Antrenmandan sonra insülini zıplatmaya ne gerek var ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve elite35 tarafından 19 Ekim 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    ''Antrenmandan sonra acil protein alın, acil karbonhidrat alın yoksa kaslarınız küçülecek!'' gibi şeyler duyuyoruz. Çoğu spor yapan da bunu uyguluyor harfiyen.
    Ama her şeye özen göstermelerine rağmen istenilen gelişim alınamıyor. Yağlanma da cabası...
    Antrenmandan sonra kasların kendini parçalaması bana saçma geliyor. Çünkü eğer ciddi anlamda bu işi yapıyorsanız, antrenmandan önce sağlam bir öğün ve hemen öncesinde whey ya da aminoasit alıyorsunuzdur. Ben amino tercih ediyorum.
    Yani aminoasit havuzu hala doluyken kasların kendini parçalaması, yani katabolize olması saçma değil mi ?
    Bir de antrenmanda kasları kan ile dolduruyoruz. Yani PUMP oluyoruz.
    Kaslar hala kan ile doluyken antrenmandan hemen sonra bir şeyler tüketip kaslarda olan kanı mideye çekmek, ve vücudu o kadar stresten sonra bir de sindirime zorlamak ne kadar doğru ?
    İnsülin anaboliktir biliyoruz. Ama vücudu bu denli strese soktuktan sonra artan kas ve yağ dokusuyla ne kadar sağlıklı bir vücut inşa etmiş olacağız... ? Sonra bir de definasyon ile uğraşacağız.

2. KratosS

KratosS Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    28
    Bir metformin kullanicisi olarak antrenmandan hemen sonra 100-150 gr seker kullanarak o carbonun direk kaslara depolanmasini sagliyorum ve ise yariyor ek olarak gunde 4 ila 12 gr ventolin kullaniyorum aspirin ve cafein ile yaglanma hic olmuyo ama antrenmanlarim superset seklinde veya ant. Sonrasi 50-60 tekrar yaparak glikojeni bosaltiyorum bununda etkisi ile yaglanma pek olmuyo bende.

3. Hamartin

Hamartin Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Kayseri
    Çok güzel bir konu fakat gereken ilgiyi görmemiş
    Geçenlerde karşılaştığım bir yazıda ; Yasemin Dalkılıç'ın belirttiği Glikojen aralığına göre "Antrenmanlar sırasında boşalan kas depolarını en hızlı şekilde doldurmak için antrenman sonrası 15-20. dakika ile 70-80. dakikalar arasında karbonhidrat alımı gerçekleştirilmelidir. Bu süreçte kılcal damarlar büyür ve karbonhidratın glikoza dönüşme hızı artar ve herkesin bildiği gibi glikoz yardımı ile proteinler kaslar tarafından emilir" diyor.

egemenn ve elite35 bunu beğendi.
  4. hercules13

hercules13 Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    sonuçta kas tamirinde gh'ı etkinleştirmek için karbonhidrata ihtiyaç var. Vücut yırtılan kası kısa sürede onaramaya başlamazsa sizce de vücudu daha uzun süre yaşatmak adına kas yıkımına gitmez mi?

5. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    bence idman öncesi sonrası beslenme konusu supplement firmaların oyunu. Bu kadar ayrinti gereksiz.

Calisthenics Athletics

derin_aker, lvntgvnc, egemenn ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  6. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Bu isi profesyonel olarak yapanlari tamamen bir kenara birakarak,biz amatörler icin bu isi bukadar detaya indirip incelemek,bu ve buna benzer söylenenleri uygulamaya calismak hayatimizi cehenneme cevirmekten baska hic bir ise yaramiycaktir.Bir süre sonrada bikkinlik,bezginlik ve bu sporu birakma olucaktir.

savais52, AnTiCoRe, CompLex1Life ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  7. Balboa7

Balboa7 Üye

Beğenileri:
    1.355
    Ödül Puanları:
    103
    abi ben proların bile ince hesap yaptığını düşünmüyorum takip ediyorum bulk döneminde eğleniyorlar yiyorlar içiyorlar keyiflerinde yerinde :)

Created By Loss ve Bekci bunu beğendi.
  8. hercules13

hercules13 Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Hocam motivasyon çok yüksek değilse ve kendimizi çok kasarsak bir süre bıkkınlık, bezginlik normal katılıyorum bu konuda dediğinize ama eğer iyi bir vücut hedefi varsa, bir prodan çok daha dikkatli olmamız gerektiğine inanıyorum gerek antrenman gerek beslenme olarak

9. hercules13

hercules13 Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Aynen demek istediğim bu 3-4 saat rahatça antrenman yapabiliyorlar over training korkuları olmadan ya da yok şu saatte uyuyum gh artsın, insülin seviyesiyle oynayayım kas kazanayım gibi dertleri olmadığından daha az özenli bir beslenme programı prolar için yeterli olabiliyor

egemenn ve Balboa7 bunu beğendi.
  10. kelt

kelt Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    valla hocam benim gibi haftada 3 4 cheat meal yapıyorsanız en küçük ayrıntı bile önemli hale geliyor zaten cheat meallerle felan iyice düzgün beslenmeden çıkıyorum ve geceleri 3 de uyuyorum bu nedenle diğer ayrıntıları kaçırmayıp kas kazanımı veya şuanki gibi yağ yakmaya odaklanıyorum

11. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Ye tavuk yumurta bulgur alırsan whey al creatin al hakkıya antrenman yap tamamdır.
    Bu ayrıntılar kafa karıştırır.

Calisthenics Athletics

Bekci bunu beğendi.
  12. hercules13

hercules13 Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Hocam çok keskin yorumlar yapıyorsunuz. Bana göre de noktasına kadar dikkat etmeliyiz yoksa kendimizi bilgi açısından geliştirmemizin de bir anlamı kalmaz.
    Bu başlığa gelirsek Savaş Cebeci bu konuda detaylı bir video çekmişti basit şekerin gereksiz olduğunu iddia ediyordu ve anlattıkları aklıma yattı. Basit şeker almamayı da denedim, bundan önce vücut ağırlığımın 5te 4ü kadar da aldığım oldu bir çok profesyonelin önerdiği gibi. Ben en iyi verimi 50-100ml kadar elma suyu tüketince gördüm. Kendi düşüncem basit şeker ne abartılması gereken ne de es geçilmesi gereken bir şey bu sporda. Şu an tekrar araştırdım bulamadım ancak 1 gram lösinin hücreye taşınmasında 7 gram kadar basit şeker kullanılır gibi bir ifade hatırlıyorum. Bu bile önemini gösterir. Supplement şirketleriyle alakası olduğunu da sanmıyorum sonuçta weider meyve suyu, jelibon filan üretmiyor :)

13. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Doğrudur katılıyorum, ancak yeni başlayanlar ve sırasıyla bilgi toplayanlar için biraz kafa karıştırıcı konular. Keskin derken neyi kastettin bilmiyorum ama ben kısa ve net yorum yazmayı kendimce daha uygun görüyorum.
    Sonuçta burada kimse bilim adamı/kadını değil. Uzun ve spesifik yorumlar oldukça kafa karıştıran şeyler herkesin anlaması mümkün değil.
    Bilgi elbet önemli, doğru kaynaklardan sıralı şekilde düzenli alındığında işe yarar.
    Örneğin; İngilizcesi olan arkadaşlar, bir çok kitap akademik makale okuyabilir bilgiyi ham olarak alabilir ve yorumlayabilir.
    Konun başlığı;
    Antrenman'dan sonra İnsülin'i zıplatmanın ne anlamı var?
    Şimdi pek bilgisi olmayan eleman bilmez ki İnsülin ne diye veya yükselince nolur nasıl yükselir vss.
    Bunu okuyunca elbette ki bahsedilen şeyi anlayamacak.
    Kısacası bu tür ayrıntılar tam olarak anlatılmazsa kafa karıştırır.
    Yoksa başlığa bi itirazım tabi ki yok.

Calisthenics Athletics

Bekci bunu beğendi.
  14. BamBam16

BamBam16 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    Bursa/Ankara
    Basit şeker her şartta vücut için zararlı. Protein tozunu ben ekstra protein ve kolay diye alıyorum. Eve gidince patates yemek daha makul. Yahut vitargo. Ama karboya da para mı verilir yani? Patatesin tadı çok güzel zaten. Patates oturtmalı 4 yumurta yemek adetim var antrenman sonrası yemek yoksa. Bundan başka sadece limitimize ulaşmamızı kısaltır ben limitime ulaşmak için jelibon yemem zaten hem yemek yemeyi seven hem endomorph yapıdayım jelibonum eksik kalsın. Yulaf çekti mesela şu an canım. Hurmalı fıstıklı yoğurtlu.

Bekci bunu beğendi.
  15. eyyup27

eyyup27 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Şef/Aşçı/Gastronom
    Yer:
    Kırgızistan
    çok doğru yazmış artık şu antrenmandan sonra hemen supplementlere saldırma şekerlere saldırma oyunu bitmeli. ben 15 20 dakika sonra alıyorum whey bcaa aminoyu

16. BamBam16

BamBam16 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    Bursa/Ankara
    Zaten daha iyisini yapıyorsunuz onbeş yirmi dakika sonra alın mideniz hazırlansın. BİR DUŞ ARASI verin yani.

17. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Bencede. En mantıklı zaman dilimi budur

18. hercules13

hercules13 Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Öyle cevaplar geldi ki ben sanki supplement ve basit şeker fanatiğiymişim gibi oldu. Evet basit şekerin 15-20 dakika sonra alınması zaten en uygunudur, bir çok pronun önerdiği de budur. Aynı şey kullanılan supplementler için geçerli değil, hatta antrenman bitmeden bile kullanılabilir. Bir de eğer amaç kas kazanımıysa ve basit şeker alınıyorsa bunun ne olduğu da önemli değil ister jelibon tüketin ister patates, önemli olan glisemiks indeksi. Ürünün ne olduğuna çok takılmamak lazım.

19. eyyup27

eyyup27 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Şef/Aşçı/Gastronom
    Yer:
    Kırgızistan
    hepımızın amacı yağ yakmak git supplementlerle ilgili araştırma yap inisülin spike edermi diye ondan sonra gel.

20. hercules13

hercules13 Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Nasıl herkesin adına konuştun merak ediyorum? Cevap yazarken de üslubunla yaz. Öğren de gel tipinde bir laf yazma hakkını nerden elde ettin bilmiyorum. Ayrıca insülin seviyesi neyle yükseltilir, yükselince diğer hormonlara etkisi ne olur hakkında da kendime yetecek kadar bilgim var merak etme.

Sayfayı Paylaş