Ara mı vermeliyim ?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve elite35 tarafından 8 Nisan 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Toplamda 2 yıldır, aralıksız 5-6 aydır VG yapıyorum.
    Haftada 4 gün split çalışıyorum. Beslenme eksiksiz.
    Bu pazartesi günü göğüs programımda hafif değişiklik yaptım, normalde Incline Bench ile başlardım. Bu hafta direk Bench Press'le başladım.
    Mantıken ilk başladığın harekette daha ağır basarsın. Tabii normal Benchten sonra Incline'ı nizami çıkartamadım. 2 gündür abartılı bir şekilde moralim bozuldu.
    Neden böyle olduğunu anlamış değilim. Bugün tekrar antrenmanım var ama gitmekle gitmemek arasında kararsız kaldım. Ara mı vermeliyim acaba ?
    Asıl sıkıntı şu: Bu gibi durumlarda ara verilmesinin iyi geleceği söylenir fakat ben ara vermeyi düşündüğümde de moralim bozuluyor. Overtraining durumu söz konusu olabilir mi siz ne düşünüyorsunuz ?

2. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Plato'ya ulaşmıs olabilirmisin abi? Biraz güç çalışmanı öneririm, kas hücre sayısını arttırmak için. Hücre sarkoplazmik maksimum boyuta ulaştığını düşünüyorum

I believe in Fitness

3. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Zannetmiyorum. Kendimi güçlü hissediyorum. Başlangıç hareketini değiştirdiğim için hareketi nizamı çıkartamadım. Ama genel olarak moralimi etkiledi. Acaba ara mı istiyor vücut diye düşünmeye başladım. Ara vermek de istemiyorum açıkçası.

4. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Kötü bir gün geçirmen ara vermen gerektiğini göstermez. Sürekli kötü günler geçirmeye başlarsan egzersiz sayısını azaltabilirsin veya ağırlıkları %20-25 düşürerek 1-2 hafta vücudun toparlanmasını sağlayabilirsin.

Created By Loss ve elite35 bunu beğendi.
  5. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Belirli periyotlarla ara vermek konusunda ne düşünüyorsunuz peki ? 3 ayda bir 1 hafta ara vermenin iyi olacağını söylüyorlar fakat bunun dayanağı nedir ? Bu konuda görüşünüzü almak istiyorum.

6. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Genellikle evet, birkaç ay sürekli ağır antrenman yapıp ağırlıkları hep arttırmak için maksimum performans gösterdikten sonra merkezi sinir sisteminde yorgunluk birikiyor ve ara vermek veya dediğim gibi hafif çalışmak işe yarıyor. Ama kişiden kişiye, yaştan yaşa ve yaşam tarzına göre değişiyor bu, bazı insanlar daha sık aralıklarla, bazıları daha geniş aralıklarla bu durumda kalıyor. O yüzden süreye göre değil de kendi hislerimize göre bunu ayarlamak daha iyi olur. Ağırlık çalışmak vücuda stres bindiriyor ve bu stres birikiyor ama bu strese uzun süre dayanabilecek birisinin sadece bir yerde 3 ay okudu diye ara vermesine gerek yok. Aynı şekilde daha kısa sürede yorulmuş birisinin de 3 aya tamamlamak için kendini zorlayıp riske girmesine gerek yok çünkü dinlenmemiş bir vücutla yapılan çalışma yanlış form ve sakatlık riskini arttırır. Sporcunun seviyesine göre de değişir. Örneğin vücudunun 2 katıyla squat yapan birisi vücut ağırlığıyla squat yapan birisinden daha sık dinlenme ihtiyacı hissedebilir (ilaç kullanmıyorsa tabi). Seviyenin diğer önemini anlatayım. Ben mesela yeni başlayanlar için fullbody antrenmanı taraftarıyım, haftada 3 gün aynı hareketler veya A/B şeklinde bölünmüş programlar, Starting Strength gibi... Eğer kişi başlangıç seviyesini geçmesine rağmen hala bu programları kullanıyorsa aşırı yorgunluk hissedecektir. Bunu önlemek için temel hareketlerin arasının daha uzun olduğu orta seviye programlara geçmeli, böylece vücut daha rahat toparlanacaktır. Aynı durum orta seviyeyi geçtiğini farkedemeyen birisi için de geçerli.

Özetle "bence" süre kuralı koymak yanlış çünkü bu konuda kişiden kişiye değişiklik çok fazla. Vücudu dinlemek lazım.

Son düzenleme: 8 Nisan 2015
    Created By Loss, zeo64 ve elite35 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş