini öğrenmeye çalışırım.

Bu iki dediğim kobinasyonda Tayland'da kaç tane muay thaici ringten sedyeyle çıkartıldı biliyomusun sen?

Yanlış anlama hiçbir sporu veya sanatı küçümsemiyorum.Hepsinin kendine göre güçlü ve eksik yanları vardır.Ama Kick boks ve muay thaiyi küçümsüyorsan bir daha düşün derim.

EK OLARAK ŞUNUDA BELİRTEYİM:Kick boks ve muay thai yapanların hiçbiri yakın dövüşe girmez.bu ikisindede temel mantık gir-vur-çık mantığıdır.Yani adam yumruklarla,kroşelerle low kicklerle kombineye bağlar vurur vurur geri çıkar.Geri gider yani.Yakın dövüş ancak rakibin nakavt olmasına yakın sağlı sollu kroşe,diz,direk,aparkat,tekme kombinasyonlarıyla yapılır.Yoksa normal şartlarda hiçbir kick boks ve muay thaici yakın dövüşe girmez uzanarak yurmruk vurur.Veya açığını gördüğü anda girer vurur çıkar.K-1 Maçlarını izle ne demek istediğimi iyi anlarsın.

İçinde yanlış veya seni kırıcı intici bir kelimede varsa kusura bakma.
    Sonuçta tartışıyoruz.

Son düzenleme: 12 Ağustos 2011
    R10 bunu beğendi.
  12. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Ben kickboksla muay thaiyi küçümsemiyorum onlar belli yerde sabit kalır diyorum onlar ringte ! diyorum anlatamadığımda bu galiba , ben Jeet Kune Do yapıyorum Jeet Kune Do'nun içerisnide muay thai hareketide var , kickboks hareketide var , tekvando hareketide var ama içinde gerekli olan var gereksiz olan kapının dışında bize uzak durmalı...Bu arada Wing Chun'cuyu bilemem ama bir Jeet Kune Do'cuyla karşılaşırsa hocanız herşeyin ringten ibaret olmadığını anlıyabilicektir :D Bu arada demişsinki uçan tekmeyle felan kaç kişi hastanelik olur , Jeet Kune Do'da haya , göz , çizmek , ısırmak hiç bir sınır yoktur.Ve belli seviyeden sonra göğüse 2,5 cmden atılan bir yumrukla rakibini 1 metre geri iktirebilirsin.Yani sınır yoktur.Jeet Kune Do'da sadece birkaç kombineyle rakibini öldürebilirsin.Yani uzaktan uçan tekmelerle gelmen veya öyle birşey yoktur.

13. Dövüşçü

Dövüşçü Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Jeet Kune Do'yu biliyorum gerçekten güzel etkili.Özellikle seri bir dövüş sanatı.Ancak yine bir eksiği var.Bana göre.YAKIN DÖVÜŞTE etkili.Hızlı gir-çık yapan birine karşı zayıf kalabilir.Demişsin ki Jeet Kune Do yapan biriyle karşılaşırsa hayatın ringten ibaret olmadığını anlayabilir :). Valla benim hocam 2 kere dünya şampiyonu olmuş ve tayland'da da eğitim almış.Lakabıda doktor :) Var gerisini sen düşün.

14. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Başarılar dilerim ama bizde Jeet Kune Do'da şekilsizlik vardır. Gir- çık , bekle savun , stillere biz uyarız bizim stilimiz yoktur.Jeet Kune Do Sifu olan bir hoca 6.Grade karşısında pek sakin olarak durabileceğini düşünmüyorum hocanızın :(

15. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    cocugun aklını karıstırmaktan baska bırsey olmadı bu :D

kellepasha bunu beğendi.
  16. murat2

murat2 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    Onu bunu bilmem aga sağlam bi boksör alayını devirir :D

17. Animasyon

Animasyon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Böyle senin gibi jkd en iyisi,diğer sporları hakemler kurtarıyor.Boşa yapıyorsunuz diyen bir dengesiz vardı.Onun gibi olmamaya çalışın.Boksa gelince güzel bir sistemdir.

18. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    kişisel sevdam olduğundan boks derim ben tabi ama sen uçan kaçan, yanarlı dönerli şeyler istemişsin :D o yüzden tavsiyem muay thai olur.

19. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Böyle senin gibi hiç bir dövüş sanatına gitmeyen biriyle müsabaka yapma şansım olmuştu.Karşılıklı geçtik selamlaştık puanlı sanıyor yere bakarak dövüşmeye çalıştı 3.blokeden sonra bayıldı.Bende o gün bugündür rakip arar dururum..hiç bulamadım...

20. murat2

murat2 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    Break Dans Yap :D 1-2 Sene Uğraş Ne Kadar Görsellik Varsa Yaparsın Eklemlerinde Güçlenir
    Sonra Biraz Tekvando Ardından Kick Boks ;) Ayak Tekniklerin ve Esnekliğin İyi Olur :D

Sayfayı Paylaş