Antrenmandan Hemen Sonra Süt İçmek

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Destroyer2 tarafından 26 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. Destroyer2

Destroyer2 Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    supplement kullanmadıgım için antrenmandan hemen sonraki protein ihtiyacımı sütten karşılıyorum(yaklaşık 400 ml) sadece %20sinin whey proteini olduğunu bilmeme rağmen antrenmandan sonra besinler kana daha çabuk karışacağı için ve sıvı olduğu için sütü tercih ediyorum.Sizce doğru bir tercih mi değilse önerilerinizi alabilirmiyim.(Antrenmandan hemen sonra süt içiyorum 30-45 dk içinde de yemek yiyorum)

2. EgedmiR

EgedmiR Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Sütte casein protein vardır.Sindirilmesi uzun sürer

3. Destroyer2

Destroyer2 Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    sütün %80 inin casein olduğunu biliyorum o zaman bana kana hızlı karışan ve protein oranı süt kadar yüksek olan bir besin söylermisim antrenmandan hemen sonra alabileceğim yani yemek falan söyleme

letsev bunu beğendi.
  4. EgedmiR

EgedmiR Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Aslında öyle bir besin bilsek supplement kullanmamıza gerek kalmazdı :) Whey proteinler hızlı kana karışır onun haricinde bilmiyorum malesef

Destroyer2 bunu beğendi.
  5. TheSingleWolf

TheSingleWolf Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Adana
    Yavaş karışsa da ben süt içiyorum.Protein tozu kullanmadığım için :)

Cihat92 ve Destroyer2 bunu beğendi.
  6. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    sütün içine whey ilave edersen hem hızlı hemde yavaş sindirilen karbonhidratları beraber almış olursun. bu da cok iyi bi iş olabilir. whey protein yoksa şöyle bir önerim olur : 3-4 adet haşlanmış yumurta akı + 1 bardak keçi sütü + meyve(muz,kivi,karpuz,kavun,ananas gibi glisemik indeksi yuksek olanları tercih et)+ 50 gr ''kavrulmamış''kuruyemiş(badem,ceviz,fındık ideal olanlar). tüm bunları bir mutfak robotuyla karıştır ve iç. gayet yararlı bir karışım olur bu. iyi çalışmalar ...

TheSingleWolf, demircan256 ve Destroyer2 bunu beğendi.
  7. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    antrenmandan sonra topalrlanma için hemen protein almak tamamen bir şehir efsanesi olup ,sadece psikolojik çerçevede kalan bir olaydır...

esas olan "antrenmanda boşalan enerji seviyesini yerine koymaktır...zaten, alacağınız protein de (türü ne olursa olsun) boşalan enerji kaynaklarını doldurmak için konverstasyon sonucu enerji olarak harcanacaktır...

bu nedenle , öncelikli olarak "boşalan kaynakların yenilenmesi ve elektrolitik dengenin tekrar sağlanması karbonhidrat kaynaklarıyla yerine getirilmesidir...bu arada uzun süreli ,sabit enerji için antrenman öncesi "glikemik indeksi düşük olan kompleks karbonhidrat " tercih edilmelidir...

protein alımı " vücudun reküperasyon dönemleri öncesi "önemlidir...yani, vücut en büyük sentezlemeleri "uyku ,dinlenme anında "gerçekleştirir...)

8. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    bugune kadar okuduğum butun kaynaklar antrenmandan sonra protein ve hızlı sindirilen karbonhidratların bir kombinasyonunu yapmamızı oneriyordu. hem boşalan glikojen depolarının dolumu(aslında musabık deilseniz ve uzun idman atmıyorsanız buda supheli ya)için. proteinden amaçsa bir an evvel protein sentezini başlatmak ve (-) konumdan (+) konuma cıkmak için. bugune kadar butun okuduklşarım yanlışsa onu bilemiycem tabiiki. hatta okuduğum bir cok kaynakta antrenmandan sonra siyah çay içilmesi oneriliyordu. bunun içerisindeki guclu anti oksidanların kortizolu baskıladığını soyluyordu. butun bunlar bir şehir efsanesimi acaba ????

9. zumruduanka

zumruduanka Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    pazarlama
    Yer:
    istanbul

lor peyniri ye

10. Destroyer2

Destroyer2 Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    lor peynirinde sütten fazla casein var diye biliyorum ayrıca katı besin olduğu için kana zaten daha geç karışır

11. moment

moment Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Gaziantep
    Aslında zamanlama ile tüm mesele çözülebilir değil mi arkadaşlar mesela yumurta akı proteini ne zaman kana karışıyor yedikten 2 saat sonra mı tamam o zaman antrenmandan 2 saat önce yumurta ye beslen süt içi hepsi antrenman sonrasına hazır halde gelecektir yani vücut hiç açlık çekmeyecektir :)

12. temogra

temogra Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    sigorta
    Yer:
    istanbul
    lor peyniri+yağsız süt+1 ad muz+1 kaşık bal. bunları robotta çekip, antremandan sonra içsek, daha sonrada proteinimizi alsak olmazmı ? Ben spordan sonra 100 Gr light yoğurt + 50 gr yulaf gevreği alıyorum. 30 dk sonrada tavuk , ton balığı vs alıyorum protein için.

13. lucifer_666tr

lucifer_666tr Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    inş.müh.
    Yer:
    ankara
    whey protein'in yerini asla dolduramazsınız ama en yakınını söyleyeyim oda kefir içmek olur herhalde antrenmandan sonra.

14. temogra

temogra Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    sigorta
    Yer:
    istanbul
    light kefir ben alıyorum. 500 ML toplamda 20-25 gr protein var. lor peynirinin ise 100 Gr da o kadar protein var. aslında tamamen damak zevkine kalmış bence. keifin içine ozaman 50 gr lor koyarız + bal+muz . protein patlaması yapar a32

15. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    sıkı bir antreman sonrasında kasların kendini hızlı yenileme süreci başlar.
    son setin son tekrarını zor çıkaran bir kas artık, iyice yorulmuş tüm enerjisini kullanmıştır. hızlı bir adrenalin (yüksek korku ve stres anı) yüklemesi olmadığı sürece kas uzunca bir süre gerçek gücünü ortaya koyamaz, zira elindeki normal kaynakların tamamını kullanmıştır...dinlenme ve kendisine sunulanları kullanıp güçlenme devresine girmiştir.

bunu bir yaraya benzetmek mümkündür
    nasıl ki yara oluşunca ilk müdahale çok önemli ise, antreman bitince de ilk müdahale çok önemlidir. kaslara gerekli ihtiyacı vermek gerekir. dergilerde forumlar da sık sık bahsedilen "boşalan bilmemne depolarını doldurmak" tabiri bu yüzden yer alır.
    öğrenebildiğim kadarıyla ilk müdahelede 60-90 dk çok önemli. o bakımdan kana hızlı karışması ve tüm vücuda hızla yayılıp gerekli yerleri beslemesi adına whey protein önemlidir.....önemlidir ama illa ki gerekli değildir.

sıvı proteinler de pekala iş görür.

örneğin 500ml light kefir-100 gr böreklik lor peyniri mikserde çok güzel karıştırılıp yaklaşık 40gr protein alınabilir. tadı ilginizi çekmez içine az miktarda tatlı şeyler koyup karbonhidrat ihtiyacı da giderilebilir...mesela bir muz ve eser miktarda bal.

"..ama kasein?" diye hemen aklınıza soru işareti gelmesin,
    kefirin içinde 435ml su 65ml eşitinde katı madde, bu katı maddenin yaklaşık 18gramı proteindir. bu proteinin %80i (14.5gr) kazein proteini kalanı ise whey proteininden (3.5gr) oluşmaktadır. wheyin sindirimi 1 saat içinde gerçekleşirken kazein sindirmi ise 3-4 saatten fazla sürmektedir...ama burda sürekli bir şekilde bizi yanıltan husu şudur: 14.5 kasein proteininin tamamının sindirilmesi 3-4 saat sürer. halbuki ilk sindirimler hemen başlamıştır bile...yani ilk birinci saatte de kasein proteini sindirimi yapılmaktadır...

yani uzun lafın kısası, eğer müsabık sporcu değilseniz, ben supplemenletin çok da doğal olduğuna inanmıyorum (ki bu bence tartışma konusudur ve böyle düşünen haksızdır) ve doğal beslenecem diyorsanız yukardaki shake antreman sonrası için güzel bir alternatif olabilir....

ama siz yine de antreman sonrası terli vücudunuza, soğuk ortamda saklanması gereken, kefiri alırken biraz dikkat edin.

temogra bunu beğendi.
  16. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    sevgili arkadaşlar ,bunları kimler yazar ,ya da protein firmalarının manüpülasyonları ile mi hareket ederler pek bilemem...yanlız, heavy duty yaptığınız bir antrenman sonrası ,oluşan kalori açığını kapatmak için antrenmandan hemen sonra alacağınız proteinler hemen vücutca enerji konvertasyonuan tabi tutulurlar...yani, alacağınız atıyorum kafadan 3-5 kaşık 20 -30 gr whey & su çözeltisi , antrenmanda oluşan sıkı bir antrenmandan söz ediyorum oluşacak bir 500-550 kcallık sarfiyat neticesi boşalan kaynakları doldurmaya çalışır...yani, hiçbir anlamda yeterli değildir...ayrıca , enerjinin protein kaynağı tarafından karşılanması vücutta "ekses ce hızlı şekilde radikal asit "külleri oluşumuna neden olur...20-30 gr whey protein ,ancak konvertasyon sonucu 80-120 gr kcal lık enerji açığa çıkarır ki, enerji kaybını telafiye yetmez..) proteinin, daha sonra vücudun enerkji açığının kapatılmasından sonra alınması gerekir...)

17. zumruduanka

zumruduanka Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    pazarlama
    Yer:
    istanbul
    whey protein ihtiyacı en iyi whey protein isolates suplementlerle karşılanır,buna en yakın doğal besinler önce kefir,sonra lordur.Diğer süt ürünlerinin casein miktarı yüksektir.

18. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul

Bu dediğiniz bana uyuyor..yani maddi açıdan....ben bunu yapabilirim..ancak diğer arkadaşlarada sormak istiyorum ne dersiniz yararı olurmu olmazmı ? birde şunu öğrenmek istiyorum antrenmandan hemen sonra yukardakileri uygulsam sonra yemek yesem nasıl olur...ayrca..o meyveleri dahada örneklendirebilirmisiinz...yani onlarla eş değerde başka meyveleride yazabilirseniz...icabında biri olmazsa diğerini alayım ...

saygılar...

19. temogra

temogra Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    sigorta
    Yer:
    istanbul
    ben shake yaptım hatta içine 25 gr tahıl gevreği koydum. gayet başarılı oldu.

20. SsBlackEagles

SsBlackEagles Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul

Sayfayı Paylaş