Antrenman sonunda 10 dk hafif tempo koşu

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Destroyer2 tarafından 10 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Destroyer2

Destroyer2 Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Antrenmandan sonra 10 dk hafif tempo(8-9 arası) koşu kas yıkımına sebep olur mu? Haftada sadece 3 gün gidebildiğim için cardioyu başka güne alamıyorum,amacım sadece kas yaparken aşırı yağlanmayı önlemek

2. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    10 dk kardioyu antemanın başlangıcına koy ısınma olarak hayır kas yıkımına neden olmaz hepimiz ısınma amaçlı 5-10 dk koşup bodye başlıyoruz

kilo vermek amaçlı yapıyorsan 10 dk kardıo kılo verdırmez 15 dk dan sonra baslıyor yag yakmaya

3. Destroyer2

Destroyer2 Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    antrenman öncesi ısınma amaçlı 15 dk yapıyorum ama antrenman sonrası neden verdirmez ki sonuçta antrenman boyunca karbonhidrat depolarını kullanmış olucam böylece sonunda yaptığım cardio direk yağlara etki etmeyecek mi ben mi yanlış biliyorum?

4. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    15 dakikadan önce yağ yakımı yok meselesi eskide kalmış bir mit.

Antrenman sonrası 10 dakika koşu, kas aykmaktan çok recovery'ye geçmeyi geciktirir. Ağırlık antrenmanı sonrası anabolik faliyetlerin en yüksek seviyede gerçekleşebileceği zamanı, düşük yoğunluklu kardiyo gibi kortizol üreten, kas stimülasyonu düşük bir egzersize ayırmak mantıklı değil.

Yağ yakımına elbette yardımcı olur ama düşük yoğunluk kardiyo, yağ yakımı için başvurulacak en son yoldur. En iyisi, ayrı bir günde HIIT, imkan yoksa antrenman sonrası HIIT.

Son düzenleme: 10 Şubat 2012
    dishiwelet bunu beğendi.
  5. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Antremanın başında kardio yaptığını belirtmemişsinki.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 23:20 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 23:18 ----------

Sayın SCHWARZXXL aksini kanıtlayan bir yazı varsa okumak isterdim sitede 12 dakika sonrası diye geçiyor birçok sitede aynı şey yazıyor ilk 10-15 dk glikojen depolarını yakmıyormuyuz ? kafamı karıştırdınız:confused:

6. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Cidade de Deus bunu beğendi.
  7. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Verdiğiniz linkteki yazıları en kısa sürede hepsini okumaya başlıycam

benim okuduğum yazı şuydu.

Fitness salonlarında kardiyovasküler türdeki egzersizleri kısa sürelerde yapan kişilere sık rastlanır, oysaki bu tür kısa süreliğine yapılan bir egzersiz ısınma dışında pek bir sonuç getirmez. Kardiyovasküler bir çalışmanın istenen hedefe (yağ yakmak gibi) ulaşmada etkisi olması için, 15 dakikadan az olmamak kaydıyla ve mümkünse 25 – 35 dakika süreyle yapılması gerekir.

İnsan vücudunda, yağ yakma enzimleri ilk 10 dakikadan sonra harekete geçer. 10 dakika kadar yapılan kısa ve tempolu bir koşu yalnızca karbonhidrat yakmanızı sağlar. Böylelikle depolanmış yağları yakmadan spor yapmış olursunuz. Egzersizlerin minimum 25–30 dakika yapılması, yağ yakımının sağlanması için şarttır.

SCHWARZXXL bu yazılanlar hakkında fikriniz nedir? verdiğiniz yazıyı şuan okumadım boş vaktimde okumaya başlıycam biraz uzun.

8. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    - antrenmandan sonra tabi ki koşabilirsiniz...ve hele üzerine bir de "esnetme, gerdirme " yapmanız hem "kardiovasküler " hem de esneklik anlamında ucundan da olsa faydası olur...

-" kas yıkımı" ?!.. kas yıkımı ,,yani proteinlerin enerji kaynağına dönüşmesi kastediliyorsa , ancak ve ancak "yüksek enerjili, performans sporlarında ,aktivitelerinde oluşabilme olasalığı olan bir konsepttir..."vg "de ancak ve ancak , belki çok sıkı diyet durumlarında ve kümülatif enerji sarfiyatının açık vermesi durumlarında oluşabilir...

-yağ yakma etkinliğinin tam sağlanması ,ancak 30 dakikadan uzun , orta ya da düşük yoğunlukta olabilen , sürekli ,yani aerobik fazda seyreden anternmanlarla mümkün oabilir...bu kapsamda 10 dakika yeterli olamaz...)

Sayfayı Paylaş